Προς το περιεχόμενο

Forex Trading


not87not

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας τζογος ειναι και αυτο σαν το poker και ρουλέτα αν δεν σας περισσεύουν μην ασχοληθητε

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Τα πολλα χρήματα δεν φέρνουν την ευτυχια σας γιαυτο μην ρισκαρετε και τα λίγα που εχετε!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Καλο ειναι μερικοι που έχουν μπει σε αυτο το τριπακι μην παρα σέρνουν απελπισμενους

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Δηλαδη το να μετατρεπεις το νομισμα που θες σε νομισμα αλλης χωρας ειναι τζογος? Ολες οι χωρες εδω και εκατονταδες χρονια ρυθμιζουν την αξια των νομισματων τους σε σχεση με τα αλλα νομισματα αναλογα με την οικονομικη τους κατασταση. Δηλαδη μας λες οτι οι τραπεζες, οι κυβερνησεις, οι χρηματοοικονομικοιοργανισμοι ειναι τζογαδοροι.

 

Αυτο που κανω εγω απο το σπιτι μου το κανουν και οι παραπανω που ανεφερα. Το ιδιο διαγραμμα κοιταμε. Αφου λοιπον δεν εχεις ιδεα τι ειναι forex trading κατσε και διαβασε τα προηγουμενα ποστ μου ή κανε μια ερευνα στο ιντερνετ. Σε αφηνω γιατι σε 2 λεπτα ανοιγει η αγορα του Λονδινου, παμε να τζογαρουμε σημερα. Α ρε κατακαημενοι ελληναρες..ολα τα ξερετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 676
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό το πράγμα δεν είναι τζόγος, είναι κάτι διαφορετικό. Απο την στιγμή που δεν μπορείς να χάσεις τα χρηματά σπυ από την μια στιγμή στην άλλη, δεν είναι τζόγος. Οι απελπισμένοι να προσέχουν γενικά, γιατί το νετ είναι γεμάτο από "σειρήνες". Το τι είναι η πραγματική ευτυχία, περίμενε να απαντηθεί στο άλλο θρεντ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το πράγμα δεν είναι τζόγος, είναι κάτι διαφορετικό. Απο την στιγμή που δεν μπορείς να χάσεις τα χρηματά σπυ από την μια στιγμή στην άλλη, δεν είναι τζόγος. Οι απελπισμένοι να προσέχουν γενικά, γιατί το νετ είναι γεμάτο από "σειρήνες". Το τι είναι η πραγματική ευτυχία, περίμενε να απαντηθεί στο άλλο θρεντ...

 

θα συμφωνουσα αν δεν παιζαν ολοι με μοχλευση...

:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω ο αλλος εχασε 250 ε και προσπαθει παλι σορρυ αλλα εγω δεν θα μπω σε αυτο το τριπακι κακομοιρης εισαι εσυ φιλε που καθεσε ολη μερα στο pc και λιωνεις για 100 ε τι να λεμε τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω ο αλλος εχασε 250 ε και προσπαθει παλι σορρυ αλλα εγω δεν θα μπω σε αυτο το τριπακι κακομοιρης εισαι εσυ φιλε που καθεσε ολη μερα στο pc και λιωνεις για 100 ε τι να λεμε τωρα

 

Εχεις δικιο. Ειμαι κακομοιρης που λιωνω για 100€ τη μερα. Πηγαινε τελος του μηνος και παρακαλα το αφεντικο σου να σε πληρωσει. Εγω λιωνω σπιτι μου και απολυτα υπευθυνος για την διαχειριση των χρηματων χωρις να εχω κανεναν πανω απο το κεφαλι μου. Σορρυ που γινομαι κακος αλλα χρειαζεται οταν ο συνομιλητης σου δεν κατεχει ενα θεμα και γινεται ξερολας. Απορουμε για τα χαλια της χωρας μας οταν οι ιδιοι οι νεοι ειναι απολυτοι σε ενα θεμα που δεν γνωριζουν καν και κυριως δεν δειχνουν την διαθεση να μαθουν 5 πραματα.. Δεν εχω τη διαθεση να πεισω κανεναν να ασχοληθει, ουτε και με νοιαζει δηλαδη ετσι κι αλλιως κουβεντα κανουμε, σεβαστη η γνωμη του καθενος. Αλλα οταν μιλαμε καλο ειναι να γνωριζουμε ενα θεμα. Αυτο http://en.wikipedia.org/wiki/Foreign_exchange_market θα σας βοηθησει να καταλαβατε περι τινος ακριβως ειναι η αγορα συνναλαγματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω ο αλλος εχασε 250 ε και προσπαθει παλι σορρυ αλλα εγω δεν θα μπω σε αυτο το τριπακι κακομοιρης εισαι εσυ φιλε που καθεσε ολη μερα στο pc και λιωνεις για 100 ε τι να λεμε τωρα

Δεν θα με χάλαγε να λυώσω κι εγώ στο PC μου και στο τέλος της μέρας να κονομήσω 100€ χωρίς πουστιές ή κλοπές.

 

Όσο για τον άλλον που έχασε 250€ αλλά "χώνει ακόμα",sorry αλλά μάλλον πλάτες κάνει,πολύ "σερμπέτι" πέφτει για να είναι αληθινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε διάφορες πλατφόρμες fx μπορεί να διαπραγματευτεί κανείς και γνωστές μετοχές. Πως γίνεται αυτό; Εννοώ χωρίς να κατέχει κανείς τους τίτλους πως διαπραγματεύεται την αξία μιας μετοχής; Εκτός των demo account υπάρχει το ίδιο και στους κανονικούς λογαριασμούς πχ στην plus500;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε διάφορες πλατφόρμες fx μπορεί να διαπραγματευτεί κανείς και γνωστές μετοχές. Πως γίνεται αυτό; Εννοώ χωρίς να κατέχει κανείς τους τίτλους πως διαπραγματεύεται την αξία μιας μετοχής; Εκτός των demo account υπάρχει το ίδιο και στους κανονικούς λογαριασμούς πχ στην plus500;

 

Με μετοχες εχω ελαχιστα ασχοληθει αλλα εχω ασχοληθει με την πλατφορμα της plus500. Απο οσο ξερω τις διαπραγματευεσαι μεσω του broker που εισαι πελατης (η εταιρια που ανοιξες τον λογαριασμο). Γνωμη μου ειναι να ασχοληθεις οχι με μετοχες αλλα με συμβολαια χρηματηστηριακων δεικτων γιατι ειναι πολυ πιο ευκολο. Αντι ας πουμε να ψαχνεις στις 30 εταιριες του Dow Jones την καθε εταιρια μια μια για το ποια αξιζει να ασχοληθεις, μπορεις καλλιστα να αγορασεις συμβολαια του δεικτη. Ετσι σου δινεται η δυνατοτητα να ελεγξεις καλυτερα τη θεση σου, να συγκεντρωσεις πληροφοριες για το δεικτη σου κτλ.

 

 

Δε θα σου συνιστουσα να αγορασεις τωρα μετοχες ή συμβολαια μιας και οι δεικτες, ιδιως οι αμερικανικοι σπανε το ενα υψηλο μετα το αλλο. Δε θα θελες να βρεθεις αγορασμενος στην κορυφη...Περιμενε μια διορθωση(να πεσουν λιγο) και σε αυτο το διαστημα κανε την ερευνα σου. Απο εδω http://forexforums.dailyfx.com/global-stock-market-indices/430642-discuss-global-stock-market-indices-dailyfx-analysts.html μπορεις να μαθεις περισσοτερα απο επαγγελματιες traders.

 

Ειδατε τι ωραια ειναι οταν η συζησητη γινεται σε λογικα πλαισια και δεν ασχολουμαστε με βλακειες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ειδατε τι ωραια ειναι οταν η συζησητη γινεται σε λογικα πλαισια και δεν ασχολουμαστε με βλακειες?

 

Καλά το τρολάρισμα στο insomnia μερικές φορές δεν έχει τέλος. Για την ώρα ασχολούμε με μετοχές τεχνολογικών και ιατρικών εταιρειών, κυρίως το 2ο, γιατί έχω συνδρομή σε εταιρεία που μου δίνει καλό feedback για τις εξελίξεις στον κλάδο. Νομίζω ότι εκτός από τους δείκτες που καλά κάνετε και αναφέρετε πιο πάνω πολύ σημαντικό είναι κανείς να αντιλαμβάνεται την πραγματικότητα και τις δυνατότητες εξέλιξης της αγοράς (ειδικά για τις μετοχές). Μέχρι πρόσφατα χρησιμοποιούσα το stock trading Εθνικής Τράπεζας http://www.nationalsec.gr/?page=internetproductsmarkets (με τίτλους που κατείχα εγώ), σκέφτομαι δοκιμαστικά να ξεκινήσω να χρησιμοποιώ την πλατφόρμα plus500 γιατί φαίνεται ότι μπορείς να κάνεις stock trading πραγματικά real time και όχι με την καθυστέρηση μίας ή δύο ημερών όπως με τα συμβατικά μέσα (χρηματιστιριακές κλπ). Βέβαια δεν τίθεται θέμα για dividends, αλλά ούτως ή άλλως δεν έχω τέτοιο κεφάλαιο ώστε να βγάζω από αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζογος δεν είναι σίγουρα. Εγω ξεκίνησα πριν 2 χρονια περίπου. Λόγω της φύσης της εργασίας μου δεν έχω τη δυνατότητα να είμαι στον η/υ απο το πρωι. Το έκανα & αυτο βέβαια όταν παλαιότερα είχα αλλα ωράρια. Σήμερα που είχα χρόνο το μεσημέρι μέσα σε ελάχιστο χρόνο έβγαλα 10€ καθαρά με scalping. Για κάποιους ίσως φανεί αστείο αυτο το ποσο, αλλα για κάποιον που ασχολείται περισσότερες ώρες βγάζει άνετα ένα καλο ημερήσιο και παχηλο κέρδος.

Έριξα αρκετή μελέτη και συνεχίζω ακόμη και τώρα στον ελεύθερο μου χρόνο. Είναι πολυ δύσκολο επάγγελμα και χρειάζεται να ενημερωνεσαι συνεχώς. Στην παρούσα φάση το ασκό σαν ημι απασχόληση.

Μπραβο στο μέλος not87not που το ψάχνει & ασχολείται αρκετά.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ο κόσμος δεν ξέρει πόσο καλύτερες πιθανότητες για κέρδος έχεις με το trading από ότι με το στοίχημα που ασχολούνται πολλοί ή με άλλα τυχερά παιχνίδια όπως το poker, kino.

 

not87not : Βλέπω χρησιμοποιείς intermarket analysis. Επειδή κάνω και μια διπλωματική τώρα , φτιάχνοντας ένα πρόγραμμα σχετικό με stock picking, θα ήθελα τη γνώμη σου και την εμπειρία σου πάνω στο θέμα.

Είμαστε και στην ίδια πόλη και μπορούμε και να βρεθούμε αν βρεις χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω, αυτοί που ασχολούνται πιο σοβαρά με το trading, τελικά είναι περισσότερο θέμα τεχνικής ανάλυσης / μαθηματικών μεθόδων, ή περισσότερο "προαίσθημα"?

 

Προφανώς κάπου στη μέση, αλλά από τη μία διαβάζω για ανθρώπους που χρησιμοποιούν περίπλοκες τεχνικές forecasting, regression στα πάντα, μικροανάλυση σε ό,τι δείκτη μπορούν να βρουν και σε αυτό το thread γράφτηκε ότι ένας απλός κινητός μέσος όρος είναι οκ.

 

Τελικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω, αυτοί που ασχολούνται πιο σοβαρά με το trading, τελικά είναι περισσότερο θέμα τεχνικής ανάλυσης / μαθηματικών μεθόδων, ή περισσότερο "προαίσθημα"?

 

και ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω, αυτοί που ασχολούνται πιο σοβαρά με το trading, τελικά είναι περισσότερο θέμα τεχνικής ανάλυσης / μαθηματικών μεθόδων, ή περισσότερο "προαίσθημα"?

 

Προφανώς κάπου στη μέση, αλλά από τη μία διαβάζω για ανθρώπους που χρησιμοποιούν περίπλοκες τεχνικές forecasting, regression στα πάντα, μικροανάλυση σε ό,τι δείκτη μπορούν να βρουν και σε αυτό το thread γράφτηκε ότι ένας απλός κινητός μέσος όρος είναι οκ.

 

Τελικά?

 

Χαιρομαι με αυτο το ερωτημα καθως μου δινεται η δυνατοτητα να αγγιξω ενα προχωρημενο σημειο του trading. Συνηθως οταν λεμε trading εννουμε το day trading δηλαδη κραταμε τις θεσεις μας ανοιχτες απο λιγα λεπτα εως 1-2 μερες το πολυ. Εκει βασιζομαστε παρα πολυ στην τεχνικη αναλυση. Κοιταμε δηλαδη αν μια ισοτιμια ειναι σε υπεραγορασμενο/υπερπουλημενο επιπεδο, κοιταμε την ταση της, αν κινειται την δεδομενη χρονικη χρονικη στιγμη αναμεσα σε στηριξεις διασπασεις κτλ.

 

Προαισθημα ειναι με την εννοια οτι εχωντας σηκωθει το πρωι, διαβασεις τις ειδησεις σου, μελετησες τα διαγραμματα σου και πιανεις το προαισθημα της ημερας και απο φασιζεις να μπεις ως πωλητης ή αγοραστης. Στην συνεχεια πατας πανω στην τεχνικη αναλυση. Κανεις δηλαδη εναν συνδυασμο. Τζογος ειναι οταν ανοθγεις μια θεση ΧΩΡΙΣ να ξερεις ΓΙΑΤΙ την ανοιξες. Παντα πρεπει να ξερουμε που θα βαλουμε στοπ, ποσα θελουμε να κερδισουμε.

 

Με τον κινητο μεσο ορο, προσωπικα αυτον χρησιμοποιω τωρα, μπορεις να κινηθεις καλα αλλα χρειαζεται εμπειρια στην τεχνικη αναλυση. Δε το παιζω εμπειρος και δεν ειμαι ακομα εχω πολλα να μαθω

 

Μια απο τις τεχνικες μου, αν θελετε δοκιμαστε το, ειναι να βαζω το 5λεπτο διαγραμμα λιγο πριν τις 10.00 το πρωι στην ισοτιμια EUR/USD και να σχεδιαζω την πορεια της ισοτιμιας περιμενωντας το ανοιγμα του Λονδινου στις 10.00 ακριβως. Υστερα τοποθετω εντολη εισοδου αναλογα με το κλιμα της ημερας και περιμενω για διασπασεις των στηριξεων/αντιστασεων. Φυσικα αυτο συμβαινει και σε αλλες ωρες της ημερας οπως σημερα το απογευμα. Παραθετω και μια εικονα για να το δουμε καλυτερα (την κοκκινη γραμμη την σχεδιασα εγω)

 

Τζογος δεν είναι σίγουρα. Εγω ξεκίνησα πριν 2 χρονια περίπου. Λόγω της φύσης της εργασίας μου δεν έχω τη δυνατότητα να είμαι στον η/υ απο το πρωι. Το έκανα & αυτο βέβαια όταν παλαιότερα είχα αλλα ωράρια. Σήμερα που είχα χρόνο το μεσημέρι μέσα σε ελάχιστο χρόνο έβγαλα 10€ καθαρά με scalping. Για κάποιους ίσως φανεί αστείο αυτο το ποσο, αλλα για κάποιον που ασχολείται περισσότερες ώρες βγάζει άνετα ένα καλο ημερήσιο και παχηλο κέρδος.

Έριξα αρκετή μελέτη και συνεχίζω ακόμη και τώρα στον ελεύθερο μου χρόνο. Είναι πολυ δύσκολο επάγγελμα και χρειάζεται να ενημερωνεσαι συνεχώς. Στην παρούσα φάση το ασκό σαν ημι απασχόληση.

Μπραβο στο μέλος not87not που το ψάχνει & ασχολείται αρκετά.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Να σαι καλα φιλε μου. Ειπες μια πολυ σωστα κουβεντα.

Πολυ δυσκολο επαγγελμα.

 

Δυστυχώς ο κόσμος δεν ξέρει πόσο καλύτερες πιθανότητες για κέρδος έχεις με το trading από ότι με το στοίχημα που ασχολούνται πολλοί ή με άλλα τυχερά παιχνίδια όπως το poker, kino.

 

not87not : Βλέπω χρησιμοποιείς intermarket analysis. Επειδή κάνω και μια διπλωματική τώρα , φτιάχνοντας ένα πρόγραμμα σχετικό με stock picking, θα ήθελα τη γνώμη σου και την εμπειρία σου πάνω στο θέμα.

Είμαστε και στην ίδια πόλη και μπορούμε και να βρεθούμε αν βρεις χρόνο.

 

Οποτε θελεις στειλε μου pm. πολυ θα χαρω

post-194359-0-16314700-1332189115_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...