Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Νικοτινούχα δεν έχει. Η VG του είναι, όπως όλες του φαρμακείου που έχω δοκιμάσει, πολύ πηκτή. Εγώ την αραιώνω με 10% WFI και δουλεύει μια χαρά. Μυρωδιά τελείως ουδέτερη, δεν μυρίζω κάτι "περίεργο" ή να πω αηδία.

 

Από γεύση μην με εμπιστεύεσαι γιατί σε βάσεις και σε βαμβάκια είμαι εντελώς χύμα στο κύμα, δεν καταλαβαίνω καμία απολύτως διαφορά, όλα ίδια μου φαίνονται. Αυτά τα "ααα, του τάδε η γλυκερίνη τα σπάει, απίστευτα γευστική, με ελαφριές νότες καρύδας στο Inhale και τζαμαικανό αβοκάντο στο exhale" δεν τα πολυκαταλαβαίνω, όλες οι γλυκερίνες το ίδιο μου φαίνονται, οπότε απλά πάω στην πιο φτηνή πλέον.

 

 

Αυτά είναι τα προιόντα του Συνδέσμου, VG και PG σε μπουκάλια λίτρου και τιμές...όπως βλέπεις.

 

 

 

Ευχαριστώ! Στο πίσω μέρος του μυαλού μου ψήνομαι τελικά να πάρω 5λτ συνδέσμου και μια 18ρα από Ελλάδα. Πιο φτηνά θα μου βγει προσωπικά από το να έπαιρνα από Ισπανία, απλά δεν είχα ξαναδοκιμάσει συνδέσμου και είχα μια μικρή ανησυχία.

 

Ερώτηση, στις συγκεκριμένες συσκευασίες τι ισχύει; Επάνω γράφει 1 κιλό και στην περιγραφή 1 λίτρο! Απ'όσο ξέρω (και μπορεί να κάνω μεγάλο λάθος) η VG πάει περίπου 1 κιλό τα 700ml. Iσχύει αυτό;

Επεξ/σία από akpe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

γεια σας..Μου καναν δωρο ενα ijust s της eleaf..μεσα εχει αντιστασεις 0.3,0.5 και αλλη μια νομιζω 1,8..Ποια ειναι καλυτερη και ως προς τι ξεχωριζουν??επισης με ποια απο τις παραπανω μπορω να ατμισω 70/30 vg/pg??δεν εχω πολυ επαφη σορρυ αμα ρωτησω βλακεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας..Μου καναν δωρο ενα ijust s της eleaf..μεσα εχει αντιστασεις 0.3,0.5 και αλλη μια νομιζω 1,8..Ποια ειναι καλυτερη και ως προς τι ξεχωριζουν??επισης με ποια απο τις παραπανω μπορω να ατμισω 70/30 vg/pg??δεν εχω πολυ επαφη σορρυ αμα ρωτησω βλακεια :)

 

Αν και 3 μέρες ατμιστής λογικά όλες κάνουν απλά πρόσεχε το ότι μεγάλο ohm (1,8) ΛΙΓΑ WATT γιατί αλλιώς θα κάψεις την αντίσταση ενώ μικρό ohm(0,5...0.3) πολλά WATT δες και  τιμές προτείνονται για κάθε μια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα έχει 0.3 0.5 και 0.18.Με την 0.3 ειναι πολυ δυνατο το χτύπημα απο τις αλλες 2 ποια είναι καλύτερη για ενα λιγότερο δυνατό χτύπημα?

Η 0.18 ειναι ecl δεν ξερω αν παιζει ρόλο

Μηπως να παω να παρω καμια αλλη? Π.χ ecl 0.75?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Νικοτινούχα δεν έχει. Η VG του είναι, όπως όλες του φαρμακείου που έχω δοκιμάσει, πολύ πηκτή. Εγώ την αραιώνω με 10% WFI και δουλεύει μια χαρά. Μυρωδιά τελείως ουδέτερη, δεν μυρίζω κάτι "περίεργο" ή να πω αηδία.

 

Από γεύση μην με εμπιστεύεσαι γιατί σε βάσεις και σε βαμβάκια είμαι εντελώς χύμα στο κύμα, δεν καταλαβαίνω καμία απολύτως διαφορά, όλα ίδια μου φαίνονται. Αυτά τα "ααα, του τάδε η γλυκερίνη τα σπάει, απίστευτα γευστική, με ελαφριές νότες καρύδας στο Inhale και τζαμαικανό αβοκάντο στο exhale" δεν τα πολυκαταλαβαίνω, όλες οι γλυκερίνες το ίδιο μου φαίνονται, οπότε απλά πάω στην πιο φτηνή πλέον.

 

 

Αυτά είναι τα προιόντα του Συνδέσμου, VG και PG σε μπουκάλια λίτρου και τιμές...όπως βλέπεις.

 

http://www.anosiapharmacy.gr/product/%CE%B3%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%B7-1lt/

http://www.dpharmacy.gr/gr/el/products/syndesmos-glykerini-fytiki-vrosimi-ekseygenismeni-glycerine-1lt

http://www.anosiapharmacy.gr/product/propylen-glucol-1lt-2/

http://www.dpharmacy.gr/gr/el/products/syndesmos-propylene-glycol-pg-propylenoglykoli-1kg

 

Παιδιά βοηθατε λιγο.

Πήρα τηλ στα παρακάτω καταστήματα αλλά λόγου βάρους τα μεταφορικά ειναι μεγάλα για αποστολή Λαρισα,και δεν μπορώ να βρω κανέναν να πάρω μεγάλη ποσότητα για δωρεάν αποστολή.

Πριν από λίγο πήρα ακόμα ένα τηλέφωνο τώρα στο φαρμακείο της γειτονιάς και ρωτησα αν υπάρχουν τα δυο συστατικά (χωρίς να αναφερω κάποια μάρκα) και μου απάντησε ότι έχει κάποια ποσότητα.

Υπάρχει προπ/λη ή γλυκερίνη από φαρμακείο παιδιά που δεν κάνει για χρήση ηλεκτρικού τσιγάρου,η είναι όλες ίδιες απλώς παίζουν στην μαρκα;

Μία απάντηση γρήγορη παιδιά γιατί πάω να πάρω κανενα 2λιτρω.

Αααα τέλος (ερώτηση κουμπάρου) αν γίνεται να καπνιστή μόνο προπ/λη γιατί αυτός πέρνει 0% νικοτίνη από νομπακο και το μπουκαλάκι δεν αναφέρει πουθενά γλυκερίνη ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2016-08-09-15_13_411392.jpg

 

Καλησπέρα. Μου έσπασε πριν 3 μέρες το τζάμι απο το ηλεκτρονικό μου (glass tube). Σε 2 μαγαζιά που πήγα μου είπαν ότι πρέπει να πάρω νεο ατμοποιητή είτε απο την αντιπροσωπεία της Smok, είτε απο το μαγαζί που το αγόρασα, διότι αυτοί δεν έχουν.

 

Μου φαίνεται κουλό να θέλω νεο ατμοποιητή για ενα τζαμάκι. Υπάρχει εναλλακτική?


http://www.queen-ecigs.gr/vaporators/clearomizers/cleito-replacement-pyrex-3ml-detail

 

Αυτό π.χ δεν κανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από λίγο πήρα ακόμα ένα τηλέφωνο τώρα στο φαρμακείο της γειτονιάς και ρωτησα αν υπάρχουν τα δυο συστατικά (χωρίς να αναφερω κάποια μάρκα) και μου απάντησε ότι έχει κάποια ποσότητα.

Υπάρχει προπ/λη ή γλυκερίνη από φαρμακείο παιδιά που δεν κάνει για χρήση ηλεκτρικού τσιγάρου,η είναι όλες ίδιες απλώς παίζουν στην μαρκα;

Μία απάντηση γρήγορη παιδιά γιατί πάω να πάρω κανενα 2λιτρω.

Αααα τέλος (ερώτηση κουμπάρου) αν γίνεται να καπνιστή μόνο προπ/λη γιατί αυτός πέρνει 0% νικοτίνη από νομπακο και το μπουκαλάκι δεν αναφέρει πουθενά γλυκερίνη ....

που να μην κανει για χρηση , δεν μπορω να σου απαντησω 100%.

οτι υπαρχουν ποιοτητες ομως , υπαρχουν.

υπαρχουν β και γ διαλογης που χρησιμοποιουν σε καλυντικα , που δεν ειναι πολυ πιο καθαρες απο 95%. εχεις αλλες για ζαχαροπλαστικη χρηση που ειναι γυρο στο 97-98% και του συνδεσμου νομιζω ειναι 99,8% η 99,9%.

 

εγω παιρνω του συνδεσμου που ειναι πιο καθαρη. μπορει να βγαζουν και αλλες μαρκες τοσο καθαρη γλυκερινη , απλα πρεπει να ρωτησεις για το ποσοστο τους.

 

αν δεν ειναι καθαρη , περιεχει σιγουρα βαρεα μεταλα. και δεν ξερω τι αλλες ουσιες. οποτε δεν το ρισκαρω και τοσο :)

 

οι φαρμακαποθηκες που φαιρνουν εμπορευμα στα φαρμακεια , θα εχουν στανταρ του συνδεσμου. απλα πρεπει να ψαξεις και να καλοπιασεις 2-3 γνωστα φαρμακεια σου να δεις ποιο εχει προσβαση σε συνδεσμου  γλυκερινη και να τους πεις να το παραγγειλουν.

 

δεν νομιζω να υπαρχει εμπορικο υγρο τοσο hardcore , ειδικα του νομπακο, που να δινει 100% pg. 50/50 αντε κανα 70pg/30vg.

δεν ξερω τι γραφει στο μπουκαλακι πανω , αλλα μπορεις να ζητησεις χημικη αναλυση απο το καταστημα που το εμπορευεσαι. θα ΠΡΕΠΕΙ να εχει.

 

 

 

BTW 

τι γινεται εδω μεσα?? θα μας βρει ολους το '17 , στα 'εργαστηρια' μας , να φτιαχνουμε τα 'μαγικα' υγρακια??

πολυ DIY επεσε τελευταια εδω μεσα :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BTW 

τι γινεται εδω μεσα?? θα μας βρει ολους το '17 , στα 'εργαστηρια' μας , να φτιαχνουμε τα 'μαγικα' υγρακια??

πολυ DIY επεσε τελευταια εδω μεσα :D

 

Αρκεί να μη μας βγει τίποτα τέτοιο :D

krakenfireworks.jpg

 

Πόσα Ω λες να'ναι τα πλοκάμια;;;

 

Καλησπέρα. Μου έσπασε πριν 3 μέρες το τζάμι απο το ηλεκτρονικό μου (glass tube). Σε 2 μαγαζιά που πήγα μου είπαν ότι πρέπει να πάρω νεο ατμοποιητή είτε απο την αντιπροσωπεία της Smok, είτε απο το μαγαζί που το αγόρασα, διότι αυτοί δεν έχουν.

 

Μου φαίνεται κουλό να θέλω νεο ατμοποιητή για ενα τζαμάκι. Υπάρχει εναλλακτική?

 

http://www.queen-ecigs.gr/vaporators/clearomizers/cleito-replacement-pyrex-3ml-detail

 

Αυτό π.χ δεν κανει?

Το συγκεκριμένο δεν κάνει, είναι για τον Cleito. Ποιόν ατμοποιητή έχεις; H Smok γενικά κυκλοφορεί ανταλλακτικά τζαμάκια όπως για τον TFV8 ή τον TFV8 Baby, αλλά πρέπει να βρεις το συγκεκριμένο για τον ατμοποιητή σου (κατασκευαστή -και- μοντέλο).

 

Edit: τώρα είδα πως έχεις το Vape Pen 22. Τζαμάκι βρήκα μόνο εδώ όμως, πουθενά Ελλάδα. Ίσως από την αντιπροσωπεία (ποιός την έχει αλήθεια;!) μπορούν να φέρουν.

 

Edit: Στη σελίδα του προϊόντος στη VaporMania σε ερώτηση για το τζαμάκι απάντησαν πως υπάρχει ανταλλακτικό. Κάνε ένα τηλεφωνάκι μπας και :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα Ω λες να'ναι τα πλοκάμια;;;

 

παραπανω απο 20Ω.

 

μονο με μηχανικο μπορουν να αποδωσουν αυτα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και παλι..Γιατί τα πνευμονια μου πραγματικά έχουν παρει φωτιά τι πρέπει να αλλάξω?Εχω το ijust s αρχικα είχε αντίσταση 0.3 έβαλα 6αρι υγρο και πραγματικά ένιωσα λες και κάνω 20 τσιγαρα μαζι..εβαλα την 0.5 οπου ήταν καλύτερη αλλά πολυ ατσουμπαλη αν μπορώ να πω αυτήν την λεξη για αντίσταση ????Τι να αλλαξω? Να παρω γευση με μικρότερη νικοτινη η να βάλω μια μεγαλύτερη αντίσταση?παρακαλώ βοήθεια ☺η γευση εξναι 70/30 vg/pg αν παίζει ρόλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και παλι..Γιατί τα πνευμονια μου πραγματικά έχουν παρει φωτιά τι πρέπει να αλλάξω?Εχω το ijust s αρχικα είχε αντίσταση 0.3 έβαλα 6αρι υγρο και πραγματικά ένιωσα λες και κάνω 20 τσιγαρα μαζι..εβαλα την 0.5 οπου ήταν καλύτερη αλλά πολυ ατσουμπαλη αν μπορώ να πω αυτήν την λεξη για αντίσταση ????Τι να αλλαξω? Να παρω γευση με μικρότερη νικοτινη η να βάλω μια μεγαλύτερη αντίσταση?παρακαλώ βοήθεια ☺η γευση εξναι 70/30 vg/pg αν παίζει ρόλο..

 

Θεωρώντας πως δεν είναι καμμένες οι αντιστάσεις σου και εφόσον είσαι σε 70VG τότε μένει να πέσεις σε νικοτίνη.

Δοκίμασε ένα υγρό ίδιας αναλογίας VG/PG με 3mg νικοτίνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά βοηθατε λιγο.

Πήρα τηλ στα παρακάτω καταστήματα αλλά λόγου βάρους τα μεταφορικά ειναι μεγάλα για αποστολή Λαρισα,και δεν μπορώ να βρω κανέναν να πάρω μεγάλη ποσότητα για δωρεάν αποστολή.

Πριν από λίγο πήρα ακόμα ένα τηλέφωνο τώρα στο φαρμακείο της γειτονιάς και ρωτησα αν υπάρχουν τα δυο συστατικά (χωρίς να αναφερω κάποια μάρκα) και μου απάντησε ότι έχει κάποια ποσότητα.

Υπάρχει προπ/λη ή γλυκερίνη από φαρμακείο παιδιά που δεν κάνει για χρήση ηλεκτρικού τσιγάρου,η είναι όλες ίδιες απλώς παίζουν στην μαρκα;

Μία απάντηση γρήγορη παιδιά γιατί πάω να πάρω κανενα 2λιτρω.

Αααα τέλος (ερώτηση κουμπάρου) αν γίνεται να καπνιστή μόνο προπ/λη γιατί αυτός πέρνει 0% νικοτίνη από νομπακο και το μπουκαλάκι δεν αναφέρει πουθενά γλυκερίνη ....

Τελικά αγορασα τα δύο μπουκάλια που βλέπεται στην φωτο κοντά στα 10€.

Ή pg είναι του συνδέσμου αλλά ή vg της fagron και προσπαθώ να βρω τι ποσοστό καθαρότητας....

Αύριο σκέφτομαι (καταρχήν θέλω την γνώμη σας για την vg) να αγοράσω αλλά δύο μπουκάλια και μετα να ψαξω για νικοτίνη.

Τι προτείνεται για νικοτίνη παιδιά - μάρκα,ποσοστο mg και αν υπάρχει σε καθαρή μορφή ή να αγοράσω άλλοι μία βάση με πολλή νικοτηνη!!!

post-177457-0-30211100-1482954956_thumb.jpg

Επεξ/σία από gkarabid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος...

Λέω και εγώ να το γυρίσω στο ηλεκτρονικό τσιγάρο αλλά απο τις λίγες σελίδες που διάβασα εδώ δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα!

 

Αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει να αγοράσω ένα καλό οικονομικό μαραφέτι,

Οταν λέω οικονομικό σκέφτομαι γύρω στα 50€, δεν ξέρω αν είναι λίγα, αν δεν αρκούν ας ανέβει κι άλλο η τιμή..

 

Απο ίντερνετ θα την κάνω την παραγγελία λογικά οπότε μπορείτε να μου παραθέσετε αν θέλετε και συνδέσμους.

Ευχαριστώ :)

 

Τελικά δεν άντεξα και επειδή δεν μπορούσα να περιμένω να έρθει απ την Κίνα η πρόταση του nikoskon Πήγα σε κατάστημα και αγόρσα το pico + melo III mini. Το πλήρωσα βέβαια βαπορίσιο αλλά δεν μαμιέται.. Αν δεν τα δινα εκεί θα τα δινα στα πακέτα που θα έκανα μέχρι να έρθει το πακέτο απ το εξωτερικό :P

 

Λοιπόν  έχω μερικές απορίες:

 

1) Με αντίσταση 0,75Ω γύρω στα 11-14w και υγρό Tobacco El Greco 0,9% Νικοτίνη μπορώ να πω πως δυσκολεύομαι αρκετά να πάρω μια καλή τζούρα, Με πιάνει πνίξιμο. Αυτό σημαίνει πως θέλω υγρό με λιγότερη νικοτίνη; Νομίζω πάντως πως ανεξάρτητα απ το πνίξιμο το 0,9 μου πέφτει λίγο βαρύ

 

2) Δεν βγάζει σχεδόν καθόλου καπνό :(  :(  :(  Αν δεν κάνεις και ένα μικρό ντουμάνι χάνεται η μισή η ευχαρίστηση :P  Απ ότι κατάλαβα για περισσότερο καπνό χρειάζεται περισσότερη ισχύ και μικρότερη αντίσταση σωστά;; Αν αλλάξω όμως κάτι απ τα 2 θα μείνω στον τόπο δεν υπάρχει περίπτωση! Τι μπορώ να κάνω;

 

Τέλος είδα και κάτι μυστήριες ρυμίσεις που έχει αυτό το μαραφέτι. Κάτι TC-Ni, TC-ti, TC-ss κλπ κλπ. Αξίζει να πειράξω κάτι απο αυτά ή δεν έχει νόημα για αρχή να ασχοληθώ μαζί τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώντας πως δεν είναι καμμένες οι αντιστάσεις σου και εφόσον είσαι σε 70VG τότε μένει να πέσεις σε νικοτίνη.

Δοκίμασε ένα υγρό ίδιας αναλογίας VG/PG με 3mg νικοτίνης.

ευχαριστω πολυ :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά, καλή χρονιά να έχουμε με υγεία.

 

Την Κυριακή πετάω για εξωτερικό, Ολλανδία, ξέρουμε τι παίζει με τον ατμιστικό εξοπλισμό; Μπορώ να πάρω μαζί μου, modακι, ατμοποιητή, σύρματα, βαμβάκια και κατσαβιδάκια; Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...