Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Ποιο antivirus προτιμάτε; 10/01/12 – 30/06/2012


alexzzz

Ποιο antivirus προτιμάτε; 10/01/12 – 10/04/12  

343 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο antivirus προτιμάτε;

    • avast!
    • AVG Anti-Virus
    • Avira AntiVir
    • BitDefender
    • ClamAV / ClamWin
    • Comodo Antivirus
    • Microsoft Security Essentials
    • PC Tools AntiVirus
      0
    • F-Secure Anti-Virus
    • G Data AntiVirus
    • Kaspersky Anti-Virus
    • McAfee AntiVirus Plus
      0
    • ESET NOD32 Antivirus
    • Norton AntiVirus
    • Panda Antivirus Pro
    • Trend Micro Titanium AntiVirus Plus
      0
    • Άλλο (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα ποιο)
    • Κανένα (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα γιατί όχι)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε χρειάζεται να πας σε pure. Δεν προσφέρει παραπάνω προστασία απο το KIS, ενώ σίγουρα είναι πιο βαρύ, και πιο ακριβό.

Αν είναι να αγοράσεις, το kis είναι η καλύτερη επιλογή με διαφορά. Πάρα πολύ καλό, και σε μηχάνημα που δεν είναι παλιότερο απο 6ετία, θα είναι και ελαφρύ.

 

Τώρα έχω το Norton360, γι'αυτό ρωτάω για κάτι αντίστοιχο. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το Norton (αντιθέτως μάλιστα), απλά επειδή λήγει η άδεια μου σε λίγο καιρό, σκέφτομαι την αλλαγή σε Kaspersky, επειδή διαβάζω πολύ καλά λόγια! Αλλά δε ξέρω & πάλι, θα το σκεφτώ.

Βέβαια αν κάνω αλλαγή θα πάω σε KIS (όπως ανέφερες), κι όχι σε Pure. Γι'αυτό μόνο καλά λόγια δε διάβασα...

Thanx πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει trial έκδοση του kaspersky, κατέβασέ το, κάνε ένα full scan, και μετά δες πως τρέχει, αν είναι βαρύ, αν έχεις bugs κτλ.

Αλλιώς μένεις στο norton. Το δεύτερο καλύτερο επι πληρωμή. Νομίζω έχει πέσει λίγο το norton, δε ξέρω γιατί, αλλά ενώ πέρυσι ήταν ότι καλύτερο σε prevention, φέτος σε κάτι δοκιμές μου βλέπω να μην τα πηγαίνει τόσο καλά. Παραμένει αξιόπιστο σίγουρα.

 

Επι τη ευκαιρία, να πω οτι βρίσκω πολύ καλό το eset antivirus 5. Είναι ότι πιο ελαφρύ έχω δοκιμάσει, πιο ελαφρύ και απο το mse, και ίσως και απο το avast, ενώ τα πάει πάρα πολύ καλά στο detection. Εύκολο στη χρήση, set it and forget it, και καθόλου false positives. Σταθερή αξία και αυτό.

Βέβαια στα av-test και στο av-comparatives το βγάζουν μέτριο, αλλά πραγματικά δεν είναι. Είμαι σίγουρος.

 

Τέλος, φέτος θα παίξει πολύ το bitdefender 2013. Άριστη προστασία, δεν κάνει για σχετικά παλιά μηχανήματα όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το eset δεν έχω πολύ καλή εμπειρία, αν και από άποψη λειτουργικότητας μπορώ να πω ότι ήταν άψογο! Βέβαια μιλάμε για χρόνια πριν, δε ξέρω σήμερα πως εξελίχθηκε, αλλά βλέπω γενικότερα καλά reviews και γι'αυτό.

Μεταξύ Norton & Kaspersky θα παίξω! Μόλις λήξει η άδεια θα κατεβάσω δοκιμαστικά το KIS να δω πως πάει & αναλόγως θ'αποφασίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεω να βαλω το Avast free και στο desktop pc μου.. θα χρειαστω και ενα Internet security/firewall πιστευετε;

εχω windows 7

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MasterX, έχε ενεργοποιημένο το firewall των windows. Ούτως ή άλλως, τα περισσότερα firewalls που δουλεύουν τελείως ήσυχα χωρίς popups και ερωτήσεις, δεν απέχουν πάρα πολύ απο το ενσωματωμένο των win7. Νομίζω καλύπτει μια χαρά τον μέσο χρήστη. Επίσης και το firewall του router να είναι ενεργό.

 

@ntg1980: Αυτό να κάνεις. Αν δεις οτι το kaspersky τρέχει πιο αργά, ή κάτι δε σου αρέσει αγοράζεις πάλι norton.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kaspersky Internet Security!

 

το Kaspersky ειναι βαρυ σαν προγραμμα;;

να το προτιμησω ή να παω στο Avast?

 

 

Στο δικό μου σύστημα είναι σαν πούπουλο δεν το καταλαβαίνω αν υπάρχει κιόλας. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει απο το avast είναι πιο βαρύ, ενώ γενικά είναι κανόνας πως όσα περισσότερα modules έχει ένα antivirus τόσο πιο βαρύ είναι. Γι' αυτό τα free είναι γρήγορα.

Αλλά στη περίπτωση του kaspersky, αν δεν είναι αρκετά παλιό το σύστημα αξίζει, καθώς μιλάμε για το καλύτερο προΐόν της αγοράς av, με το norton να μη μπορεί να το κοντράρει πλέον, ενώ το μόνο που μπορεί να το κοντράρει είναι το bitdefender, που έχει ακόμα και στην 2013 έκδοση τα προβληματάκια του, αφού είναι ακόμα σχετικά βαρύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσοι εχετε το nordon μπορει να σας παρουσιαζονται προβληματα με το ιντερνετ!σε πολλους που το εχουν ξερω οτι τους πεφτει συχαν το ιντερνετ!αλλα κατα τα αλλα ειναι καλο!

 

Kaspersky Internet Security!

 

το Kaspersky ειναι βαρυ σαν προγραμμα;;

να το προτιμησω ή να παω στο Avast?

 

 

εγω εχω το kaspersky!ειναι καλο και εχω μεινει ευχαριστημενος στο συστημα μου δεν ειναι βαρυ και κανει καλη δουλεια!eixa to mcaffe αλλα δεν εμεινα ευχαρηστημενος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το kaspersky, μετά απο ένα full scan, ¨οπου συλλέγει δεδομένα για iSwift και iChecker, πάει πολύ καλά.

Σε συστήματα με χαμηλή cpu (2πύρηνο κάτω απο 2.0GHz) ίσως έχει ένα lag στον browser όταν είναι πάνω απο 1-2 καρτέλες ανοιχτές, αλλά γενικά είναι γρήγορο.

Αν κάποιος μου έλεγε να δώσει λεφτά, αυτό θα του συνιστούσα.

 

Πέρυσι θα έλεγα norton, λόγω sonar, αλλά τώρα βλέπω πως αφήνει λίγο περισσότερα πράγματα να περάσουν, σαν να του μείωσαν την ευαισθησία, δε ξέρω.

 

Για όποιον ενδιαφέρεται κοιτάξτε εδώ μια ενδιαφέρουσα συζήτηση με κάποιον botnet (zeus) operator:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Comodo, αλλά πρακτικά το έχω σχεδόν πάντα απενεργοποιημένο. Το defense+ που έχει με βοηθάει να τρέχω τα επικίνδυνα προγράμματα σε sandbox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα

 

πρίν καμιά 10ετια περίπου χρησιμοποιούσα κάποια έκδοση norton σπασμένη, αν και μονοπύρηνος υπολογιστής πήγαινε σφαίρα και δεν είχα κανένα πρόβλημα, κάποια στιγμή σταμάτησε να υποστηρίζεται με update και έψαχνα διάφορα antivirus

κατέληξα στο avast free το οποίο το χρησιμοποιούσα πάνω απο μια 5ετια χωρίς πρόβλημα, πρίν 2 χρόνια που πήρα άλλο desktop έβαλα την έκδοση pro για 3 χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνέχεια της προηγούμενης ψηφοφορίας και πατώντας πάνω στην πορεία και τις οδηγίες του αγαπητού parsifal έχουμε και λέμε:

 

Ποιο antivirus προτιμάτε;

 

  • Δυνατότητα ψήφου έχουν όλα τα μέλη του Insomnia
  • Επιτρέπεται μία επιλογή
  • Η επιλογή σας είναι φανερή στα άλλα μέλη
  • Η δυνατότητα ψήφου θα κλειδώσει στις 30/06/2012
  • Θα διεξάγονται 2 ψηφοφορίες τον χρόνο, διαχωρισμένες ανά 6μηνο
  • Τα οκτώ πρώτα (πλην ClamAV/ClamWin που είναι μόνο δωρεάν και ανοικτού κώδικα και Microsoft Security Essentials που διατίθεται μόνο δωρεάν) διατίθενται τόσο σε δωρεάν όσο και σε εμπορική εκδοχή. Αν προτιμάτε κάποιο απ' αυτά στην εμπορική του εκδοχή, μπορείτε να το ψηφίσετε διευκρινίζοντας με μήνυμα ότι χρησιμοποιείτε την εμπορική έκδοση
  • Αν προτιμάτε κάποια σουίτα «πλήρους προστασίας» που προσφέρει επιπλέον λειτουργίες όπως π.χ. firewall/antimalware κλπ., μπορείτε να ψηφίσετε το αντίστοιχο antivirus της εταιρείας αν υπάρχει, αλλιώς την επιλογή «Άλλο» και να διευκρινίσετε με μήνυμά σας ποιο

 

Λίστα επιλογών και αντίστοιχοι υπερσύνδεσμοι

 

 

 

Παλαιότερες δημοσκοπήσεις

 

 

Παρακαλώ αν εντοπίσετε μη λειτουργικά links, να τα επισημάνετε για να διορθωθούν στο παρόν μήνυμα.

panta cloud και κλεισαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...