Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

thanks συνονοματε!

και το halcyon haze τα σπαει αν και δεν κανω καπνικα!

 

τωρα για ατμοποιητη , δεν θα βαλω τους sub μεσα ..

θα πω οτι μου αρεσει πολυ ο nautilos και ο aerotank.

 

νομιζω οτι ο aerotank δινει λιγο παραπανω χτυπημα και ο nautilos δινει λιγο παραπανω γευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για diy υγρά έχουμε κανένα how to ? Τι χρειαζόμαστε κ που τα βρίσκουμε ? Πχ είδα κάποιους ν αγοράζουν φυτική γλυκερίνη απο φαρμακείο.

Επίσης αν έχω ενα υγρό 0mg nicotinebkτ ίδιο με 12μg nicotine μπορω ν τα ανακατεψω ? Ν βγει 6mg ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για diy υγρά έχουμε κανένα how to ? Τι χρειαζόμαστε κ που τα βρίσκουμε ? Πχ είδα κάποιους ν αγοράζουν φυτική γλυκερίνη απο φαρμακείο.

Επίσης αν έχω ενα υγρό 0mg nicotinebkτ ίδιο με 12μg nicotine μπορω ν τα ανακατεψω ? Ν βγει 6mg ?

 

Ναι, αν ανακατέψεις βάση 0mg νικοτίνης με βάση 12 mg νικοτίνης σε 50-50 αναλογία, θα σου βγει 6mg νικοτίνης.

 

Χρειάζεσαι μια βάση VG, μια PG, μια βάση που να περιέχει νικοτίνη αναλόγως του τι υγρά φτιάχνεις, π.χ. εγώ παίρνω 18άρα,

και μερικά αρώματα, αναλόγως πάλι του τι θες να φτιάξεις. Έχει άπειρες συνταγές στο ίντερνετ για πιο πολύπλοκα υγρά όπου χρησιμοποιείς 6,7 ή και παραπάνω αρώματα. Το να φτιάξεις ένα υγρό με μία μόνο γεύση, π.χ. μπανάνα ή μήλο κτλ. είναι πανεύκολο.

 

Όλες οι γλυκερίνες που κυκλοφορούν δεν είναι κατάλληλες για άτμισμα, είναι ήδη τόσο φτηνή (2 ευρώ τα 100 ml) που εγώ θα πρότεινα να τα αγοράσεις όλα από ένα κατάστημα για ηλ. τσιγάρο. Κάποια εξειδικευμένα αρώματα μόνο που δεν τα βρίσκεις εύκολα στα ελληνικά καταστήματα, μπορείς να τα παραγγείλεις από το ίντερνετ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγένετο φως!!!

Liqua Q - Turkish tobacco

 

Δοκιμάστε το! :)

 

Βρήκα το all day καπνικό μου επιτέλους! (μέχρι την ανακάλυψη του επόμενου φυσικά υγρού...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p><strong>οχι αλλο καπνικο!!!!! :P</strong></p> <p> </p> <p>δωστε κανα φρουτο στον λαο ρε!</p> <p> </p> <p>κατι αλλο τελος παντων!</p>

 

Αχαχχαχα

 

Για μη καπνικό δεν υπάρχει περίπτωση να καταλήξει κανείς! Υπάρχουν εκεί έξω άπειρες επιλογές!

 

Sent from my iPhone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιντεο ειναι παραπλανητικο. Ως χρηστης ηλ τσιγαρου εχω κανει κ εγω πειραμα κ ειναι πολυ απλο να το κανετε κ εσεις. Βαλτε ενα κοματι χαρτι κουζινας με λιγο υγρασια (το νερο φιλτραρει διαφορα) και ρουφηχτε καμια δεκαρια γερες τζουρες. Θα διαπιστωσετνα γκριζοπο χρωμα στο "φιλτρο" σας. Φυσικα καμια σχεση με το τσιγαρο αλλα κ το ηλεκτρονικο κατι αφηνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα καμια σχεση με το τσιγαρο αλλα κ το ηλεκτρονικο κατι αφηνει.

 

Αυτό το «κάτι», θεωρώ - χωρίς ειδική γνώση, απλώς από τα αποτελέσματα που βιώνω στον εαυτό μου, μετά από ένα χρόνο άτμισμα που αντικατέστησε ...τριάντα χρόνια κάπνισμα - ότι είναι ανάξιο ακόμα και αναφοράς.

 

Σα να συγκρίνουμε το δάγκωμα τού κοριού, μ' εκείνο τού ...αλιγάτορα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω προγανως στον εαυτο μου εχω δει τρελη διαφορα. Μη παρεξηγηθω. Για ενα καπνιστη που θα αντικαταστησει το καπνισμα με το ηλεκτρονικο η ζωη τουθα αλλαξει προς το καλυτερο δραματικα!!

 

 

ΑΛΛΑ

 

Το ανοιχτοχρωμο γκριζο υπολειμα που αφηνει (που μπορει να ειναι απος βασεις η το αρωμα η ακομα και απο το hardware που θερμενεται) σε συνδιασμο με το οτι (κρινοντας απο προσωπικη εμπειρια) καπνιζουμε αρκετες τζουρες ηλεκτρονικου (αυτο που λεμε πιπιλα) ειναι κατιπου θα επρεπε να εξεταστει, να ξερουμε τουλαχιστον τι ειναι αυτο αν ειναι δυσκολο να μαθουμε τι προκαλη η συσσωρευση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφέστατα και πρέπει να εξεταστεί, αλλά έχεις δει, όπως κι εγώ και πάρα πολλοί ακόμα, ότι μέσω των επίσημων φορέων αυτή η εξέταση καθυστερεί απίστευτα.

 

Το μόνο που βλέπουμε - με αξιοσημείωτη συχνότητα, τολμώ να πω... - είναι «αποκαλυπτικά» ρεπορτάζ τού σωρού, για συσκευές ατμίσματος που ...εξερράγησαν στα χέρια των ανύποπτων χρηστών (συμπέρασμα: «Επικίνδυνο το Η.Τ.»...), καθώς και για παιδάκια που ...δηλητηριάστηκαν, επειδή ο μπαμπάς τους «ήταν χρήστης Η.Τ.» (και όχι επειδή ...ήπιαν το νικοτινούχο υγρό, το οποίο ο μπαγλαμάς άφηνε όπου έβρισκε, λεπτομέρεια που περνάει στα ψιλά γράμματα και αν...)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

halcyon haze , five pawns , teleos.

 

δοκιμασε καποια να δεις, ειναι γκουρμε και ιδιαιτερα.

 

εχω δοκιμασει απο halcyon haze

-earth brother (καπνικο ωραιο) - o nikoskon το καπνιζει αυτο, ρωτα των για περετερω

-gins addiction (δροσερο , αψεντι , δεν σε χαλαει)

 

απο five pawns (ειναι ολα καπνικα)

τα εχω δοκιμασει ολα

-το queenside μου αρεσε , (vanilla - πορτοκαλι κατι )

 

και απο teleos -breakfast

-το crunch (εχω παρει 2 μεχρι στιγμης , ψαχνω να κανω κλονο τωρα.. εχει μεσα δημητριακα με μουρα , μαυρη ζαχαρη , κρεμα vanilla , θυμιζει λιγο γαλα..ειναι πολυ ομορφο το προτεινω με 1000)

-και το milk που ειναι γαλα με δημητριακα και δεν καταλαβα τι αλλο , κ αυτο ωραιο , με κερδισε ομως το crunch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, πήρα τον caterpillar σήμερα και λέω να αρχίσω να πειραματίζομαι με στησίματα.

 

Απορία, τα Ohm κάθε αντίστασης πως υπολογίζονται; Εξαρτώνται από το μήκος και το πάχος του σύρματος, σωστά; Πράγμα που σημαίνει ότι σε κάθε αντίσταση που στήνω τα Ωμ της θα τα υπολογίζω αρχικά κατά προσέγγιση και αργότερα μέσω εμπειρίας, ράιτ;

 

Κάποια πρόταση για σύρμα; Υπέρ-κατά λεπτού με παχύ; Θα το πάρω από εδώ (μιας και αύριο φεύγω εκτός Αθήνας και είναι στο δρόμο μου, μην κάνω κύκλους για άλλο κατάστημα), αν και φαντάζομαι για αρχή ένα απλό Kanthal A1 θα κάνει τη δουλειά. Απλά δεν ξέρω τι διάμετρο να επιλέξω για να μου βγάζει περίπου 1.2Ω την κάθε αντίσταση (γύρω στα 0.6Ω-1Ω θέλω να πέσω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, πήρα τον caterpillar σήμερα και λέω να αρχίσω να πειραματίζομαι με στησίματα.

 

Απορία, τα Ohm κάθε αντίστασης πως υπολογίζονται; Εξαρτώνται από το μήκος και το πάχος του σύρματος, σωστά; Πράγμα που σημαίνει ότι σε κάθε αντίσταση που στήνω τα Ωμ της θα τα υπολογίζω αρχικά κατά προσέγγιση και αργότερα μέσω εμπειρίας, ράιτ;

 

Κάποια πρόταση για σύρμα; Υπέρ-κατά λεπτού με παχύ; Θα το πάρω από εδώ (μιας και αύριο φεύγω εκτός Αθήνας και είναι στο δρόμο μου, μην κάνω κύκλους για άλλο κατάστημα), αν και φαντάζομαι για αρχή ένα απλό Kanthal A1 θα κάνει τη δουλειά. Απλά δεν ξέρω τι διάμετρο να επιλέξω για να μου βγάζει περίπου 1.2Ω την κάθε αντίσταση (γύρω στα 0.6Ω-1Ω θέλω να πέσω).

 

Πάρε ένα 28awg και ένα 26awg και θα μπορείς να φτιάξεις ό,τι (νορμάλ, όχι τίποτα 0.03ohm) αντίσταση θες.

Μπαίνεις πρώτα εδώ:

http://www.steam-engine.org/coil.asp?r=0.6&awg=26&id=2

 

παίρνεις μια γενική ιδέα από το πόσα "number of wraps" σου βγάζει, πειραματίζεσαι 1-2 φορές και μετά θα βρεις πως ακριβώς να την φτιάχνεις για να πετύχεις την αντίσταση που θες.

 

Και απλά να ξέρεις ότι αν φτιάξεις διπλή αντίσταση, για να πετύχεις τα ohm που θες, τα δύο coils που θα φτιάξεις θα πρέπει να έχουν την διπλάσια αντίσταση από αυτήν που θες να πετύχεις, π.χ. θες να πάρεις 0.6 ohm τελική αντίσταση, θα πρέπει να φτιάξεις 2 coils των 1.2 ohm το καθένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...