Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά αν θέλεις κάτι αυστηρά διακριτικό θα πρότεινα την 510.

Για καλύτερη απόδοση στις απλές μπαταρίες eGo θέλεις ατμοποιητή με αντίσταση 1.8Ω με 2.0Ω, όχι παραπάνω. Θα πρότεινα τον Evod που τον έχω χρησιμοποιήσει (μοναδικό μείον οτι στην αναπλήρωση τρέχει λίγο υγρό στο σωληνάκι του επιστομίου) αλλά ρίξε και μια ματιά και στον νέο Nobacco Epsilon BDC που έρχεται με διπλή αντίσταση.

Σε μπαταρία 510 εγώ έχω αυτόν, απλά δεν ξέρω αν κάνεις παχύρρευστο υγρό τι απόδοσηθα έχει και αν σου βγάλει θέμα τροφοδοσίας. Τον χρησιμοποιώ αρκετά συχνά σε μπαταρία 510 με υγρό 50/50 πάντως και δεν έχω κανένα πρόβλημα, απλά μην περιμένεις η μπαταρία να κρατήσει πάνω από 2-3 ώρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι την 510 με αυτον τον ατμοποιητη θα την επαιρνα αν επελεγα αυτην.

 

Η 510 σε σχεση με την ego-t εχει σιγουρα πιο λεπτη διαμετρο. Απο μηκος ομως πρεπει να εχει μεγαλυτερο. Η ego-t 650mah εχει μηκος 71mm αν δεν κανω λαθος και η 501 82mm.

Για κοιτα λιγο στο παρακατω βιντεο απο 4:48 και μετα. Αυτη ειναι η 501 και η αλλη ego 650mah?

 

http://www.youtube.com/watch?v=vtCVXxPwJyg

 

Επισης στο link που εβαλα για την 510 γιατι λεει αρχικη τιμη 10 ευρω και τιμη πωλησης 17? Μηπως στα 17 ειναι 2 μπαταριες μαζι? Δεν το νομιζω αλλα ρωταω μηπως και... Γιατι αν εχει 17 ευρω μονο 280 mah ειναι αρκετα ακριβη μιας και θες 2 σιγουρα μη σου πω και 3...

 

Α επισης στην 510 αναβει λαμπακι απο πισω? Γιατι ετσι μου φανηκε στο βιντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καποιες πληροφοριες σε προηγουμενα ζητηματα που συζητουσαμε.

 

Οσον αφορα την spinner 1300mah ειχα πει πως μου κρατουσε ΣΙΓΟΥΡΑ πανω απο 2 μερες και μου εφτασε και για 3 μερες 1-2 φορες (γυρω στις 2,5 μερες μου κρατουσε κατα μεσο ορο). Τις τελευταιες δυο φορες ομως μου τελειωσε λιγο πριν το τελος της 2ης μερας. Ισως λογω του οτι ατμισα περισσοτερο ή δεν ξερω και αν εχασε δυναμη η μπαταρια. Απλα το λεω γιατι ρωτουσε ο φιλος πληροφοριες...

 

Επισης οσον αφορα τον gemini mini που ελεγα οτι ειχα πολλες διαρροες. Αλλαξα κεφαλη χτες και δεν εχω παρατηρησει μεχρι τωρα καμια διαρροη... Ισως να οφειλοταν στην κεφαλη επομενως αν και ειναι νωρις να το πω με σιγουρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, στο βίντεο αυτή που κρατάει στα αριστερά είναι η 510 (η λεπτή), η άλλη είναι μάλλον eGo. Γενικά είναι πιο μεγάλη στο μήκος, αλλά και πιο λεπτή, όταν τη χρησιμοποιώ την «κρύβω» συνήθως στην παλάμη μου. Φωτάκι ανάβει σε όλες τις αυτόματες 510, δεν ξέρω αν υπάρχουν μη-αυτόματες αλλά στο μέγεθος τους δύσκολο. Πάντως εκεί που τις έκραζα επειδή είχαν την συνήθεια να ανάβουν μόνες τους όποτε υπήρχε αρνητική πίεση σε χώρο (π.χ. σε αμάξι με 120χαω όταν κατέβαζες λίγο το τζάμι) χρησιμοποίησα μια για μια εβδομάδα περίπου και δεν είχα κανένα θέμα.

Για την κεφαλή μπορεί να έπεσες σε ελαττωματικό κομμάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει κι εγώ από την απόδοση της 1100 μου συμπέρανα ότι με την 1300 εφόσον είναι και VV δεν θα είχα καμιά τρελή αυτονομία. Δεν με πείραξε ιδιαίτερα να πω την αλήθεια μέχρι στιγμής (με την 1100), δεν είμαι και στο δρόμο όλη μέρα, απλά σκεφτόμουν το θέμα της απόδοσης γενικά. Οπότε την προσπέρασα την spinner τελικά και πήρα το vamo v5. Πρώτη μέρα όλα καλά. Απλά ο evod και o ce4 φαίνονται λίγοι πλέον. Ξαναέκανα αντιστασούλες έπαιξα λίγο με τα φυτίλια κτλ αλλά μου φαίνεται τραβιέται το upgrade. Για επισκευάσιμο με κόβω. Να 'χουμε να ασχολούμαστε.

 

@pournaras

Διαβάζω δεξιά αριστερά τύπους που τα cartos (κάποια συγκεκριμένα μοντέλα) τα έχουν θρησκεία. Πρέπει το σφουγγαράκι να ναι καλό B).

 

@CROM271

Τον nano μου τον έκαναν δώρο από το fabvape στην πρώτη παραγγελία και με έσωσε βασικά. Είχα θεματάκι στην αρχή με την απόδοση του thor και ο nano άτμιζε υπέροχα out of the box. Δεν ξέρω αν ήταν φάρδος... Κράτησε κάνα δυο βδομάδες (όχι αποκλειστική χρήση) μετά έβγαλε καμμένο. Επίσης είναι μικρός.

 

Και ο evod καλός και αγαπημένος όλων, αλλά πιο δροσερός ατμός και ενώ νόμιζα ότι δεν θα είχα θέμα όταν έστρωσα τον thor σταμάτησα να τον πολυχρησιμοποιώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pournaras

Διαβάζω δεξιά αριστερά τύπους που τα cartos (κάποια συγκεκριμένα μοντέλα) τα έχουν θρησκεία. Πρέπει το σφουγγαράκι να ναι καλό B).

 

Εχεις μηδεν (στην κυριολεξια) διαρροη (σημαντικοτατος λογος), και εχεις και μεγαλυτερο τανκ. Ας πουμε ο C4+ εχει μεγιστο γεμισματος 1,6 ml ενω στο ιδιο μεγεθος με σφουγγαρακι ειχα 3 ml. Απο κει και περα, ακομη και η διαφορετικη κατασκευη, εχει διαφορετικη ατμοποιηση, αρα σου δινει διαφορετικη γευση. Οποτε αμα συνηθισεις μια γευση, δυσκολα την αλλαζεις, τουλαχιστον εγω, εκανα δυο χρονια να ξεφυγω απο το σφουγγαρακι, και ο λογος ηταν γιατι πλεον δεν μου "εσκαγε" πλεον η τζουρα (κακες αντιστασεις ισως), και επειδη ουτε λεφτα για δοκιμες σε αλλα σφουγγαρακια με διπλες αντιστασεις κλπ υπαρχουν, αλλα ουτε και ορεξη για πειραματα, μεταπηδησα σε κατι σιγουρο. 

Την αυτοματη μπαταρια ομως δε βλεπω να την αλλαζω. Εχω πλεον συνηθισει στον τροπο ρουφηγματος (πρωτη ξερη τζουρα να ζεσταθει, και μετα η κανονικη, οπως κανεις με τσιμπουκι που τραβας πρωτη τζουρα για να αναψει ο καπνος). 

Ειδικα τωρα που βγηκε κι αυτο http://www.dhgate.com/store/product/2013-hot-sale-white-automatic-e-pipe-electronic/160333626.html ...

Θα περιμενω λιγο να τη φερει κανενα αλλο eshop πιο φτηνα, και την πηρα αμεσως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.free-smoke.gr/mod-s/219-ηλεκτρονική-πίπα-601-c.html. Κάαααποια στιγμή 

 

Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για αυτό: http://www.free-smoke.gr/mod-s/214-smoktech-e-pipe-.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα με το mini and more αλλά μου έχει σπάσει τα νεύρα πολύ αδύναμες μου φαίνονται οι μπαταρίες αλλά ευτυχώς είναι 2 τουλάχιστον οπότε σπάνια ξεμένεις. Από γεύσεις golden margy μου άρεσε έχει κανείς να προτείνει κανένα άλλο με πιο έντονη γεύση καπνού αν γίνεται?

 

Σε τσιγάρα έκανα marlboro lights 100άρια τι ένταση υγρού να επιλέγω? Για την ώρα ξεκίνησα με τα 18άρια.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@CROM271

Τον nano μου τον έκαναν δώρο από το fabvape στην πρώτη παραγγελία και με έσωσε βασικά. Είχα θεματάκι στην αρχή με την απόδοση του thor και ο nano άτμιζε υπέροχα out of the box. Δεν ξέρω αν ήταν φάρδος... Κράτησε κάνα δυο βδομάδες (όχι αποκλειστική χρήση) μετά έβγαλε καμμένο. Επίσης είναι μικρός.

 

Και ο evod καλός και αγαπημένος όλων, αλλά πιο δροσερός ατμός και ενώ νόμιζα ότι δεν θα είχα θέμα όταν έστρωσα τον thor σταμάτησα να τον πολυχρησιμοποιώ.

Τον evod τον πηρα και εγω μιας και μου τον προτειναν απο το καταστημα πως θα δουλευει καλυτερα (μιας και ειναι bottom coil) με μια μικρη μπαταρια 650mah που πηρα επισης...

 

Και εμενα παντως δεν μου αρεσε ο evod.

Περα απο τον δροσερο ατμο που δεν μου αρεσε, εχω την αισθηση πως οταν κανω τζουρα ρουφαω πολυ ''αερα''. Ακομα και με την spinner γινεται αυτο. Δεν ειναι θεμα μπαταριας δηλαδη...

Το μονο πλεονεκτημα του σε σχεση με thor και gemini mini ειναι πως ειναι λιγο πιο μικρος σε μεγεθος και μεχρι τωρα δεν εχω την παραμικρη διαρροη.

 

Ο gemini mini παντως μου βγαζει παλι διαρροες στον πολο αλλα σε μικροτερο βαθμο απο οτι πριν.

Με τον thor εχω πλημμυρισει. Ενω στην αρχη ο thor δεν μου εβγαζε καθολου διαρροες.

 

Σκεφτομαι τελικα μηπως δεν πρεπει να παιρνεις πολλες ανταλλακτικες κεφαλες, αλλα να αγοραζεις ολοκληρο τον ατμοποιητη καινουργιο. Με τα βιδωματα-ξεβιδωματα και την συνεχη χρηση  βλεπω οι διαρροες αυξανονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα πάρε σύρμα και φυτίλι και κάντες μόνος σου (το λένε και στο e-kapnisma τα παιδιά ότι παίζει πολύ hit or miss με τις έτοιμες κεφαλές μερικές φορές - δεν βγαίνουν πάντα στα ohm που λένε από το εργαστάσιο κτλ). Να παίρνεις ατμοποιητές συνέχεια μου φαίνεται λιγάκι έξοδο που μπορείς να το αποφύγεις. Και τον evod τον ξαναπείραξα και άρχισε να δουλεύει πολύ όμορφα απλά μου πέθανε γρήγορα η αντίσταση και τον έχω αφήσει για τώρα, ίσως επειδή έπαιζα με τα settings πολύ (του άλλαξα τα φώτα με τα watt μέχρι να βρω κάπου να με βολεύει και του είχα φτιάξει αντίσταση 1.8ohms).

 

Πέρα από το να τις φτιάχνεις με το χέρι μπορείς απλά να δοκιμάσεις να αφαιρέσεις ή να προσθέσεις φυτίλι. Εγώ τον thor στην ego τον είχα με ένα φυτίλι και δούλευε όμορφα (χωρίς το φυτίλι που είχαν οι έτοιμες κεφαλές από πάνω). Η ego έβγαζε περίπου 4.2V full φορτισμένη και έπεφτε σιγά σιγά. Και την αντίσταση του την έβγαζα γύρω στα 2.2 ohms με το χέρι. Σε εμένα μέχρι τώρα οι διαρροές γινόντουσαν όταν ρούφαγα πολύ και δεν έπαιρνα τον ατμό που ήθελα οπότε συνέχιζα να ρουφάω και να ξαναρουφάω. Αυτό λύθηκε αφαιρώντας το φυτίλι. Τέλος, ένας φίλος μου είπε ότι αν ακούς πολύ μπουρμπουλήθρα λύνεται προσθέτωντας φυτίλι. 

 

Κάτι άλλο που ρίχνει την απόδοση είναι τα κατάλοιπα στις αντιστάσεις. Άμα αλλάζεις υγρά ή μετά από 3-4 γεμίσματα πρέπει να τον πλύνεις τον ατμοποιητή και να του κάνεις λίγο dry burn να καθαρίσει η αντίσταση. Oπότε απλά θέλει λίγο ψάξιμο. Είναι σπάσιμο μερικές φορές αλλά έχει και την πλάκα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εσυ το εχεις κανει επιστημη το θεμα... :-)

 

Εγω δεν προκειται να ασχοληθω παντως με αυτα. Εδω βαριεμαι να κανω τα πιο απλα...

 

Τον thor παντως τον εχω παρατησει. Αν εχω υγρο μεσα και τον αφησω το βραδυ, το επομενο πρωι θα ειναι εντελως αδειος :shock: ! Ασε που δεν ξερω γιατι αλλα μου βγαζει μια πλαστικιλα πολλες φορες και ας αλλαξα κεφαλη...

Ο gemini εχει και αυτος διαρροες κυριως οταν τον εχω πολυ γεμισμενο απο οτι εχω παρατηρησει. Αλλα αντεχονται...

Ο μονος που ειναι τελειος απο αποψη διαρροων ειναι ο evod. Σχεδον ουτε σταγονα μεχρι τωρα... Αλλα δεν μου αρεσει πολυ στην αισθηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ άμα χάνει τόσο πολύ μπορεί να είναι ο κεντρικός σωλήνας στον ατμοποιητή. Αν σφίγγεις αρκετά τους ατμοποιητές πάνω στην μπαταρία τότε σιγά σιγά το σπρώχνεις προς τα πάνω με αποτέλεσμα να τρέχει το υγρό - να μην κάνει καλή επαφή κτλ. Βασικά στην πρώτη σκληρή στροφή εγώ σταματάω να βιδώνω, και αποφεύγεις το σπρώξιμο και δεν κοντράρεις και πολύ τις στροφές που γενικά είναι μαλακές στην πλειοψηφία τους και κλατάρουν.

 

Στην βάση του ατμοποιητή πάρε ένα πενσάκι και τράβα το μεσαίο pin προς τα κάτω. Αλλιώς άν είναι πολύ μέσα σπρώξε από πάνω προς τα κάτω (χωρίς την κεφαλή). Βρες το σωστό σημείο ώστε να κάνει επαφή και να βιδώνει σωστά.

 

Δεν μου έτυχε με τον thor αυτό αλλά με έναν vivi ο οποίος τελικά ποτέ δεν κούμπωσε σωστά στο vamo και θέλει ανταπτοράκι.

 

 

ps1. Αν μετά από καιρό που όλα ήταν ok μου έβγαζε πλαστικίλα θα τον πέταγα. Δεν μου φαίνεται normal.

ps2. Διαρροές εννοείς χοντρές σταγόνες στον πόλο της μπαταρίας έτσι; Όχι υδρατμούς κτλ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να το δοκιμασω αυτο οταν βρω χρονο... Και ενας φιλος μου παντως με τον thor πολυ διαρροη και αυτος.

 

Οταν λεω διαρροες εννοω πως βρισκω υγρο στον πολο της μπαταριας συχνα. Δηλαδη εκει που συνδεεται η μπαταρια με τον ατμοποιητη. Βαζω χαρτι να το σκουπισω και το χαρτακι μουσκευει στην ακρη...

Επισης αν αφησω τον ατμοποιητη μονο του ορθιο το βραδυ θα εχω ''λιμνουλα'' το πρωι. Αφησα χτες τον gemini ορθιο πανω σε ενα χαρτι και σημερα το χαρτι ηταν κυκλικα βρεγμενο σε διαμετρο κατι λιγοτερο απο την διπλασια του gemini. Ειχε ακομα υγρο βεβαια μεσα ο ατμοποιητης αλλα εχασε κιολας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...