Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με μια γρηγορη ματια φαινονται ιδια σε χαρακτηριστικα

 

Έτσι δείχνουν. Να σε ρωτήσω, το pico - που τού αρέσει και πιο πολύ - απ' όσο ξέρω είναι κάπως περισσότερο καιρό στην αγορά. Έχεις υπόψη σου να έχουν ακουστεί προβλήματα; Δεν εννοώ να είσαι κάφρος και να σού πέφτει κάτω όλη την ώρα, απλά μ' ενδιαφέρει να μην έχει βγάλει όνομα ότι χαλάει συχνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

^ εχω το πικο 6 μηνες, 0 προβληματα και ακομα το προτιμαω απ το smok alien που το χω και καθεται σπιτι, αγορασε αφοβα (full black ειναι τρελα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ εχω το πικο 6 μηνες, 0 προβληματα και ακομα το προτιμαω απ το smok alien που το χω και καθεται σπιτι, αγορασε αφοβα (full black ειναι τρελα)

Αυτο εχω κι εγω αρκετο καιρο

κανενα προβλημα ουτε εχω ακουσει κατι απο αλλους

 

Σας ευχαριστώ φιλαράκια! Πάμε λοιπόν σ' αυτό, αφού είναι και σχετικά δοκιμασμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια πηγα σημερα σε εναν κοντα στο μετρο αιγλεαω και μου εδωσε ενα μπουκαλι με (κοοκισσσ) με 0 νικοτηνη 

και μου το συστησε ως premium  και 50/50 (δεν καταλαβα τι ηταν αυτο η αναλογια) και το πληρωσα 9 ευρω τα 10 μλ.... .,, η γευση δεν  ηταν τοσο καλη... .αλλα οταν την δοκιμασα εκει ηταν πολυ διαφορετικη !

Επεξ/σία από EimaiMiaXara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια πηγα σημερα σε εναν κοντα στο μετρο αιγλεαω και μου εδωσε ενα μπουκαλι με (κοοκισσσ) με 0 νικοτηνη 

και μου το συστησε ο premium  και 50/50 (δεν καταλαβα τι ηταν) και το πληρωσα 9 ευρω τα 10 μλ.... .,, η γευση δεν  ηταν τοσο καλη...οσο οταν εκανα εκει ...΄

Είμαι ο μόνος που Δεν κατάλαβα τίποτα?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα χθες καινούργια παραγγελία για την γυναίκα μου το pico + melo III σε άσπρο χρώμα και μαζί μία θήκη σιλικόνης στα 34€ περίπου (το είδα σε φίλο που αγόρασε το fodi και επαθα πλάκα από θέμα σχεδιασμού - κομψότητας)

Το θέμα είναι ότι για καινούργιο ατμιστη και παλιο καπνιστή ο melo με την 0,3 θα είναι υπερβολικός αερατος.

Τι άλλο μπορεί να φορέσει από κεφαλές ώστε να πάρει τσιγαρισια τζουρα !!!

Και τέλος το γυναικάκι καπνίζει κάποια slim 0,6 ,σε ποια νικοτίνη θα ξεκινηση ώστε ένα μην την θερίσει ή αρχίζει τον βήχα και το βάλει στην άκρη από την πρώτη ημέρα.

Γεύση θα δοκίμαση στην αρχή κάποιο καλό καπνικο (να την πάρω με το καλό :) ) και μετα σταδιακά μπαίνει στα DIY ....

Άσχετο χθες στο καφέ είχα ξεχάσει το ηλεκτρονικό στο σπίτι της μάνας και έκανα ένα στριφτό τσιγαρακι.

Μία δυο ,τρεις τζουρες και το πέταξε αφού αισθάνθηκα ότι είχα ένα τασάκι στο στόμα μου .......

Άρα είμαι σε καλό δρόμο ,αφού είχα την εντύπωση ότι πολύ ευκολα θα ξανά καπνιζα τσιγάρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα χθες καινούργια παραγγελία για την γυναίκα μου το pico + melo III σε άσπρο χρώμα και μαζί μία θήκη σιλικόνης στα 34€ περίπου (το είδα σε φίλο που αγόρασε το fodi και επαθα πλάκα από θέμα σχεδιασμού - κομψότητας)

Το θέμα είναι ότι για καινούργιο ατμιστη και παλιο καπνιστή ο melo με την 0,3 θα είναι υπερβολικός αερατος.

Τι άλλο μπορεί να φορέσει από κεφαλές ώστε να πάρει τσιγαρισια τζουρα !!!

Και τέλος το γυναικάκι καπνίζει κάποια slim 0,6 ,σε ποια νικοτίνη θα ξεκινηση ώστε ένα μην την θερίσει ή αρχίζει τον βήχα και το βάλει στην άκρη από την πρώτη ημέρα.

Γεύση θα δοκίμαση στην αρχή κάποιο καλό καπνικο (να την πάρω με το καλό :) ) και μετα σταδιακά μπαίνει στα DIY ....

Άσχετο χθες στο καφέ είχα ξεχάσει το ηλεκτρονικό στο σπίτι της μάνας και έκανα ένα στριφτό τσιγαρακι.

Μία δυο ,τρεις τζουρες και το πέταξε αφού αισθάνθηκα ότι είχα ένα τασάκι στο στόμα μου .......

Άρα είμαι σε καλό δρόμο ,αφού είχα την εντύπωση ότι πολύ ευκολα θα ξανά καπνιζα τσιγάρο

1,25 αντίσταση για τον μελο δοκίμασε.

Νικοτίνη για αρχή 6 κ κατεβαίνεις σιγά σιγά. 

Αυτό που περιγράφεις με το τσιγάρο το ένιωσα και εγω πρόσφατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλείνω Δυο μήνες με το ΑΙΟ RPO και

α. Ευτυχώς δεν έχω αισθανθεί καν την ανάγκη να βάλω τσιγάρο στο στόμα μου.

β. Δυστυχώς όμως -λίγο ή πολύ- οι μικροδιαροές δε σταμάτησαν ποτέ με αποτέλεσμα να είμαι μόνιμα με ένα χαρτάκι να σκουπίζω την κεφαλή. Όχι τίποτα σπουδαίο αλλά μετά από δυο μήνες αρχίζει να κουράζει. Έχετε να προτείνετε κάποια λύση; Ίσως μεγαλύτερη αντίσταση από τα 0,5-06 να έκανε κάτι;

γ. Ήδη σκέφτομαι το επόμενο μοντάκι και όλοι οι δρόμοι με οδηγούν στο Eleaf iStick Pico με melo III . 

Υπάρχει άλλη πρόταση;

Διαρροές θα υπάρχουν και σε αυτό;

Να προτιμήσω τον melo III ή τον melo III mini; Μόνη διαφορα τα ml , σωστα;

 

Άλλο κάτι που πρέπει να προσέξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pico + mini melo 3 best combo imho, οπως ξαναειπα πιο πανω, 6 μηνες και 0 προβληματα περα απο γρατζουνιτσες, σε παραπανω λεφτα σαφως υπαρχουν και καλυτερα μοντακια, πες μας το budget να προτεινουμε αναλογως

 

melo3-mini η μονη διαφορα τα μλ, 4 με 2, εγω προτειμω το μικρο λογω του σετ, top-fill ειναι, 5 δευτερολεπτα δουλεια να το γεμισεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Pico καλό, ατμοποιητή κοίτα καλύτερα τον cubis pro με τα 4ml. Είχα melo mini, πολλές διαρροές, τώρα έχω τον toptank της kargertech με το vtc το μοντάκι, στο pico δεν φαίνεται καλός, είναι μεγάλος σε μέγεθος. Προτείνω pico με cubis. 5€ πιο πάνω βγαίνει αλλά αξίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον για πρώτο ΗΤ δεν θα κοιτούσα καν το θέμα εμφάνισης όταν προέρχομαι από τον χώρο του ΚΤ που δεν υπάρχει καμία επιλογή εμφάνισης.

 

Θα κοιτούσα να πάρω κάτι που θα είναι απροβλημάτιστο (βλ. διαρροές, απόδοση γεύσης) και στην χειρότερη θα το φορτίζω μία φορά την ημέρα (πχ το βράδυ οταν πέσω για ύπνο).

 

Όταν με το καλό, πετύχω να μείνω μακρυά από το ΚΤ τότε ναι, να μπει στην εξίσωση και το γούστο ή ο,τιδήποτε άλλο αισθητικό.

 

Στο διαταύτα για πρώτο τσιγάρο τα standards που θα έβαζα είναι:

 

Mod

  • Οποιοδήποτε mod με τουλάχιστον 1x26650/2x18650 μπαταρίες ή ενσωματωμένη με χωρητικότητα >4000mAh

Ατμοποιητής

  • Όχι Cubis μιας και έχει το γνωστό πρόβλημα του spit back (google/ytube it) και θα με ξενερώσει.
  • Ναι σε Aspire K3 ή Nautilus (όχι τον X) που έχουν σφιχτές τζούρες και απροβλημάτισες κεφαλές 1.6 & 1.8Ohm, Όπου σε σε συνδυασμό με mod μεγάλης χωρητικότητας, εκτοξεύουν στα ύψη την αυτονομία.
  • Ναι σε Kagertech Toptank mini/Subtank mini γιατί πέρα από σωστές κεφαλές και δυνατότητα σφιχτής τζούρας, έχουν και το επισκευάσιμο κομμάτι καβάτζα σε περίπτωση που κάποιος θέλει να ασχοληθεί για εξοικονόμηση χρημάτων για αναλώσιμα.

Υγρά οπωσδήποτε καπνικά (εκτός αν εκφράσει επιθυμία για άλλη γεύση-πολλοί το κάνουν) μιας και μιλάμε για νεοεισερχόμενο αλλά όχι πλήρως καπνικά γιατί καταβάθος θέλουμε να αλλάξει συνήθεια η γεύση του. Άλλωστε σε κάποιον νεοεισερχόμενο η νικοτίνη είναι που παίζει τον ρόλο κλειδί και όχι η γεύση.

 

Αναλογία VG/PG. Το πολύ balanced (50/50) ή με περισσότερη PG μιας και θέλουμε να έχει χτύπημα ώστε να προσομοιώνει το ΚΤ.

 

Επιλογές άπειρες. Ενδεικτικά αναφέρω κάποιες εταιρίες υγρών αναπλήρωσης που είναι αρκετά γνωστές

  • Liqua (αγαπημένο το Turkish Tobbaco)
  • Seven
  • T-Juice (βγάζει και 50/50 και με περισσότερη PG)

 

Από εκεί και πέρα, αν καταφέρει να μείνει μακρυά από το ΚΤ, έχει πετύχει ένα σημαντικό βήμα για την βελτίωση της υγείας του.

Επόμενο βήμα;

 

Να προσπαθήσει σιγά σιγά (ανά 4-6 μήνες πχ) να μειώνει την νικοτίνη (εύκολα γίνεται) ώστε να φτάσει στο σημείο να μην έχει εξάρτηση ή απλά να γίνει περιστασιακός ατμιστής και στο τέλος, να το κόψει και το ΗΤ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Pico καλό, ατμοποιητή κοίτα καλύτερα τον cubis pro με τα 4ml. Είχα melo mini, πολλές διαρροές, τώρα έχω τον toptank της kargertech με το vtc το μοντάκι, στο pico δεν φαίνεται καλός, είναι μεγάλος σε μέγεθος. Προτείνω pico με cubis. 5€ πιο πάνω βγαίνει αλλά αξίζει...

με Μελο δε ξερω τι προβλημα βρηκες και μου φαινεται περιεργο, δουλεω 80/20 και δεν ειχα ποτε θεμα, τι υγρα ατμισες και ποσο %/% ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος...

Λέω και εγώ να το γυρίσω στο ηλεκτρονικό τσιγάρο αλλά απο τις λίγες σελίδες που διάβασα εδώ δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα!

 

Αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει να αγοράσω ένα καλό οικονομικό μαραφέτι,

Οταν λέω οικονομικό σκέφτομαι γύρω στα 50€, δεν ξέρω αν είναι λίγα, αν δεν αρκούν ας ανέβει κι άλλο η τιμή..

 

Απο ίντερνετ θα την κάνω την παραγγελία λογικά οπότε μπορείτε να μου παραθέσετε αν θέλετε και συνδέσμους.

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος...

Λέω και εγώ να το γυρίσω στο ηλεκτρονικό τσιγάρο αλλά απο τις λίγες σελίδες που διάβασα εδώ δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα!

 

Αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει να αγοράσω ένα καλό οικονομικό μαραφέτι,

Οταν λέω οικονομικό σκέφτομαι γύρω στα 50€, δεν ξέρω αν είναι λίγα, αν δεν αρκούν ας ανέβει κι άλλο η τιμή..

 

Απο ίντερνετ θα την κάνω την παραγγελία λογικά οπότε μπορείτε να μου παραθέσετε αν θέλετε και συνδέσμους.

Ευχαριστώ  :)

 

Mod

Eleaf iPower 80W (28,50€)

http://www.gearbest.com/temperature-control-mods/pp_397038.html

 

Ατμοποιητής

Kangertech Protank 4 (21,16€)

http://www.gearbest.com/clearomizers/pp_361812.html

 

Υγρά θα αγοράσεις από Ελλάδα για αρχή ώστε να δοκιμάζεις κι όλας.

 

Αν θες ανταλλακτικές αντιστάσεις για τον Protank μπορείς να πάρεις κάποιες από τις ακόλουθες για αρχή.

 

  • 1.5Ω

https://www.fasttech.com/products/3007/10009412/3848001-authentic-kangertech-subtank-ssocc-coil-head-5

 

  • 1.2Ω

https://www.fasttech.com/products/3007/10009412/3848002-authentic-kangertech-subtank-ssocc-coil-head-5

 

  • 0.5Ω με κεραμικό

https://www.fasttech.com/products/3007/10009412/4725000

 

  • 0.5Ω χωρίς κεραμικό

https://www.fasttech.com/products/3007/10009412/3848003

 

Καλές αγορές!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...