Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστώ Baator! 

 

Βάζω π.χ. το 26awg, single coil με επιθυμητή αντίσταση στα 1.2Ω (για να είμαι στα 0.6Ω με τη διπλή). Στο inner diameter βάζω 3mm (παίρνοντας ως σημείο αναφοράς το μπλε kuro coiler που έχω βάλει στο μάτι), βάζω πες 5 χιλιοστά στο leg length, και μου βγάζει πως θέλω γύρω στις 8 σπείρες. Κομπλέ.

 

Ερώτηση, με το 28awg για την ίδια αντίσταση θέλω 5 σπείρες. Πρακτικά, ο αριθμός τους παίζει κανέναν σημαντικό ρόλο στην απόδοση; Για κάποιον λόγο μου φαίνεται πως π.χ. οι 8 σπείρες θα είναι καλύτερες από τις 5 (ίσως μεγαλύτερη παραγωγή ατμού, γεύσης κ.λπ.) αλλά δεν ξέρω αν το σκεπτικό μου έχει κάποια λογική βάση.

 

Φαντάζομαι επίσης πως αφού ατμίζω παχύρρευστο υγρό η διάμετρος των 30mm που επέλεξα είναι πιο ιδανική από τα 20 και 25 που έχει ως επιλογή το kuro coiler.

 

Άσχετο, σε περίπτωση που οι δύο αντιστάσεις σε μια διπλή δεν έχουν ακριβώς τα ίδια Ω (δεν λέω και στο δεύτερο δεκαδικό, η μια π.χ. να είναι 1.2, η άλλη 1.1 ή 1.4) δεν παίζει κάποιο ρόλο, έτσι; Πέρα από τη συνολική τιμή της αντίστασης δηλαδή.

 

Καλησπερα,ψαχνομαι για συσκευη μπαταρια-ατμοποιητη.Θελω να βγαζει ντουμανι πρωτο και να χει καλο χτυπημα.Τι μου προτεινετε;

 

Προσωπικά θα πρότεινα σετάκι iStick 30ρι με Nautilus Mini, δεν μας είπες όμως το budget σου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,ψαχνομαι για συσκευη μπαταρια-ατμοποιητη.Θελω να βγαζει ντουμανι πρωτο και να χει καλο χτυπημα.Τι μου προτεινετε;

αναλογος το budget.

 

KATΑΡΧΗΝ ενα νεο σετακι που μου αρεσε πολυ!!

Subox Mini Kit !! τσεκαρε λεπτομεριες!!

Μοντακι εξ ολοκληρου της kanger , μαζι με τον subtank plus στα 50w , μεχρι 0.3Ω αντισταση! και ξεχωριστη μπαταρια στα ~110(μαζι με μπαταρια)

http://www.greekvapers.gr/forum/index.php?/topic/10458-subox-mini-kit-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%B1-vapour-smok-e/

 

 

βλεπεις σε μπαταρια

istick 30w (..)

cloupor 30w (θελει να αγορασεις και 1 μπαταρια 18650 + 10 ευρο , αλλα ειναι πολλα τα θετικα της αποσπομενης μπαταριας..)

 

και ατμοποιητες

Aerotank v2 (καλουτσικος για αρχη) +στο χτυπημα

Nautilus - Nautilus mini (καλος για αρχη) + στη γευση

και μετα πας σε sub ohm για ντουμανια σε

Atlantis 2 (προτειμω απο τον 1) +ντουμανι

Lemo 2 (..)

Subtank mini (πολυ καλος!) + γευση  (ισως αμελητα διαφορα στο ντουμανι απο την ατλαντιδα)

 

 

 

δες και αυτο που βγαινει σε λιγο!

 

Joytech Evic VT kit!

 

μπαταρια + ατμοποιητης

evic vt 50watt , temperature control , 5000mah battery.

ego one mega ατμοποιητης

 

φαινεται καλο! 135 ευρο διαβαζω καπου!

και το subox και το evic vt kit ειναι πολυ ντουμανιαρικα να ξερεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το subox mini ίσως να είναι το πιο ιδανικό, αλλά πολύ φοβάμαι πως μέχρι να έρθει εδώ θα βγάζουμε ήδη τα φθινοπωρινά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Baator! 

 

Βάζω π.χ. το 26awg, single coil με επιθυμητή αντίσταση στα 1.2Ω (για να είμαι στα 0.6Ω με τη διπλή). Στο inner diameter βάζω 3mm (παίρνοντας ως σημείο αναφοράς το μπλε kuro coiler που έχω βάλει στο μάτι), βάζω πες 5 χιλιοστά στο leg length, και μου βγάζει πως θέλω γύρω στις 8 σπείρες. Κομπλέ.

 

Ερώτηση, με το 28awg για την ίδια αντίσταση θέλω 5 σπείρες. Πρακτικά, ο αριθμός τους παίζει κανέναν σημαντικό ρόλο στην απόδοση; Για κάποιον λόγο μου φαίνεται πως π.χ. οι 8 σπείρες θα είναι καλύτερες από τις 5 (ίσως μεγαλύτερη παραγωγή ατμού, γεύσης κ.λπ.) αλλά δεν ξέρω αν το σκεπτικό μου έχει κάποια λογική βάση.

 

Φαντάζομαι επίσης πως αφού ατμίζω παχύρρευστο υγρό η διάμετρος των 30mm που επέλεξα είναι πιο ιδανική από τα 20 και 25 που έχει ως επιλογή το kuro coiler.

 

Άσχετο, σε περίπτωση που οι δύο αντιστάσεις σε μια διπλή δεν έχουν ακριβώς τα ίδια Ω (δεν λέω και στο δεύτερο δεκαδικό, η μια π.χ. να είναι 1.2, η άλλη 1.1 ή 1.4) δεν παίζει κάποιο ρόλο, έτσι; Πέρα από τη συνολική τιμή της αντίστασης δηλαδή.

 

 

Προσωπικά θα πρότεινα σετάκι iStick 30ρι με Nautilus Mini, δεν μας είπες όμως το budget σου :P

 

Όσο περισσότερες σπείρες έχεις, τόσο περισσότερο υγρό μπορεί να εξατμίζεται μαζί και άρα τόσο περισσότερο ατμό βγάζεις.

Αν π.χ. θες να φτιάξεις 0.3 ohm αντίσταση και μπορείς να το πετύχεις φτιάχνοντας 2 σπείρες με έναν τύπο σύρματος και 12

σπείρες με έναν άλλο, δεν θα χρησιμοποιήσεις το σύρμα στο οποίο χρειάζεσαι 2 σπείρες, θα πας στο άλλο. Έχεις μεγαλύτερη επιφάνεια για να δουλέψεις το υγρό σου. Από την άλλη πρέπει και αυτό που θα φτιάξεις να μπορεί να χωράει στο building deck σου. Αν σου βγει τίποτα 16 σπείρες, προφανώς δεν θα χωράει καν στον χώρο που έχεις να δουλέψεις, θα πρέπει να πας σε σύρμα με μεγαλύτερη αντίσταση/cm.

 

Το να έχεις δύο διαφορετικές αντιστάσεις σε build με διπλό coil δεν είναι καλό. Πρέπει τα 2 coils σου να θερμαίνονται με τον ίδιο ρυθμό

και να τραβάνε τα ίδια ρεύματα. Προσπάθησε να τα κάνεις όσο πιο όμοια γίνεται και στο test fire που θα κάνεις, δες αν κοκκινίζουν με τον ίδιο ρυθμό. Το να κάνει το ένα 1 sec παραπάνω να πάρει μπρος και να ζεσταθεί ενώ το άλλο βγάζει ήδη ατμό, είναι προφανές ότι δεν είναι ιδανικό. Άρα όχι, δεν παίζει ρόλο μόνο η τελική τιμή της αντίστασης. Κατά τ' άλλα όπως τα λες, ναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεσα του μηνα ερχεται.

 

και τα 2 ειναι καλες επιλογες για τα λεφτα τους.

 

και τα 2 εχουν τα θετικα τους και τα αρνητικα τους.

 

τον Joytech ειναι joytech , σαν να λεμε yihi και dna.

εχει το αρνητικο οτι εχει ενσωματομενη μπαταρια και το design του δεν μου αρεσε και πολυ.ειδικα το κουμπη ρυθμισης διπλα απο τον ατμοποιητη.

το μεγαλο + ειναι οτι εχει Temparature control. που ειναι τελειο future proof !!

 

απο την αλλη το subox , δεν ξερω τι πλακετα φοραει.

αλλα η kanger ειναι αξιολογη εταιρια.

στα + ειναι οτι ειναι πιο μικρο απο το evic vt και εχει αποσπομενη μπαταρια.

φυσικα + ειναι και τα 20 ευρο κατω.

δεν εχει temperature control , αλλα το βρισκω ομορφοτερο.

Όσο περισσότερες σπείρες έχεις, τόσο περισσότερο υγρό μπορεί να εξατμίζεται μαζί και άρα τόσο περισσότερο ατμό βγάζεις.

Αν π.χ. θες να φτιάξεις 0.3 ohm αντίσταση και μπορείς να το πετύχεις φτιάχνοντας 2 σπείρες με έναν τύπο σύρματος και 12

σπείρες με έναν άλλο, δεν θα χρησιμοποιήσεις το σύρμα στο οποίο χρειάζεσαι 2 σπείρες, θα πας στο άλλο. Έχεις μεγαλύτερη επιφάνεια για να δουλέψεις το υγρό σου. Από την άλλη πρέπει και αυτό που θα φτιάξεις να μπορεί να χωράει στο building deck σου. Αν σου βγει τίποτα 16 σπείρες, προφανώς δεν θα χωράει καν στον χώρο που έχεις να δουλέψεις, θα πρέπει να πας σε σύρμα με μεγαλύτερη αντίσταση/cm.

 

Το να έχεις δύο διαφορετικές αντιστάσεις σε build με διπλό coil δεν είναι καλό. Πρέπει τα 2 coils σου να θερμαίνονται με τον ίδιο ρυθμό

και να τραβάνε τα ίδια ρεύματα. Προσπάθησε να τα κάνεις όσο πιο όμοια γίνεται και στο test fire που θα κάνεις, δες αν κοκκινίζουν με τον ίδιο ρυθμό. Το να κάνει το ένα 1 sec παραπάνω να πάρει μπρος και να ζεσταθεί ενώ το άλλο βγάζει ήδη ατμό, είναι προφανές ότι δεν είναι ιδανικό. Άρα όχι, δεν παίζει ρόλο μόνο η τελική τιμή της αντίστασης. Κατά τ' άλλα όπως τα λες, ναι.

ΠΑΡΑΘΕΣΗ , Τωρα που ειπες για test fire.

ο γιατρος , Φαρσαλινος (που εχει κανει αμετρητες μελετες πανω στα ηλεκτρονικα τσιγαρα)

ειπε προχθες οτι ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΥΡΟΝΟΥΜΕ ΤΑ COIL!

 

ξεχαστε micro-nano coils και mesh!

απο δω και περα μονο κανονικα coil και χωρις πυρωμα!

 

ειναι πολυ σημαντικο και ξεχασα προχθες να το ποσταρω!

 

ο λογος ειναι οτι το μεταλο χανεις τις ιδιοτητες του , την δομη του , και μπορει να βγαλει διαφορες κακες ουσιες για τον οργανισμο μας!

οποτε ξεχαστε κεραμικα!ξεχαστε nickel! και αποφυγετε τιτανιο(?). το καλυτερο ειναι το kanthal a1.

 

καλο ειναι να διαβασετε το τι ειπε, αν βρω το λινκ θα σας το στειλω.

 

ΝΑ ΠΩ 2 ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ dr. Farsalino απ οτι εχω ακουσει και διαβασει

..δεν τα ξερω τελεια αλλα ετσι περιπου ειναι..

να πω οτι μια ομαδα ατμιστων οπως ξερω , ελληνες (και ξενοι νομιζω)

πριν 2-3 χρονια (ισως και παραπανω) εξαχναν καποιον να τον πληρωσουν για να κανει ερευνες για το ηλεκτρονικο τσιγαρο.

 

τελικα μετα απο donations που εγιναν , μαζευτηκαν καποια λεφτα και βρεθηκε ο φαρσαλινος για να κανει τους ελεγχους που διαλεξαν τα ατομα εκεινα..

 

πλεον δεν ξερω αν συνεχιζει με η χωρις πληρωμη και απο ποιον , αλλα ο Φαρσαλινος βγαζει συνεχως μελετες , και εχει και radio show , που συζηταει θεματα με ατμιστες και δινει απαντησεις.

 

 

http://www.ecigarette-research.com/web/index.php

 

 

στο 44 και κατι ακουστε..

 

 

να πω οτι δεν το ακουσα ολο το show , αλλα το ακουω τωρα απο την αρχη..

καλο ειναι οσοι θελετε την υγεια σας να το ακουσετε , και να ψαξετε σχετικα με τον Φαρσαλινο και τις μελετες του.(εγω αυτο θα κανω παντως)

 

οπως επισης και το γειτονικο forum Η/Τ (που βρηκα και γραφτηκα προσφατα) greekvapers.gr

που εχει καποια ωραια θεματακια υγειας και πολλα αλλα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ ηλίθια ερώτηση, δεν έχω διαβάσει όλη την έρευνα, μόνο αυτά που είπε επιφανειακά.

 

Αλλά αν το έχεις ψάξει, αν πρώτα τα διαβρέχουμε με υγρό και μετά τα πυρώνουμε ισχύει το ίδιο;

 

Όταν επιστρέψω θα ψάξω να βρω περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι οτι δεν πρεπει να πυρωσει ποτε.ουτε με υγρο ουτε με μαμβακι βρεγμενο ουτε ποτε.

οπως λεει δεν πρεπει να πυρωσει γιατι χαλαει η δομη του μεταλου και βγαινουν διαφορα κακα στοιχεια.

 

ποτε ποτε πυρωμα , ειτε βρεγμενο , ειτε στεγνο.

 

οταν εχεις στημενη αντισταση και εχει ποτησει υγρο το βαμβακι . την ωρα που πατας το κουμπι να παρεις τζουρα, ρουφωντας και εχοντας υγρο πανω η αντισταση, εσυ την κρυονεις , γι αυτο δεν κοκκινιζει - πυρωνει τοτε.

 

οταν ομως βαρας 6-7-8 volt χωρις να ρουφας (ισως και επαρκως, αλλα και καθολου) τοτε η αντισταση πυρωνει , καει το βαμβακι σιγουρα και ολο αυτο που βγαινει ειναι 'καρκινος' που λεμε !

 

γι αυτο!

 ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ τι mod χρησιμοποιητε , ΜΕΧΡΙ που ειναι οι ΑΝΤΟΧΕΣ του ατμοποιητη σας και τα βασικα περι VOLT , WATT , AMPERE , Ω. και φυσικα τις μπαταριες σας αν αντεχουν πολλα AMPERE για SUB OHM καταστασεις!!

 

προσωπικα, πιστευω οτι το ατμισμα μπορει ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ να γινει ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ του κανονικου τσιγαρου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έριξα στα γρήγορα μια ματιά στο thread και διαβάζω quotes από άλλους (κατά δήλωση τους επαγγελματίες) που λένε ότι με λίγα λόγια η ανυσηχία του γιατρού δεν είναι δικαιολογημένη. Άντε να βγάλεις άκρη τώρα.

 

Το ζήτημα είναι να μην πανικοβαλλόμαστε! Εννοείται μέχρι να βρούμε άκρη αποφεύγουμε να κάνουμε κάτι που δεν είναι άκρως απαραίτητο και υποθετικά μπορεί να είναι επιβλαβές. Αν και προσωπικά δεν βλέπω τον τρόπο να είναι άμεσα απαραίτητο το πύρωμα στα micro coils-διορθώστε με αν κάνω λάθος. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα απαραιτητο ειναι στα micro coils κατα 95%..δεν θα βγει καλη αντισταση αν δεν την πατησεις με τσιμπιδακι ενω ειναι πυρωμενη.

 

οπως επισης και στο mesh που εκει ειναι 101% απαραιτητο το burn in.

 

εγω απλα θα κανω normal coil , χωρις πυρωμα.

 

ετσι εξαλου ερχονται ολες οι εργοστασιακεσ κεφαλες!

και δεν πιστευω να εχει κανενας προβλημα οταν δεν κανεις micro coil!

και ο subtank τελεια ντουμανια και γευση εχει με normal coil.

 

 

επισης απο την λιγη χημεια που ξερω , οταν πυρωνεις ενα μεταλο , φτανοντας το στο σημειο τηξης , αυτο μπορει να απελευθερωσει διαφορα αερα - στοιχεια. ειναι μια απλη αντιδραση και αυτο.

 

δωξα τον θεο το kanthal a1 και ολα τα υπολοιπα ειναι κραματα, που σημαινει οτι δεν ειναι ενα απλο μεταλλο αλλα πολλα μαζι , ετσι περισσοτερες οι πιθανοτητες να ερθει στην επιφανεια και να 'γενηθει' ενα νεο στοιχειο που δεν ξερω τι θα μου κανει αν το βαλω μεσα μου αν πυρωσω το kanthal.

 

εγω εχω καταστρεψει τελειως πολλα coil για να τα κανω τελεια.

φανταζομαι τι μπορει να εχω καπνισει.

 

επισης σκεφτειτε οτι πολλα στοιχεια ειναι αοσμα - αορατα.

δεν ειναι αναγκαιο να σας μυριζει κατι , η να το βλεπετε.απλα μπορειτε να το εισπνεύσετε χωρις να καταλαβετε.

 

τωρα αν παθω κατι , δεν το ξερω..αλλα προτειμω να φυλαω τα ρουχα μου και να εχω τα μισα , παρα να τρεχω μετα.

 

η ιδια δουλεια γινεται , ειτε με πυρωμα + μικροκολια , ειτε με κανονικο κοιλ.

not worth the risk.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετά κόπων και βασάνων, το πρώτο μου build! Kanthal 0.32mm, 10 σπείρες, με 3 χιλιοστά διάμετρο, η διπλή βγήκε συνολικά στο 1Ω από 1.2 που υπολόγιζα, ίσως όταν γεμίσω και ατμίσω να ανέβει :)

 

http://images.tapatalk-cdn.com/15/06/03/562290cdb17b4f85ebcd79cdc9418329.jpg

 

Και έτοιμη, ίσως έβαλα πολύ βαμβάκι αλλά ακόμα δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα. 1.1Ω διαβάζει το iStick από γεύση και ντουμανι θα κρίνω μετά από λίγη χρήση.

 

http://images.tapatalk-cdn.com/15/06/03/da50f6a588c3da01c9949c4ace294b0a.jpg

 

Sent from my ViperOne powered HTC One M7

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το βαμβάκι είναι λίγο παραπάνω... :)

 

Σε προσωπικό επίπεδο, κατέληξα πως δεν είμαι για dual coil RDA's και ο Goldpillar που έχω θα παραμείνει για 0mg υγρά.

Ψάχνω για ένα καλό RDA  που να  παίρνει μια αντίσταση και μάλλον καταλήγω σε Magma.

Έχετε να προτείνετε κάποιον άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον caterpilar δεν τον ξερω..πως συμπεριφερετε..

αλλα παιζει και με μονη αντισταση

 

για τον magma δεν εχω να πω λογια..

γιατ 0mg υγρα τον εχω και εγω , για τα samples μου.

 

οτι καλυτερο απο γευση!δεν βγαζει ΤΙΣ ντουμαναρες (σαν αλλους dripper) οχι οτι δεν βγαζει..μην μπερδεύεσαι!

βγαζει ντουμανι , απλα η γευση ειναι το απολυτο plus του!

μονη , διπλη , parallel , οτι θες παιζει!

 

πιστεύω στα 0,8 μονη ειναι super ο magma!

τον εχω παιξει απο 1 dual coil , μεχρι 0.2 dual και 0.32 single( τωρινό στήσιμο )

 

πανε για magma (δες τον κλωνο , δεν χανει σε τιποτα απολύτως απο τον authentic)

 

ερωτηση , θες ντουμανια η γευση?

να σου δωσω καποιους που κοιταω εδω και λιγο καιρο

 

δες αυτους

 

Tugboat V2
Zenith
Plume Veil V1.5
Tobh Atty


Τερμα ντουμανι , τον ειχε γνωστος μου..
Mutation X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να παίζω στο 1.2 με 1.5 Ohms με γνώμονα την γεύση.

Ντουμάνια όλοι οι dripper έχουν πιστεύω.

 

Απλά από όσους clearomizer έχω δοκιμάσει κανείς δεν δίνει την γεύση του Goldpillar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...