Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τί θα το κάνεις τόσο Ethyl Maltol; Πεταμένο το pg θα πάει. Ένα μπουκαλάκι 10 ml είχα πάρει εγώ και ακόμα είναι 90% γεμάτο μετά από έναν χρόνο, σταγόνες βάζεις από αυτό όπου χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα και καλή χρονιά παιδιά.Ναι πλέον μόνο έμβαμα σε πολωνούς.Chosenfew και με αντικαταβολή για όποιον θέλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mόνο κατάθεση παίζει στους Πολωνούς ?

ναι και δεν ειμαι τοσο αρνητικος στην καταθεση αλλα τα αγγλικα τους ειναι αθλια και δε μπορω να σιγουρευτώ οτι τα στοιχεια που δινουν ταιριάζουν με αυτά που βρίσκω απο το ebankin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια

Σας διαβαζω 2 μερες τωρα αλλα ειναι σκορπια η πληροφορια και με πολλη μεγαλη εξειδικευση.Θελω  μια μεγαλη βοηθεια στο θεμα ηλ.τσιγαρο.Ειμαι καπνιστής και κανω drum κιτρινο καμμια 10ρια τσιγαρα μεσο ορο.Θελω να το κοψω μαχαιρι αλλα δεν το τολμαω.Λεω να δοκιμασω ηλεκτρονικο για μαχαιρι.Ειδα απ τους γυρω μου οτι ολοι κανουν αυτη τη μεταβαση,αλλοι με επιτυχια άλλοι με αποτυχια.Θελω να δοκιμασω.

 

Η λογικη να παρω κατι καλο εξ αρχης για λογους αντοχης,αποδοσης,ποιοτητας κτλ. νομιζω πως αρκει για την προταση σας.

 

Τι θα χρειαστω στο φουλ πακετο.Απο τη μπαταρια μεχρι τον φορτιστη?

Τι γινεται με αναλωσιμα?Καθε ποτε αλλαζω και τι επιλογες εχω?Πως ενημερωνομαι για ολες αυτες τις παραμετρους?

Τι κανω για υγρα?Που παω να δοκιμασω?Τι παιρνω?Να μπω στη διαδικασια να φτιαξω εξ αρχης?

Οριο χρηματων δε θετω αλλα τυπικα ας πουμε ενα 100 ευρω.

 

Ψωνιζω και απο κινα δεν εχω προβλημα.Μια προταση να πατησω το οκ να τελειωνω γιατι γινεται χαμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια

 

Σας διαβαζω 2 μερες τωρα αλλα ειναι σκορπια η πληροφορια και με πολλη μεγαλη εξειδικευση.Θελω  μια μεγαλη βοηθεια στο θεμα ηλ.τσιγαρο.Ειμαι καπνιστής και κανω drum κιτρινο καμμια 10ρια τσιγαρα μεσο ορο.Θελω να το κοψω μαχαιρι αλλα δεν το τολμαω.Λεω να δοκιμασω ηλεκτρονικο για μαχαιρι.Ειδα απ τους γυρω μου οτι ολοι κανουν αυτη τη μεταβαση,αλλοι με επιτυχια άλλοι με αποτυχια.Θελω να δοκιμασω.

 

Η λογικη να παρω κατι καλο εξ αρχης για λογους αντοχης,αποδοσης,ποιοτητας κτλ. νομιζω πως αρκει για την προταση σας.

 

Τι θα χρειαστω στο φουλ πακετο.Απο τη μπαταρια μεχρι τον φορτιστη?

Τι γινεται με αναλωσιμα?Καθε ποτε αλλαζω και τι επιλογες εχω?Πως ενημερωνομαι για ολες αυτες τις παραμετρους?

Τι κανω για υγρα?Που παω να δοκιμασω?Τι παιρνω?Να μπω στη διαδικασια να φτιαξω εξ αρχης?

 

Οριο χρηματων δε θετω αλλα τυπικα ας πουμε ενα 100 ευρω.

 

Ψωνιζω και απο κινα δεν εχω προβλημα.Μια προταση να πατησω το οκ να τελειωνω γιατι γινεται χαμος

 

Το ηλ. τσιγάρο αποτελείται από 2 κομμάτια, τον ατμοποιητή, την συσκευή δηλαδή που βάζεις μέσα το υγρό αναπλήρωσης και αυτό την ατμοποιεί, και την μπαταρία που δίνει ρεύμα στον ατμοποιητή. Από 'κει και πέρα, έχει πολλές παραλλαγές αυτών των 2, έχει σετάκια που αυτά τα 2 είναι ενωμένα, έχει μπαραριοθήκες που παίρνουν 2 και 3 μπαταρίες για μεγαλύτερη διάρκεια ζωής και περισσότερη δύναμη, κτλ.

 

Μερικά σετάκια αρχαρίου:

https://www.fasttech.com/products/0/10004594/6238304-authentic-innokin-kroma-vape-system-75w-2000mah

(η μπαταριοθήκη, το "Mod" που λέμε, έχει ενσωματωμένη μπαταρία)

 

https://www.fasttech.com/products/0/10020352/6051401-authentic-smoktech-smok-osub-plus-80w-3300mah-tc

 

https://www.fasttech.com/products/3024/10018992/6338000

 

https://www.fasttech.com/products/0/10004594/3928006-authentic-innokin-cool-fire-iv-plus-70w-3300mah

 

Αυτά όλα περιέχουν μαζί και ατμοποιητή και το μοντ έχει μέσα δικιά του ενσωματωμένη μπαταρία που σημαίνει δεν χρειάζεται να αγοράσεις τίποτα άλλο, παίρνεις το σετάκι όπως είναι και τέλος.

 

Στην Ελλάδα πολύ δημοφιλές είναι και αυτό το μοντάκι:

https://www.fasttech.com/products/0/10011027/4849001-authentic-eleaf-istick-pico-75w-tc-vw-apv-box-mod

 

Αυτό σε αντίθεση με τα προηγούμενα, δεν περιέχει δικιά του μπαταρία μέσα και πρέπει να αγοράσεις ξεχωριστά,ιδανικά 2, ώστε όταν φορτίζει η μία να δουλεύεις με την 2η. Συνήθως λέμε σε αυτές τις συσκευές να φορτίζουμε τις μπαταρίες σε ξεχωριστό εξωτερικό φορτιστή αν και πολλοί τις φορτίζουνε απευθείας μέσα από το μοντάκι.

 

Αν αποφασίσεις για αυτήν την λύση, ένας καλός και φτηνός φορτιστής είναι αυτός:

https://www.fasttech.com/products/0/10001638/5134800-authentic-nitecore-new-i2-intellicharger-2-slot

 

Και καλές μπαταρίες είναι αυτές:

https://www.fasttech.com/products/0/10004182/2535100-authentic-lg-18650hg2-3-6v-3000mah-rechargeable

 

Ή αυτές:

https://www.fasttech.com/products/0/10002357/2363400-authentic-samsung-inr18650-30q-3-6v-3000mah

 

Αν πάρεις το Pico, προφανώς θες και έναν ατμοποιητή μαζί, εκτός και αν αγοράσεις κάποιο σετάκι που έχει μέσα και ατμοποιητή μαζί, μπορείς να τον βρεις είτε μόνο του, είτε σε σετάκι με κανά-δυο διαφορετικούς ατμοποιητές.

 

Ένας δημοφιλής ατμοποιητής για αρχάριο είναι αυτός στην Ελλάδα:

https://www.fasttech.com/products/0/10009821/4063501-authentic-aspire-triton-mini-tank-clearomizer

 

Οι ατμοποιητές περιέχουν μια ανταλλακτική αντίσταση που αναλόγως την χρήση που τους κάνεις, κάθε λίγες μέρες θέλει αντικατάσταση. Όποιον ατμοποιητή προτιμήσεις, πάρε και μια-δυο πεντάδες τέτοιες να είσαι καλυμμένος για καιρό. (Αν παραγγείλεις από εξωτερικό αυτό, από Ελλάδα είναι πανάκριβες και μπορεί τελικά ο ατμοποιητής που διάλεξες να μην σου κάτσει καλά και να πάνε πεταμένα πολλά λεφτά).

 

Αυτό είναι όλο κι' όλο. Υγρά πας σε ένα οποιοδήποτε κατάστημα, δοκιμάζεις όσες γεύσεις θες και καταλήγεις σε 1/2/3 για αρχή.

Να μπεις στην διαδικασία να φτιάχνεις υγρά μόνος σου με την μία, είναι πολύ υπερβολικό, δες καταρχήν αν θα σου αρέσει και αν θα βολευτείς με το άτμισμα. Εξάλλου ένας ατμοποιητής για αρχάριους δεν έχει την τρελή κατανάλωση σε υγρό που έχει ένας άλλος και που αναγκαστικά λόγω κόστους σε οδηγεί στο να τα φτιάχνεις μόνος σου.

 

Συνοπτικά, θες:

1 ατμοποιητή

1 μπαταριοθήκη (mod)

1 ή 2 ιδανικά μπαταρίες να μπουν μέσα στο mod σου ΑΝ δεν έχει ήδη δικιά του εσωτερική

Φορτιστή ΑΝ αποφασίσεις για mod με εξωτερικές μπαταρίες

Κάποιες εξτρά ανταλλακτικές αντιστάσεις για τον ατμοποιητή σου

Υγρό αναπλήρωσης

 

Εγώ θα 'παιρνα ένα από τα 4 πρώτα σετάκια που λίνκαρα, όποιο σ' αρέσει περισσότερο εμφανισιακά, 2 5άδες ανταλλακτικές αντιστάσεις, και θα πήγαινα και στο μαγαζί της γειτονιάς μου να διαλέξω 2-3 υγρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενσωματωμενη μπαταρια καποιο θεμα στο αμεσο μελλον εχω?

Φορτιστης περιεχεται?Δεν ειδα καπου να το αναφερει,περα απο usb cable.

Ανταλλακτικες αντιστασεις ποιες?Υπαρχουν τυποι και ποιοτητες?Αλλάζουν και τιμες αντίστασης?Τι να δοκιμασω για φουλ ντουμάνιασμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενσωματωμενη μπαταρια καποιο θεμα στο αμεσο μελλον εχω?

Φορτιστης περιεχεται?Δεν ειδα καπου να το αναφερει,περα απο usb cable.

Ανταλλακτικες αντιστασεις ποιες?Υπαρχουν τυποι και ποιοτητες?Αλλάζουν και τιμες αντίστασης?Τι να δοκιμασω για φουλ ντουμάνιασμα?

 

Δύσκολα να έχεις κάποιο θέμα στο άμεσο μέλλον. Σε κάποια φάση η μπαταρία προφανώς θα κλατάρει και η συσκευή θα αχρηστευθεί, αλλά μέχρι να γίνει αυτό θα την έχεις βαρεθεί και εσύ και θα θες κάτι άλλο/καλύτερο. Γενικώς πολλοί προτιμούνε συσκευές με εξωτερική μπαταρία γιατί "αν χαλάσει η μπαταρία, απλά την αντικαθιστάς,δεν αχρηστεύεται η συσκευή", αλλά δεν έχω ακούσει να συνέβη ποτέ κάτι τέτοιο, ούτε σου εγγυάται κανείς ότι μια συσκευή που παίρνει εξωτερική μπαταρία επίσης δεν θα χαλάσει σε 1/2/3 χρόνια. Έτσι κι' αλλιώς μιλάμε για συσκευές των 40 ευρώ, αν σου βγάλει 2 χρόνια...ε, τα 'βγαλε τα λεφτά της με το παραπάνω.

 

Το 95% των συσκευών δεν περιέχουν "φορτιστή", έχουν μόνο το καλώδιο usb. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτόν του κινητού σου/του τάμπλετ, κτλ.

 

Ανταλλακτικές αντιστάσεις αναλόγως τον ατμοποιητή που επιλέξεις. Ο καθένας παίρνει τις δικές του, κάποιοι λίγοι έχουν κοινές.

Υπάρχουν διαφορετικοί τύποι, κυρίως ανάλογα με το είδος του σύρματος/συρμάτων που είναι κατασκευασμένοι, όπως υπάρχουν και διαφορετικές τιμές αντίστασης (γενικά όσο πιο υψηλές τιμές, τόσο μικρότερη κατανάλωση υγρού και τόσο μικρότερα ντουμάνια, όσο πιο χαμηλές, το αντίθετο).

 

Αποφάσισε ποια συσκευή θα πάρεις και αναλόγως σου λέμε και ποιες αντιστάσεις παίρνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να πάρω το Alien smok. Τι ατμοποιητη προτείνετε, για κάποιον χρόνιο καπνιστή, στο συγκεκριμένο mod και τι αντιστάσεις;

 

Έχω διαβάσει παραπάνω ότι καλός είναι ο triton αλλά δεν είδα κανέναν να τον φοράει πάνω στο συγκεκριμένο μοντακι γιαυτο και ρωτάω. Έχει δηλαδή διαφορά αν φορέσω τον triton πάνω σε ένα eleaf pico 75w η πάνω στο Alien?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να πάρω το Alien smok. Τι ατμοποιητη προτείνετε, για κάποιον χρόνιο καπνιστή, στο συγκεκριμένο mod και τι αντιστάσεις;

 

Έχω διαβάσει παραπάνω ότι καλός είναι ο triton αλλά δεν είδα κανέναν να τον φοράει πάνω στο συγκεκριμένο μοντακι γιαυτο και ρωτάω. Έχει δηλαδή διαφορά αν φορέσω τον triton πάνω σε ένα eleaf pico 75w η πάνω στο Alien?

Όλα εξαρτώνται απο την χρήση που θες να κάνεις εσύ. Αν εσύ θες ας πούμε να βάλεις έναν τσιγαρίσιο ή εναν μέτριο αεράτο ατμοποιητή και να ατμίζεις στα 25-30w δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω απο ένα pico πχ που το παίρνεις και με κάτω απο 30€ στο εξωτερικό. Άν τώρα θες να πηγαίνεις τόμας το τρενάκι στα 50-60w τότε θες κάτι που να έχει τουλάχιστον 2 μπαταρίες και 150w. Εγώας πούμε που εχω τον top tank της kangertech, τον serpent mini και τον aspire k3 έχω το vtc mini που είναι στα 75€. Έστριψα kanthal στα 0.67Ω και το δουλεύω στα 19-20watt. Με μπαταρία 3000mah βγάζω άνετα μια μέρα. Μπορώ να βγάλω και μισή ακόμα αλλά πάντα φορτίζω βράδυ. Γενικά αυτά τα πράγματα είναι τι θες και τι σε βολεύει...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δηλαδή διαφορά αν φορέσω τον triton πάνω σε ένα eleaf pico 75w η πάνω στο Alien?

 

Πρακτικά η μόνη διαφορά είναι στην αυτονομία. Μία μπαταρία το Pico, δύο το Alien, θα σου κρατάει πάνω-κάτω το διπλάσιο.

 

Το άλλο θετικό του Alien είναι πως αν στο μέλλον θελήσεις κάτι παραπάνω από ατμοποιητή, κανέναν πνευμονικό ξέρω γω που θα βαράει στα 50w, θα σου ταιριάξει καλύτερα. Και με το Pico θα κάνεις δουλειά μέχρι 75w μεν, αλλά λόγω διπλής μπαταρίας θα έχεις καλύτερη αυτονομία.

 

Έχε υπόψιν σου πάντως πως το Alien ξεβάφει σαν τρελλό, αν τελικά πας προς αυτό οπωσδήποτε παίρνεις και θήκη μαζί!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Authentic Innokin Cool Fire IV Plus 70W 3300mAh Battery + iSub G Clearomizer

αυτό φαίνεται καλη επιλογή απο πολλες μεριες. Μπαταρία, ατμοποιητη και τα watt για τζουριες σατανικες.ειδα σχόλια και review απ αυτό. Εψαξα για αντιστασεις σε πακετα των 5. Υπάρχουν ελλαδα με παραγγελία μόνο . Κανε ενα τελευταίο κοπο να μου πεις απ τον κινεζο ποιες να βαλω. Να χτυπήσω 2-3 πενταδες η να βαλω για ολη τη χρονιά?

 

Φτάσαμε στο τέλος της αρχής. Σευχαριστω φιλε για όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...