Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Crom, μία συμβουλή θα σου δώσω.

 

Το πρώτο καιρό, επειδή και εγώ ήμουν τόσο ευχαριστημένος και ενθουσιασμένος και ξέρω πώς νιώθεις και επειδή κάποια στιγμή αυτή η χαρά θα σου φύγει, κόψε εντελώς το τσιγάρο. Εντελώς. Ούτε ένα την ημέρα. Έκανα το λάθος και έκανα και γω 1-2 την ημέρα και ξαφνικά τα 1-2 έγιναν 5-6 επειδή "έλα μωρέ τώρα με τον καφέ... Τάδε σου κάνω μία τράκα... και άλλη μία ακόμη" και πλέον το ηλεκτρονικό μόνο μέσα σε κανένα τρένο με τον καφέ. Και το χειρότερο; Και γύρισα στο τσιγάρο πάλι και καπνίζω ακόμα περισσότερο.

 

Κόψ'το εντελώς το ρημάδι. Εγώ την πάτησα και πλέον το ηλεκτρονικό μου φαίνεται ξενέρωτο.

 

Νιώθω ηλίθιος και ντρέπομαι για όλα τα παραπάνω, αλλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τωρα οσον αφορα τους ατμοποιητες. Εγω πηρα τον gemini mini και μου εστειλαν δωρο και τον thor (ScarletK με διπλη αντισταση μου τον εστειλαν. Ειχε 4 φυτιλια μεσα δηλαδη)

 

Απλά το έγραψα γιατί ο thor υποτίθεται είναι με μία αντίσταση. Τα διπλά φυτίλια δεν σημαίνουν διπλή αντίσταση. Υπάρχει και το φυτίλι "γεύσης" νομίζω το λένε που μπαίνει πάνω από την αντίσταση (εγώ το έχω βγάλει γιατί δεν είχε καλή απόδοση με μια απλή ego 1100mah - μπορεί να έφταιγε και το υγρό βέβαια 100% vg).

 

Κάποια στιγμή αν δεν βαριέσαι τσέκαρε την κεφαλή από περιέργεια δηλαδή - επειδή κι εγώ τον thor έχω. Όταν ο ατμοποιητής έχει διπλές αντιστάσεις απ'ότι έχω καταλάβει (20 μέρες ασχολούμαι κι εγώ) τα φυτίλια θα φαίνονται σταυρωτά και όχι το ένα πάνω στο άλλο (απ'έξω αυτό, γιατί αν την ανοίξεις θα ξέρεις 100% τι έχει).

 

Πάντως σαν πρόταση συμφωνώ o thor είναι μια χαρά. Και ο gemini φαντάζομαι γιατί διπλές αντιστάσεις καλύτερη απόδοση (μεγαλύτερη κατανάλωση βέβαια) απλά κρατάω μια πισινή γιατί δεν ξέρω πως θα δουλεύει σε μια απλή μπαταρία και όχι ρυθμιζόμενη.

 

Καλή η spinner; Την ψήνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα αυτον που μου εστειλαν δωρο απο fabvape ειχε διπλες αντιστασεις. Τετοιες ειναι οι κεφαλες που ειχε.

Φιλος μου που παρηγγειλε απο replacesmoke τον ιδιο ατμοποιητη ειχε μονη αντισταση (τουλαχιστον ειχε δυο φυτιλια μεσα. Δεν τα πολυξερω αυτα...). Αυτος ειναι που παρηγγειλε.

Παντως το ανταλλακτικο που εβαλα στο 1ο λινκ μπαινει στον συγκεκριμενο ατμοποιητη.

Οσον αφορα την spinner.

Εγω εχω αυτην στα 1300mah. Ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλη.

Το γεγονος οτι μπορεις να ρυθμιζεις τα volt παιζει πολυ μεγαλο ρολο ωστε να βρεις που ακριβως σου δινει την καλυτερη αισθηση. Και μπορεις να την πας ως 4,8 volt! Εγω την λειτουργω γυρω στα 4,1 με 4,2. Εχω δοκιμασει να ατμισω με μια ego-t ενος φιλου (650mah νομιζω ηταν) που μαλλον λειτουργουσε ως 3,5 volt (νομιζω...) και ηταν μεγαλη η διαφορα...

Επιπλεον η 1300mah που εχω εχει πολυ μεγαλη διαρκεια. Προσωπικα εμενα μου κραταει γυρω στις 2,5 μερες ΣΙΓΟΥΡΑ. Ουσιαστικα δεν χρειαζομαι 2η μπαταρια. Το βραδυ της 2ης μερας πριν κοιμηθω την βαζω για φορτιση και μου κραταει την επομενη και την παραεπομενη μερα σιγουρα, μεχρι να την βαλω να φορτισει παλι το βραδυ...

Ενος φιλου μου βεβαια που πηρε την ιδια θυμαμαι πως μια φορα μου ειπε πως του κρατησε λιγοτερο, γυρω στη 1,5 μερα. Και ατμιζει σχεδον σιγουρα λιγοτερο απο εμενα. Τωρα ισως να ετυχε να ατμισε πολυ εκεινη την φορα ή επεσε σε ελλατωματικο κομματι ή ισως να μην την φορτισε καλα και πληρως. Δεν ξερω σιγουρα. Θα τον ξαναρωτησω να δω ποσο του κραταει γενικως...

Το μονο μειονεκτημα ειναι πως ειναι σχετικα μεγαλη σε μεγεθος. Δηλαδη αν εχεις καμια 650mah θα σου φανει κλαρινο! Κοιτα σε αυτο το βιντεο να δεις κριτικη και κοιτα στο 2:40 να δεις συγκριση σε μεγεθος σε σχεση με αλλες.

Βασικα η spinner βγαινει και σε 650mah και μικροτερο μεγεθος αλλα στο fabvape που την εχει δεν ειναι διαθεσιμη. Την βρηκα και σε 1-2 καταστηματα ακομα αλλα δεν εχουν δωρεαν μεταφορικα κλπ και ξεφευγει σε κοστος. Τα καταστηματα που την βρηκα ειναι θεσσαλονικη αν εισαι απο εκει, μπορεις ετσι να γλυτωσεις τα μεταφορικα...

Τωρα περιμενω να βγει το καινουργο mini&more απο nobacco και θα παω μαλλον σε αυτο για κατι πιο διακριτικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Crom, μία συμβουλή θα σου δώσω.

 

Το πρώτο καιρό, επειδή και εγώ ήμουν τόσο ευχαριστημένος και ενθουσιασμένος και ξέρω πώς νιώθεις και επειδή κάποια στιγμή αυτή η χαρά θα σου φύγει, κόψε εντελώς το τσιγάρο. Εντελώς. Ούτε ένα την ημέρα. Έκανα το λάθος και έκανα και γω 1-2 την ημέρα και ξαφνικά τα 1-2 έγιναν 5-6 επειδή "έλα μωρέ τώρα με τον καφέ... Τάδε σου κάνω μία τράκα... και άλλη μία ακόμη" και πλέον το ηλεκτρονικό μόνο μέσα σε κανένα τρένο με τον καφέ. Και το χειρότερο; Και γύρισα στο τσιγάρο πάλι και καπνίζω ακόμα περισσότερο.

 

Κόψ'το εντελώς το ρημάδι. Εγώ την πάτησα και πλέον το ηλεκτρονικό μου φαίνεται ξενέρωτο.

 

Νιώθω ηλίθιος και ντρέπομαι για όλα τα παραπάνω, αλλά.

 

Μη νιωθεις ουτε στο ελαχιστο ηλιθιος, διοτι ολοι  καλως η κακως την εχουμε παθει. Η νικοτινη ειναι μεγαλη πουτανα, δεν της ξεφευγεις ευκολα. Γνωμη μου, ξαναπροσπαθησε, παρε υγρο με δυνατοτερη νικοτινη, ωστε να στα σκαει πιο δυνατα, μεχρι να σου φυγει εντελως η καψα για το τρσιγαρο.

Και κατι που το λεω συνεχεια σε ολους τους φιλους μου, απο την αρχη που ξεκινησα (2 Σεπτεμβρη του '11) αυτο που δεν ηθελα ηταν να συνεχισω να θυμαμαι το τσιγαρο. Για αυτο το λογο απεφυγα τις καπνικες γευσεις και πηγα σε φρουτοειδες (κανω το κλασικο μηλο της νομπακο), ωστε να μη μου θυμιζει καθολου τσιγαρο, και απο τον πρωτο καιρο ηδη, η μυρωδια του τσιγαρου με χαλαγε (δεν προκειται βεβαι ποτε να γινω αντικαπνιστης, ξερω τι περνα ο καθενας). Αποτελεσμα: συνεχιζω να παιρνω τη νικοτινη μου, χωρις πλεον να μου θυμιζει κατι απο αυτα, τη γευση-μυρωδια τσιγαρου, απλα παιρνω τη νικοτινη μου με μια γευση μηλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@CROM271

Δύο μέρες ε; Την 1100 που έχω την φορτίζω κάθε μέρα. Μου αρέσει το ότι είναι ρυθμιζόμενη γιατί δοκίμασα με mod φίλου να παίξω λίγο με ρυθμίσεις και είναι πολύ καλύτερο από το στάνταρ που δίνουν οι απλές μπαταρίες.

 

Διστάζω απλά γιατί σκέφτομαι να πάρω απευθείας mod. Θα δούμε.

 

@pournaras

Τι χρησιμοποιείς από ατμοποιητή κτλ; Να πάρουμε καμιά ιδέα :-).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι νοιώθετε οτι «ξεφεύγετε» και γυρίζετε στο συμβατικό (όπως παθαίνω εγώ τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα) κάντε το εξής. Μπείτε σε αυτό το topic, ή στο e-kapnisma και αρχίστε να ψάχνετε για κάτι που σας ενδιαφέρει. Νέους ατμοποιητές, υγρά, μόντες, οτιδήποτε. Δεν αργεί να πάρει μπρος το μικρόβιο και να βρεθείτε πάλι αγκαλιά με το η.τ. σας :-D 

Όποτε με βλέπετε και γράφω κατεβατά να είστε σίγουροι οτι έχω δίπλα μου το πακέτο και «με τρώει»  :-(

 

@ScarletK αν τελειώνεις την 1100 κάθε μέρα, η 1300 δε θα σου βγάζει μέρα, ανάλογα τα volts που ατμίζεις αλλά και την αντίσταση. Το μοντάκι (VV/VW) είναι μια πάρα πολύ καλή λύση αλλά τίθεται και θέμα προσωπικής προτίμησης. Προτίμησε κάποιο VV/VW και όχι σκέτο VV για να μην μπλέκεις με υπολογισμούς και να ρυθμίζεις αυτομάτως την απόδοση που θες. Περισσότερα για volts vs watts.

 

http://www.youtube.com/watch?v=CyLkySR0784

 

Από ατμοποιητές εγώ θα πρότεινα Gemini Mini και Gemini Thor (ο διπλής αντίστασης) για VV/Spinner τύπου eGo μπαταρίες, Crystal Thor και EvoD Για απλές. Για ατμοποιητές τύπου 510 σε μοντάκια δεν έχω ψαχτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ περίεργο μου φαίνεται, συνήθως σε αυτούς όταν αδειάσουν στο 1/4-1/5 αρχίζεις να έχεις πλαστικίλα ή αλλοίωση στη γεύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@CROM271

Δύο μέρες ε; Την 1100 που έχω την φορτίζω κάθε μέρα. Μου αρέσει το ότι είναι ρυθμιζόμενη γιατί δοκίμασα με mod φίλου να παίξω λίγο με ρυθμίσεις και είναι πολύ καλύτερο από το στάνταρ που δίνουν οι απλές μπαταρίες.

 

Διστάζω απλά γιατί σκέφτομαι να πάρω απευθείας mod. Θα δούμε.

Δεν εχω ψαχτει για mod και δεν ξερω τι παιζει εκει ετσι ωστε να κανω συγκριση και να σε βοηθησω,,,

 

Οσο για την spinner πριν τις 2 μερες δεν μου εχει τελειωσει ποτε. Μου εχει κρατησει και 3.

 

Βεβαια αυτο εξαρταται και ποσο ατμιζει ο καθενας. Δεν το εχω υπολογισει ποσο κανω ακριβως για να σε βοηθησω περισσοτερο, μιας και τους ατμοποιητες δεν τους γεμιζω ως επανω αλλα βαζω λιγο λιγο. Πιστευω παντως πως πρεπει να κανω γυρω στα 2 ml την μερα χωρις να ειναι σιγουρο βεβαια...

 

Ρωτησα και τον φιλο μου και μου ειπε και αυτος πως του κραταει γυρω στις 2,5 μερες.

 

Υ.Γ. Λεγοντας μερες εχεις καταλαβει πιστευω πως μεσα στην μερα βαζω και τον υπνο... Απλα το αναφερω για σιγουρια...

 

 

@akpe και εσυ δεν εχεις spinner? Ποσο σου βγαζει εσενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έχω την 900ρα και όχι την 1300ρα, μου κρατάει περίπου 10 με 12 ώρες μέτριας χρήσης (σε «πιπίλα» την έχω τελειώσει στο 5ωρο, το είχα ξεσκίσει βέβαια), με μέσο όρο 5ml την ημέρα σε ατμοποιητή διπλής αντίστασης 2Ω και τη μπαταρία στα 4.2v-4.5v.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pournaras

Τι χρησιμοποιείς από ατμοποιητή κτλ; Να πάρουμε καμιά ιδέα :-).

 

Εγω ειμαι τελειως αντισυμβατικος. Ξεκινησα και παρεμεινα στις αυτοματες μπαταριες με τελειως διαφορετικο σπυρωμα (808-901 νομιζω λεγεται, hybrid το ονομαζει η νομπακο, εξω συνηθως το βρισκεις με ονομασια Echo). Τωρα δε θελω με τιποτε να παω σε μπαταρια με κουμπι.

Μεχρι προσφατα χρησιμοποιουσα αυτο http://www.smoktek.com/Echo-Cartomizer-Echomizer_p_75.html το οποιο εχει μεσα σφουγγαρι για να κρατα το υγρο, και ηταν οτι καλυτερο για νεο ατμιστη.

Το τελευταιο καιρο το γυρισα κι εγω στο C4+ αλλα με κουραζει λιγο, διοτι δινει πιο "γεματη" τζουρα, (ατμοποιει πιο πολυ υγρο ανα τζουρα), με αποτελεσμα να ειναι μεν πιο εντονη η εμπειρια, αλλα μετα απο αρκετο ατμισμα, νιωθω καπως μπουχτισμενος, μπουκωμενος, συν του οτι μου αφηνει μια ασχημη γευση το πρωι οταν ξυπναω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευρωπαϊκό κοινοβούλιο: Τα Η.Τ. δεν είναι φαρμακευτικά προϊόντα!

Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα δεν θα ελέγχονται ως φαρμακευτικά προϊόντα εφόσον ο κατασκευαστής δεν τα διαφημίζει ως μέθοδο για τη διακοπή του καπνίσματος, προβλέπει η πρόταση για τη νέα αντικαπνιστική νομοθεσία που ενέκρινε την Τρίτη το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο.

Η έγκριση της πρότασης αποτελεί ουσιαστικά νίκη της καπνοβιομηχανίας, καθώς τα μέτρα είναι λιγότερο αυστηρά από αυτά που ζητούσαν η Ευρωπαϊκή Επιτροπή και οι χώρες-μέλη.

Το Reuters επικαλείται δηλώσεις Ιρλανδού αξιωματούχου, ο οποίος προειδοποίησε την περασμένη εβδομάδα για έντονες πιέσεις από τη Philip Morris και άλλες εταιρείες. «Το επίπεδο των πιέσεων ξεπερνά οποιαδήποτε άλλη πρόταση που έχει κατατεθεί στο Ευρωκοινοβούλιο τα τελευταία χρόνια» είπε ο αξιωματούχος χωρίς να κατονομάζεται.

Η πρόταση που εγκρίθηκε στη Στρασβούργο, η οποία θα πρέπει τώρα να εξεταστεί εκ νέου από την Κομισιόν και τις χώρες-μέλη, προβλέπει ότι:
  • Οι συσκευασίες με λιγότερο από 20 τσιγάρα θα απαγορευτούν.
  • Οι προειδοποιήσεις για τις επιπτώσεις του καπνίσματος θα πρέπει να καταλαμβάνουν το 65% της εμπρόσθιας και οπίσθιας επιφάνειας των πακέτων, αντί για 75% όπως προέβλεπε η αρχική πρόταση. Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, τα προειδοποιητικά μηνύματα πρέπει να καλύπτουν τουλάχιστον το 30% της μπροστινής επιφάνειας του πακέτου και το 40% της οπίσθιας.
  • Ακόμα, το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο αρνήθηκε να απαγορεύσει τα τσιγάρα slim και ανέβαλε για το 2021 την απαγόρευση των τσιγάρων μενθόλης, τα οποία πιστεύεται ότι προσελκύουν τους νέους στο κάπνισμα.
Σύμφωνα με ανακοίνωση του Ευρωκοινοβουλίου, «τα ηλεκτρονικά τσιγάρα θα πρέπει να διέπονται από ένα ρυθμιστικό πλαίσιο, αλλά δεν πρέπει να υπόκεινται στους ίδιους κανόνες με αυτούς των φαρμακευτικών προϊόντων, εκτός εάν παρουσιάζονται ώς έχοντα θεραπευτικές ή προληπτικές ιδιότητες».

Με άλλα λόγια, τα ηλεκτρονικά τσιγάρα θα υποβάλλονται σε ελέγχους και κλινικές δοκιμές μόνο εάν ο κατασκευαστής τα διαφημίζει ως προϊόντα για τη διακοπή του καπνίσματος.

«Τα προϊόντα εκείνα τα οποία δεν έχουν τέτοιες ιδιότητες δεν θα πρέπει να περιέχουν πάνω από 30mg/ml νικοτίνης (διορθώθηκε λάθος του άρθρου στην περιεκτικότητα σε mg/ml σύμφωνα με το www.europarl.europa.eu), θα πρέπει να φέρουν προειδοποιητικά μηνύματα για την υγεία και δεν θα πρέπει να πωλούνται σε άτομα κάτω των 18 ετών» συνεχίζει η ανακοίνωση.

«Οι κατασκευαστές και οι εισαγωγείς θα πρέπει να προμηθεύουν τις αρμόδιες αρχές με μια λίστα όπου θα αναγράφονται τα συστατικά που περιέχει το ηλεκτρονικό τσιγάρο.

»Τέλος, το προϊόν θα υπόκειται στους ίδιους διαφημιστικούς περιορισμούς με τα προϊόντα καπνού.

Έπειτα από το νέο γύρο διαπραγματεύσεων ανάμεσα στο Ευρωκοινοβούλιο, την Επιτροπή και τις χώρες-μέλη, η τελική Οδηγία για τα Προϊόντα Καπνού προγραμματίζεται να έχει εγκριθεί έως το Μάιο του 2014. 

Επιμέλεια: Βαγγέλης Πρατικάκης

Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από Associated Press

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θελω να αγορασω μια δευτερη μπαταρια πιο διακριτικη. Κατεληξα να επιλεξω μια απο αυτες

 

1) Ego-T 650mah

2) Ego-C 400mah

 

 

Η ego-c απο οτι ειδα ειναι περιπου 1cm μικροτερη σε μηκος αλλα εχει και αρκετα λιγοτερα mah. Δεν ξερω θα δω ποια θα επιλεξω.

 

Το θεμα ειναι πως μιας και οι δυο αυτες λειτουργουν στα 3,7 volt θελω να βρω ενα ατμοποιητη που να αποδιδει καλυτερα σε αυτα τα volt. Μαλλον απο οτι διαβασα καλυτεροι σε αυτη την περιπτωση ειναι οι bottom coil (με χαμηλα την αντισταση δηλαδη). Α και στα υπερ θα ηταν να ειναι λιγο πιο συμμαζεμενος και μικρος ο ατμοποιητης για να ταιριαζει καλυτερα.

 

Βρηκα αυτους.

1) Evod mt bcc

2) Ismoka bcc mini

3) Vision nano (αυτος μπαινει σε ego μπαταριες?)

 

Βρηκα επισης και αυτη την μπαταρια με σπειρωμα 510. Αξιζει να την κοιταξω σαν λυση και αυτη ή δεν λεει?

 

Παιδια θελω τις αποψεις σας για το τι να επιλεξω. Και εννοειται αν εχετε καποια αλλη προταση ειτε για μπαταρια ειτε για ατμοποιητη ειναι ευπροσδεκτη (και απο αλλα μαγαζια οχι μονο απο replacesmoke). Αρκει να εχετε στο μυαλο σας πως θελω το μεγεθος να ειναι σχετικα μικρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...