Προς το περιεχόμενο

Forex Trading


not87not

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν είπα σε ανύποπτο χρόνο να δω σκαναρισμένη ΔΕΚΟ,δεν κατάλαβες προφανώς τι ειπα,δεν πειράζει...

 

Να υποθέσω ότι πληρώνεις "τα του Καίσαρος",σωστά;Δηλαδή έχεις προστιθέμενη αξία στα έσοδά σου την οποία και αποδίδεις ανά τακτά χρονικά διαστήματα στο κράτος και δεν είσαι ένα ακόμα τσιμπούρι του συστήματος;

 

Έκανες και μνες σε οβολούς;Και έσμπρωχνες καπνό σε φρυκτωρίες;

 

στις χρηματοοικονομικες συναλλαγες δεν παιζουν φοροι και πολλα τετοια...

μονο οι ελληνικες χρηματιστηριακες τα κανουν κατι τετοια και ειναι ενας λογος που αποφευγονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 676
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Leeching δηλαδή.

 

Και έχουν και άποψη "για τη ζωή,το σύμπαν,τα πάντα";

 

Καλά πάμε...

 

 

Βγες να σε δει ο ήλιος.

Συμβουλή από oldermania, αυτός ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα. Το εχω χιλιογραψει σε αυτο το θεμα. Σκοπος το θεματος ειναι να ενημερωθουνε η μη εχοντες γνωση επι του θεματος αλλα και να συζητουνε οσοι γνωριζουνε 5 πραματα γυρω απο τις χρηματιστηριακες αγορες. Δε θελω να μπουμε σε ενα κυκλο παλι και να λεμε τα ιδια και τα ιδια. Για μενα πχ το ποδοσφαιριο ειναι 22 χαζοι που κυνηγανε μια μπαλα, δε μπαινω ομως σε αθλητικα θεματα να κραξω τους παντες και τα παντα.

 

Παρακαλω να συνεχισουμε να γραφουμε οτιδηποτε εχει σχεση με τις χρηματιστηριακες αγορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγες να σε δει ο ήλιος.

Συμβουλή από oldermania, αυτός ξέρει.

Λυπάμαι,δουλεύω ήλιο-ήλιο και μόνο Κυριακή μπορεί να με δει (και να τον δω) ο ήλιος.

 

Ξέρεις,καλές οι συμβουλές σας,αλλά ρε παιδάκι μου κάποιος πρέπει να δουλεύει και να πληρώνει τους φόρους...για να μπορούμε να πεοκρούουμε ωλτουγκέδα.

Αλήθεια λέω.

 

Παρακαλω να συνεχισουμε να γραφουμε οτιδηποτε εχει σχεση με τις χρηματιστηριακες αγορες.

Από μένα εντάξει,δεν με αφορά,σωπαίνω.Θα ξυπνήσω όμως την επόμενη φορά που θα δω έμπλεους ευχάριστων συναισθημάτων ανανήψαντες και ειδόντες το φως το αληθινόν....

 

Λέγεται forum αγαπητέ.Και είναι δημόσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα

πρόσφατα αποφάσισα να δοκιμάσω αυτή την δουλεία για δυο λόγους, έχει λεφτά και απ'οτι λέτε είναι πρόκληση(!).

οπότε ίσως φανεί χαζό το ερώτημα μου... αλλα θα το θέσω.

είναι εύκολο κάποιος απο εσάς που ασχολείστε καιρό να μας δώσει ενα αληθινό παράδειγμα. ασ πούμε δηλαδή την τάδε ημερομηνία που επικρατούσαν συγκεκριμένες συνθήκες πώς σκεφτήκατε και πως τοποθετηθήκατε. το ζητάω αυτό σαν οδηγό και όχι απλώς να το επαναλάβω. νομίζω θα είναι πολύ διαφωτιστικό!

βέβαια ακόμη είμαι στο στάδιο το Demo(!) και έχω δρόμο αλλα μου λείπει πολύ ενα αληθινό παράδειγμα.

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι,δουλεύω ήλιο-ήλιο και μόνο Κυριακή μπορεί να με δει (και να τον δω) ο ήλιος.

 

Ξέρεις,καλές οι συμβουλές σας,αλλά ρε παιδάκι μου κάποιος πρέπει να δουλεύει και να πληρώνει τους φόρους...για να μπορούμε να πεοκρούουμε ωλτουγκέδα.

Αλήθεια λέω.

 

 

Από μένα εντάξει,δεν με αφορά,σωπαίνω.Θα ξυπνήσω όμως την επόμενη φορά που θα δω έμπλεους ευχάριστων συναισθημάτων ανανήψαντες και ειδόντες το φως το αληθινόν....

 

Λέγεται forum αγαπητέ.Και είναι δημόσιο.

 

Το οτι ειναι δημοσιο φορουμ δε σημαινει οτι μπορει να γραφουμε οτι θελουμε και κυριως χωρις επιχειρηματα. Το γεγονος οτι δεν εδωσες ακομα μια ολοκληρωμενη απαντηση θα επρεπε να σε προβληματησει. Συνεχιζεις να μιλας με αερολογιες.

 

καλημέρα

πρόσφατα αποφάσισα να δοκιμάσω αυτή την δουλεία για δυο λόγους, έχει λεφτά και απ'οτι λέτε είναι πρόκληση(!).

οπότε ίσως φανεί χαζό το ερώτημα μου... αλλα θα το θέσω.

είναι εύκολο κάποιος απο εσάς που ασχολείστε καιρό να μας δώσει ενα αληθινό παράδειγμα. ασ πούμε δηλαδή την τάδε ημερομηνία που επικρατούσαν συγκεκριμένες συνθήκες πώς σκεφτήκατε και πως τοποθετηθήκατε. το ζητάω αυτό σαν οδηγό και όχι απλώς να το επαναλάβω. νομίζω θα είναι πολύ διαφωτιστικό!

βέβαια ακόμη είμαι στο στάδιο το Demo(!) και έχω δρόμο αλλα μου λείπει πολύ ενα αληθινό παράδειγμα.

:-)

 

Λοιπον χθες το μεσημερι, το εγραψα κιολας εκανα το λαθος να αφαιρεσω την εντολη buy στο eur/usd στο 1,3175. Αυτη η τιμη δεν ειναι τυχαια. Αν βαλεις το ημερισιο διαγραμμα και εισαγεις τον κινητο μεσο ορο 20 ωρων, θα δεις οτι συγκεκριμενο σημειο λειτουργουσε σαν σημειο στηριξης για την ισοτιμια. Η ισοτιμια πραγματι, αφου ειχε και ανοδικη ταση, πατησε σε αυτο το σημειο και ανεβηκε 100 pips μεχρι σημερα.

 

Αλλο παραδειγμα. Aπο τα ξημερωτα ειμαι sell στο nzd/usd στο 0,8210. Η ταση ειναι πτωτικη και εχω στοχο κερδους το 0,8125 το οποιο δεν ειναι τυχαιο. Ειναι η σημερινη στηριξη στα pivot points και λιγο πιο κατω στο ημερισιο διαγραμμα βρισκονται οι στηριξεις των κινητων μεσων ορων 200 και 100 ωρων οπου αναμενουμε ανοδικη αντιδραση. Σε περιπτωση που δεν πραγματοποιηθει ανοδικη αντιδραση η πτωση θα ειναι κατακορυφη και οι κινητοι μεσοι οροι των 200, 50 ωρων μετατρπονται αυτοματα σε αντιστασεις.

 

Σορρυ για τυχον ορθρογραφικα αλλα βιαζομαι πολυ αυτη τη στιγμη. Για οποιαδηπτοε απορια μη διαστασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι ειναι δημοσιο φορουμ δε σημαινει οτι μπορει να γραφουμε οτι θελουμε και κυριως χωρις επιχειρηματα. Το γεγονος οτι δεν εδωσες ακομα μια ολοκληρωμενη απαντηση θα επρεπε να σε προβληματησει. Συνεχιζεις να μιλας με αερολογιες.

Επιχειρήματα;Σε τί πάνω;

Να σου δώσω ολοκληρωμένη απάντηση;Σε τί;Στη ζωή,το σύμπαν,τα πάντα; Να,πάρε,42,αυτή είναι η λύση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα

πρόσφατα αποφάσισα να δοκιμάσω αυτή την δουλεία για δυο λόγους, έχει λεφτά και απ'οτι λέτε είναι πρόκληση(!).

οπότε ίσως φανεί χαζό το ερώτημα μου... αλλα θα το θέσω.

είναι εύκολο κάποιος απο εσάς που ασχολείστε καιρό να μας δώσει ενα αληθινό παράδειγμα. ασ πούμε δηλαδή την τάδε ημερομηνία που επικρατούσαν συγκεκριμένες συνθήκες πώς σκεφτήκατε και πως τοποθετηθήκατε. το ζητάω αυτό σαν οδηγό και όχι απλώς να το επαναλάβω. νομίζω θα είναι πολύ διαφωτιστικό!

βέβαια ακόμη είμαι στο στάδιο το Demo(!) και έχω δρόμο αλλα μου λείπει πολύ ενα αληθινό παράδειγμα.

:-)

 

κατσε στο demo και παρακολουθα τι γινεται στο εξωτερικο

ή αν βαριεσαι το κυνηγι της πληροφοριας παρακολουθα bloomberg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατσε στο demo και παρακολουθα τι γινεται στο εξωτερικο

ή αν βαριεσαι το κυνηγι της πληροφοριας παρακολουθα bloomberg

 

ναι το bloomberg. Αν δεν εχεις συνδρομητικη βλεπεται απο την σελιδα του bloomberg. Αν θες κανε και μια συνδρομη στη Financial Times. Θα σε βοηθησει να αποκτησεις μια ολοκληρωμενη εικονα για τις παγκοσμιες αγορες. Τα 26 ευρω το μηνα που ζητανε πιστεψε με τα αξιζει και με το παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι ειναι δημοσιο φορουμ δε σημαινει οτι μπορει να γραφουμε οτι θελουμε και κυριως χωρις επιχειρηματα. Το γεγονος οτι δεν εδωσες ακομα μια ολοκληρωμενη απαντηση θα επρεπε να σε προβληματησει. Συνεχιζεις να μιλας με αερολογιες.

 

 

 

Λοιπον χθες το μεσημερι, το εγραψα κιολας εκανα το λαθος να αφαιρεσω την εντολη buy στο eur/usd στο 1,3175. Αυτη η τιμη δεν ειναι τυχαια. Αν βαλεις το ημερισιο διαγραμμα και εισαγεις τον κινητο μεσο ορο 20 ωρων, θα δεις οτι συγκεκριμενο σημειο λειτουργουσε σαν σημειο στηριξης για την ισοτιμια. Η ισοτιμια πραγματι, αφου ειχε και ανοδικη ταση, πατησε σε αυτο το σημειο και ανεβηκε 100 pips μεχρι σημερα.

 

Αλλο παραδειγμα. Aπο τα ξημερωτα ειμαι sell στο nzd/usd στο 0,8210. Η ταση ειναι πτωτικη και εχω στοχο κερδους το 0,8125 το οποιο δεν ειναι τυχαιο. Ειναι η σημερινη στηριξη στα pivot points και λιγο πιο κατω στο ημερισιο διαγραμμα βρισκονται οι στηριξεις των κινητων μεσων ορων 200 και 100 ωρων οπου αναμενουμε ανοδικη αντιδραση. Σε περιπτωση που δεν πραγματοποιηθει ανοδικη αντιδραση η πτωση θα ειναι κατακορυφη και οι κινητοι μεσοι οροι των 200, 50 ωρων μετατρπονται αυτοματα σε αντιστασεις.

 

Σορρυ για τυχον ορθρογραφικα αλλα βιαζομαι πολυ αυτη τη στιγμη. Για οποιαδηπτοε απορια μη διαστασεις

 

Για οσους γραψανε οτι το συναλλαγμα ειναι τζογος. Παραπανω εξηγησα την θεση που ανοιξα χθες τα ξημερωτα υστερα απο την τεχνικη μου αναλυση. Αυτη τη στιγμη εκλεισα τη θεση μου στο 0,8125 που γραφω πιο πανω με κερδος 85pips ή αλλιως 85 ευρω. Αν ανοιγα τη θεση χωρις να ξερω γιατι την ανοιξα και χωρις να ξερω μεχρι που θελω να φτασει τοτε ΝΑΙ ειναι τζογος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έκλεισα "Ζ" με 267€ ταμείο,όλες οι αποδείξες χτυπημένες,εκ των οποίων τα 200€ ήταν ΦΠΑ των 6.5% και τα υπόλοιπα στο 23%.

Μέσος όρος περιθώριου στο κέρδος πάνω κάτω στα 33%.

 

Στο τέλος του έτους έχει και εισόδημα,χαράτς,ενδΙάμεσα ΟΑΕΕ,ΔΕΗ,νοίκι,αναλώσιμα κλπ.

 

 

Πόση είπαμε είναι η συνεισφορά σου στη χώρα που σε φιλοξενεί;

 

Α,ξέχασα,οι φόροι είναι για τα κορόϊδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ξέρεις,καλές οι συμβουλές σας,αλλά ρε παιδάκι μου κάποιος πρέπει να δουλεύει και να πληρώνει τους φόρους...για να μπορούμε να πεοκρούουμε ωλτουγκέδα.

Αλήθεια λέω.

 

 

 

Από πότε φορολογείται το χαμηλό εισόδημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ τον ΦΠΑ που αποδίδεις στο κράτος δε τον πληρώνεις εσύ, αλλά ο τελικός καταναλωτής. Συνεπώς ο ΦΠΑ που εσύ θα δώσεις, μπορεί να είναι λεφτά και κάποιου ForEx trader που αγόρασε από 'σένα κάτι.

 

;)

 

Στο τέλος του έτους έχει και αυτός εισόδημα που θα φορολογηθεί. Και φυσικά χαράτσια. Μπορεί να μην έχει ΟΑΕΕ, αλλά ΔΕΗ και αναλώσιμα σίγουρα (άλλωστε με υπολογιστή και σύνδεση στο internet γίνεται αυτή η δουλειά, που στο δικό σου τομέα ίσως να είναι άχρηστα).

 

Επιμένεις ακόμα στο ότι οι ForEx traders είναι απλά... βάρος στους υπόλοιπους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη σε δημοσιο φορουμ κατηγορεις ανοιχτα οτι οι κυβερνησεις ολου του κοσμου, ολες οι τραπεζες, ολοι οι επενδυτικοι οργανισμοι κλπ φοροδιαφευγουν? Γιατι ολοι αυτοι πρωτιστως εμπορρευονται συναλλαγμα. Κανε λοιπον μια επιστολη προς ολες τις Ελληνικες τραπεζες και πες τους οτι φοροδιαφευγουν αφου ολες εμπορρευονται συνναλαγμα. Αν θες προχωρησε το και βαλε και δικηγορο εναντιον τους.

 

Περιτο να σου πω οτι θα σε παρουν σε λιγο ολοι στο ψιλο γιατι η αμαθεια σου ανασταινει νεκρους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...