Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι να πεις Εγω εδω και 5~6 μερες (δεν θυμαμαι ακριβως) ενω καπνιζα δυο πακετα την ημερα για πανω απο 10 χρονια δεν εχω βαλει στο στομα μου κανονικο τσιγαρο και το σημαντικοτερο ειναι πως ουτε που το θελω (Η δευτερη προσπαθεια ειναι αυτη Στην πρωτη  πριν απο κατι μηνες το ειδα ανεπαρκες και δεν συνεχισα)

Τωρα ... δεν ξερω τι θα γινει αργοτερα και ο Θεος βοηθος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, kostakiss είπε

καλησπερα παιδια...

δυστηχως δεν με καλυψε το ηλεκτρονικο τσιγαρο προσωπικα και θα το αφησω στην ακρη .

στην αρχη ηταν ενδιαφερον,αλλα στη συνεχεια ,επρεπε να βαλω στη ζωη μου τη φορτιση του,την φορτιση του power bank για οταν ξεμενω, την αντισταση και το κοστος που ηταν πολυ μεγαλυτερο απο εναν πολυ ηπιο χρηστη σαν εμενα στριφτου τσιγαρου.

Αν επιτρέπεται με ποιο τσιγαρο ξεκίνησες? 

Ρωτάω γιατί οι περισσότεροι που πάνε να  αγοράσουν πρώτη φορά ηλεκτρονικό παίρνουν κάτι εντελώς της πλάκα και δεν τους καλύπτει. 

Για αυτό λέω σε όσους με ρωτούν τι να πάρω για αρχή,  κανονικό μοντακι σύγχρονο εξοπλισμένο και όχι σταρτερ κιτς.

Είναι μεγάλη η διαφορά του να πάρεις starter με ένα σχετικά ακριβό.

Οποίος έχει σκοπό να ξεκινήσει ηλεκτρονικό να το κάνει κανονικά, όχι με μουφοτσιγαρα.

Δε το λέω για σένα, γενικά μιλώντας.

Είναι και άλλοι βέβαια που τα έσκασαν στην αρχή και δεν καλύφθηκαν.

Είναι και άλλοι που δεν θέλουν να τα δώσουν για να μην πάνε τζάμπα άμα δε τους αρέσει.

Η γνώμη μου, επειδή πέρασα από αυτά τα στάδια και εγώ, με πολύ κακό τσιγάρο στην αρχή, είναι η αγορά κανονικού μοντ και ατμοποιητη. Η διαφορά είναι ΧΑΟΤΙΚΗ στα πάντα. Μέχρι και στις μπαταρίες που λες. Εγώ φορτίζω μια φορά το βράδυ και βγαίνω όλη μέρα άνετα με 200 τζουρες τη μέρα στα 40 watt!!

Στη τελική τα πουλάς και χανεις ένα 10-20 αρικο.

Επεξ/σία από panossar95
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@panossar95  Εγω εχω μια κουταμαρα ισως (κουταμαρα γιατι παιρνει και αμπουλες-δεν γεμιζει) τo logic pro

Υπαρχει και ενα (logic στα 25€) που γεμιζεις αλλα δεν ξερω

Τωρα αμα εσενα η καποιου που δεν του κανει κοπο ας πει ξανα για το ιδανικο γιαυτον

Το θεμα και σε μενα ειναι το οικονομικο (αρχισα με το απλο εδω και καμια βδομαδα) αλλα θα ηθελα και κατι καλυτερο...

Το ξαναλεω Δεν το πιστευω πως απο δυο πακετα την ημερα δεν εχω καπνισει εδω και περιπου μια βδομαδα!!!

edit

Ψεματα μια φορα την ημερα κανω ενα κανονικο αλλα το σβηνω στις δυο τρεις τζουρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, insοmnidis είπε

@panossar95  Εγω εχω μια κουταμαρα ισως (κουταμαρα γιατι παιρνει και αμπουλες-δεν γεμιζει) τo logic pro

Υπαρχει και ενα (logic στα 25€) που γεμιζεις αλλα δεν ξερω

Τωρα αμα εσενα η καποιου που δεν του κανει κοπο ας πει ξανα για το ιδανικο γιαυτον

Το θεμα και σε μενα ειναι το οικονομικο (αρχισα με το απλο εδω και καμια βδομαδα) αλλα θα ηθελα και κατι καλυτερο...

Το ξαναλεω Δεν το πιστευω πως απο δυο πακετα την ημερα δεν εχω καπνισει εδω και περιπου μια βδομαδα!!!

Το ιδανικό είναι αντικειμενικό. 

Εφόσον δεν έχεις αγγίξει τσιγάρο ακόμα, σε καλύπτει. Παίξε λίγο καιρό ακόμα, πήγαινε σε ένα μαγαζί να δοκιμάσεις διάφορα μοντ και ατμοποιητες μετά από κάνα μήνα, όταν νιώσεις ανάγκη, και δες τι σε καλύπτει

Εγώ απλά αυτό που προτείνω στην ουσία είναι ένα καλό μοντ, με διπλή μπαταρία οπωσδήποτε, και εννοείται ατμοποιητη, όχι δικό του, δηλαδή να μην μπορείς να βάλεις άλλον.

Μετά πάνε οι ανάγκες του καθένα ως προς το ατμισμα.

Επειδή και εγώ καπνιστής ήμουν, με τα χρόνια κατάλαβα τι θέλω από το ηλεκτρονικό. 

Έπαιζα με σφιχτές τζουρες και 10-17 βαττ και έχω φτάσει στα 40. Και εδώ θα μείνω. Νομίζω εδώ με καλύπτει.

Η γνώμη μου αυτή είναι. Γενικά τα περισσότερα διμπαταρα τσιγάρα δεν έχουν τεράστιες διαφορές μεταξύ τους. Ότι και να πάρεις θα είναι πάνω κάτω ίδιο. Μόνος σου όμως πρεπει να δεις για ατμοποιητη σε μαγαζί. Τι τζούρα θες, θες γεύση ή ατμό? Και και και.

Η ουσια από αυτά που γράφω ως προς τους νέους ατμιστες, είναι ότι έτσι και θελήσουν να ξεκινήσουν ατμισμα, να ξεκινήσουν εξοπλισμένοι κανονικά ώστε να δουν αν τους καλύπτει ή όχι. Το αδύναμο τσιγάρο σημαίνει, μη ικανοποιητική καύση υγρού, που δίνει λιγότερη γεύση και άλλα. Επίσης με μικρή μπαταρία αν θες φόρτιση κάθε 3 ώρες λογικό είναι να εκνευρίζεται ο άλλος.

Όπως όταν καπνίζεις δε θα πάρεις μόνο καπνό, θα χρειαστείς φιλτρακια και χαρτάκια, έτσι και με το ηλεκτρονικό θες καλό μοντ για να δεις τη δυνατότητα του. 

Και με ένα αδύναμο θα κάνεις τη δουλειά σου αλλά δε θα καταλάβεις το 100%

Εγώ ακόμα εδώ και 3 χρόνια που ατμιζω, μαθαίνω, σύρματα βαμβάκια, στησίματα, τα πάντα παίζουν ρόλο. Αυτό θέλω να πω.

Δεν είναι η φάση αγοράζω ένα φθηνο ηλεκτρονικό και τέλος.. Δυστυχώς πολλοί πάνε στην φθηνή λύση και το παρατάνε.

Επεξ/σία από panossar95
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κατι δεν μου αρεσει απο την αρχη Αλλα τωρα μετα απο μερικες μερες που θα επρεπε να το εχω συνηθισει  τουναντιον θελω ολο και περισσοτερο κατι διαφορετικο Οκ αντεχω και ετσι μεχρι να κανω διαφορα τεστ για να βρω αυτο που θα μου ταιριαζει καλυτερα

Μενι θενκς ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, insοmnidis είπε

Ναι κατι δεν μου αρεσει απο την αρχη Αλλα τωρα μετα απο μερικες μερες που θα επρεπε να το εχω συνηθισει  τουναντιον θελω ολο και περισσοτερο κατι διαφορετικο Οκ αντεχω και ετσι μεχρι να κανω διαφορα τεστ για να βρω αυτο που θα μου ταιριαζει καλυτερα

Μενι θενκς ;)

Γενικά αν πάρεις απόφαση να ασχοληθείς σοβαρά υπάρχουν άπειρες επιλογές πια. Από μοντ και ατμοποιητες μέχρι γεύσεις.

Το βασικό, είναι να βρεις ένα καλό μαγαζί που να ξέρουν να σε βοηθήσουν και να μην θέλουν να πουλήσουν μόνο. Πολύ βασικό αυτό. Να είναι γνωστες και σοβαροί, μη σκέφτονται μόνο τα λεφτά και δεν έχουν ιδέα, γιατί υπάρχουν και αυτοί.

Επίσης για το τσιγάρο που λες, αν σου βγει η ανάγκη να καπνίσεις, θα αηδιασεις με τη γεύση που θα πάρεις και δεν θα μπορείς να το κάνεις ολόκληρο.

Επεξ/σία από panossar95
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω κι εγω με τα παραπανω 

εγω πηγα σε ατμοποιητη για να το κοψω και τα καταφερα η αληθεια εδω και 6 μηνες 

 

γλυτωσα πρωτα απο ολα για την υγεια μου υστερα την τσεπη μου και τελος μυριζω τσιγαρο και μου ερχετε αηδια απο χιλιομετρα 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, doctorser είπε

συμφωνω κι εγω με τα παραπανω 

εγω πηγα σε ατμοποιητη για να το κοψω και τα καταφερα η αληθεια εδω και 6 μηνες 

γλυτωσα πρωτα απο ολα για την υγεια μου υστερα την τσεπη μου και τελος μυριζω τσιγαρο και μου ερχετε αηδια απο χιλιομετρα 

Καπνίζει ο πατέρας μου μερικές φορές στο σαλόνι όταν είμαστε μαζί, και δε το πιστεύω ότι βρωμάει τόσο πολύ το τσιγάρο. Ειδικά το εργοστασιακό, φεύγω αμέσως.  Όταν κάπνιζα και εγώ, ούτε που το καταλάβαινα. Ένα από τα πολλά που μου έκανε εντύπωση με το ηλεκτρονικό, ήταν αυτό. Το πώς αλλάζει η γεύση σου και η όσφρηση σου.

Επεξ/σία από panossar95
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, doctorser είπε

ENNOEITAI  αλλάζει η γεύση σου και η όσφρηση σου.

 

5 ώρες πριν, panossar95 είπε

Καπνίζει ο πατέρας μου μερικές φορές στο σαλόνι όταν είμαστε μαζί, και δε το πιστεύω ότι βρωμάει τόσο πολύ το τσιγάρο. Ειδικά το εργοστασιακό, φεύγω αμέσως.  Όταν κάπνιζα και εγώ, ούτε που το καταλάβαινα. Ένα από τα πολλά που μου έκανε εντύπωση με το ηλεκτρονικό, ήταν αυτό. Το πώς αλλάζει η γεύση σου και η όσφρηση σου.

Aυτο δεν ειναι τιποτα..Εκανα 2ωρες προπονησεις κολυμβηση μικροτερος,αρχισα το τσιγαρο και σε ενα 15λεπτο με σχετικα ζεστη θερμοκρασια δεν αντεχα αλλο περπατημα,και σε 1 μηνα απο τοτε που το εκοψα(να πω την αμαρτια μου οταν βγαινω για κανα ποτακι κανω κανενα δυο αλλα μια στις 2-3 βδομαδες),παω γυμναστηρια περπαταω και δεν νοιωθω την εξουθενωση που ενοιωθα,και δεν μιλαω για κουραση,γιατι αν εισαι κουρασμενος μπορεις να κοιμηθεις,αλλα την εξουθενωση που δεν νυσταζεις αλλα δεν εχεις δυναμη,που ειναι αρκετα χειροτερο..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Karamol3golas είπε

Aυτο δεν ειναι τιποτα..Εκανα 2ωρες προπονησεις κολυμβηση μικροτερος,αρχισα το τσιγαρο και σε ενα 15λεπτο με σχετικα ζεστη θερμοκρασια δεν αντεχα αλλο περπατημα,και σε 1 μηνα απο τοτε που το εκοψα(να πω την αμαρτια μου οταν βγαινω για κανα ποτακι κανω κανενα δυο αλλα μια στις 2-3 βδομαδες),παω γυμναστηρια περπαταω και δεν νοιωθω την εξουθενωση που ενοιωθα,και δεν μιλαω για κουραση,γιατι αν εισαι κουρασμενος μπορεις να κοιμηθεις,αλλα την εξουθενωση που δεν νυσταζεις αλλα δεν εχεις δυναμη,που ειναι αρκετα χειροτερο..

 Εγώ πριν τρία 3 χρόνια που άρχισα ηλεκτρονικό, πάνω από 50 τσιγάρα δεν έχω κάνει.

Και θα ήταν ακόμα λιγότερα αν δεν μου είχε χαλάσει πέρυσι το καλοκαίρι που ήμουν επαρχία και δεν είχε ατμομαγαζο. Αναγκαστικά πήρα καπνό.

Για να μου έρθει η όρεξη για τσιγάρο πρέπει να είναι πολύ βαρύς ο εσπρέσσο που πίνω, αλλά και πάλι κρατιέμαι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέμε starter kit υπάρχουν πολλά και διαφορα που μπορούν να κανούν δουλεία αλλά πάντα σε συνάρτηση με το τι θες τσιγαρησιες ή πνευμονικές και το βασικότερο να υπάρχει θέλησή γιατί χωρίς θέληση και το καλύτερο σετακι να εχεις δουλεια δεν θα κάνεις.

Επίσης ένας νεος ατομιστής πρέπει σίγουρα να έχει βοήθεια στην αρχή είται αυτή είναι μέσα απο κάποιο φόρουμ ,κάποιος γνωστός και αν είναι τυχερός μπορεί να πέσει και σε σωστό μαγαζί . Να μπορεί να δοκιμάσει νέες γεύσης σε σωστά εργαλεία και να μπορεί να μιλήσει με γνωστές πανω στα θέματα που μπορεί να έχει. Εδώ θα μου επιτρεψεται να κάνω μια διαφημηση , κάτι που δεν έχω κανει πότε αλλά το αξίζουν VAPECRAFT

Spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν πηρα ποτε starter kit γιατι μου ειπαν οτι δεν θα εκανα δουλεια 

 

πηρα τον pico eleaf 75vat με mellon 3 mini με καπνικες ετοιμες των 3 ευρω αντιστασεις  δοκιμασα 2-3 γευσεις και τελος 

 

μια χαρα εγινε η δουλεια μου τωρα οπως το βλεπει ο καθενας 

 

αλλος περνει και κανει 200μλ την μερα αλλος κανει ατμο και καπνο μαζι και αλλος το παει εκει για να το κοψει μεθοδευμενα εγω αυτο εκανα και ηρεμησα!

 

 

Επεξ/σία από doctorser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, doctorser είπε

δεν πηρα ποτε starter kit γιατι μου ειπαν οτι δεν θα εκανα δουλεια 

πηρα τον pico eleaf 75vat με mellon 3 mini με καπνικες ετοιμες των 3 ευρω αντιστασεις  δοκιμασα 2-3 γευσεις και τελος 

μια χαρα εγινε η δουλεια μου τωρα οπως το βλεπει ο καθενας 

αλλος περνει και κανει 200μλ την μερα αλλος κανει ατμο και καπνο μαζι και αλλος το παει εκει για να το κοψει μεθοδευμενα εγω αυτο εκανα και ηρεμησα!

Ξεμπερδεψες δηλαδη; Ποσο καιρο σου πηρε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...