Προς το περιεχόμενο

Forex Trading


not87not

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν την έχεις ανθιστεί ακόμα,τα χάλια της εταιρείας σου τα προκάλεσε η άμετρη γνώση χωρίς εκπαίδευση και ήθος και η αγάπη του πλούτου χωρίς κάματο(νομίζω ότι Ο Πολύδωρος (lol) το είπε αυτό,διορθώστε με.

 

Μα για να κερδίσει κάποιος λ7 πρέπει να χάσει κάποιος άλλος,απλό δεν είναι;'Αμα κάποιος υπερπόντιος ραντιέρης ρίξει με κάποια στραβοπληκτριά τη τιμή του κρέατος,πόσο θα κρατήσεις τη μονάδα σου στα χέρια σου;Και συνεχίζεις ακάθεκτος να πυροβολάς το πόδι σου....

 

Όλα εγώ θα σας τα λέω ρε;

 

Να αποφεύγεις τις κακοτοπιές,πάρε:

>Πλούτο χωρίς μόχθο .

Πολιτική χωρίς αρχές . 

Απόλαυση (ηδονή) χωρίς συναίσθημα . 

Γνώση χωρίς χαρακτήρα . 

Εμπόριο χωρίς ήθος . 

Επιστήμη χωρίς ανθρωπιά .

Αγάπη χωρίς θυσία 

Τέλος,μόνος σου το είπες:Γιατί να πληρώσεις φόρους;Είναι κράτος αυτό;

 

Ετς μπράβο,βάλε τώρα και τη ταφόπλακα,καλά πας.

 

Εχεις δικιο. Θα πω στον πατερα μου να την κλεισουμε και οι πεντε οικογενειες που τρωνε απο εμας να πανε να γαμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 676
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχεις δικιο. Θα πω στον πατερα μου να την κλεισουμε και οι πεντε οικογενειες που τρωνε απο εμας να πανε να γαμ...

Μα δεν είναι κινήσεις εντυπωσιασμού αυτό που λες.Αυτό είναι αυτιστικό σκυλί που κυνηγάει την ουρά του.

 

Πότε σου είπα να κλείσεις τη κτηνοτροφική σας μονάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη βρε φιλε μου για να καταλανω. Ασχοληθηκες επι μηνες και συζητουμε για το αν μπορεις να κρατησεις μια θεση ανοιχτη για οσο θες εσυ? Εννοειται οτι μπορεις φυσικα μεχρι εκει που σε καλυπτει το υπολοιπο του λογαριασμου σου που λειτουργει σαν περιθωριο (σε περιπτωση που η ισοτιμια σου κινειται αρνητικα).

 

Επισης δεν καταλαβαινω τι εννοεις οτι η ισοτιμια να πεσει και να γινει αρνητικη..Αν καταλαβα σωστα ας παρουμε την ισοτιμια EUR/USD . Aν πεσει πχ στο -0.50% σημαινει πως ενισχυεται το δολλαριο σε σχση με το ευρω περνοντας ως βαση το κλεισιμο της προηγουμενης μερας.

 

Αν θες ακομα να ασχοληθεις ανοιξε εναν demo λογαριασμο σε καμια σοβαρη εταιρια γιατι αυτα που μου λες ειναι λιγο κουφα.

 

 

Θα το θεσω πιο απλοϊκα: μπορώ να έχω απεριοριστη χασουρα, στο forex, από μια συγκεκριμενη συναλλαγη, οπως συμβαινει με τις μετοχες στο χρηματιστηριο;

 

Θελω αυτο να ξεκαθαρισει και για μενα, κι ισως για αλλους. Ναι, δεσμευω καποια χρηματα εκει. Και θελω να τα βγαλω, οταν απο μια συγκεκριμενη συναλλαγη, θα εχω κερδος. Αν ομως πεσω εξω στις εκτιμησεις μου, μπορω να την κρατω ανοικτη τη συναλλαγη, επ'αοριστον;

Ναι, δεν ειναι χρηματιστηριο. Αλλα εκει, μπορεις να κρατησεις μια μετοχη, κι ας πεσει η τιμη της μετοχης, οσο θελει.

Δεσμευω μεν καποια χρηματα, αλλα δεν εχω κανενα 'κοφτη' να μου παγιωνει τις ζημιες κλεινοντας με το ετσι θελω τη συναλλαγη. Ας πεσει η τιμη, καποια στιγμη θα ανεβει.

 

Μπορω να κανω το ιδιο στο forex? Εγω καταλαβα πως οχι.

 

Διευκρίνησέ το για να ξεκαθαρίσει οριστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το θεσω πιο απλοϊκα: μπορώ να έχω απεριοριστη χασουρα, στο forex, από μια συγκεκριμενη συναλλαγη, οπως συμβαινει με τις μετοχες στο χρηματιστηριο;

 

Θελω αυτο να ξεκαθαρισει και για μενα, κι ισως για αλλους. Ναι, δεσμευω καποια χρηματα εκει. Και θελω να τα βγαλω, οταν απο μια συγκεκριμενη συναλλαγη, θα εχω κερδος. Αν ομως πεσω εξω στις εκτιμησεις μου, μπορω να την κρατω ανοικτη τη συναλλαγη, επ'αοριστον;

Ναι, δεν ειναι χρηματιστηριο. Αλλα εκει, μπορεις να κρατησεις μια μετοχη, κι ας πεσει η τιμη της μετοχης, οσο θελει.

Δεσμευω μεν καποια χρηματα, αλλα δεν εχω κανενα 'κοφτη' να μου παγιωνει τις ζημιες κλεινοντας με το ετσι θελω τη συναλλαγη. Ας πεσει η τιμη, καποια στιγμη θα ανεβει.

 

Μπορω να κανω το ιδιο στο forex? Εγω καταλαβα πως οχι.

 

Διευκρίνησέ το για να ξεκαθαρίσει οριστικά.

 

Εννοειται οτι μπορεις. Απλα πρεπει να εχεις αρκετο κεφαλαιο(margin) για να συντηρησεις την πτωση. Εξαλλου γι αυτο βαζουμε το στοπ για να προστατευσουμε το κεφαλαιο μας. Μπορεις να μην βαλεις στοπ και να περιμενεις "να γυρισει¨" κατι που δε το συνηστω βεβαια. Τωρα βεβαια αν η πτωση ειναι πχ 1000 πιπς και εσυ δεν εχεις αρκετα κεφαλαιο που να λειτουργει σαν περιθωριο τοτε η θεση σου θα κλεισει αυτοματα και θα πρεπει εκ νεου να κανεις συναλλαγες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται οτι μπορεις. Απλα πρεπει να εχεις αρκετο κεφαλαιο(margin) για να συντηρησεις την πτωση. Εξαλλου γι αυτο βαζουμε το στοπ για να προστατευσουμε το κεφαλαιο μας. Μπορεις να μην βαλεις στοπ και να περιμενεις "να γυρισει¨" κατι που δε το συνηστω βεβαια. Τωρα βεβαια αν η πτωση ειναι πχ 1000 πιπς και εσυ δεν εχεις αρκετα κεφαλαιο που να λειτουργει σαν περιθωριο τοτε η θεση σου θα κλεισει αυτοματα και θα πρεπει εκ νεου να κανεις συναλλαγες

 

 

Αυτο που λες, και εν γενει αυτο που ισχυει, ειναι δικοπο μαχαιρι, σημειο αντιλεγομενο.

Απο τη μια γενικα 'μπορω'. Ομως απαραιτητη προϋπόθεση να εχω 'αρκετο' κεφαλαιο, 'για ξοδεμα' θα ελεγα εγω.

Αρα, ουσιαστικα, δεν υπαρχει τροπο να αποφυγω, οχι την χασουρα, αλλα την παγίωση της χασουρας.

Στην μετοχη αντε να φτασεις στο απολυτο 0. Δεν χανεις ομως τη μετοχη. Εχεις κατι.

Στο forex aν φτασεις να μηδενιστει το κεφαλαιο, την πατησες. Βρισκεσαι και με 0 κεφαλαιο, και με τιποτε στην κατοχη σου(δεν λεω τιποτε στα χερια γιατι ειναι ολα πλεον ηλεκτρονικα).

Αρα?

 

Αμα εχει μεγαλη πτωση, το ΟΡΙΣΤΙΚΟ (και το τονιζω αυτο) χασιμο το κεφαλαιου, δεν το γλυτωνεις.

Ενω αν ειχα τα λεφτα σε μετοχες, μπορει να ειχαν χασει μεν την αξια τους, θα εξακολουθούσα ομως να εχω μετοχες, και μαζι θα ειχα και μια ελπιδα για το μελλον.

 

Εγω ετσι το καταλαβαινω, και διορθωστε με αν τα λεω λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες, και εν γενει αυτο που ισχυει, ειναι δικοπο μαχαιρι, σημειο αντιλεγομενο.

Απο τη μια γενικα 'μπορω'. Ομως απαραιτητη προϋπόθεση να εχω 'αρκετο' κεφαλαιο, 'για ξοδεμα' θα ελεγα εγω.

Αρα, ουσιαστικα, δεν υπαρχει τροπο να αποφυγω, οχι την χασουρα, αλλα την παγίωση της χασουρας.

Στην μετοχη αντε να φτασεις στο απολυτο 0. Δεν χανεις ομως τη μετοχη. Εχεις κατι.

Στο forex aν φτασεις να μηδενιστει το κεφαλαιο, την πατησες. Βρισκεσαι και με 0 κεφαλαιο, και με τιποτε στην κατοχη σου(δεν λεω τιποτε στα χερια γιατι ειναι ολα πλεον ηλεκτρονικα).

Αρα?

 

Αμα εχει μεγαλη πτωση, το ΟΡΙΣΤΙΚΟ (και το τονιζω αυτο) χασιμο το κεφαλαιου, δεν το γλυτωνεις.

Ενω αν ειχα τα λεφτα σε μετοχες, μπορει να ειχαν χασει μεν την αξια τους, θα εξακολουθούσα ομως να εχω μετοχες, και μαζι θα ειχα και μια ελπιδα για το μελλον.

 

Εγω ετσι το καταλαβαινω, και διορθωστε με αν τα λεω λαθος.

 

Το trading μετοχων με τις υπαρχουσες πλατφορμες που χρησιμοποιουμε ολοι μας προσφερεται για να βγαλεις χρηματα απο τις διαμανσυεις και οχι για να τις κρατησεις χρονια. Μπορεις και να τις κρατησεις χρονια απλα δε σε συμφερει με τιποτα γιατι θα πρεπει καθε μερα να πληρωνεις την απαραιτητη προμηθεια στην εταιρια (ενα μηδαμινο ποσο ομως με τις πολλες μερες μαζευεται). Αυτοι που ασχολουνται με το trading μετοχων, εντοπιζουν ποιες εταιριες ειναι ικανες να δωσουν καλα κερδη τις επομενες ωρες ή μερες και τοποθετουνται αναλογα. Τωρα για ονομαστικη κατοχη μετοχων νομιζω οτι μεσω τραπεζων μπορεις να το κανεις. Κανε μια αναζητηση στο ιντερνετ γι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

le Gaulois57

μαζί με τους φόρους που αναμασάς, δεν πας να πληρώσεις και να φορολογηθείς για κανά γυαλί XL οράσεως?

Ίσως τότε καταφέρεις να διαβάσεις λίγο παραπάνω μερικές από τις δημοσιεύσεις, πόσο μάλλον να ενδιαφερθείς να λύσεις τυγχών απορίες που σου δημιουργούνται, μόνος σου.

 

 

Γράφεις ότι απλά λες τη γνώμη σου αλλά φαίνεται ξεκάθαρο ότι είναι ανεπαρκής.

Με τη δική σου μπακαλίστικη λογική, το να είναι κάποιος μαθηματικός είναι ευκολότερο από οικοδόμος.

 

Έχεις πετάξει δυο τρεις ορολογίες αλλά πρωταρχικός σου σκοπός είναι να θίξεις τα άτομα με την εν λόγω απασχόληση.

 

Δύσκολα θα πάει κάποιος να κράξει πανεπιστημιακούς που αντί να λύσουν ένα πρόβλημα με τον πιο απλό, κλασσικό και σύντομο τρόπο, θα το προσεγγίσουν με ένα σωρό επιστημονικές και παράπλευρες μεθόδους. Παρά ταύτα, επειδή η εν λόγω συζήτηση έχει άμεση σχέση με το χρήμα, εμφανίζονται πουλάκια να ρυπαίνουν ενοχλητικά το περιβάλλον.

 

Ίσως τα δύο κλικς για μια κερδοφόρα συναλλαγή να ακούγεται πολύ εύκολη υπόθεση αλλά ακόμα και μια ηλεκτρονική πλατφόρμα σε προγραμματιστικό περιβάλλον για να γίνει σταθερή και θετικά εξελισσόμενη χρειάζεται, guess what, προσπάθεια.

 

Και η άποψή μου είναι ότι ενοχλεί η συμπεριφορά σου,

Get over it

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το φίλο mentora:

www.forexlegion.com/paidikos-stathmos-ta-basika/paidikos-stathmos-ta-basika/forex-vs-metokhes--pleonektemata.html

 

Εχεις επενδύσει 10.000€ σε μετοχες....

Και 10.000€ σε μια ή περισσοτερες ανοικτές θέσεις σε κάποιες ισοτιμίες(forex).

 

Αν η αγορά κινηθεί εναντίων σου, και στις 2 περιπτώσεις μένεις με το π***ι στο χέρι...

 

Οντως αν κλείσει μια θέση στο forex χάνεις τα χρήματα που επένδυσες αρχικά.

 

Αν όμως δε τζογάρεις(εδω ερχεται το λεγομενο "money management" η αλλιως "διαχειρηση χρηματων") και πάρεις είδηση ότι η αγορά κινείται εναντίων σου και κυρίως(για όσους ενδιαφέρονται) γιατί κινείται έτσι, στα -1.000€ ή στις -9.000€ μπορείς πολύ δύσκολα(ψυχολογικά) να κλείσεις τις θέσεις σου και να κάνεις τις σωστές κινήσεις και να βγάλεις και τη χασούρα και το κέρδος που περίμενες αρχικά και σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα...

 

Αυτό που συμβαίνει με τις μετοχές είναι ότι μόλις πέσουν θέλου μερικα χρόνια(μονο) για να ξανα ανέβουν...και δεν εξετάζω τον τρόπο ή τους λόγους για τους οποίους αυξομειώνονται οι τιμές τους...

 

Οπότε αν δεν κλείσει η εταιρία της οποίας τις μετοχές αγόρασες μπορείς πολύ απλά να περιμένεις και έχει ο θεός.

 

Το forex είναι επένδυση υψηλού ρίσκου...

 

Και να ανοίξω μια επιχείρηση-με πολύ μεγαλύτερο αρχικό κεφάλαιο-επένδυση θεωρείται και έχει και αυτή υψηλό ρίσκο. Απλά σε αυτή τη περίπτωση θέλει περισσότερο χρόνο για να καταλάβουμε και να αποδεχτούμε ότι το μαγαζάκι δεν πάει καλά( η αγορα κινειται εναντιων ή εστω το αγνοει) και θέλει κλείσιμο από ότι στο forex.

 

Η φτωχια φερνει γκρινια(αποδεδειγμενα) ειδικα αν εισαι συζηγος, πατερας, νοικαρης, δουλευεις 25 ωρες τη μερα 30 η περισσοτερα χρονια κλπ και η οποια περιουσια σου εξατμιζεται για να ανταπεξελθεις στα εξοδα και τις υποχρεωσεις...το καταλαβαινω, το βλεπω, το ζω...

 

Για ολους εμας λοιπον υπαρχουν 2 δρομοι...

 

1. δεν κανουμε τιποτα(εξαιρειται η γκρινια) και περιμενουμε τον θεοποιημενο παραγοντα ΤΥΧΗ να μας βγαλει απο τη δυσκολη θεση...

2. Το ψαχνουμε λιγο παραπανω...

 

Τουλαχιστον οταν φτανουμε στον πατο, να ξερουμε το γιατι και να μπορουμε περιφανα να πουμε οτι πραγματι καναμε οτι περνουσε απο το χερι μας για να ανατρεψουμε την κατασταση...

 

Οταν βλεπω το σπιτι μου να καιγεται δεν καθομαι να λεω "τι αδικια απο ολη τη γειτωνια μονο το δικο μου πηρε φωτια"....παω και τη σβηνω....σωνω οτι μπορω...

 

not87not τι μοχλευση χρησημοποιεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιω 1:400 και η μεγαλυτερη θεση που εχω ανοιξει ειναι 100.000$ Συνηθως ανοιγω θεσεις των 10.000$ και των 20.000$ οπου καθε pip ειναι 1ε και 2 ε αντιστοιχα.

 

Stelis90

 

Μου εχουν στειλει καμια 10αρια ατομα pm μεχρι τωρα για να παρουν περισσοτερες πληροφοριες. Σε ολους εχω στειλει αυτο http://forexforums.dailyfx.com/greek-trading-room/462881-ii-5-iiiiii-iii-ii-iiiiuiiu-trader.html

 

Ειναι τα βηματα για να γινει καποιος Trader. Γραφει σε ενα σημειο "Θυμηθείτε ότι μόνο το 5% καταφέρνει να τερματίσει αυτόν τον αγώνα και αυτό που τους χαρακτηρίζει δεν είναι οι εξωπραγματικές ικανότητες τους αλλά η επιμονή τους και η ικανότητα τους να προσαρμόζονται στις συνθήκες γύρω τους και να μην μένουν «κολλημένοι» σε στερεότυπα. Οι αποτυχημένοι είναι αυτοί που μπήκαν στο παιχνίδι για να πλουτίσουν γρήγορα και εύκολα και πολύ σύντομα «περιχαράκωσαν» τους εαυτούς τους"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη μόχλευση! Scalper είσαι;

 

Το γεγονος οτι χρησιμοποιω μεγαλη μοχλευση δε σημαινει οτι ανοιγω και τεραστιες θεσεις. Απλα βαζω μικρο κεφαλαιο. Σπανια κανω scalping μονο σε οικονομικες ανακοινωσεις, περιμενωντας να κλεισει ενα κοκκινο/πρασινο κερι και τοποθετουμαι αναλογα βαζοντας trailing stop για να κλειδωνω τα κερδη. Οι θεσεις που ανοιγω κανουν γυρω στη 1 μερα να ολοκληρωθουνε μιας και παρακολουθω τα τετραωρα γραφηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το θεσω πιο απλοϊκα: μπορώ να έχω απεριοριστη χασουρα, στο forex, από μια συγκεκριμενη συναλλαγη, οπως συμβαινει με τις μετοχες στο χρηματιστηριο;

 

Θελω αυτο να ξεκαθαρισει και για μενα, κι ισως για αλλους. Ναι, δεσμευω καποια χρηματα εκει. Και θελω να τα βγαλω, οταν απο μια συγκεκριμενη συναλλαγη, θα εχω κερδος. Αν ομως πεσω εξω στις εκτιμησεις μου, μπορω να την κρατω ανοικτη τη συναλλαγη, επ'αοριστον;

Ναι, δεν ειναι χρηματιστηριο. Αλλα εκει, μπορεις να κρατησεις μια μετοχη, κι ας πεσει η τιμη της μετοχης, οσο θελει.

Δεσμευω μεν καποια χρηματα, αλλα δεν εχω κανενα 'κοφτη' να μου παγιωνει τις ζημιες κλεινοντας με το ετσι θελω τη συναλλαγη. Ας πεσει η τιμη, καποια στιγμη θα ανεβει.

 

Μπορω να κανω το ιδιο στο forex? Εγω καταλαβα πως οχι.

 

Διευκρίνησέ το για να ξεκαθαρίσει οριστικά.

 

lomg story short

 

για να μεινει καποια θεση ανοιχτη για παντα [που λεει ο λογος]

θα πρεπει να έχεις ποσο που αντιστοιχει στο συνολικο τιτλο που αγορασες + τα εξοδα της πλατιφορμας που "συνεργαζεσαι"

 

 

okay?

 

in other news

 

 

brace yourselfs

 

πεφτει το ασημι + βγηκε ανακοινωση απο κινα για μειωση της παραγωγικης δραστηριοτητας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το trading μετοχων με τις υπαρχουσες πλατφορμες που χρησιμοποιουμε ολοι μας προσφερεται για να βγαλεις χρηματα απο τις διαμανσυεις και οχι για να τις κρατησεις χρονια. Μπορεις και να τις κρατησεις χρονια απλα δε σε συμφερει με τιποτα γιατι θα πρεπει καθε μερα να πληρωνεις την απαραιτητη προμηθεια στην εταιρια (ενα μηδαμινο ποσο ομως με τις πολλες μερες μαζευεται). Αυτοι που ασχολουνται με το trading μετοχων, εντοπιζουν ποιες εταιριες ειναι ικανες να δωσουν καλα κερδη τις επομενες ωρες ή μερες και τοποθετουνται αναλογα. Τωρα για ονομαστικη κατοχη μετοχων νομιζω οτι μεσω τραπεζων μπορεις να το κανεις. Κανε μια αναζητηση στο ιντερνετ γι αυτο.

 

 

Δεν γνωριζω αν καποιος μπορει ανωνυμα να εχει μετοχες. Πριν μια δεκαετια ομως που ειχα μετοχες, ήταν στο ονομα μου. Και δεν μπορουσε να μου τις παρει κανεις. Οι τιμές μπορει να αλλαζαν, όμως οι μετοχές μου ανήκαν.

 

Αντιθετως στο forex δεν υπαρχει αυτη η επιλογη. Δεν σου ανηκει τιποτε, και αν κλεισει η συναλλαγη σου -διχως να το θελεις- επειδη μηδενισε το κεφαλαιο, τοτε απλα εχασες και ολα τα χρηματα, και διχως επιλογη να περιμενεις στο μελλον καποια ανακαμψη.

Κοινώς, τα χανεις ολα.

 

Απο αυτη την αποψη, ακομη και το χρηματιστηριο που εγινε ελντοραντο, νομιζω περισσοτερη ασφαλεια προσφερει. Τουλαχιστον, αν πανε στραβα οι προβλεψεις, δεν τα χανεις ολα. Στο forex ομως, τα χανεις ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...