Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ και πάλι, 

 

Επειδή τα τσιγάρα φάνηκαν από το tracking στο αεροδρόμιο αλλά οι μπαταρίες (samsung 25r) αγνοούνται ακόμα μπορώ όταν παραλάβω τα τσιγάρα να χρησιμοποιήσω προσωρινά τις ncr16850b που έχω στην κατοχή μου; 

Γνωρίζω ότι δεν ταιριάζουν τα amp αλλά θα έχω όντως πρόβλημα; Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει είτε εδώ είτε με link να το διαβάσω κάπου; 

Όσο googlαρα οι περισσότεροι λένε όχι αλλά υπάρχουν και απόψεις που λένε ότι μέχρι 25w και 1,5ohm (δεν έχω εντρυφήσει ακόμα οπότε δεν ξέρω τι σημαίνει κάθε συνδυασμός) είναι οκ. Είναι όντως έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

αλλα οσο το σκεφτομαι..θελω να παρω temperature control που να παιζει χωρις nichrome.

τα nichrome συρματα δεν ειναι καλα..

Κανένα TC δεν παίζει με nichrome, όλα δουλεύουν με ni200, καθαρό νικέλιο δηλαδή. Και τι πρόβλημα έχει το nickel πέρα του ότι είναι πολύ μαλακό και λίγο μανούρα στο στήσιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ατμιζω εδω και ενα μηνα με subtank ολα αψογα λιγο με τα mg/ml ψαχνομαι παιζω απο 4 εως 8 ακομα δεν εχω βρει το ιδανικό για μενα αλλα θα το βρώ, τσιγαράκι κανονικο δεν εχω βάλει στο στόμα μου ολο αυτο το καιρο μ μπαινουν σκεψεις αλλα τις ξεχνάω γρήγορα.Στο θεμα μας τωρα ιχα παρει 5 αντιστάσεις 0.5ohm ολα σουπερ, τωρα τελειώνουν και επειδη δεν εχω ασχοληθεί με στησιμο αντιστασης θα μποροσε καποιος να μ πει

τι ειναι οι διαφορες στα ohm? δλδ τι κερδιζω ή χανω αν ατμισω με 0.5ohm και τι με 1.2ohm , :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα TC δεν παίζει με nichrome, όλα δουλεύουν με ni200, καθαρό νικέλιο δηλαδή. Και τι πρόβλημα έχει το nickel πέρα του ότι είναι πολύ μαλακό και λίγο μανούρα στο στήσιμο;

τα nickel ειχα διαβασε σε καποια site , αλλα και απο εναν φιλου (που τα αντιπαθει τελειως, ειναι ψαγμενος οσο δεν παει, πρεπει να του κανω συζητηση) ειναι πολυ τοξικα , και βγαζουν διαφορα κατα την καυση.

 

αυτο δεν θελω..

 

τωρα ο φιλος μου προτεινε τιτανιο.που ειναι πολυ πιο καθαρο.

 

δεν ξερω θελει ψαξιμο ακομα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ και πάλι, 

 

Επειδή τα τσιγάρα φάνηκαν από το tracking στο αεροδρόμιο αλλά οι μπαταρίες (samsung 25r) αγνοούνται ακόμα μπορώ όταν παραλάβω τα τσιγάρα να χρησιμοποιήσω προσωρινά τις ncr16850b που έχω στην κατοχή μου; 

Γνωρίζω ότι δεν ταιριάζουν τα amp αλλά θα έχω όντως πρόβλημα; Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει είτε εδώ είτε με link να το διαβάσω κάπου; 

Όσο googlαρα οι περισσότεροι λένε όχι αλλά υπάρχουν και απόψεις που λένε ότι μέχρι 25w και 1,5ohm (δεν έχω εντρυφήσει ακόμα οπότε δεν ξέρω τι σημαίνει κάθε συνδυασμός) είναι οκ. Είναι όντως έτσι;

Δεν ξέρω τι έχεις παραγγείλει αλλά η ncr18650b έχει όριο τα 6,5Α.

Υπολογίζοντας το efficiency και το ζόρισμα που τρώει όταν ξεφορτίζεται

θα σου πρότεινα να μην κάνεις υπερβολές.

 

Σε ηλεκτρονικό μοντ κράτα την αντίσταση πάνω από 1Α και τα βατ γύρω στα 15 και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Σε μηχανικό μια αντίσταση 1,2-1,3Ω δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα.

 

Όταν σου έρθουν οι samsung 25r μπορείς να κινηθείς και κάτω του 1Ω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι έχεις παραγγείλει αλλά η ncr18650b έχει όριο τα 6,5Α.

Υπολογίζοντας το efficiency και το ζόρισμα που τρώει όταν ξεφορτίζεται

θα σου πρότεινα να μην κάνεις υπερβολές.

 

Σε ηλεκτρονικό μοντ κράτα την αντίσταση πάνω από 1Α και τα βατ γύρω στα 15 και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Σε μηχανικό μια αντίσταση 1,2-1,3Ω δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα.

 

Όταν σου έρθουν οι samsung 25r μπορείς να κινηθείς και κάτω του 1Ω.

Kangertech subox περιμένω. Νομίζω μέσα έχει 1,5ohm αντίσταση. Οπότε σε τι watt να το δουλέψω με αυτές τις μπαταρίες μέχρι να έρθουν οι samsung;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα nickel ειχα διαβασε σε καποια site , αλλα και απο εναν φιλου (που τα αντιπαθει τελειως, ειναι ψαγμενος οσο δεν παει, πρεπει να του κανω συζητηση) ειναι πολυ τοξικα , και βγαζουν διαφορα κατα την καυση

 

 

Ευτυχώς το nickel (και κάθε σύρμα) δεν καίγονται κατα την ατμοποίηση, άντε να φτάσουν στους 300C μέγιστο. Ψυχραιμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς το nickel (και κάθε σύρμα) δεν καίγονται κατα την ατμοποίηση, άντε να φτάσουν στους 300C μέγιστο. Ψυχραιμία.

θελει ψαξιμο το θεμα..

 

ειδικα nickel + dry burn.

 

το μονο πραγμα που με κραταει απο την αγορα αυτου καθως ψαχνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kangertech subox περιμένω. Νομίζω μέσα έχει 1,5ohm αντίσταση. Οπότε σε τι watt να το δουλέψω με αυτές τις μπαταρίες μέχρι να έρθουν οι samsung;

Βάλε την αντίσταση των 1,5Ω και μπορείς να ανέβεις άφοβα μέχρι τα 20 βατ.

 

Προσωπικά μου φαίνονται υπερβολικά τα 20 βατ για άτμισμα (εκτός του subohming)

και μου αρέσει να ατμίζω στα 1,5-1,7Ω και 11-13 βατ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε την αντίσταση των 1,5Ω και μπορείς να ανέβεις άφοβα μέχρι τα 20 βατ.

 

Προσωπικά μου φαίνονται υπερβολικά τα 20 βατ για άτμισμα (εκτός του subohming)

και μου αρέσει να ατμίζω στα 1,5-1,7Ω και 11-13 βατ.

Σε ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο υγρό που να μην έχει καθόλου γλύκα στη γεύση (ούτε στο τελείωμα) και με περισσότερο pg από ότι vg?

 

Edit: Το bright tobacco της Liqua, είναι κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάση λες? Δεν έχω ασχοληθεί... κοιτάω μόνο τα έτοιμα.. :-D (τη βάση την παίρνεις έτοιμη τη βάζεις και τέλος?)

 

Κάποιο έτοιμο υγρό που να σου έρχεται στο μυαλό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...