Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ωραιος αγκαθη! :) μ αρεσε πολυ το αυτοκολλητο.

απο που το πηρες?εχει και για αλλα mod?

 

και σημερα γυρνωντας σπιτι απο αθηνα (κεντρο , μοναστηρακι , συνταγμα , και λιγο εξαρχεια ειδα) δεν ειχε μαγαζια με ηλεκτρονικα τσιγαρα εκτος απο 2-3 σαπια.liqua , ovale και nobacco βρηκα απο γευσεις..γαμησετα.. :D

 

στην θεσσαλονικη ειμαστε πολυ καλυτερα οργανομενοι απο σας εκει κατω!

 

και σας ελεγα , γυρνωντας σπιτι βρηκα αυτα τα 2 κουκλια..

2ptp8k4.jpg

 

και εδω στακαρισμενος με τον V4! (ουτε το τραπεζι δεν μαζεψα απο την χαρα , χαχαχα)

m757q8.jpg

 

σαν ρευματα ειναι φοβερο!καλυτερο απο το king μου!

drop δεν μου δειχνει το πολυμετρο μου!ουτε και το atomizer checker μου! 3.99 volt για κανα 10λεπτο που εκανα τις δοκιμες!δεν επαιζαν σας λεω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!

Unprotected με πολλα ampere. Sony vt4, samsung 25r, lg he4, AWT 35ampere κιτρινη, efest 35ampere purple με την σειρα που τα ειπα.ολες οι παραπανω ειναι καλες.μην πας σε noname η protected

 

Μπαταρίες αυτές ή αυτές ? Τι διαφορές έχουν εκτός από την χωρητικότητα? το 25R τι είναι?

Φορτιστής: Είμαι καλά με αυτόν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαταρίες αυτές ή αυτές ? Τι διαφορές έχουν εκτός από την χωρητικότητα? το 25R τι είναι?

Φορτιστής: Είμαι καλά με αυτόν?

 

 

Εμένα δεν με εμπιστεύεσαι δηλαδή; :D

 

Όταν προτείνω κάτι είμαι πολύ προσεκτικός και δεν διαλέγω τυχαία προιόντα.

Ό,τι προτείνω είναι δοκιμασμένο από χιλιάδες άλλους χρήστες και συνήθως η καλύτερη δυνατή επιλογή,

με γνώμονα πάντα να είναι μέσα στο budget του παιδιού που ρωτάει.

 

Μπαταρίες θα πάρεις τις Samsung INR 25R και όχι τις μωβ ICR.

Το γιατί, μπορείς να το δεις εδώ αν θες να το ψάξεις παραπάνω:

http://www.tasteyourjuice.com/wordpress/battery-information/

 

Οι Samsung INR 25R θεωρούνται από τις κορυφαίες, αν όχι ΟΙ κορυφαίες μπαταρίες αυτήν την στιγμή για χρήση σε mods ηλ. τσιγάρου.

 

Όπως έγραψα και πριν, αν επιμένεις ντε και καλά να τις πάρεις από κινεζοκατάστημα (όπως το GearBest) για να γλυτώσεις μερικά ευρώ, θα περιμένεις κυριολεκτικά μήνες γιατί η Κίνα απαγορεύει τις αποστολές μπαταριών μέσω αεροπλάνου για αποφυγή πιθανού ατυχήματος. Για 7-8 ευρώ που μπορείς να βρεις την μπαταρία στην Ελλάδα, δεν αξίζει να περιμένεις τόσο καιρό, αλλά όπως θες.

 

Η Nitecore είναι μια από τις κορυφαίες εταιρίες στον χώρο των φορτιστών. Εγώ σου έβαλα το φτηνότερο μοντέλο με το οποίο μπορείς να κάνεις μια χαρά την δουλειά σου και να φορτίζεις 2 μπαταρίες συγχρόνως. Έχει και πολύ καλύτερα μοντέλα που φορτίζουν και 4 μπαταρίες συγχρόνως π.χ. ή με οθόνη που σου δίνει και ένα σωρό εξτρά πληροφορίες, αλλά η τιμή πάει κοντά στο 30άρι και δεν ξέρω και κατά πόσο είναι απαραίτητο για μοντ που παίρνει 1 μπαταρία.

 

Άλλη καλή μάρκα και ουσιαστικά η 2η επιλογή που βλέπεις πέρα από τους Nitecore, είναι η Xtar.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να πάρω από εδω μια πρώτη μπαταρία αλλά μετά για 4 (2+2) για τον καθένα ανεβαίνει πολύ η τιμή οπότε βάζω και μια παραγγελία από κίνα και όποτε έρθουν. Σε εμπιστεύομαι για το 25R ! Απλά δεν ξέρω τι διαφορές έχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη καλή μάρκα και ουσιαστικά η 2η επιλογή που βλέπεις πέρα από τους Nitecore, είναι η Xtar.

VP1lyf. Το βολτόμετρο είναι μεγάλη ευκολία ενώ είναι πολύ γρήγορος στη φόρτιση, ακόμα και στο μισό αμπέρ.

 

Μπορεί να πάρω από εδω μια πρώτη μπαταρία αλλά μετά για 4 (2+2) για τον καθένα ανεβαίνει πολύ η τιμή οπότε βάζω και μια παραγγελία από κίνα και όποτε έρθουν. Σε εμπιστεύομαι για το 25R ! Απλά δεν ξέρω τι διαφορές έχουν.

Αν δεν διάβασες το link που παράθεσε ο Baator πιο πάνω, κάντο. Οι ICR είναι επικίνδυνες και εκριγνύονται βίαια. Επίσης, οι 32A αντέχουν μέχρι 5-7 Ampere εκφόρτιση, πάρα πολύ λίγο.

 

Για φθηνές 25R, http://eu.nkon.nl/samsung-18650-inr18650-25r.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για φθηνο καλο φορτιστη δες nitecore um20.

δεν νομιζω να εχει καλυτερο σε αυτα τα χρηματα.

 

++ το οτι μου εχει αναστησει μπαταρια που ειχε πεσει πολυ κατω απο τα 2v.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστριψα μια αντίσταση 1,2ωμ στον σαμπτανκ μίνι σήμερα αλλά δ μπορούσα ν πάρω τζουρα ήταν υπερβολικά σφιχτή σαν να το χα στη μικρότερη τρύπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστριψα μια αντίσταση 1,2ωμ στον σαμπτανκ μίνι σήμερα αλλά δ μπορούσα ν πάρω τζουρα ήταν υπερβολικά σφιχτή σαν να το χα στη μικρότερη τρύπα.

εβαλες πολυ μπαμπακη :)

ή και ειχες πολυ κοντα την αντισταση στην τρυπα του αερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγα να παρω σημερα το absolute pin , απο five pawns..

 

γυρνωντας σπιτι ειδα οτι μου εβαλε λαθος υγρο ο τασος..:P

μου εβαλε το bowdents mate!!

 

..καλο φαινεται :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες,

 

έτσι για να γουστάρουμε,

παραθέτω ένα στησιματάκι στον Goldpillar (Caterpillar II) για τον απογευματινό καφέ! :)

 

Στα 1.4Ohms, 2.8Ohms dual coil in parallel με 29άρι (0.30mm) Kanthal A1 και Fiber Freaks No2.

 

Στον συγκεκριμένο Dripper για τα δικά μου γούστα (που δεν περιλαμβάνουν πνευμονικές) έχω βρει πως single ή dual coil(προτιμότερο το dual coil setup) στα 1.4-1.9Ohms με κλειστές τις τρύπες της φωλιάς και ανοιχτή την μεσαία της βάσης,

μου δίνει την καλύτερη γεύση που έχω πετύχει ποτέ σε ατμοποιητή και μπορώ να παίρνω οριακά τσιγαρίσιες (σφιχτές, κοφτές) τζούρες μετά την πρώτη εκπνοή.

 

Επίσης στα συγκεκριμένα Ohms με υψηλότερο wattage και επιλογή της μεγάλης τρύπας εισαγωγής στην βάση, κάνει κανείς άνετα πνευμονική χωρίς να χρειαστεί να κάνει πιο αεράτη την τζούρα μέσω του δακτυλίου της φωλιάς.

 

Καλό απόγευμα σε όλους...

post-44285-0-50635600-1434887194_thumb.jpg

post-44285-0-51427900-1434887197_thumb.jpg

post-44285-0-80646000-1434887201_thumb.jpg

post-44285-0-47314700-1434887205_thumb.jpg

post-44285-0-19343700-1434887209_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθησα λίγο το thread και κατέληξα στην αγορά του Nautilus mini BVC σε συνδυασμό με μια istick 30w.

Επειδή παραλαμβανω αύριο,ήθελα να σας ρωτήσω αν χρειάζεται καποια διαδικασία πριν την πρώτη χρήση του ατμοποιητή ή αν απλά γεμίζω υγρό και ατμίζω.

Επίσης,αν υπάρχει οτιδήποτε που θα πρέπει να προσέξω,τόσο στην χρήση του ατμοποιητή,όσο και της μπαταρίας.

Λογικά,θα έχουν αναφερθεί αυτά που ρωτάω-αν υπάρχουν- όμως είναι τόσες πολλές οι σελίδες και δεν έχω υπομονή να κάτσω να διαβάσω όλο το thread.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οδηγίες εδώ για γέμισμα/χρήση του Nautilus mini

 

http://www.aspirecig.com/uploads/manual/mini-en.pdf

 

και στο βίντεο που βρίσκει κανείς στο Youtube

 

 

και για την μπαταρία, αφού την φορτίσεις πλήρως, αρχικά ρύθμισέ την στα 3.6V .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθησα λίγο το thread και κατέληξα στην αγορά του Nautilus mini BVC σε συνδυασμό με μια istick 30w.

Επειδή παραλαμβανω αύριο,ήθελα να σας ρωτήσω αν χρειάζεται καποια διαδικασία πριν την πρώτη χρήση του ατμοποιητή ή αν απλά γεμίζω υγρό και ατμίζω.

Επίσης,αν υπάρχει οτιδήποτε που θα πρέπει να προσέξω,τόσο στην χρήση του ατμοποιητή,όσο και της μπαταρίας.

Λογικά,θα έχουν αναφερθεί αυτά που ρωτάω-αν υπάρχουν- όμως είναι τόσες πολλές οι σελίδες και δεν έχω υπομονή να κάτσω να διαβάσω όλο το thread.

 

Γεμίζεις υγρό και ατμίζεις.

 

1. Προσέχεις να μην ρίξεις υγρό στον κεντρικό μεταλλικό σωλήνα που μεταφέρει τον ατμό από την αντίσταση στο στόμα.

Γέρνεις δηλαδή λίγο τον ατμοποιητή όταν τον γεμίζεις και ρίχνεις σιγά σιγά στα τοιχώματα και το γεμίζεις μέχρι λίγο πριν να φτάσεις

στο στόμιο του μεταλλικού σωλήνα.

 

2. Όταν βάζεις νέα ανταλλακτική αντίσταση, ρίχνεις 3-4 σταγόνες απευθείας μέσα σε αυτήν και από καμιά στις πλαινές τρυπούλες από τις οποίες απορροφάει το υγρό. Όχι παραπάνω όμως, μην το πνίξουμε κιόλας.

 

3. Περιμένεις κανά 5-10 λεπτά να ποτίσει καλά η αντίσταση αφού γεμίσεις με υγρό πριν κάνεις χρήση του ατμοποιητή.

 

4. Δεν βιδώνεις με πάρα πολύ δύναμη ούτε την βάση του ατμοποιητή στο υπόλοιπο μέρος όταν γεμίζεις με υγρό, ούτε ολόκληρο τον ατμοποιητή πάνω στην μπαταρία σου. Αν δεις ότι είναι σταθερός και δεν κουνιέται, είναι καλά, μην τον πιέζεις παραπάνω.

 

5. Όταν βάζεις νέα αντίσταση, ξεκίνα με χαμηλά watts, μέχρι 8 max. Και γενικά μέχρι τα 12 watts να το δουλεύεις αφού πάρει μπρος, παραπάνω παίζει να πάρεις γεύση καμμένου και να καταστρέψεις και την αντίσταση. Αν κάψεις την αντίσταση, πέταμα και αλλαγή με νέα, το ίδιο και το υγρό που είχες μέσα στον ατμοποιητή, θα έχει πάρει γεύση και αυτό και δεν θα φεύγει ούτε με την νέα αντίσταση.

 

6. Την μπαταρία δούλευε την με watts και όχι με volts, είναι καλή συνήθεια.

 

7. Το βράδυ κλείνε το Istick (τα γνωστά 5 κλικς) και όταν το φορτίζεις να το βλέπεις, μην το αφήνεις όλο το βράδυ ενώ κοιμάσαι.

 

8. Προσοχή να μην σου πέσει υγρό καταλάθος σε καμιά τρύπα της μπαταρίας, γύρω από τα κουμπιά π.χ. και προσοχή όταν βάζεις το usb καλώδιο, άμα καταστρέψεις την είσοδο usb, είναι για πέταμα μετά το Istick.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...