Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O bvc για κάποιο περίεργο λόγο που δεν έχω καταλάβει ακόμα, "πνίγεται" συχνά.

Σαν να παίρνει αέρα δηλαδή ή να διαρρέει υγρό μέσα, δεν είμαι σίγουρος, πάντως στο ρούφηγμα δεν τραβάει, κάνει σαν να ρουφάς μπουρμπουλήθρες, και φτιάχνει με λύσιμο και σχολαστικό καθάρισμα.

To έχει κάνει δυο φορές μέχρι τώρα.

 

Δεν ξέρω αν τα εξήγησα σωστά, κατάλαβε κανένας; :D

 

 

Rotten ψήνω μία φίλη να αγοράσει το σετάκι σου, αν έχω πρόοδο θα σου στείλω!

(δε μπορούσες να το αποφασίσεις πιο νωρίς να γλίτωνα ένα 50ρικο)!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τώρα που το έκοψα το κανονικό είπα να ξαναδοκιμάσω και με το ηλεκτρονικό ΑΛΛΑ με υγρά χωρίς νικοτίνη (γιατι δεν θέλω να ξανακυλήσω στο κανονικό με την καμία παναγία). Τώρα δεν είχα θέμα με βήχα και τις πρώτες μέρες του έδωσα να καταλάβει. Αλλα δυστυχώς υγρό χωρίς νικοτίνη είναι σαν να βάζεις την μάπα σου πάνω απο την κατσαρόλα που βράζεις μακαρόνια και εισπνέεις.

:P

Η αλήθεια είναι οτι το κόψιμο του τσιγάρου μου έχει φανεί πολυ πιο εύκολο απο ότι περίμενα και κάπνιζα 1 καπνό στην 1μιση μέρα και δεν το είχα κόψει και ποτέ εδω και 11 χρόνια (μόνο μία φορά στο Λύκειο αλλα πιο πολυ για ένα στοίχημα οτι μπορώ να αντέξω μία βδομάδα χωρίς τσιγάρο). Είμαι μικρός και μου άρεσε το τσιγάρο (προβλήματα υγεία δεν είχα/έχω) οπότε δεν είχα λόγο να το κόψω (κάπνιζα και 1-2 φορές την βδομάδα πίπα και καμια φορά ναργιλέ). Το μόνο που μου έδωσε θέληση, ήταν το τρέξιμο (απόδοση) ΑΛΛΑ αυτό που με κράτησε είναι η ενέργεια και διαύγεια που έχω. Το συνιστώ σε όλους παιδιά, κόψτε το και θα νιώσετε λες και είστε άλλοι άνθρωποι (σήμερα κλείνω 22 μέρες).

 

Ειμαι ακαπνος 9 μερες...

 

H αληθεια ειναι οτι το ηλεκτρονικο φτιαχτηκε ωστε να καταναλωνεις μονο την νικοτινη, και οχι την πισσα και ολα τα υπολοιπα σκατακια, που κανουν κακο στην υγεια. Αν κανει καποιος ηλεκτρονικο τσιγαρο χωρις νικοτινη, ειναι σκετη μαλακια, διοτι με την δυναμη της συνηθειας, θα ξαναρχισεις το κανονικο. Βασικα βλαπτει μετα απο καιρο η δυναμη της συνηθειας, υποσυνειδητα.

 

Εγω εκανα το τελευταιο μου εργοστασιακο (μονο τετοια εκανα, ενα πακετο+ την ημερα συνηθως) πριν 9 μερες. Σημερα, αν καταφερω.. :P να μεινω καθαρος θα κλεισω την 10η μερα χωρις νικοτινη πανω μου. Μεσα σε αυτες τις 9 μερες δεν εκανα τιποτα υποκαταστατο, ουτε τσιχλες ουτε ατμους, ουτε χαπια αν υπαρχουν. Οι 3 μερες ηταν δυσκολες κλασσικα, που εχεις ακομα την εξαρτηση. Τωρα το μονο που λειπει ειναι να εξουδευτερωσω τελειως την.. σκεπτομενη συνηθεια που εχει ο καθενας μας οταν βρισκεται σε καταστασεις που παντα με αυτες, αναβε και απο ενα.

 

Καποια πραγματα που με βοηθησαν ηταν το περπατημα στη φυση (της Αθηνας), το παρα παρα πολυ νερο (καθε μιση ωρα τουαλετα τις πρωτες μερες), απασχοληση των δαχτυλων των χεριων με καποια μαλ@κια :P (κομπολοι, αλτηρακια που σου δυναμωνουν την γροθια, πλαστελινη, πασατεμπο) και ο υπνος της πρωτες 2 μερες.

 

Οπως λενε πολλοι, συνεβει και σε μενα. Τις πρωτες μερες εισαι τουρμπο. Εχεις πολυ ενεργεια και δεν ξερεις που να την βγαλεις. Πλεον δεν περιμενω εικοσι λεπτα το λεωφορειο (στην οποια σταση θα καπνιζα 1 η 2) αλλα περπαταω στην πιο πανω σταση γιατι βαριεμαι. Θελεις βασικα, ο χρονος σου να ειναι γεματος, να μην βαριεσαι ποτε. Ακομα και στον υπολογιστη απασχολω τα χερια μου με κατι, ωστε να μου κοπει υποσεινηδειτα η συνηθεια που ειχα να κρατω ενα τσιγαρο. Η εξαρτηση εξ αλλου τελλειωσε τις 3 πρωτες μερες.

 

Σχετικα με το θεμα παντως, δεν νομιζω να ξαναποσταρα εδω. Τα σιχαινομαι τα ηλεκτρονικα. Δεν θα "ατμιζα" ποτε μου.

Οπως επισης σιχαινομαι τον ναργιλε (δεν εχω κανει ποτε), τα πουρα (το ιδιο), τα στριφτα (το ιδιο), κτλ χασις πχ (το ιδιο, η μαλλον δεν ετυχε :P ) Ισως για αυτο να το καταφερα κιολας να το κοψω, εστω και μια εβδομαδα.

Αλλα ημουν βαρυς καπνιστης, οσο και αν δεν το πιστευετε με τα παραπανω λεγομενα μου. Τα τσιγαρα που εκανα κατα διαστηματα στα 8 μου χρονια ειναι αυτα:

 

 

Αρχισα με μαλμπορο κοκκινο κλασσικα συνηθισμενα, δοκιμασα prince για ενα μηνα, Lucky strike, davidof, leader (λογο οικονομιας της εποχης), και καποιες αλλες μαρκες που εκανα ξεκαρφωτα οταν εμενα απο τσιγαρα μεσα σε κλαμπ πχ. Μετα το στρατο αρχισα να κανω winston κοκκινο, που ηταν λιγο πιο φθηνα, και μου αρεσαν περισσοτερο απο τα μαλμπορο τα κοκκινα. Αλλα μετα δοκιμασα τα μπλε winston, και αν και ηταν πιο μικρα σε μεγεθος (επειδη το φιλτρο οι μαλ@κες το εκαναν τεραστιο), ηταν πιο ευχαριστα στο καπνισμα. Τα μπαλμπορο lights (μπεζ/ασπρα πλεον) ηταν επισης πολυ καλα τσιγαρα, μετρια στην "δυναμη". Με winston Μπλε εκανα το τελευταιο μου τσιγαρο.

Eπισης φετος, το ειχα ριξει πολυ και στα αφορολογητα.... Εκανα πολλες μαρκες οι οποιες τελικα ηταν ολες αχρηστες για μενα, ειτε ηταν πολυ βαρια, ειτε βρωμαγαν απαισια. Μετα καταλαβα...

 

 

 

Υπαρχουν 3 κατηγοριες αφορολογητων. Τα λευκα τσιγαρα που εχουν πολυ λιγη περιεκτικοτητα σε ολα, τα αυθεντικα τσιγαρα που διοχετευονται στη μαυρη αγορα μεσω αλλων.. δρομων (εξ αλλου το εργοστασιο τα λεφτα του τα παιρνει, Το 75% της τιμης των τσιγαρων στην Ελλαδα ειναι.. ΦΟΡΟΙ!..), και υπαρχουν και τα κινεζικα αηδιαστηκα τσιγαρα που ειναι απομημησεις γνωστων αλλων. Τα RGD τα εκανα ενα διαστημα αλλα ηταν χαλια τελικα. Τα καλυτερα αφορολογητα που εχω κανει ηταν τα ROYAL μπλε! Ναι, καλα διαβασατε. Ειχαν μετρια(lights) προς βαρια, τσιγαρα. Σαν τα winston blue αλλα με δυνατοτερο φιλτρο, οπου δεν ενιωθες τοσο πολυ το καπνο, επρεπε να ρουφηξεις πιο δυνατα πχ. Αλλα καταλαβα στην συνεχεια οτι υπηρχαν ΚΑΙ κινεζικα Royal!! Ηταν απ εξω περιπου το ιδιο το πακετο αλλα οταν το ανοιγες βρωμαγαν απαισια. Στην συνεχεια ομως εμαθα να ξεχωριζω τΑ αυθεντικα royal απ οτα κινεζικα..

 

Ενας λογος που εκοψα το καπνισμα ηταν οικονομικος. Το εριξα για ενα διαστημα στα αφορολογητα λογο οικονομιας, αλλα ηταν σπαστικο το να μην μπορεις να βρεις την μαρκα σου, οπουδηποτε, και οποτε, το ηθελες. Οποτε το εκοψα ΚΑΙ αυτο..

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O bvc για κάποιο περίεργο λόγο που δεν έχω καταλάβει ακόμα, "πνίγεται" συχνά.

Σαν να παίρνει αέρα δηλαδή ή να διαρρέει υγρό μέσα, δεν είμαι σίγουρος, πάντως στο ρούφηγμα δεν τραβάει, κάνει σαν να ρουφάς μπουρμπουλήθρες, και φτιάχνει με λύσιμο και σχολαστικό καθάρισμα.

To έχει κάνει δυο φορές μέχρι τώρα.

 

Δεν ξέρω αν τα εξήγησα σωστά, κατάλαβε κανένας; :D

 

 

Rotten ψήνω μία φίλη να αγοράσει το σετάκι σου, αν έχω πρόοδο θα σου στείλω!

(δε μπορούσες να το αποφασίσεις πιο νωρίς να γλίτωνα ένα 50ρικο)!

 

 

Κλασικό φαινόμενο αυτό που περιγράφεις, flooding λέγεται και συμβαίνει όταν ρουφήξει πολύ υγρό το coil σου. Αρχίζει και ανεβαίνει καθαρό υγρό στην "καμινάδα" σου, τον μεταλλικό σωλήνα που μεταφέρει τον ατμό μέχρι το στόμα σου και κυρίως μαζεύει υγρό ανάμεσα στο coil και την βάση του. 

 

Κάποιες φορές απλά με μερικές ρουφηξιές το ξεπερνάει και συνεχίζει κανονικά, κάποιες άλλες θέλει ξεμοντάρισμα και στέγνωμα/καλό καθάρισμα. Αν δείτε ότι με νέο coil δεν βγάζετε πολύ ατμό, ρουφάτε και ακούτε αυτό με τις "μπουρμπουλήθρες" ή δεν δουλεύει καν, ξεμοντάρισμα, βγάλσιμο του coil (θα δείτε ότι θα έχει μαζευτεί λιμνούλα από υγρό στην βάση από κάτω) και καθάρισμα.

 

Για να μην έχουμε flooding/gurgling πρέπει να βάζουμε σωστή ποσότητα υγρού εξαρχής στο tank μας, καλό θα 'ναι ούτε να το τιγκάρουμε μέχρι πάνω, όσο χωράει, ούτε να το αφήνουμε να κατέβει πολύ χαμηλά η στάθμη και να παλεύει να τραβήξει υγρό. Επίσης, όταν δεν χρησιμοποιούμε το ηλ. τσιγάρο για πολλές ώρες, π.χ. το βράδυ, ή να βγάζετε την μπαταρία εντελώς ή κλείνετε την (οι Vision Spinner π.χ. με 5 συνεχόμενα πατήματα κλειδώνουν).

 

Προσοχή να μην πέσει υγρό μέσα στον μεταλλικό σωλήνα όταν γεμίζουμε το tank με υγρό και ένας ακόμα λόγος είναι όταν η μπαταρία μας έχει πέσει σε χαμηλά επίπεδα και πάλι δεν μπορεί να κάνει την δουλειά του ο ατμοποιητής σωστά με αποτέλεσμα να μπουκώνει με  υγρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O bvc για κάποιο περίεργο λόγο που δεν έχω καταλάβει ακόμα, "πνίγεται" συχνά.

Σαν να παίρνει αέρα δηλαδή ή να διαρρέει υγρό μέσα, δεν είμαι σίγουρος, πάντως στο ρούφηγμα δεν τραβάει, κάνει σαν να ρουφάς μπουρμπουλήθρες, και φτιάχνει με λύσιμο και σχολαστικό καθάρισμα.

To έχει κάνει δυο φορές μέχρι τώρα.

 

Δεν ξέρω αν τα εξήγησα σωστά, κατάλαβε κανένας; :D

 

 

Rotten ψήνω μία φίλη να αγοράσει το σετάκι σου, αν έχω πρόοδο θα σου στείλω!

(δε μπορούσες να το αποφασίσεις πιο νωρίς να γλίτωνα ένα 50ρικο)!

Μ@λακία το ξέρω αλλα δεν το είχα πάρει απόφαση. Αν και όταν έβλεπα κάποιους να λένε οτι θέλουν να αγοράσου, το σκεφτόμουν.

 

Το υγρό Halo Turkish είναι 12ρι νικοτίνη αλλα αν το θέλει πιο ελαφρύ μπορεί να το αραιώσει  με λίγη βάση μέσα στον ατμοποιητή (αλλα λίγο γιατι θα αραιώσει και η γεύση) και μπορεί να βγάλει πάνω απο βδομάδα, έτσι γλιτώνει κάποια ευρώπουλα. Κάπου έχω και ένα 16ρι που είχε τρομερή καπνική γεύση (και πρέπει να είναι και γεμάτο γιατι μου είχε πέσει βαρύ και το παράτησα) αλλα δεν το βρίσκω (θα ψάξω όμως).

 

Ε αν τελικά, την πείσεις, έρχεστε παρέα και το δοκιμάζετε και οι δύο (να της πείς και την γνώμη σου που ξέρεις απο ηλεκτρονικό).

 

Υ.Γ. Εμένα πάντως αυτό το φαινόμενο που λέτε παραπάνω (που κάνει μπουρμπουλήθρες και θέλει να το καθαρίσεις δεν μου έχει τύχει ποτέ). Σκέψου δεν το έχω λύσει ποτέ τον ατμοποιητή. 

Υ.Γ.2. Τα υγρά Halo είναι βαριά (αλλα και τα πιο ωραία, αντικειμενικά) και μπορεί να γαμήσουν την αντίσταση σχετικά γρήγορα κατι που δεν είχα παρατηρήσει με άλλες μάρκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RY 69 με φουλ νικοτίνη βάζω, και πάλι δε μου φτάνει. :P

Δε ξέρω πόσο βαρύ μπορεί να θεωρείται.

 

Η φίλη καπνίζει σαν φουγάρο, οπότε δεν νομίζω να της πέσει οτιδήποτε βαρύ.

Το θέμα είναι να ψηθεί να μπει στην διαδικασία, φοβάται να δώσει λεφτά επειδή υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να το παρατήσει την πρώτη μέρα, αλλά οκ, αυτή την αμφιβολία την έχουν όλοι πριν ξεκινήσουν.

Θα της δώσω το παλιό μου σετάκι με την Veve για 2-3 μέρες, και αν της κάνει θα την ψήσω να πάρει το δικό σου μετά (αν υπάρχει ακόμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πρόβλημα με τον ναυτίλο.

Όταν δουλεύει γαμάει, απλά.

Το πρόβλημα είναι πως δεν δουλεύει για πολύ. Απαράδεκτο flooding που δεν μπορώ να καταλάβω που οφείλεται. Πλέον, μπορεί να το κάνει και 2-3 φορές σε μία μέρα, όπου χρειάζεται φτου κι απ'την αρχή καθάρισμα, ασφυκτικό κλείσιμο, και προσευχές για να παίξει.

 

Το μισό υγρό + χάνεται σε αυτή την διαδικασία, τι να κάνω, να τον αλλάξω;

 

Το κάνει και με BDC και με BVC αντιστάσεις, δεν κάνω εγώ κάτι λάθος, με έναν παλιό της nobbaco που χρησιμοποιούσα μήνες δεν είχα σχεδόν ποτέ τέτοιο πρόβλημα.

Χάζεψα σε μερικά thread, το αναφέρουν κι άλλοι.

 

Υπάρχει κάποιος άλλος αξιόπιστος ατμοποιητής; Μου φαίνεται αδιανόητο να έχει δεκαπλάσια τιμή από τους απλούς και να βγάζει τέτοια θέματα.. :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πρόβλημα με τον ναυτίλο.

Όταν δουλεύει γαμάει, απλά.

Το πρόβλημα είναι πως δεν δουλεύει για πολύ. Απαράδεκτο flooding που δεν μπορώ να καταλάβω που οφείλεται. Πλέον, μπορεί να το κάνει και 2-3 φορές σε μία μέρα, όπου χρειάζεται φτου κι απ'την αρχή καθάρισμα, ασφυκτικό κλείσιμο, και προσευχές για να παίξει.

 

Το μισό υγρό + χάνεται σε αυτή την διαδικασία, τι να κάνω, να τον αλλάξω;

 

Το κάνει και με BDC και με BVC αντιστάσεις, δεν κάνω εγώ κάτι λάθος, με έναν παλιό της nobbaco που χρησιμοποιούσα μήνες δεν είχα σχεδόν ποτέ τέτοιο πρόβλημα.

Χάζεψα σε μερικά thread, το αναφέρουν κι άλλοι.

 

Υπάρχει κάποιος άλλος αξιόπιστος ατμοποιητής; Μου φαίνεται αδιανόητο να έχει δεκαπλάσια τιμή από τους απλούς και να βγάζει τέτοια θέματα.. :mad:

 

Με τα BDC coils, η κατάσταση ήταν όπως ακριβώς την περιγράφεις. Ήμουν έτοιμος να τον πετάξω από το παράθυρο. Από τα 7 coils που χρησιμοποίησα, το ένα δεν δούλεψε καθόλου, τα 4 βγάλανε 2-3 μέρες με τρελό ζόρι και επειδή λυπόμουν να τα πετάξω, ένα έβγαλε μια βδομάδα πάλι με το ζόρι και μόνο 1 από τα 7 με άφησε ικανοποιημένο.
 
Όταν δούλευε, πετούσε, αλλά μετά από 1-2 ώρες αρχίζανε οι μπουρμπουλήθρες και η γεύση καμμένου, ελάχιστος καπνός κτλ. Γενικά μια απογοήτευση.
 
Από τότε που το γύρισα στα BVC, ομολογώ πως δεν είχα πρόβλημα. Πάει σφαίρα. Τα 2 πρώτα coils μου βγάλανε 3 βδομάδες άνετα το καθένα και χωρίς κανένα πρόβλημα, πλούσια γεύση, πολύς καπνός κτλ. Στο 3ο που είμαι τώρα, επίσης πάει πολύ καλά. Επειδή την πάτησα με τα BDC και μου είχε ανέβει το αίμα στο κεφάλι, ακόμη είμαι πολύ επιφυλακτικός και περιμένω να γίνει η στραβή ξανά. Ευτυχώς, μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει.
 
Και εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως ο θεωρητικά καλύτερος ατμοποιητής βγάζει τέτοια προβλήματα, ενώ με τον φτηνιάρικο CE5 δεν είχα ποτέ κανένα θέμα. Όταν δουλεύει καλά ο Ναυτίλος, δεν παίζεται, η γεύση που βγάζει είναι άψογη και δεν συγκρίνεται με το πλαστικό που νιώθεις στο στόμα με τους φτηνιάρικους, αλλά αν δεν είναι αξιόπιστος και είσαι με το άγχος συνέχεια, τι να το κάνεις...
 
Δοκίμασε τον Aerotank 2 από την KangerTech αν ψάχνεις για νέο ατμοποιητή. Αυτός είναι ο κύριος ανταγωνιστής του Nautilus, να μας πεις και την γνώμη σου και αν είδες διαφορά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα πήρα καινούριο BVC coil, για την ώρα δείχνει να έφτιαξε.

Δεν καταλαβαίνω όμως τι συμβαίνει. Χαλάνε τα coils τόσο γρήγορα;

 

Με έχει βολέψει ο ναυτίλος επειδή μπορείς και ρυθμίζεις και τον αέρα/ατμό. Το έχω στην μικρή τρύπα, εκεί μου φαίνεται πως βγάζει και πιο δυνατές τζούρες.

Υπάρχει περίπτωση να υπερτροφοδοτείται και να γαμεί αυτό τα coils?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όλα μαλακίες κινεζιές, αυτό είναι. 

 

Αν δεν βγει καμιά μεγάλη Αμερικάνικη/Ευρωπαική εταιρία που να βγάζει αξιόπιστα προιόντα

στα οποία να υπάρχουν στάνταρ ποιότητας και ποιοτικός έλεγχος για ελλατωματικά προιόντα, έτσι

θα 'μαστε.

 

Τώρα το παίζουμε στα ζάρια, παίρνουμε όλοι το ίδιο προιόν θεωρητικά, σε σένα δουλεύει, στον άλλον όχι, στον 3ο δουλεύει 10 μέρες και χαλάει. Απαράδεκτα πράγματα.

 

6 στα 7 bdc coils που είχα πάρει δεν δούλεψαν, η απάντηση που πήρα ήταν "απλά θα 'πεσες σε ελλατωματικό batch, στο επόμενο ίσως να 'σαι πιο τυχερός". Επιτρέπονται αυτά τα πράγματα όταν η μια μαλακιούλα κάνει 3.5 και 4 ευρώ;

 

Καλώς ή κακώς, θέλει μελέτη το πράγμα. Θέλει να αφιερώσεις και χρόνο και χρήμα μέχρι να βρεις αυτό που θα δουλέψει για σένα και απ' ό,τι κατάλαβα, θέλει και λίγη τύχη. Οι 2 πρώτες μπαταρίες Vision Spinner που είχα πάρει, απλά δεν δούλευαν. Μια φόρτιζαν, μια όχι, μια κρατούσαν 2 ώρες,μια 8, μια καθόλου, το λαμπάκι στον φορτιστή μια πράσινο, μια κόκκινο,μια αναβόσβηνε, γενικά ό,τι να 'ναι. Ευτυχώς ο τύπος στο μαγαζί μου τις αντικατέστησε δωρεάν "ναι, συμβαίνει καμιά φορά". Οι επόμενες δούλεψαν μια χαρά, κανένα πρόβλημα τόσους μήνες.

 

Απλά, φτάνεις στο σημείο να πεις, ρε μπας και είμαι εγώ ο βλάκας και κάνω κάτι λάθος;; Και στο φινάλε, δεν θα 'πρεπε να 'χουμε μεταπτυχιακό στο ηλ. τσιγάρο για να το κάνουμε να δουλέψει, όταν δίνω 50 και 60 ευρώ για κάτι, έχω την απαίτηση όταν το βγάζω απ' το κουτί να δουλεύει χωρίς να χρειάζεται να κάνω πατέντες και να ψάχνω σε όλο το ίντερνετ να δω ποιο από τα 100 πιθανά προβλήματα μου 'κατσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν ακούς μπουρμπουλήθρα είναι υπερτροφοδοσία όπως είπε και ο Baator. Ανέβασε λίγο volt και δες αν λυθεί. Αν δεν, τότε βρες την τρύπα που παίρνει αέρα ο ατμο δε ξέρω που είναι στον ναυτίλο -λογικά στο πλάι- βάλε μια χαρτοπετσέτα μπροστά χωρίς να την κλείνεις απλά για να πιάσει τα σκάγια και φύσα από το επιστόμιο προς τα μέσα με δύναμη.

 

Το πιο πιθανό για το flood είναι ότι ρουφάς πολύ δυνατά και/ή δεν δίνεις πολύ ρεύμα. Φέρνει πολύ υγρό στον θάλαμο λόγω τζούρας και δεν προλαβαίνει να ατμοποιήσει. Ρούφα πιο μαλακά για αρχή και στην πρώτη υποψία μπουρμπουλήθρας ανέβασε λίγο μήπως λυθεί. Η χαρτοπετσέτα και το φύσημα είναι για σοβαρό flood γιατί είναι λίγο messy. Αυτό με την τζούρα είχε συμβεί και σε μένα, γενικά στο τσιγάρο δεν παίζει ρόλο, ρουφάς όσο δυνατά θες αλλά στο ητ παίζει ρόλο το ρεύμα, ο ατμο, η αντίσταση, η τρύπα αερισμού κτλ. Οπότε πρέπει να μάθεις τα χούγια του κάθε ατμο.

 

Για την φίλη σου που λες δε θα καταλαβαίνει τίποτα, δεν αντιλαμβάνεσαι την νικοτίνη ίδια στο κανονικό και στο ηλεκτρονικό. Ο καπνός μουδιάζει κάπως τον λαιμό και δεν καταλαβαίνουμε τόσο πολύ την νικοτίνη (στο στόμα τουλάχιστον) άσχετα με την καύση που τσαρουχιάζει το στόμα γενικά, για την νικοτίνη λέω. Το ηλεκτρονικό δεν το κάνει αυτό και αυτός είναι ο λόγος που καλό είναι να ξεκινάς από μεσαία/χαμηλή τιμή νικοτίνης στο ητ. Μαζί με τις ιδιαιτερότητες που έχει ο καθένας στην pg/vg και την νικοτίνη πολλοί έχουν θέματα με τον λαιμό τον πρώτο καιρό. Καλό είναι αν πάρει πολύ βαρύ υγρό να κάνει αυτό που λέει ο rotten, να έχει στην άκρη βάση για αραίωση.

 

ps. Κάθε φορά που δοκιμάζεις κάτι δίνε του λίγο χρόνο. Δηλαδή αν ανεβάσεις volt για την μπουρμπουλήθρα δώσε ένα 5 λεπτο ξέρω γω. Με την πρώτη τζούρα συνήθως δεν λύνεται τίποτα.

 

Και για τις κεφαλές που λέτε, όταν γεμίζετε τον άτμο αφήστε τον 5 λεπτά ξέρω γω να γεμίζει υγρό μέχρι μέσα. Οι bvc είναι αυτές που έχουν κάτι σαν βαμβάκι μέσα σωστά; Πολλές φορές λόγω παχύρρευστου υγρού ή whatever δεν έχει προλάβει το υγρό να γεμίσει τον θάλαμο της αντίστασης και κάθε φορά που πατάς το κουμπί δίνει ότι δίνει και μετά ψιλοκαίει το υλικό που έχει μέσα. Αποτέλεσμα να νομίζεις ότι είναι κακό batch ή ότι χάλασε η αντίσταση ενώ "μόλις την έβαλα". Έχει καεί το υλικό και σου δίνει συνεχώς μια καρβουνίλα ενώ η αντίσταση είναι μια χαρά.

 

Υπάρχουν και ελλατωματικά προϊόντα εννοείται έτσι;

Επεξ/σία από ScarletK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα iStick και μίνι Ναύτιλο και ατμίζω FlavourArt Maxx Blend από χθες το μεσημέρι. Εντυπωσιάστηκα από την όλη εμπειρία. Καταπληκτική γεύση, ωραίο χτύπημα, μεγάλη ευκολία χρήσης. Το απόγευμα της ίδιας ημέρας πήγα σε ντόπιο κατάστημα και αγόρασα βάσεις Atmos Labs, δοκίμασα μερικες γεύσεις στο e-juice bar και πήρα τα Maxxx και Nocciola (ειδικά το δεύτερο με εντυπωσίασε), τα ανάμειξα και περιμένω να ωριμάσουν τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τελευταίο καιρό άκουγα διάφορα προβλήματα που είχαν οι κεφαλές του Ναυτίλου. Έχουν ξεπεραστεί πια; Να κάνω την υπέρβαση; :) Σκέφτομαι να το πάρω παρέα με το eStick και μιας και ατμίζω υγρά της FlavourArt φαντάζομαι τα καταφέρνει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω απο quality control τι λένε οι κεφαλές αλλά εμένα το Maxx Blend μου έβγαλε τόσο άρωμα στα 9-10W μόνο που ξετρελάθηκα. Μέχρι που άρχισε να με χτυπάει η νικοτίνη (η 18αρα ήταν too much).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9.5-10W το 18αρι Maxx Blend (πολύ δύνατο και ωραίο καπνικό). 11.5-15W το 6αρι ecig Divino Cigar (ελαφρύ φρουτώδες καπνικό, ωραίο όταν θες κάτι για πιπίλα).

 

Edit: Γουέλ, μ' έπεισε, πάω να πάρω συμπυκνώμενο το Divino Cigar να το φτιάξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...