Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι ίδιοι γιατροί σε λίγους μήνες θα σου λένε περισσότερα Watt.

Η ισχύς δεν έχει να κάνει με την υγιεινή όσο έχουμε θέρμανση και όχι καύση.

Ένα σύρμα χοντρό ή πολύπλοκο (clapton κλπ) έχει μικρότερη ονομαστική αντίσταση (Ω) και καταναλώνει περισσότερη ισχύ για να θερμανθεί και να παραχθεί τελικώς ο ατμός.

 

Πολύ μπακαλίστικο το 15-20W για να λέγεται από επιστήμονες.

 

Δεν είναι καν μπακαλίστικο. Είναι λάθος.

 

Είναι η κλασική κουβέντα πνευμονικές vs. τσιγαρίσιες που προκαλεί καυγάδες και φασαρίες.

 

Ο τάδε τύπος για τον Α, Β λόγο προτιμάει τις τσιγαρίσιες και βγαίνει και λέει ότι αποφάσισε πως μέχρι τα 15 βατ είμαστε safe, μετά υπάρχει πρόβλημα. Είναι και πνευμονολόγος οπότε κάτι παραπάνω θα ξέρει.

 

Δεν ξέρει τίποτα απολύτως παραπάνω. ΤΙ. ΠΟ. ΤΑ.

 

Η επιστήμη καλώς ή κακώς δεν δουλεύει έτσι. Επειδή ο άλλος πήρε ένα πτυχίο, δεν σημαίνει ότι ξέρει τα πάντα για τα πάντα. Δεν σημαίνει καν ότι ξέρει πολλά πράγματα για την ίδια του την επιστήμη.

 

Για να δούμε πόσο κακό προκαλεί το ηλ. τσιγάρο, σε ποια βατ είμαστε ασφαλείς, ποιοι ατμοποιητές είναι οκ, ποια σύρματα, ποια υγρά, ποια αρώματα, απαιτούνται ακόμα χρόνια και χρόνια ερευνών, διασταύρωση των στοιχείων αυτών των διαφορετικών ερευνών, δημοσίευση σε σοβαρά επιστημονικά περιοδικά και peer review, να περάσει ακόμα περισσότερος καιρός να δούμε πως είναι πλέον οι χρήστες που κάνουν 20, 30 χρόνια ηλεκτρονικό και ένα κάρο ακόμα πράγματα.

 

Για μένα γιατρός/ηλεκτρονικός/ο,τιδήποτε που λέει "μέχρι τα 15 βατ είναι safe, μετά πρόβλημα μάγκες" είναι άσχετος και δεν τον θεωρώ καν επιστήμονα. Στην καλύτερη, γνωρίζει ότι αυτό που λέει το βγάζει από το μυαλό του 100% και το κάνει απλά γιατί δεν γουστάρει τις πνευμονικές και με το στανιό όλοι πρέπει να ατμίζουν όπως αυτός. 

 

Πρώτα απ' όλα, απλά πράγματα, δεν χρειάζεται να έχεις διδακτορικό για να νιώσεις: Τι πάει να πει "15-20 βατ"; Από μόνο του αυτό δεν λέει απολύτως τίποτα. Να του πας με έναν οποιονδήποτε ατμοποιητή που βγήκε τα τελευταία 2 χρόνια, δεν μιλάω καν τίποτα τρελό TFV12 και ιστορίες, να πατάς το κουμπί στα 15 βατ και να του λες του γιατρού "μα δεν δουλεύει καν ρε γιατρέ, τι κάνω λάθος;".

 

Συγχίζομαι, συγχίζομαι απίστευτα με αυτές τις αναφορές σε "αυθεντίες", είναι πνευμονολόγος ο άλλος, "ξέρει!".

Γιατί ρε Baator, εσύ καλύτερα ξέρεις ρε τυχαίε τύπε στο Ίντερνετ; Όχι. Κανείς από τους 2 μας δεν ξέρει την τύφλα του ακόμα και αυτό είναι απολύτως και 1000% βέβαιο. Εγώ όμως το λέω, αυτή είναι η διαφορά, δεν λέω όλοι πρέπει να ατμίζουν με τον δικό μου τρόπο.

 

Αλλιώς ας πάνε αυτοί οι 2 πνευμονολόγοι με τα στοιχεία που έχουν μόνο αυτοί στα χέρια τους στις αντίστοιχες υπηρεσίες υγείας και να απαγορευτούν παγκοσμίως οι ατμοποιητές που δουλεύουν με πάνω από 15 βατ (σχεδόν τα ΠΑΝΤΑ δηλαδή).

 

Ακόμα και ο Φαρσαλινός που θεωρείται αυθεντία κτλ. και μόνο άγαλμα δεν του έχουν στήσει οι ατμιστές ακόμα, έχει κάνει χοντρά φάουλ στο θέμα. Ο άνθρωπος είναι συντηρητικός, υπηρετεί συγκεκριμένη ατζέντα, αλλά προβάλει πολλές φορές την δικιά του προσωπική εκτίμηση και προτίμηση σαν αδιάσειστα επιστημονικά στοιχεία.

 

Να δεχτώ το επιχείρημα του "καλού κακού, ποτέ δεν ξές, αφού δεν ξέρουμε ας κρατάμε μια πισινή", της υπερβολής, κτλ.

Την λογική δηλαδή του "και νερό να πίνεις 20 λίτρα την μέρα, στο τέλος κακό θα σου κάνει". Μέσα και μαζί σας.

Θέλω να κρατάω μια πισινή, το να καταναλώνω 1 ml αντί για 20 προφανώς καλύτερο θα είναι.

 

Αλλά αυτό το "κατέληξα ότι μέχρι 15 ή 20 βατ είναι safe" με τρελαίνει. ΠΩΣ; ΠΩΣ κατέληξες εκεί;; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ποιος παίζει να έχει περισσότερη άγνοια; Εμείς ή ένας πνευμονολόγος; 

 

Απλά θα σου θυμίσω πως ο Μπεχράκης, αυτός που μέχρι και πριν λίγους μήνες έλεγε στους ασθενείς του για «υγρό στα πνευμόνια από τον ατμό» και «χίλιες φορές να κάνεις κανονικό», πνευμονολόγος είναι :P

 

Ένας εξ αυτών ο θείος μου, οπότε δεν παίζει χαλασμένο τηλέφωνο, κράτησε ακριβώς αυτό που του είπε για να έρθει να τον καρφώσει μετά σε εμένα.

 

Το ότι έχει κάποιος μια ιδιότητα, δεν σημαίνει απαραίτητα πως μπορεί να μιλήσει για κάτι -χωρίς να γνωρίζει- (επιστημονικά μιλώντας) για αυτό.

 

Επί του θέματος, μπακαλίστικα, και όσο θυμάμαι από παλαιότερα που το είχα ψάξει, όταν πρωτοξεκίνησα να ασχολούμαι με subohm αντιστάσεις, στην επικινδυνότητα δεν παίζουν ρόλο τόσο τα watt, όσο η τάση (τα volt) που περνάνε από την αντίσταση. Τα watt και το πόσο μπορείς να ανέβεις σε αυτά εξαρτάται από την αντίσταση.

 

Για παράδειγμα, στον Nautilus X και την 1.5 (τη διαβάζει 1.65) ατμίζω στα 20w, δηλαδή στα 5.67v.

Στον TFV12 με την τετραπλή 0.16Ω ατμίζω στα 140w, τα οποία μεταφράζονται σε 4.73v!

 

Ουσιαστικά δηλαδή η τάση που δίνω στον κακόμοιρο τον ναυτιλάκο είναι μεγαλύτερη από αυτή που δίνω στην κουμούτσα το φουγάρο, και ας είναι τα watt επταπλάσια!

 

(edit: ναι, ξέρω, fucked up the math)

 

Ο ίδιος ο Φαρσαλινός είχε πει πως πρέπει να ξεπεράσουμε κατά πολύ τα 6v-7v για να έχουμε θέμα με επικίνδυνες ουσιες, και αυτό το είχε δηλώσει σχολιάζοντας έρευνα που είχε βρει κάτι ανάλογο. Ε, χαίρω πολύ, όταν πας κι βαράς παλαιού τύπου ατμοποιητές τόσο ψηλά, όταν δεν είναι καν σχεδιασμένοι για κάτι τέτοιο, λογικό είναι.

 

Καλά, εννοείται δεν θα πάει κάποιος να ατμίσει στα 6-7v ούτε στους νεότερης γενιάς ατμοποιητές δεν θα μπορεί καν να κατεβάσει τζούρα. Πάνω από τα 5.5v-6v είναι αδύνατον να ατμίσεις  :P

 

Συνοπτικά, μην κοιτάς τα watt, ή μάλλον κοίτα τα, αλλά σε συνάρτηση με 1) τα βολτ και 2) το range στο οποίο δουλεύει ένας ατμοποιητής. Αν σου λέει πως δουλεύει μεταξύ 20w - 80w, και σε αυτά είναι κάτω από μια λογική τάση (ας πούμε τα 5v) δεν βλέπω λόγο ανησυχίας -σύμφωνα με τα μέχρι τώρα δεδομένα-.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lol ποιος δε σου ειπε τα καλυτερα για τον baby ? προσωπικα τον θεωρω τον καλυτερο ατμο που ειχα ποτε, απιστευτος σε ολα του, οι αντιστασεις ειναι πανακριβρες αλλα εμενα με πανε 2-3 βδομαδες, το μοντ ειναι οκ αλλα θα χρειαστεις μια θηκη γτ ξεβαφει. Αν δεν θες τον Baby υπαρχουν πολλοι ατμο αναλογα τι θες, πνευμονικο η τσιγαρισιο, για τσιγαρισιο δεν εχω αποψη

MontzOlee

για τσιγαρηλίκη δεν μπορω να σου πω κάτι άμα θες για τσιγαρήσια ο ναυτηλος 2 από ότι διαβάζω είναι από τους καλύτερους εργοστασιακούς ενώ για επισκευάσημους fodi

Εγώ που είμαι τον πνευμονικών από τότε που μου ήρθε το μωρό σχεδόν μόνο με αυτόν παίζω

 

 

Πιστεύω όλοι οι ατμιστές πρέπει να το δούνε

http://yify.tv/watch-a-billion-lives-online-free-yify/

Άρα λεω να παιξω σε ΚΙΤ αφου ειναι καλο το alien

Ειναι όμως μονο για πνευμονικές τζουρες;

Τσιγαρισιες ηθελα να γράψω οχι τσιγαριλίκι μην παρεξηγηθώ , Χαχαχα!

 

Ποιον λέτε περαν του nautilus 2 ;; δεν μου αρέσει σαν "φάτσα" πολυ ;)

 

Ammit & exo ijoy μου ειπε ενα φιλαράκι αλλα δεν εχω καταλάβει ποιοι ειναι πνευμονικό κ ποιοι τσιγαρισιοι! :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά θα σου θυμίσω πως ο Μπεχράκης, αυτός που μέχρι και πριν λίγους μήνες έλεγε στους ασθενείς του για «υγρό στα πνευμόνια από τον ατμό» και «χίλιες φορές να κάνεις κανονικό», πνευμονολόγος είναι :P

 

Ένας εξ αυτών ο θείος μου, οπότε δεν παίζει χαλασμένο τηλέφωνο, κράτησε ακριβώς αυτό που του είπε για να έρθει να τον καρφώσει μετά σε εμένα.

 

Το ότι έχει κάποιος μια ιδιότητα, δεν σημαίνει απαραίτητα πως μπορεί να μιλήσει για κάτι -χωρίς να γνωρίζει- (επιστημονικά μιλώντας) για αυτό.

 

Επί του θέματος, μπακαλίστικα, και όσο θυμάμαι από παλαιότερα που το είχα ψάξει, όταν πρωτοξεκίνησα να ασχολούμαι με subohm αντιστάσεις, στην επικινδυνότητα δεν παίζουν ρόλο τόσο τα watt, όσο η τάση (τα volt) που περνάνε από την αντίσταση. Τα watt και το πόσο μπορείς να ανέβεις σε αυτά εξαρτάται από την αντίσταση.

 

Για παράδειγμα, στον Nautilus X και την 1.5 (τη διαβάζει 1.65) ατμίζω στα 20w, δηλαδή στα 5.67v.

Στον TFV12 με την τετραπλή 0.16Ω ατμίζω στα 140w, τα οποία μεταφράζονται σε 4.73v!

 

Ουσιαστικά δηλαδή η τάση που δίνω στον κακόμοιρο τον ναυτιλάκο είναι μεγαλύτερη από αυτή που δίνω στην κουμούτσα το φουγάρο, και ας είναι τα watt δωδεκαπλάσια!

 

Ο ίδιος ο Φαρσαλινός είχε πει πως πρέπει να ξεπεράσουμε κατά πολύ τα 6v-7v για να έχουμε θέμα με επικίνδυνες ουσιες, και αυτό το είχε δηλώσει σχολιάζοντας έρευνα που είχε βρει κάτι ανάλογο. Ε, χαίρω πολύ, όταν πας κι βαράς παλαιού τύπου ατμοποιητές τόσο ψηλά, όταν δεν είναι καν σχεδιασμένοι για κάτι τέτοιο, λογικό είναι.

 

Καλά, εννοείται δεν θα πάει κάποιος να ατμίσει στα 6-7v ούτε στους νεότερης γενιάς ατμοποιητές δεν θα μπορεί καν να κατεβάσει τζούρα. Πάνω από τα 5.5v-6v συνήθως είναι αδύνατον όχι να ατμίσεις, ούτε να κατεβάσεις τζούρα :P

 

Συνοπτικά, μην κοιτάς τα watt, ή μάλλον κοίτα τα, αλλά σε συνάρτηση με 1) τα βολτ και 2) το range στο οποίο δουλεύει ένας ατμοποιητής. Αν σου λέει πως δουλεύει μεταξύ 20w - 80w, και σε αυτά είναι κάτω από μια λογική τάση (ας πούμε τα 5v) δεν βλέπω λόγο ανησυχίας -σύμφωνα με τα μέχρι τώρα δεδομένα-.

 

Κοιταξα το μηνυμα σου, ρουφηξα μια τζουρα στα 8 volt/40 watt να σιγουρευτω πως δεν ισχυουν αυτα που γραφεις, ρουφηξα αλλη μια γιατι καθεται πολυ απαλα στο λαιμο και σιγουρευτηκα :P :P. Μονο τα watt παιδια τα volt καμια απολυτως σχεση δεν εχουν, δωστε μου στοιχεια οτι εχουν οποιαδηποτε σχεση και το χαρτι του ηλεκτρολογου το σκιζω (οταν το παρω :D)

Ελα μην το κουραζουμε παιδια οι ανθρωποι δεν το λενε επειδη ειναι το η/τ το λενε με βαση μια αλφα θερμοκρασια πανω απο την οποια οι σπουδες τους τους λενε οτι μπορει να δημιουργηθουν προβληματα στα πνευμονια. ΤΟΣΟ απλο. Και υδρατμος να ηταν, αμα του ελεγες "γιατρε εισπνεω υδρατμο 250 βαθμων καθε μερα" το ιδιο θα σου ελεγε. Οχι γιατι εχει βγει μελετη που λεει οτι ειναι καρκινογονο, γιατι μπορει απλα να κανει ενα educated guess και να σου πει "Ξες τι, δεν ειναι καλο για σενα".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα λεω να παιξω σε ΚΙΤ αφου ειναι καλο το alien

Ειναι όμως μονο για πνευμονικές τζουρες;

Τσιγαρισιες ηθελα να γράψω οχι τσιγαριλίκι μην παρεξηγηθώ , Χαχαχα!

 

Ποιον λέτε περαν του nautilus 2 ;; δεν μου αρέσει σαν "φάτσα" πολυ ;)

 

Ammit & exo ijoy μου ειπε ενα φιλαράκι αλλα δεν εχω καταλάβει ποιοι ειναι πνευμονικό κ ποιοι τσιγαρισιοι! :/

σαν κιτ θα ελεγα αξιζει, ο ατμο δεν κανει για τσιγαρισιες, αν δεν σου αρεσε ο Ναυτ μπορεις να δεις και Cubis με τις 1Ω αντιστασεις, οι υπολοιπες ειναι για κλωτσιες, τον ειχα και ψιλοημουν ικανοποιημενος

 

mods: Wismec Predator, Smok Alien, Wismec 2/3, εγω αυτα προτεινω γενικα εχω τα 2/3 και κανενα δεν με απογοητευσε μεχρι σημερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξα το μηνυμα σου, ρουφηξα μια τζουρα στα 8 volt/40 watt να σιγουρευτω πως δεν ισχυουν αυτα που γραφεις, ρουφηξα αλλη μια γιατι καθεται πολυ απαλα στο λαιμο και σιγουρευτηκα :P :P. Μονο τα watt παιδια τα volt καμια απολυτως σχεση δεν εχουν, δωστε μου στοιχεια οτι εχουν οποιαδηποτε σχεση και το χαρτι του ηλεκτρολογου το σκιζω (οταν το παρω :D)

Ελα μην το κουραζουμε παιδια οι ανθρωποι δεν το λενε επειδη ειναι το η/τ το λενε με βαση μια αλφα θερμοκρασια πανω απο την οποια οι σπουδες τους τους λενε οτι μπορει να δημιουργηθουν προβληματα στα πνευμονια. ΤΟΣΟ απλο. Και υδρατμος να ηταν, αμα του ελεγες "γιατρε εισπνεω υδρατμο 250 βαθμων καθε μερα" το ιδιο θα σου ελεγε. Οχι γιατι εχει βγει μελετη που λεει οτι ειναι καρκινογονο, γιατι μπορει απλα να κανει ενα educated guess και να σου πει "Ξες τι, δεν ειναι καλο για σενα".

Είπαμε, δεν τα θυμάμαι και καλά, αλλά ρε θηρίο, 1.6 αντίσταση τη βαράς στα 40w και αντέχεις; :P

 

Το ότι δεν είναι καλό το ξέρουμε ήδη, το «έτσι είναι πιο επικίνδυνο από το τσιγάρο» που συνοδεύει κάποιες δηλώσεις περί περιορισμού των watt είναι το πρόβλημα ;)

 

Και ναι, ο συγκεκριμένος (Μπεχράκης) τα λέει ακριβώς επειδή είναι το η.τ., το γεγονός πως έχει πάρε-δώσε με κέντρα διακοπής καπνίσματος δεν είναι τυχαίο ;)

 

Βρήκα και την «έρευνα» που νομίζω ξεκίνησε το όλο θέμα περί χαμηλών watt, disregard το via όμως! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε θηρίο, 1.6 αντίσταση τη βαράς στα 40w και αντέχεις; :P

 

Το ότι δεν είναι καλό το ξέρουμε ήδη, το «έτσι είναι πιο επικίνδυνο από το τσιγάρο» που συνοδεύει κάποιες δηλώσεις περί περιορισμού των watt είναι το πρόβλημα ;)

 

Και ναι, ο συγκεκριμένος (Μπεχράκης) τα λέει ακριβώς επειδή είναι το η.τ., το γεγονός πως έχει πάρε-δώσε με κέντρα διακοπής καπνίσματος δεν είναι τυχαίο ;)

 1.43 παραλληλο 26αρι σε rda βασικα, το ποιντ παραμενει. Επειδη ειμαι με 0 νικοτινη αυτη τη στιγμη και max vg υγρο μπορω και 50 να παω χωρις να παραζεσταθει μιας που λεγαμε για το τι καθοριζει την θερμοκρασια του ατμου.

 Νταξει η αληθεια καπου στην μεση ειναι, ουτε αφεση αμαρτιων μπορει να δωσει κανεις στον καθενα που βγαινει και λεει λεει λεει για το η/τ γιατι τα παιρνει απο τον καρελια π.χ. αλλα ουτε και να βγαλουμε τρελο τον προσωπικο πνευμονολογο, που απο εκει ξεκινησαμε, που δινει καποιες συμβουλες για να εχει την συνειδηση του ησυχη.

 Και αμα δηλαδη υπαρχει τροπος να το κανουμε ακομα πιο υγιεινο θυσιαζοντας λιγο ατμο γιατι να μην το κανουμε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι και όλο αυτό είχε ξεκινήσει από μια ερευνα που είχανε δώσει στην συσκεύη τρελά γκάζια και μετράγανε όταν τους έδινε καμένο  παρά όλα αυτά όλοι πειραματόζωα είμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.43 παραλληλο 26αρι σε rda βασικα, το ποιντ παραμενει. Επειδη ειμαι με 0 νικοτινη αυτη τη στιγμη και max vg υγρο μπορω και 50 να παω χωρις να παραζεσταθει μιας που λεγαμε για το τι καθοριζει την θερμοκρασια του ατμου.

 Νταξει η αληθεια καπου στην μεση ειναι, ουτε αφεση αμαρτιων μπορει να δωσει κανεις στον καθενα που βγαινει και λεει λεει λεει για το η/τ γιατι τα παιρνει απο τον καρελια π.χ. αλλα ουτε και να βγαλουμε τρελο τον προσωπικο πνευμονολογο, που απο εκει ξεκινησαμε, που δινει καποιες συμβουλες για να εχει την συνειδηση του ησυχη.

 Και αμα δηλαδη υπαρχει τροπος να το κανουμε ακομα πιο υγιεινο θυσιαζοντας λιγο ατμο γιατι να μην το κανουμε?

 

Εννοείται αυτό, άλλο όμως το playing it safe, και άλλο το να διαδίδεις πράγματα τα οποία δεν ευσταθούν παροτρύνοντας ατμιστές να το κόψουν και να συνεχίσουν το κανονικό, έτσι; Ξέρω, έχω κολλήσει στον Μπεχράκη, εν τέλει για τον συγκεκριμένο έχουμε δυο τεινά: ή όντως έχει συμφέροντα, οπότε εν γνώσει του λέει ψέματα εκμεταλλευόμενος την ιδιότητα του, ή απλά είναι ανενημέρωτος, οπότε δεν τον θεωρώ (προσωπικά) υπεύθυνο επιστήμονα. Και αυτό δεν το είπε πριν τρια χρόνια που, έστω, δεν υπήρχαν στοιχεία, το είπε το προηγούμενο καλοκαίρι. Όχι απλά έχει ερευνηθεί ο αστικός μύθος του υγρού στον πνεύμονα και δεν έχει βρεθεί η παραμικρή ένδειξη, αλλά έχουμε εκατοντάδες μελέτες που δείχνουν τη χαοτική διαφορά μεταξύ ατμού και καπνού.

 

ναι και όλο αυτό είχε ξεκινήσει από μια ερευνα που είχανε δώσει στην συσκεύη τρελά γκάζια και μετράγανε όταν τους έδινε καμένο  παρά όλα αυτά όλοι πειραματόζωα είμαστε

 

Γιεπ, βρήκα και την πηγή:

 

«Based on measurements I have performed, such consumption is observed at about 6-7 watts at 4-second puffs. Thus, the atomizer resistance is probably 1.6-1.8 Ohms. This means that at 5 volts the energy was around 14-16watts. That would be an extremely high value for most commercially-available atomizers (excluding some rebuildables which can withstand such high wattage levels). Thus, it is more than obvious that once again the atomizer was overheated, which of course will result in very high levels of formaldehyde production. What the authors ignore is that these conditions, commonly called dry-puff phenomenon (which is explained in detail in one of my published studies), are easily detected by the vapers. In fact, overheating results in an unpleasant taste that none can withstand. As a result, no vaper is ever using the e-cigarette at such conditions and, thus, will never be exposed to such levels of formaldehyde.»

 

http://www.ecigarette-research.com/web/index.php/2013-04-07-09-50-07/2015/191-form-nejm

 

Τότε, λέει, τα 14-16 ήταν πολλά... που να'ξερε...  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μη μπερδευεστε με τα watt και τα volt. Ολα (Ωμ,βολτ,βατ και αμπερ) συνδυαζονται με ενα στοχο, την παραγωγη θερμοκρασιας. Και αυτη εξαρταται απο τα watt και την επιφανεια του συρματος. Οσο μεγαλυτερη η επιφανεια του συρματος τοσο περισσοτερα watt χρειαζονται για να ερθει ολη η επιφανεια σε μια συγκεκριμενη θερμοκρασια. Πχ αν εχεις δυο ιδιες αντιστασεις παραλληλα αντι για μια θες κ τα διπλασια watt για να τις φερεις κ τις 2 στην ιδια θερμοκρασια που θα εφτανε η μια μονη της. Αυτο στην πραξη πχ συγκρινοντας εναν ατμοποιητη με μια και με δυο αντιστασεις θα εχει σαν αποτελεσμα ο ατμοποιητης με τις 2 αντιστασεις να παραγει περισσοτερο ατμο αλλα η θερμοκρασια που θα αναπτυσεται θα ειναι πανω κατω η ιδια. Αρα η μονη επιβαρυνση θα ειναι οτι καταναλωνεις περισσοτερο ατμο κ οχι οτι παραγονται καποιες ουσιες αλλες λογω θερμοκρασιας.

 

Αρα η λογικη λεει οτι ο παραγοντας που επηρεαζει το ποσο υγειινο η οχι ειναι, εχει να κανει καθαρα με τη θερμοκρασια κ οχι με τα watt η τα volt κλπ.

 

Κ εδω ομως λογικα παιζει ρολο κ η τζουρα. Μια πνευμονικη τζουρα με ανοιχτο το airflow εχει πολυ μεγαλυτερη ροη αερα στην αντισταση και αρα καλυτερη ψυξη κατι που πρακτικα σημαινει οτι θες περισσοτερα watt για να πιασεις την ιδια θερμοκρασια που θα επιανες με κλειστο airflow και τσιγαρισια τζουρα στην ιδια αντισταση. 

Οταν δουλευεις το mod σε watt η θερμοκρασια που παραγεται ειναι κυμαινομενη και εξαρταται απο ολα μαζι, τη ροη αερα στη τζουρα, τη θερμοκρασια του περιβαλλοντος κλπ. Σε θερμοκρασια TC ειναι πιο ελεγχομενη και η ρυθμιση των watt σ αυτο το mode στην ουσια επηρεαζει το ποσο γρηγορα θα πιασει τη θερμοκρασια αυτη. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μη μπερδευεστε με τα watt και τα volt. Ολα (Ωμ,βολτ,βατ και αμπερ) συνδυαζονται με ενα στοχο, την παραγωγη θερμοκρασιας. 

αυτο ακριβως.

μπορει να εχεις 2Ω αντισταση και να χτυπας 72+watt με 12volt και 6Αmpere. δεν ειναι παραλογο! 

επισης μπορει η θερμοκρασια που αναπτησει να ειναι τοσο χαμηλη που να μην βγαζει ατμο στο συγκεκριμενο setup!

 

αρα υπαρχει και η μεταβλητη του συρματος(παχος,υλικο, heat flux) , της καμπανας ,  του airflow και αλλων ποσων παραγωντων εκτος των παραπανω για να πεις οτι ενα ηλεκτρονικο τσιγαρο εκπεμπει ""ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΕΣ"" η οπως αλλιως θελουν να τις λενε , ουσιες

 

 

btw , αυτη τη στιγμη παιζω σε kayfun lite plus , juggernaut coil 0.46 , στα 30watt με 8,1Αmpere.

αν το ελεγες αυτο πριν 3 χρονια σε καποιον , θα σου ελεγε οτι εισαι χαζοσ για δεσιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λοιπον τελευταιο που γραφω επι του θεματος παιδια, οχι για να ερθω σε αντιπαραθεση απλα για να γραφτουν καποια πραγματα δομημενα μηπως αυριο μεθαυριο τα δει ολα τα προηγουμενα κανεις που δεν ασχολειται και "χαθει":

 

1)Volt, Ampere, Ohm συνδεονται μεσω του νομου του ohm. Γνωριζοντας τα 2 το τριτο μπορει να υπολογιστει. 

 

2)Η ισχυς ειναι το γινομενο ρευματος επι ταση, αρα ειτε εχεις 100 αμπερ ρευμα ταση 1 βολτ ειτε 100 βολτ ταση 1 αμπερ εχεις την ιδια ισχυ. Γνωριζοντας αρα τα βαττ καμια σημασια δεν εχει ποσα αμπερ/βολτ εχει το μοντ

 

3)Οι ηλεκτρικες αντιστασεις μετατρεπουν την ισχυ(watt) σε θερμοτητα (joule) με αποδοση 1 μεσω του φαινομενου Joule https://en.wikipedia.org/wiki/Joule_heating

 

4)Η θερμοτητα(γενικα η ενεργεια) δινεται ως Ισχυς(Watt)*Χρονος.

ΑΡΑ:

Την θερμοτητα που παραγει το πηνιο, την ελεγχουμε μονο μεσω των Watt και του χρονου που ρουφαμε. Παει αυτο.

 

Η θερμοκρασια συνδεεται με την θερμοτητα μεσω της θερμικης χωρητικοτητας.

Οταν αλλαζεις την επιφανεια/μορφη του πηνιου, αλλαζει

α)η επιφανεια/μαζα του και αρα η ταχυτητα με την αυξανει η θερμοκρασια του/πυρωνει

β)η ποσοτητα υγρου που εξατμιζει

ΑΡΑ οταν βαζεις clapton/alien αλλαζεις το ποσο γρηγορα με ισχυ 30watt το πηνιο φτανει θερμοκρασια +30 βαθμοι Κελσιου πχ. απο την θερμοκρασια δωματιου.

Εδω μπαινει στο παιχνιδι το οτι οταν εισαι εξω στο κρυο αντιλαμβανεσαι οτι δεν ρουφαει το ιδιο καλα, στην πραγματικοτητα ρουφαει πιο αργα και ο ατμος κρυωνει μεχρι να φτασει στο στομα.

Απο την θερμοκρασια που εχει το πηνιο δεν μπορεις να ξερεις την θερμοκρασια του ατμου που μπαινει στα πνευμονια σου, καθως σε αυτο παιζουν ρολο η συσταση του υγρου(PG /VG ) αφου αυτα τα 2 εξατμιζονται σε διαφορετικες θερμοκρασιες(~190 ~290 αντιστοιχα), η ροη αερα , η θερμοκρασια περιβαλλοντος και η αποσταση του πηνιου απο το στομιο.

 

Τελος το ατμισμα με ελεγχομενη ισχυ.

 

Στην ελεγχομενη θερμοκρασια(TC) χρησιμοποιεις συρμα που η αντισταση του αλλαζει συναρτησει της θερμοκρασιας του με σκοπο, με ηλεκτρονικο τροπο, να διατηρεις σταθερη θερμοκρασια στο πηνιο, μεταβαλλοντας συνεχως την ισχυ του. Σε οποια μοντ μπορεις να ρυθμισεις την ισχυ σε mode ελεγχομενης θερμοκρασιας αυτο που κανεις ειναι να αλλαζεις τα "αρχικα γκαζια" που δινεις στο πηνιο και τιποτα αλλο. Γι αυτο η τζουρα με TC μπορει να ειναι "μονοτονη" αφου δεν γινεται πιο ζεστη/πυκνη αμα ρουφας παραπανω( οπως εχουμε συνηθισει απο το κανονικο τσιγαρο/την ελεγχομενη ισχυ) και μπορει αμα εχεις ενα max vg υγρο και βαλεις tc στους 170 πχ να μην εξατμιζεται καν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

discoboyminimal

btw , αυτη τη στιγμη παιζω σε kayfun lite plus , juggernaut coil 0.46 

 

 

Να υπόθέσω ότι την αγόρασες γιατί άμα την έφτιαξες είσαι θεος αυτή πρέπει να βγάζει απίστευτα ντουμάνια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,

 

Λοιπον σημερα με αφορμη την αφιξη παραγγελιας μου απο το thechosenfew ηθελα να γραψω για τις 2 τελευταιες εμπειριες μου με μαγαζια:

1)thechosenfew: Βουλγαρικο καταστημα με αρωματα. Παραγγελια κοστους 25 ευρω με τα μεταφορικα στις 17 του μηνος απογευμα. Mail σε καθε σταδιο της παραγγελιας, η παραγγελια ειναι εδω μεσημερι 20 του μηνος, μπουκαλακια flavourart σφραγισμενα και rebottled tfa σφραγισμενα απ αυτους με ευαναγνωστη ετικετα. Δωρακι μεσα catalan cream απο την flavourart αξιας 3 ευρω, που το εκτιμησα πολυ ειναι η αληθεια.

2)cleansmoke.gr:Ελληνικο καταστημα με το Ε κεφαλαιο, παλευα να το βρω στο εμπορικο της ευκαρπιας(στου διαολου τη μανα δηλαδη) γιατι το φυσικο μαγαζι εχει αλλο ονομα,myphone η κατι τετοιο. Απο αυτα που ηθελα ειχε τα μισα και ας φαινονται σε στοκ στο σαιτ του, και ενα αρωμα atmoslab που πηρα ειχε ενα τελευταιο, παλι καλα δηλαδη. Βαση γλυκερινης chemco την δηλωνει στο σαιτ του 1 λιτρο 4.90 και τελικα ειναι 1 κιλο 6 ευρω. Μαλιστα. Και το αρωμα το δηλωνει 5.9 και μου ζητησε 6. μου κανει μαλιστα εξι και εξι δωδεκα και 3 15, τσεπωνει 15 ευρω και για αποδειξη ουτε λογος. Ελλαδα. Ναι ξερω φταιω και γω που τα εδωσα αλλα 1) για 1.1 ευρω λυπηθηκα τον κοπο μου να παω ως εκει και 2) η αισθηση που μου εδωσε το μαγαζι ειναι οτι θα κλεισει σε κανα 3μηνο, αρα δεν χρειαζεται περισσοτερο μπουκοταζ. Απλα μαυρο απο δω και στο εξης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...