Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα έχω πάρει τα εξής:

 

post-467515-0-11953400-1511177354_thumb.jpg

                               +

post-467515-0-76026100-1511177643_thumb.png

                               +

Nicotine 7,2% W/V (72mg/1ml) In Veg.Glycerol 100gr - Νικοτίνη Φαρμακευτικής Ποιότητας 7,2%

 

Πως θα τα φτιάξω για να βγεί έτοιμο υγρο 50ml με νικοτίνη 3 άρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω πάρει τα εξής:

 

attachicon.gif αα.jpg

                               +

attachicon.gif βββ.png

                               +

Nicotine 7,2% W/V (72mg/1ml) In Veg.Glycerol 100gr - Νικοτίνη Φαρμακευτικής Ποιότητας 7,2%

 

Πως θα τα φτιάξω για να βγεί έτοιμο υγρο 50ml με νικοτίνη 3 άρα?

 

 

Αρχικά θα αραιώσεις την νικοτίνη σου. Έχεις 80 ml 72άρας.
Ας πούμε ότι θα την κάνεις 12άρα να μπορείς να την δουλεύεις.
 
Για να γίνει η 72άρα 12άρα θα προσθέσεις στα 80 ml που έχεις, άλλα
400 ml από την σκέτη γλυκερίνη που πήρες.
 
The Math: 80 επί 72=12(80+X) -> Χ= 400 ml.
 
Μετά πρέπει να αποφασίσουμε πόσο άρωμα θα βάλουμε.
Τώρα εδώ έχουμε ένα θεματάκι, δεν ξέρω αν αυτό ατμίζεται καν από μόνο του
ή προορίζεται για συνδυασμούς με άλλα αρώματα, κτλ. οπότε πάμε μάλλον στην τύχη
και λέμε ας βάλουμε 5% καθώς τόσο προτείνει η επίσημη σελίδα του κατασκευαστή (ναι, το έψαξα).
 
5% άρωμα σε 50 ml υγρού σημαίνει θα βάλουμε 2.5 ml άρωμα.
 
>> Δεν αναφέρεις τι αναολογία vg/pg θες να βγει το υγρό, ας πω εγώ να βγει 70/30 vg/pg. <<
 
Υπολογίζοντας τα υπόλοιπα νούμερα και ενώ φυσικά πλέον η νικοτίνη μας έχει γίνει 12άρα, βλέπουμε ότι θέλουμε συνολικά:
 
2.5 ml άρωμα Caramela.
12.5 ml νικοτίνης.
22.5 ml σκέτης VG.
12.5 ml σκέτης PG.
 
Σύνολο 50 ml υγρού 70/30 vg/pg με 3άρα νικοτίνη.
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην έχετε προβλήματα αναλογιών και νικοτίνη και λοιπά υπάρχουν διάφοροι calculators που σου υπολογίζουν ακριβώς πόσο pg-vg-nicotine-άρωμα πρέπει να βάζεις.

Ενδεικτικά το e-liquid-recipes είναι ένα site που φτιάχνουν συνταγές και μπορεί ο καθένας να δει για να παίρνει ιδέες. Σε αυτό αν πας στο create recipe, χρησιμοποιήτε και σαν calculator. Αναλυτικά:

 

Amount to make= Συνολική ποσότητα υγρού ή βάσης που θέλουμε να είναι το αποτέλεσμα

Desired strength= Πόσα mg νικοτίνης θέλουμε να έχει το τελικό υγρό ή βάση, για 3άρα βάζουμε 3mg, για 6άρα 6mg κ.ο.κ

Water/vodka= ΑΝ κάποιος θέλει να χρησιμοποιήσει για αραίωση απιονισμένο νερό και τέτοια, νομίζω περιττό, με pg μια χαρά αραιώνεις αν θες.

Desired pg/vg= Πόσο αναλογία θέλουμε να έχει σε γλυκερίνη και προπυλενογλυκόλη το τελικό υγρό ή βάση. Πχ 70/30, 80/20 κ.ο.κ

Nicotine strength= Εδώ βάζουμε τα mg νικοτίνης που έχει η νικοτιούχα βάση που διαθέτουμε, πχ του ζάχου στο πιο πάνω λινκ έχει 72mg

Pg/Vg Content of nicotine= Σε τι είναι αραιωμένη η βάση νικοτίνης που έχουμε, πχ του ζάχου στο πιο πάνω λίνκ είναι σε 100% vg, υπάρχουν νικοτίνες που είναι σε 50/50 vg/pg ή σε 100% pg

Αν θέλουμε απλώς να αραιώσουμε την βάση μας σταματάμε εδώ και βλέπουμε κάτω τα αποτελέσματα, αλλιώς για να φτιάξουμε υγρό με γεύση πάμε παρακάτω στο add flavor.

Πιο κάτω πατάμε Add flavor και βάζουμε πόσο άρωμα θέλουμε να έχει το τελικό υγρό μας, κάθε άρωμα χρειάζεται διαφορετικό ποσοστό πχ. 3% 5% 8% κ.ο.κ, στα μικρά γράμματα που λέει να επιλέξουμε pg, vg ή other τσεκάρουμε το άρωμα τι γράφει, συνήθως είναι μόνο pg.

Αν θέλουμε παραπάνω αρώματα ξαναπατάμε add flavor και προσθέτουμε κι άλλο άρωμα.

Από κάτω εμφανίζει αναλυτικά πόσα ml πρέπει να βάλουμε απ΄το κάθε τι σύμφωνα με αυτά που συμπληρώσαμε, τα βάζουμε και είμαστε έτοιμοι. Είναι πολύ απλό και δεν χρειάζεται να κάνουμε καθόλου μαθηματικά.

 

Προσοχή με τη νικοτίνη ειδικά αν είναι σε μεγάλα ποσοστά mg, βάζουμε γάντια και μάσκα στα μούτρα αν λάχει, δεν αφήνουμε να έρχεται σε επαφή με δέρμα/μάτια, είναι πολύ επικίνδυνη, δεν το αμελούμε.

 

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα.

 

Δες αυτό φίλε μου, και ξεκίνα να χρησιμοποιείς calculators, θα σου λύσει τα χέρια ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αυτό φίλε μου, και ξεκίνα να χρησιμοποιείς calculators, θα σου λύσει τα χέρια ;)

Δοκιμασα με calculators αλλα μπερδευτικά ακόμα πιο πολυ .Πιο καλά τα καταλαβα απο τον Batoor

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά τι θα κάνεις; κάθε φορά που θα θέλεις να φτιάξεις υγρό θα ρωτάς τι αναλογίες χρειάζεσαι;

Νομίζω εξηγώ αναλυτικά πώς να χρησιμοποιείς τον calculator. Τέσπα δικό σου θέμα, εγώ προτείνω να ξαναπροσπαθήσεις και αν χρειαστείς κάποια βοήθεια εδώ είμαστε, προφανώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ.Τελικά λέω να βάλω 2άρα νικοτίνη,αρα τι αλλαγες πρέπει να γίνουν με 2άρα νικοτίνη;

 

Άρωμα: 2.5 ml

Νικοτίνη: 8.3 ml

VG: 26.7 ml

PG: 12.5 ml

 

Για να ξέρεις για την επόμενη φορά:

https://imgur.com/a/0lSgF

 

από εδώ: http://www.steam-engine.org/juice.html#

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι παραπάνω αναλογίες όταν τα 8,3 ml νικοτίνης είναι 72 mg η  μίξη που θα προκύψει με τα τρία υπόλοιπα

μηδενικής νικοτίνης θα είναι 12 mg .

 

Μήπως εγώ δεν κατάλαβα καλά αλλά  ο omefraul από ότι είδα παραπάνω θέλει 3 mg υγρό.

 

Edit.

72 mg νικοτίνη που τη βρήκες;;;; Ή την είχες από παλαιότερα που κυκλοφορούσε ελεύθερη.;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο άσχετο αλλά επιτέλους άνοιξαν τον σάκο που είχε μέσα τον wasp nano rda μου και είναι στο κέντρο διαλογής, θέλω απλά να τελειώσει η ιστορία.

 

Όπως και να τελειώσει? Δηλαδή αν στον κατασχέσουν δεν σε νοιάζει? :P

 

Έχω παραγγείλει από Gearbest έναν Aegis και έναν Ammit 25 και βλέπω τώρα στο tracking msg του PostNL το εξής μήνυμα 

 

15-11-2017 12:35 The item has been processed in the country of destination 

22-10-2017 10:06 The item has arrived in the country of destination

 

Ποια η διαφορά arrived με processed. Προωθήθηκε στο κέντρο διαλογής εννοούν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι παραπάνω αναλογίες όταν τα 8,3 ml νικοτίνης είναι 72 mg η  μίξη που θα προκύψει με τα τρία υπόλοιπα

μηδενικής νικοτίνης θα είναι 12 mg .

 

Μήπως εγώ δεν κατάλαβα καλά αλλά  ο omefraul από ότι είδα παραπάνω θέλει 3 mg υγρό.

 

Edit.

72 mg νικοτίνη που τη βρήκες;;;; Ή τηυν είχες από παλαιότερα που κυκλοφορούσε ελεύθερη.

 

Είπαμε ότι πρώτα την 72άρα θα την αραιώσει με 400 ml μηδενικής vg για να την κάνει 12άρα. Μόνο 12άρα θα έχει μετά, με αυτήν θα δουλεύει.

 

Από αυτήν την 12άρα που θα έχει πλέον, θα βάλει 8.3 ml για να φτιάξει το υγρό του που θα βγει με 2άρα νικοτίνη (ή 12.5 ml για 3άρα στο πιο παλιό ποστ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε ότι πρώτα την 72άρα θα την αραιώσει με 400 ml μηδενικής vg για να την κάνει 12άρα. Μόνο 12άρα θα έχει μετά, με αυτήν θα δουλεύει.

 

Από αυτήν την 12άρα που θα έχει πλέον, θα βάλει 8.3 ml για να φτιάξει το υγρό του που θα βγει με 2άρα νικοτίνη (ή 12.5 ml για 3άρα στο πιο παλιό ποστ).

σόρυ τότε σωστά δεν το πρόσεξα και νόμισα ότι έκανες υπολογισμούς με 72mg

 

Αλλά γιατί 12άρα και όχι 30άρα ή 20άρα.

Και αν αύριο θέλει να πάει 18 ή 15 όπως κάναμε οι περισσότεροι τι γίνεται;;;

 

Δεν νομίζω ότι είναι επικίνδυνο να μεταχειρίζεται 20άρα που άλλοι την ατμίζουν κατευθείαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να τελειώσει? Δηλαδή αν στον κατασχέσουν δεν σε νοιάζει? :P

 

Έχω παραγγείλει από Gearbest έναν Aegis και έναν Ammit 25 και βλέπω τώρα στο tracking msg του PostNL το εξής μήνυμα

 

15-11-2017 12:35 The item has been processed in the country of destination

22-10-2017 10:06 The item has arrived in the country of destination

 

Ποια η διαφορά arrived με processed. Προωθήθηκε στο κέντρο διαλογής εννοούν?

Arrived συνήθως είναι όταν ανοίγουν τον σάκο, και το άλλο όταν είναι κέντρο διαλογής, κοίτα από το tracking των ΕΛΤΑ για μετάφραση.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...