Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Ποιο antivirus προτιμάτε; 10/01/12 – 30/06/2012


alexzzz

Ποιο antivirus προτιμάτε; 10/01/12 – 10/04/12  

343 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο antivirus προτιμάτε;

    • avast!
    • AVG Anti-Virus
    • Avira AntiVir
    • BitDefender
    • ClamAV / ClamWin
    • Comodo Antivirus
    • Microsoft Security Essentials
    • PC Tools AntiVirus
      0
    • F-Secure Anti-Virus
    • G Data AntiVirus
    • Kaspersky Anti-Virus
    • McAfee AntiVirus Plus
      0
    • ESET NOD32 Antivirus
    • Norton AntiVirus
    • Panda Antivirus Pro
    • Trend Micro Titanium AntiVirus Plus
      0
    • Άλλο (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα ποιο)
    • Κανένα (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα γιατί όχι)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό το Malwarebytes τι είναι ακριβώς?

 

Εγγύηση grin.png

 

Edit: Σοβαρά όμως. Αν κάνεις μια έρευνα στο διαδίκτυο θα δεις ότι είναι από τα καλύτερα "ψαχτήρια" που υπάρχουν. Βρίσκει οτιδήποτε malware τα υπόλοιπα αντιβιοτικά δε βρίσκουν/καταφέρουν να αφαιρέσουν. Κορυφαίο εργαλείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε σχέση με το malwarebytes εννοείς;

Το a2 είναι δυνατό, πέρα του μέτρου. Δηλαδή βρίσκει πολλά false positives.

Το malwarebytes είναι πιο "έξυπνο". Βασικά έχει μεγαλυτερη κοινότητα. Αν βρεθεί μια διαδεδομένη μόλυνση, τότε αναλύεται και οι ενέργειες της καταχωρούνται. Έτσι αν βρεθεί σε ένα σύστημα σβήνονται όλα τα αρχεία και οι αλλαγές στο μητρώο που έχει καταχωρήσει. Δηλαδή είναι άψογο για καθαρισμό.

 

Δεν βρίσκει γενικά τόσα πολλά όσο ένα antivirus όπως avast κτλ. Εστιάζεται σε μολύνσεις 0-day, που δεν πιάνονται απο τα antivirus και εξαπλώνονται γρήγορα και σε πολλούς υπολογιστές.

Δεν κάνει τόσο καλή δουλειά για πρόληψη δηλαδή, είναι για έλεγχο on demand και κυρίως για καθαρισμό όταν βλέπεις πως έχει ήδη τρυπώσει κάτι.

 

Το realtime protection είναι πολύ καλό όταν τρέχει παράλληλα με ένα κλασικό antivirus. Για συμπληρωματική προστασία δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψήφισα το Avast αλλά πλέον δεν το χρησιμοποιώ γιατί μου δημιούργησε μεγάλο πρόβλημα στα Windows 7 Professional x64 Greek που χρησιμοποιώ. Συγκεκριμένα, όταν άνοιγα τον υπολογιστή το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν να μετακινώ απλώς τον δείκτη του ποντικιού. Κανένα εικονίδιο / συντόμευση δεν λειτουργούσε ούτε από το ποντίκι ούτε από το πληκτρολόγιο, και μετά από πειραματισμούς βρήκα ότι ο υπαίτιος ήταν το Avast. Κρίμα και ήταν καλό πρόγραμμα, αλλά μετά απ' αυτό δεν το ξαναβάζω.

Στη θέση του χρησιμοποιώ το δωρεάν Unthreat Antivirus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές φορές όντως το avast δε κάθεται καλά. Δε ξέρω γιατί πραγματικά. Υποθέτω πως δεν υπήρχε μόλυνση ε; Αλλά γενικά δεν έχει τη σταθερότητα που είχε όταν ήταν για πολλά χρόνια στην 4.8. Ίσως βιάζονται να βγάουν updates.

 

Θα δοκιμάσω κι εγώ το unthreat που έχω να το δοκιμάσω απο τότε που βγήκε σχεδόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με το malwarebytes εννοείς;

Το a2 είναι δυνατό, πέρα του μέτρου. Δηλαδή βρίσκει πολλά false positives.

Το malwarebytes είναι πιο "έξυπνο". Βασικά έχει μεγαλυτερη κοινότητα. Αν βρεθεί μια διαδεδομένη μόλυνση, τότε αναλύεται και οι ενέργειες της καταχωρούνται. Έτσι αν βρεθεί σε ένα σύστημα σβήνονται όλα τα αρχεία και οι αλλαγές στο μητρώο που έχει καταχωρήσει. Δηλαδή είναι άψογο για καθαρισμό.

 

Δεν βρίσκει γενικά τόσα πολλά όσο ένα antivirus όπως avast κτλ. Εστιάζεται σε μολύνσεις 0-day, που δεν πιάνονται απο τα antivirus και εξαπλώνονται γρήγορα και σε πολλούς υπολογιστές.

Δεν κάνει τόσο καλή δουλειά για πρόληψη δηλαδή, είναι για έλεγχο on demand και κυρίως για καθαρισμό όταν βλέπεις πως έχει ήδη τρυπώσει κάτι.

 

Το realtime protection είναι πολύ καλό όταν τρέχει παράλληλα με ένα κλασικό antivirus. Για συμπληρωματική προστασία δηλαδή.

 

Ευχαριστω γ την απαντηση..Εγω λοιπον αποφασισα να βγαλω το eset και εβαλα το malwarebyte pro... Γιατι ετσι και αλλιως αυτα που κανω στο pc δεν ειναι και τοσο σημαντικα..Παιζω κανα LOL,FB κανενα παιχνδιδι και τετοια!!!!1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές φορές όντως το avast δε κάθεται καλά. Δε ξέρω γιατί πραγματικά. Υποθέτω πως δεν υπήρχε μόλυνση ε; Αλλά γενικά δεν έχει τη σταθερότητα που είχε όταν ήταν για πολλά χρόνια στην 4.8. Ίσως βιάζονται να βγάουν updates.

Θα δοκιμάσω κι εγώ το unthreat που έχω να το δοκιμάσω απο τότε που βγήκε σχεδόν.

Όχι, ο υπολογιστής ήταν πεντακάθαρος. Κι εγώ δεν ξέρω πώς συνέβη αυτό. Κι όταν πλέον το έβγαλα διαπίστωσα πως κάποια (λίγα) προγράμματα που καθυστερούσαν ν' ανοίξουν (πράγμα περίεργο μια και έχω ssd δίσκο) ήταν λόγω του Avast, γιατί χωρίς αυτό άνοιγαν πολύ γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πως να αποκτήσετε νόμιμα User-name και Password για ένα εξάμηνο από το Eset5,το μόνο που θα χρειαστείτε να μπείτε στο σαιτ με αγγλικό ip,γιατί αν μπείτε με ελληνικό ip θα το δείτε banned,όποιος ενδιαφέρετε να δώσω το σαιτ, ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχει δοκιμάσει κάποιος σας το Kaspersky PURE? Ενδιαφέρομαι να μάθω, επειδή βλέπω οι περισσότεροι που χρησιμοποιούνε το Kaspersky Internet Security γράφουνε καλά reviews, ενώ για το Pure όχι τόσο...

(Το Pure είναι το αντίστοιχο του Norton 360).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως να αποκτήσετε νόμιμα User-name και Password για ένα εξάμηνο από το Eset5,το μόνο που θα χρειαστείτε να μπείτε στο σαιτ με αγγλικό ip,γιατί αν μπείτε με ελληνικό ip θα το δείτε banned,όποιος ενδιαφέρετε να δώσω το σαιτ, ;)

Σταμάτησε να δίνει κωδικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα πλέον τα AV είναι ρετάλια.Στην προσπάθεια τους να τα κάνουν απροσπέλαστα, τα έχουν κάνει εντελώς για κλωτσιές.παίρνουν σβάρνα και σβήνουν ότι να ναι.Από σοβαρά πράγματα μέχρι ότι μπορεί να φανταστεί κανείς.Εννοείτε ότι αυτά που σβήνουν είναι δοκιμασμένα πολλά χρόνια τώρα.

 

 

λόγο της δουλειάς πρέπει αναγκαστικά να έχω κάτι στο pc για να μην κολλάω ότι να ναι από φλασάκια και δίσκους.

 

έχω δοκιμάσει όλα τα av.το ποιο αξιοπρεπές είναι το Microsoft Security Essentials.Τουλάχιστον σε ρωτάει πριν σβήσει τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κάποιος σας το Kaspersky PURE? Ενδιαφέρομαι να μάθω, επειδή βλέπω οι περισσότεροι που χρησιμοποιούνε το Kaspersky Internet Security γράφουνε καλά reviews, ενώ για το Pure όχι τόσο...

(Το Pure είναι το αντίστοιχο του Norton 360).

Δε χρειάζεται να πας σε pure. Δεν προσφέρει παραπάνω προστασία απο το KIS, ενώ σίγουρα είναι πιο βαρύ, και πιο ακριβό.

Αν είναι να αγοράσεις, το kis είναι η καλύτερη επιλογή με διαφορά. Πάρα πολύ καλό, και σε μηχάνημα που δεν είναι παλιότερο απο 6ετία, θα είναι και ελαφρύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...