Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, υποθετικά η usb έχει συγκεκριμένα περιθώρια ρεύματος, οπότε μάλλον φορτίζει πιο αργά.

Τουλάχιστον η veve φόρτιζε σίγουρα πιο αργά από usb, αυτό θα δείξει.

 

Αυτό που μπορώ να σού πω με σιγουριά, βάσει προσωπικής δοκιμής - αν εννοείς αυτό - είναι ότι, φορτίζοντας μέσω τού usb τού υπολογιστή, σίγουρα θες περισσότερο χρόνο απ' όσο μέσω τής πρίζας τού τοίχου. Πάλι με usb καλώδιο συνδέεται το mod πάνω στο μετασχηματιστή που μπαίνει στην πρίζα (τόσο στον xstar, όσο και στον παλιό που έχεις), αλλά η φόρτιση είναι σαφώς ταχύτερη. Τώρα γιατί...για φυσική μη με ρωτάς, διότι θα πονέσει το μυαλό σου αν τολμήσω να απαντήσω...εντελώς σκράπας!

 

Η αντίσταση που έχει πάνω του ο ναυτίλος είναι 1.6Ω, και έχει και μία δεύτερη 1.8Ω.

Στα πόσα Watt περίπου μπορούν να παίξουν αυτές χωρίς να βράζουν;

 

Ιδέα δεν έχω! Το mod που έχω εγώ είναι ένα μάρκας eleaf (κινέζικο προφανώς, αλλά όχι κλώνος κάποιου ακριβότερου...original κινεζιά!), το οποίο είναι μεν ηλεκτρονικό, αλλά πολύ απλό όσο αφορά δυνατότητα ρυθμίσεων: Έχει όλο κι όλο ένα περιστροφικό επιλογέα, που επιτρέπει να ρυθμίσεις μόνο τα volt (όχι και τα watt όπως σε άλλα και δεν έχει καν οθόνη ενδείξεων).

 

Θα σού έλεγα να παίξεις λίγο με τις ρυθμίσεις και να δεις ποια σε ευχαριστεί περισσότερο. Αν το παρακάνεις, λογικά θα σού έρθει γεύση «καρβουνίλας», οπότε θα μειώσεις. Εμπειρικά, έτσι; Καλού κακού, περίμενε να απαντήσει και κανείς πιο ειδικός, μην έχουμε καμιά ...έκρηξη και τρέχουμε (αστειάκι!...) 

 

ps. (ο βάμος με τον ναυτίλο σαν ματσούκι ανοίγουν κεφάλι για πλάκα άμα σου την πέσει κανένας)  :D

 

Σφιχτά κρατημένο μέσα στη γροθιά και βούρ! Βόδι σκοτώνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτό που μπορώ να σού πω με σιγουριά, βάσει προσωπικής δοκιμής - αν εννοείς αυτό - είναι ότι, φορτίζοντας μέσω τού usb τού υπολογιστή, σίγουρα θες περισσότερο χρόνο απ' όσο μέσω τής πρίζας τού τοίχου. Πάλι με usb καλώδιο συνδέεται το mod πάνω στο μετασχηματιστή που μπαίνει στην πρίζα (τόσο στον xstar, όσο και στον παλιό που έχεις), αλλά η φόρτιση είναι σαφώς ταχύτερη. Τώρα γιατί...για φυσική μη με ρωτάς, διότι θα πονέσει το μυαλό σου αν τολμήσω να απαντήσω...εντελώς σκράπας!

 

 

Τα πραγματα ειναι πολυ απλα.

Στη θεωρια...

Εχεις ας πουμε μια μπαταρια των 2000mA (2 Amper).

Η μεγιστη ενταση που δινουν τα usb απο υπολογιστη ειναι 400 αντε το πολυ 500mA. Αρα μεσα σε μια ωρα η αδεια μπαταρια σου θα παρει 500mA αρα θελει 4 ωρες φορτιση.

Αντστοιχα εχεις ενα φορτιστη πριζας (δε σε ενδιαφερει τι βυσμα εχει), ο οποιος γραφει πανω του 1000mA (ή 1A), οποτε για να σου φορτισει η μπαταρια θελει τουλαχιστον 2 ωρες.

Και παει λεγοντας.

Στην πραξη οι χρονοι ισως ειναι λιγο πιο αυξημενοι, διοτι και οι φορτιστες σιγα σιγα καταπονουνται και βγαζουν λιγοτερο ρευμα απο το αναγραφομενο, και απο τη μανα τους μπορει να λενε πχ 500mA και αν' αυτου να βγαζουν 350-400.

 

Η αργη φορτιση οντως ειναι πιο καλη για τη ζωη της μπαταριας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλώντας για μπαταρίες πάντως, 6Α είναι καλά, να τα αφήσω; :P

 

Η δική μου (3,4Α) πρώτη φόρτιση και πιπιλίζοντας μια μέρα, δείχνει ακόμα 80%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλώντας για μπαταρίες πάντως, 6Α είναι καλά, να τα αφήσω; :P

 

Τεράστια χωρητικότητα (πρακτικά δε χρειάζεται, εκτός κι αν πρόκειται να βρεθείς για καμιά εβδομάδα σε μέρος χωρίς ρεύμα), τσάμπα εντελώς, αλλά είναι αυτό ακριβώς το «τσάμπα» - ακόμα και για ebay - που με προβληματίζει κάπως, όσο αφορά την αξιοπιστία τους (ίσως αδικαιολόγητα...)

 

Βέβαια, είναι τόσο χώμα η τιμή, ώστε και να τα φτύσει γρήγορα, ή να μην αποδίδει όπως πρέπει, σιγά τα λεφτά που δίνει κανείς. Πιο πολύ το πόσο ασφαλής είναι σκέφτομαι, μη γίνει καμιά στραβή και κάνει ζημιά στο mod.

 

(Μ' αρέσει που, νωρίτερα, χαρακτήρισα «τέρας χωρητικότητας» αυτή που ήδη πήρες...) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλώντας για μπαταρίες πάντως, 6Α είναι καλά, να τα αφήσω; :P

 

Η δική μου (3,4Α) πρώτη φόρτιση και πιπιλίζοντας μια μέρα, δείχνει ακόμα 80%.

 

Μην πολυεμπιστευεσαι το τι γραφουν στις μπαταριες τους οι Κινεζοι. Η χωρητικοτητα σε καθε ειδος μπαταριας εχει να κανει και με το μεγεθος της. Η 18650 ας πουμε λογω μεγεθους μπορει να φτασει τα 3 αμπερ αν θυμαμαι καλα απο κατι reviews που ειχα δει, απο κει και πανω, και 6 και 16 να εχει γραμμενο η ταμπελα, ψεμματα θα λεει, εκτος κι αν βρηκαν αλλο υλικο για μπαταριες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λέω να πάρω τελικά το aspine nautilus mini bvc μιας και όλοι τον προτείνουν..

 

για μπαταρία, είμαι ανάμεσα σε 

 

vision spinner 2 vv 1600

και 

aspire cf vv 1600

 

τι προτείνετε?

από που να προχωρήσω σε αγορά?

αν κόστιζαν κάτω από 50,00 € στο σύνολο θα ήταν ιδανικά

 

---

 

 

σε προηγούμενο post μου, είχα παραθέσει links από το κατάστημα cleverstore.gr που φαινόταν να έχει ανταγωνιστικές τιμές, αντίστοιχες του ebay.

 

ύστερα από επανειλημμένες προσπάθειες να επικοινωνήσω μαζί τους διαπίστωσα πως δυστυχώς το εν λόγω κατάστημα δεν απαντάει στα τηλέφωνα. 

 

καθόλου

 

τίποτα

 

πάνω από 50 κλήσεις

 

ebay και πάλι ebay και να πα να γαμηθούν όσοι νομίζουν πως έγιναν μαγαζάτορες μέσα από μια ιστοσελίδα.

 

 

Επεξ/σία από johnieXoX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα στήσω το πρώτο μου HT και έχω καταλήξει στο Kanger Ipow 2. 15W έξοδος που το χρειάζονται οι BVC Nautilus απ' όσο διαβάζω (ενώ το Spinner και το CF VV εχουν οριο 11-12W λόγω περιορισμού ρεύματος στα 2.5A από το ολοκληρωμένο), ρύθμιση Watt αντί Volt (οπότε δεν σπαζοκεφαλιάζεις άμα αλλάζεις αντιστάσεις), ωμόμετρο και ένδειξη μπαταρίας. Επίσης, microUSB σύνδεση και έλεγχος φόρτισης οπότε συνδέεις οποιοδήποτε φορτιστή κινητού και ξεμπερδεύεις.

 

Απ'όσο μελέτησα το θέμα (και έχοντας ιδιο μπάτζετ με σενα), προσωπικά θα ξεκινήσω με πιο φθηνό ατμοποιητή (Aspire K1 BVC) και καλύτερη μπαταρία. Επίσης, καθώς έχει microUSB (όχι Passthrough δυστυχώς) σου επιτρέπει να τη φορτίζεις δίπλα σου. Οταν θες το βγάζεις, ατμίζεις και ξανασυνδέεις (αντί να κάθεσαι να ξεβιδώνεις). Δεν πιστεύω 1600mAh να βγαζουν τη μέρα και με μια τυπου Spinner θα χρειαζόμουνα backup.

 

Edit: Επίσης δένει τέλεια με το Mini Nautilus καθώς έχει 510 σπείρωμα (και Ego adaptor στο κουτί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Έχε το νου σου με αυτά που ρυθμίζονται από κάτω, γιατί με τον καιρό χαλαρώνει πολύ και σβουρίζει η βλακεία με το παραμικρό.

Τουλάχιστον στην veve, κάθε φορά που την έβγαζα από τσαντάκι, έπρεπε να ξανατσεκάρω αν έχει αλλάξει το voltage και ήταν κάπως εκνευριστικό.

 

 

Με το βάμο δηλώνω απόλυτα ευχαριστημένος πάντως, μοναδικό μειονέκτημα το μέγεθος και το βάρος.

Btw, ακόμα με την πρώτη φόρτιση είμαι, 3η μέρα, μπαταρία στο 20%. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πάρω Nautilus Mini αλλά Aspire K1 (με κεφαλές ίδιας τεχνολογίας, παρόμοιας απόδοσης) το οποίο έχει 10 ευρώ. Και τα δύο θα τα πάρω από Vaporsolutions. Αν είχα δυνατότητα να παραγγείλω απο εξωτερικό θα έπαιρνα ένα V5 με μπαταρία 18650 (ματσούκι φορέβα) και φορτιστή και θα έβγαινε λίγο ακριβότερα αλλά μεχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια τελικά δεν το χρησιμοποιώ καθόλου το ηλεκτρονικό... Ευτυχώς δεν ξανακύλισα με το κανονικό τσιγάρο!!!

Οπότε όποιος είναι Αθήνα και περίχωρα και θέλει να αγοράσει το πακέτο. Ας δεί την αγγελία που έβαλα!

 

[e-cigarette pack] Vamos V5 + Anyvape Davide + 2X μπαταρίες + φορτιστής

 

Θα το έστελνα και με αντικαταβολή (είχα πουλήσει και μία οθόνη έτσι) αλλα τα μεταφορικά στον αγοραστή. Δλδ η αντικαταβολή θα είναι 65+μεταφορικά.

Επεξ/σία από RottenLungs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως απλά δε σε βόλεψε το μέγεθος; Εεκτός αν σε μπερδεύω με κάποιον άλλο χρήστη από εδώ που πήγε κατ'ευθείαν σε μοντάκι.

 

Όταν είπα να κάνω την αλλαγή σε μοντάκι πήγα ο μαλάκας και πήρα το μεγαλύτερο που βρήκα. Evic Supreme. Εννοείται δε με βόλευε από μέγεθος αλλά ούτε και από απόδοση, ήταν μεν ένα σκαλί πιο πάνω από τον τζέμινι στα ίδια Watt (κυρίως σε χτύπημα) αλλά όχι τόσο ώστε να δικαιολογήσω το τεράστιο μέγεθος του και τελικά το πούλησα. Εγώ πάντως πριν καιρό ξανακύλησα στο κανονικό αλλά σε σημαντικά μειωμένο ποσοστό από παλιά και ψάχνομαι επειγόντως για νέο ατμοποιητή μπας και βρω κάτι καλύτερο από τζέμινι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, το μέγεθος δεν σε πειράζει ιδιαίτερα (ίσως τις πρώτες δύο μέρες και πιο πολυ για τους τρίτους που σε βλέπουν). Επίσης έβλεπα τόσα e-ματσούκια να κυκλοφορούν γύρω μου που τελικά δεν έκανα και καμια ιδιαίτερη αίσθηση.

 

Εγω έκανα πριν το καλοκαίρι για κανα 2βδόμαδο (αλλα επειδή κάπνιζα ταυτόχρονα) το ηλεκτρονικό μου γάμαγε τα πνευμόνια και το παράτησα (έφτυνα σαν φυματικός).

Τώρα που το έκοψα το κανονικό είπα να ξαναδοκιμάσω και με το ηλεκτρονικό ΑΛΛΑ με υγρά χωρίς νικοτίνη (γιατι δεν θέλω να ξανακυλήσω στο κανονικό με την καμία παναγία). Τώρα δεν είχα θέμα με βήχα και τις πρώτες μέρες του έδωσα να καταλάβει. Αλλα δυστυχώς υγρό χωρίς νικοτίνη είναι σαν να βάζεις την μάπα σου πάνω απο την κατσαρόλα που βράζεις μακαρόνια και εισπνέεις.

 

Το πακετάκι σε συνεχόμενη χρήση δεν έχει δουλέψει ούτε μήνα, οπότε μπορεί να πουληθεί (ας ελπίσουμε εύκολα) και είπα να βάλω την αγγελία. Τώρα και να μην πουληθεί, θα το έχω για τρελές ώρες ανάγκης.

 

Η αλήθεια είναι οτι το κόψιμο του τσιγάρου μου έχει φανεί πολυ πιο εύκολο απο ότι περίμενα και κάπνιζα 1 καπνό στην 1μιση μέρα και δεν το είχα κόψει και ποτέ εδω και 11 χρόνια (μόνο μία φορά στο Λύκειο αλλα πιο πολυ για ένα στοίχημα οτι μπορώ να αντέξω μία βδομάδα χωρίς τσιγάρο). Είμαι μικρός και μου άρεσε το τσιγάρο (προβλήματα υγεία δεν είχα/έχω) οπότε δεν είχα λόγο να το κόψω (κάπνιζα και 1-2 φορές την βδομάδα πίπα και καμια φορά ναργιλέ). Το μόνο που μου έδωσε θέληση, ήταν το τρέξιμο (απόδοση) ΑΛΛΑ αυτό που με κράτησε είναι η ενέργεια και διαύγεια που έχω. Το συνιστώ σε όλους παιδιά, κόψτε το και θα νιώσετε λες και είστε άλλοι άνθρωποι (σήμερα κλείνω 22 μέρες).

 

Υ.Γ. Και ο πατέρας μανιακός καπνιστής (έχει γύρω στις 15 πίπες/τσιμπούκια, τώρα της έχουμε κάνει διακοσμητικά) και μια μέρα πριν 25 χρόνια, απλα είπε δεν θα ξανακαπνίσω pot;e. Και ούτε καν έχει δοκιμάσει. ΟΛΑ μια ιδέα είναι. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...