Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει καποια προταση για στησιμο μονομπαταρου μηχανικου για γρηγορο ramp up?Κλαπτονοειδες δοκιμασα και ηταν τραγικο..Καποιο απλο συρμα δυσκολο μου φαινεται,σκεφτομαι καποιο parralel,κατα πασα πιθανοτητα n80,αλλα δεν ξερω σε τι gauge να παιξω γιατι στηνω μονο clapton,staple κλπ,δεν παιζω με απλα συρματα συνηθως γιατι κυριως ημουν σε μοντ με πλακετα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ έχω μόνιμο τον wasp στο μηχανικό με έτοιμη αντίσταση n80 coiology και παίζει τέλεια αλλιώς λογικά και μια παράλληλη με 40 μμ Ν80 θα ανάβει πολύ γρήγορα αλλά το νου σου στα ωμ λογικά θα είναι πολύ χαμηλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, palasd είπε

Εγώ έχω μόνιμο τον wasp στο μηχανικό με έτοιμη αντίσταση n80 coiology και παίζει τέλεια αλλιώς λογικά και μια παράλληλη με 40 μμ Ν80 θα ανάβει πολύ γρήγορα αλλά το νου σου στα ωμ λογικά θα είναι πολύ χαμηλά

Στον hadaly που ειναι μονης οτι και να βαλω παιζει πολυ καλα,το θεμα μου ειναι στη διπλη,σε καποιον ατμο με αρκετο αερα ...με το 26αρι που λες νομιζω θα βγουν γυρω στα 0.35 αν δεν κανω λαθος οποτε ελεγα για 24αρι..επισης το flapton της flatwireuk το εχει δοκιμασει κανενας?Αν ναι πως τα παει σε ramp up και σε τι ohm βγαινουν οι διπλες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, th3ofilos είπε

Εγω δεν μπορω να καταλαβω τι παραπανω δινουν τα μηχανικα

Έχει να κάνει και με τα ρεύματα η όλη φιλοσοφία. Δες στο ίντερνετ. Θα βρεις πολλά να καταλάβεις τι παίζει

Επεξ/σία από panossar95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, th3ofilos είπε

Εγω δεν μπορω να καταλαβω τι παραπανω δινουν τα μηχανικα

+10 style +12 attitude +10 Mana regen :P

τιπορα παραπανω δεν δινουν εκτος απο μια πιο κομπακτ συσκευη. ναι..παλια με τις πλακετες 8,12,15 και 20watt , τα ειχαμε για 'Sub-Ohming' και πολλα 'watt'. πλεον , οτι πλακετα και να παρεις σου δινει παραπανω watt απ οτι επερνες παλια με μηχανικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει ειναι υποκειμενικο το θεμα, αλλα με το μηχανικο η πρωτη τζουρα που θα παρεις θα ειναι διαφορετικη απο την τελευταια, δεν μπορω να καταλαβω πως βολευει καποιους αυτο... κουβεντα κανουμε... να ΄χαμε να λεγαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@discoboyminimal Η αληθεια ειναι οτι εκτος του στυλ ουτε εγω βλεπω καποιο θετικο..Η αισθηση οντως ειναι πολυ καλη του να κρατας το μηχανικο απο το να κρατας μια γκουμουτσα αλλα Δεν μπορω ουτε να καταλαβω τι παραπανω δινει απο ενα ηλεκτρονικο,ουτε το τι τδιαφορα μπορει να εχει ενα απλο των 50 ευρω με ενα purge των 300 ,ωστε να δικαιολογειται η περιουσια που δινεις..Αλλα βρηγα το coilart mage με τον ατμοποιητη του και 2 vtc5a(με καμια 10αρια κυκλους η καθεμια) με 45 ευρω απο φιλο,και ηθελα να δοκιμασω..Οποτε τωρα απλα πειραματιζομαι για να δω τι συρμα πρεπει να βαλω για να παιξει οπως πρεπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπτικα και εμενα μαρεσει περισοοτερο μια σωληνα, εχει βγει ενα μοντακι που θελω να παρω καποια στιγμη το οποιο ειναι σωληνα μονομπαταρη και μπορει να αλλαξεις και τα watt ,

Uwell Nunchaku 80W

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι φαντασου οτι θεωρητικα  η μπαταρια ξεκιναει απο τα 4.2 volt (+vdrop που εχεις αναλογος τα υλικα του μηχανικου +το vdrop της αντιστασης). με την πρωτη πρωτη τζουρα εσυ εχεις στον ατμο ~4v και οσο ρουφας τοσο πεφτουν τα volt.

εμενα με βολευει μεχρι ενα σημειο. οταν αρχησεις να κουβαλας ομως 3 χ 18650 για να βγαζεις την μερα και καθε τρεις και λιγο αλλαζεις μπαταρια , σε κοσμο , εξω , στη δουλεια κλπ.. κατανταει μη πρακτικο.

το μονο θετικο που εχει ειναι τα 'καλυτερα' ρευματα γιατι περνεις καθαρο dc. ενω ακομα και στις TOP πλακετες , (dna ,yihi) δεν μπορουν να φτασουν αυτο το επιπεδο (οχι οτι το καταλαβαινεις βεβαια..)

απο τα παλια mod , που εβγαζαν pwm ναι εχουν καλυτερη τζουρα τα μηχανικα. αλλα απο τα συγχρωνα με dc-dc converter , δεν νομιζω να μπορεις να ξεχωρισεις διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Karamol3golas είπε

@discoboyminimal Η αληθεια ειναι οτι εκτος του στυλ ουτε εγω βλεπω καποιο θετικο..Η αισθηση οντως ειναι πολυ καλη του να κρατας το μηχανικο απο το να κρατας μια γκουμουτσα αλλα Δεν μπορω ουτε να καταλαβω τι παραπανω δινει απο ενα ηλεκτρονικο,ουτε το τι τδιαφορα μπορει να εχει ενα απλο των 50 ευρω με ενα purge των 300 ,ωστε να δικαιολογειται η περιουσια που δινεις..Αλλα βρηγα το coilart mage με τον ατμοποιητη του και 2 vtc5a(με καμια 10αρια κυκλους η καθεμια) με 45 ευρω απο φιλο,και ηθελα να δοκιμασω..Οποτε τωρα απλα πειραματιζομαι για να δω τι συρμα πρεπει να βαλω για να παιξει οπως πρεπει

26αρη awg , 24αρη ισως. kanthal , ss. η μετα πας σε nichrome ni80 , parallel. γενικα με αυτες τις μπαταριες (τον ατμο δεν τον ξερω) μπορεις να παιξεις και καλο θα ηταν με μηχανικο σε ευρος 0.4-0.5 με 0.8Ω μαξ.

επισης προσοχη στις μπαταριες. αν εχουν κανα σκισιματακι στο wrap , δεν την χρησιμοποιεις. κατευθειαν re-wrap. δεν θες αυτο το πραγμα να βραχυκυκλωσει στα χερια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, discoboyminimal είπε

26αρη awg , 24αρη ισως. kanthal , ss. η μετα πας σε nichrome ni80 , parallel. γενικα με αυτες τις μπαταριες (τον ατμο δεν τον ξερω) μπορεις να παιξεις και καλο θα ηταν με μηχανικο σε ευρος 0.4-0.5 με 0.8Ω μαξ.

επισης προσοχη στις μπαταριες. αν εχουν κανα σκισιματακι στο wrap , δεν την χρησιμοποιεις. κατευθειαν re-wrap. δεν θες αυτο το πραγμα να βραχυκυκλωσει στα χερια σου

Σε builds ομως με τετοιο ευρος ohm δεν αργει ακομα περισσοτερο το ramp up(γιατι εχω δοκιμασει παλαιοτερα και θυμαμαι να βαζω 5+βολτ σε τετοια build..)?Το μονο που μου φανηκε καλο ειναι prallel 24αρι ss430 10 σπειρες που βγηκε κοντα στα 0.19..Θεωρητικα το n80 ιδιες σπειρες και διαμετρο παραλληλο θα βγει κοντα στα 0.25 που μου φαινεται καλα..Εκτος αν δεν ισχυει το 1ο που λεω..Ο ατμοποιητης παιζει σαν τον tsunami/kennedy,παρομοιο ντεκ και αερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Karamol3golas είπε

Σε builds ομως με τετοιο ευρος ohm δεν αργει ακομα περισσοτερο το ramp up(γιατι εχω δοκιμασει παλαιοτερα και θυμαμαι να βαζω 5+βολτ σε τετοια build..)?Το μονο που μου φανηκε καλο ειναι prallel 24αρι ss430 10 σπειρες που βγηκε κοντα στα 0.19..Θεωρητικα το n80 ιδιες σπειρες και διαμετρο παραλληλο θα βγει κοντα στα 0.25 που μου φαινεται καλα..Εκτος αν δεν ισχυει το 1ο που λεω..Ο ατμοποιητης παιζει σαν τον tsunami/kennedy,παρομοιο ντεκ και αερα..

οχι απαραιτητα, τα Ω δεν λενε και πολλα, το παχος του συρματος, το coil και το υλικο κανουν την ολη διαφορα.

ας πουμε εγω τωρα τελευταια παιζω πολυ με ni80. 0.4mm με παραλληλη αντισταση και 4mm πυρηνα. το ramp up , ειναι πολυ καλο σε σχεση με single coil (ss, kanthal) των 26awg και κατω.

ξεκινα με παραλληλο και βλεπεις. νομιζω θα σου κατσει καλα.

επισης εχε στο νου σου οτι οι μπαταριες που εχεις ειναι καλες 25Α continuous. αλλα μπορουν και burst 30-35A. εγω ομως δεν θα επαιζα κατω απο 0.15Ω σ αυτες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, discoboyminimal είπε

οχι απαραιτητα, τα Ω δεν λενε και πολλα, το παχος του συρματος, το coil και το υλικο κανουν την ολη διαφορα.

ας πουμε εγω τωρα τελευταια παιζω πολυ με ni80. 0.4mm με παραλληλη αντισταση και 4mm πυρηνα. το ramp up , ειναι πολυ καλο σε σχεση με single coil (ss, kanthal) των 26awg και κατω.

ξεκινα με παραλληλο και βλεπεις. νομιζω θα σου κατσει καλα.

επισης εχε στο νου σου οτι οι μπαταριες που εχεις ειναι καλες 25Α continuous. αλλα μπορουν και burst 30-35A. εγω ομως δεν θα επαιζα κατω απο 0.15Ω σ αυτες.

Και γω κατι τετοιο σκεφτομουν,βασικα δεν θα ηθελα κατω απο 0.17-0.18 που ειναι τα 25amp για δικους μου λογους..Επισης μια ερωτηση που δεν βρισκω πουθενα απαντηση..Στα συρματα με μεταβλητη αντισταση λογω θερμοκρασιας,μετραω την αντισταση πριν η μετα τιο dry burn?Γιατι καποιες αρχικα εχουν 0.13 και μετα 0.18..Θεωρητικα αν αφηξσω το coil να κρυωσει θα ξαναπεσει,αλλα ο χρονος για να ξαναπαει τοσο ειναι μηδαμηνος,ειναι αμελητεος ομως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...