Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η φυτική γλυκερίνη χρησιμοποιείται σε ένα σωρό πράγματα και για αυτό είναι εύκολο να βρεις

τέτοιες τεράστιες συσκευασίες και σε χαμηλή τιμή.

 

Καθαρή νικοτίνη που θα μπορούσες να βρεις για να την αναμίξεις στην βάση σου;

 

Ήδη αυτό που παίρνουμε από τα μαγαζιά κάνει 10-11 ευρώ τα 100 ml

και με 1 ml νικοτινούχας βάσης 36mg/ml φτιάχνεις 12 ml υγρού 3mg/ml.

Με 10 ευρώ δηλαδή κόστος βάσης νικοτίνης, φτιάχνεις 1200ml υγρού.

 

Πόσο πιο φτηνά θέλετε να το πάτε; :P

 

Την καθαρή VG πες έχει μια λογική να την φτιάξεις γιατί αυτή είναι κυρίως που χρησιμοποιούμε

σε μεγάλη ποσότητα, π.χ. στο αποπάνω παράδειγμα θα χρειαζόμασταν 1100 ml τέτοιας βάσης

και 100 ml νικοτινούχας βάσης. Το κόστος μας για την καθαρή VG αν την παίρναμε έτοιμη θα ήταν

22 ευρώ, ενώ αν την φτιάχναμε εμείς, 7. Γλυτώνεις 15 ευρώ, λες αξίζει μάλλον.

 

Στην νικοτινούχα δεν αξίζει επειδή ακριβώς χρησιμοποιούμε τόσο λίγη.

Και μην ξεχνάμε ότι η νικοτίνη είναι εξαιρετικά τοξική, δεν θα ήθελα να έχω να κάνω

τέτοιες τεράστιες μίξεις στο δωμάτιο μου για να γλυτώσω 2 ευρώ. Ήδη τα μπουκαλάκια

των 100 ml που αγοράζουμε με συγκέντρωση 24 και 36 κτλ. (για παραπάνω δεν το συζητώ καν, δεν μπαίνουν σπίτι),

θέλουν πάρα μα πάρα πολύ μεγάλη προσοχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι υπαρχει η λυση να προσθεσεις υγρη νικοτινη φαρμακευτικης χρησης.

 

ομως, δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να την βρεις , τουλαχιστον ελλαδα και σε σωστη ποιοτητα..

 

ιδανικο θα ηταν ενα μπουκαλακι 250ml, με 99.9% νικοτινης φαρμακευτικης χρησης. θα σου εβγαζε χρονια αν ατμιζεις στα ~10mg.

 

τωρα , εψαξα σε καποια φαρμακια και νικοτινη σε υγρη μορφη δεν βρηκα..σιγουρα ομως υπαρχει σε UK , norway , USA (και καποια αλλη ευρωπαικη χωρα που δεν θυμαμαι) το θεμα μετα ειναι τι ποιοτητας θα ειναι , γιατι θα ριξεις πολλα λεφτα για να την παρεις , μια και μιλαμε για καθαρη νικοτινη.

επισης ο τροπος μιξης της ειναι επικινδυνος, στα 250ml αν σου πεσει μια σταγωνα απο νικοτινη , μπορεις ανετα να παθεις πονοκεφαλους ναυτιες και να πας νοσοκομιο για πλακα.

 

εγω μεχρι 54αρα θα μπορουσα να παιξω στο σπιτι.

 

ο σκοπος που δοκιμασα να κανω σκετη VG 0mg ειναι γιατι κανω πολλα δειγματα, πολλες γευσεις και ψαχνομαι συνεχεια..επισης dripαρω πολυ.

 

οποτε απο το να σκαω 5ευρο στην FA για 100mL 0mg VG , ειπα να δωσω 8 ευρο , και να κανω 1λιτρο+ μονος μου.

ολο το απογευμα ατμιζω την δικια μου , και μπορω να πω πως ειναι κομπλε.εκανα ενα δειγμα 10mL και ηταν μια χαρα.

 

ειχα καποια θεματακια..(μολις ειχε ληξει η Γλυκερινη που αγορασα) και χρησιμοποιησα απλο απιονισμενο νερο.

πηγα στο φαρμακιο μου εδωσε μια φρεσκια γλυκερινη , και πηρα αλλο 'νερακι' πιο καθαρο.

 

πηρα water for injection , δηλαδη , απιονισμενο νερο + αποστειρομενο, αυτο χρησιμοποιουνε οι γιατροι για ενεσεις που βαζουμε μεσα στον οργανισμο μας..

 

ο λογαριασμος ανεβηκε στα 11 ευρο συνολο , μαζι με το απλο 'απιονισμενο νερο που αγορασα το πρωι.

και παλι ομως εχουμε 11ευρο για 1.1L καθαρης γλυκερινης

και απο την αλλη εχουμε 5ευρο για 100mL velvet cloud (απο FA) και αν κανουμε τον υπολογισμο , βγαινει 55ευρο στα 1.1L VG FA.

 

οποτε βλεπω οτι εχω ενα κερδος 44 ευρο στην χειροτερη :)

 

τωρα θα δοκιμασω και με WFI (water for injection) μαζι με την νεα γλυκερινη.

15xvo6x.jpg

 

ready!!

θα το αφησω να κατσει λιγο , να φυγουν οι πολλες πολλες μπουρμουληθρες και θα δοκιμασω να σας πω..

η γλυκερινη ειναι μαρκας chemco ? νομιζω. 'πρωην συνδεσμος' για οποιον ξερει.ελληνικη δηλαδη και καλης ποιοτητας απ οτι εχω ακουσει..για να δουμε ;)

 

παραθετο link με την γλυκερινη μου http://www.anosiapharmacy.gr/product/%CE%B3%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%B7-1lt/

Επεξ/σία από discoboyminimal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η γλυκερινη τα σπαει. ατμιζω και τις flavorart και την δικια μου ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΔΙΑΦΟΡΑ!!

ελα ρε!! κερναω παιδια!! στειλτε pm να σας στειλω VG :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχ ναι το ομολογώ, την εκαψα λίγο :$

 

Έμεινα και από μοντακι στη μέση του πουθενά γαμώ και μέχρι να γυρίσω Αθήνα... Τα νεύρα μου.

 

Άσχετο, γνώμες για TC στα μοντς; Αξίζει η είναι ακόμα σε πρώιμο στάδιο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβά γούστα έχεις στην γλυκερίνη σου discoboy, γιατί να πάρεις FA όταν το ίδιο ακριβώς πράγμα έχει 2 ευρώ από

Atmos Lab. :P

 

Από μάρκα "μ' έκαψες" την έχω βρει και 1 ευρώ, στην γλυκερίνη νομίζω το όνομα απλά πληρώνεις,

δεν νομίζω να έχει διαφορά της FA με της Atmos με την noname, στο άτμισμα πάντως σίγουρα δεν κατάλαβα διαφορά

στην γεύση.

 

http://queen-ecigs.gr/e-liquids/diy-baseis/diy-atmos-lab/atmos-lab-bases/atmos-lab-base-mist-100-0-detail

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν ειναι ακριβος το ιδιο πραγμα.και μπορω να σου τεκμηριωσω το γιατι.

 

καταρχην καθε κατασκευαστης περνει διαφορετικη ποιοτητα-ποσοτητα , VG / Nερου / Nicotine.

 

καθενας κανει μιξη με διαφορετικα ποσοστα.

η ατμος ειναι νερουλι , βαζουν 20% νερο στην VG. (και κατι εχει η νικοτινη της!)

η FA ειναι πιο παχυρευστη , μου αρεσει. εχει 15 η 10% νερο στην VG. δεν θυμαμαι ακριβως αλλα εχει σιγουρα λιγοτερη.

 

[ακυρο, τωρα που διαβαζα στο νετ ,  η atmos εχει και καλα 15% νερο και η FA εχει 20%! Παρ ολα αυτα η FA ειναι πιο παχυρευστη.θα βρω αναλυσεις..γιατι κατι ειναι στραβο εδω]

 

επισης η νικοτινη της ατμος μου μυριζει περιεργα! δεν εχει 'καθαρη' γευση και μου θυμιζει κατι σε 'χημικο'

της flavour art θελω να την πιω μονορουφι την 18αρα της!εχει πολυ ωραια μυρωδια και πολυ πιο απαλη γευση-αγευστη!

 

οπως επισης και της Umami ! που ειναι εξησου καλη με την FA.

την tottaly θελώ να δοκιμασω καποια στιγμη (που ειναι πανακριβη) και θα το κανω τωρα που εβγαλα τις οικονομιες μου με την DIY γλυκερινη :P


Χαχαχ ναι το ομολογώ, την εκαψα λίγο :$

Έμεινα και από μοντακι στη μέση του πουθενά γαμώ και μέχρι να γυρίσω Αθήνα... Τα νεύρα μου.

Άσχετο, γνώμες για TC στα μοντς; Αξίζει η είναι ακόμα σε πρώιμο στάδιο;

ναι αξιζει..τι λεφτα λες να δωσεις ομως :P

Επεξ/σία από discoboyminimal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3αρες και 6αρες βάσεις δεν υπάρχουν ε;

 

Δεν έχει νόημα να υπάρχουν,ειδικά αν έχουν την ίδια τιμή με τις υπόλοιπες.

Θεωρητικά, μιας και όλες οι νικοτινούχες βάσεις την ίδια τιμή έχουν πάνω κάτω,

σε συμφέρει να αγοράζεις την πιο συμπυκνωμένη και να την αραιώνεις.

 

Αν π.χ. πουλούσαν βάση με 6 mg/ml νικοτίνη σε ίδια τιμή με 24 mg/ml νικοτίνη,

πολύ απλά θα κλέβανε αυτούς που είναι κακοί στα μαθηματικά. :P

 

Αν θες 3άρα ή 6άρα βάση, πάρε μια 18άρα/24άρα και αραίωσε την με καθαρή VG.

Είναι τρομερά απλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε ναι πιο πολύ βαρεμάρα με πιάνει. Δηλαδή 24αρα + 0νικες βλέπω να το κάνω μια και έξω και να ψάχνω μισολιτρο μπουκάλι. :P

Μόλις κατάλαβα οτι με 1100μλ μηδενικής όπως του φίλου και 100μλ 36αρας έχω 1200μλ 3αρας,ή μήπως έκανα κάνα λάθος υπολογισμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτείνω να μετράτε τα ml γιατί η γλυκερίνη στο φαρμακείο πάει με το κιλό και όχι το λίτρο, οπότε αυτό που θα πάρεις είναι λιγότερο από ένα λίτρο και αν του ρίξεις νικοτίνη σαν να ήταν 1L θα καταλήξεις με πιο δυνατό υγρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

top για μενα..

 

FA

Umami

Totaly Wicked (54αρα Platinum Ice) , εκανα σημερα τζουρες με 8αρα νικοτινη απο γνωστο σε μαγαζι , ειχε και καθαρη και με καπνικο.. λενε πολυ πολυ πολυ καλα λογια, αλλα δεν ξερω αν μου ταιριαζει , μιας και μου κανει για 'βαση' καπνικου κατα κυριο μερος..


Εγώ προτείνω να μετράτε τα ml γιατί η γλυκερίνη στο φαρμακείο πάει με το κιλό και όχι το λίτρο, οπότε αυτό που θα πάρεις είναι λιγότερο από ένα λίτρο και αν του ρίξεις νικοτίνη σαν να ήταν 1L θα καταλήξεις με πιο δυνατό υγρό.

θα συμφωνησω! το 1 κιλο ειναι 1263 ml ( δεν το ειχα προσεξει..τι χαζος.. αλλα ακομα δεν εβαλα νικοτινη μεσα..οποτε ειμαι κομπλε :) )

απλα καλυτερες πραξεις , πιο βαρυ δεν θα γινει , αλλα πιο 'ελαφρη' ναι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπέρα θελω να αρχισω το ηλεκτρονικο τσιγαρο απλα είμαι λιγο ασχετος από αυτά.. εριξα μια ματια στο ιντερνετ και ειδα μερικα  αν καποιος εχει να μου πει ένα ολοκληρομενο τσιγαρο που να είναι μαχ μεχρι τα 50 ευρο ευχαριστω

 

και αν αυτό είναι καλο

http://smokemarket.gr/eleaf-istick-10w-box-gs16s.html?ref=bestprice.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...