Προς το περιεχόμενο

Δισκοκήλη - εμπειρίες


ilias8513

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαγράφει το boxerακι ρε συ, κολάζονται τα κοριτσόπουλα. :·)

 

Οι ασκήσεις yoga με την balance ball, με βοηθούν. Γενικά οι balance balls με βοηθούν, τις χρησιμοποιώ ακόμα και ως κάθισμα στο γραφείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και ας πουμε μπαινει κανεις στο γραφείο του ινσομνιακ και τον βλέπει με το μποξεράκι να κάθεται σε μια balance ball έχοντας κρεμάσει το ροζ κολλαν του στην κρεμαστρα. :huh:

 

παντως με τις balance ball όποτε πηγα να κανω το κατι παραπάνω απέφερε τα αντιθετα αποτελέσματα, θελει πολυ προσοχη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ε ναι ρε φίλε με το μποξεράκι, αλλιώς θα ίδρωναν τα οπίσθια μου πάνω στην πλαστικούρα

 

Βασικά η μπάλα, ακόμα κι αν κάθεσαι, βοηθάει στη σωστή στάση του σώματος και στην ενδυνάμωση των εςωτεροκών μυών της πλάτης (ή δεν ξέρω πως αποκαλούνται στα ελληνικά, σταθεροποίησης; Ισορροπίας;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταθεροποιητές μυες !

οι σταθεροποιητές μυες υπαρχουν παντου , ειναι μικροι μυες κοντα στον καθε βασικο μυ και πρεπει να τους εχουμε δυνατους διοτι μας προστατεουν απο τραυματισμους ..

Στην σπονδυλική στήλη υπάρχουν δύο συστήματα μυών, το τοπικό σύστημα που αποτελείτε απο τους σταθεροποιητές μύες και το σφαιρικό σύστημα που αποτελείτε απο τους μεγάλους  μύες.

Η σπονδυλική σταθεροποίηση δίνει έμφαση στην εκπαίδευση και προπόνηση των σταθεροποιητών μυών. Οι σταθεροποιητές μύες είναι κοντοί μύες που διασχίζουν μόνο ένα ή δύο σπονδυλικά επίπεδα.  Αυτό τους επιτρέπει το μέσο να ελέγξουν τις μικρές κινήσεις ολίσθησης που εμφανίζονται στις σπονδυλικές αρθρώσεις.Σταθεροποιητές μύες είναι ο εγκάρσιος κοιλιακός, ο πολισχηδής, μύες του πυελικού εδάφους, ο τετράγονος οσφυικός. Οι μύες αυτοί σχεδιάζονται συγκεκριμένα για να αποτρέψουν το τραυματισμό του μεσοσπονδύλιου δίσκου ή το συνδεσμικό τραυματισμό από οποιαδήποτε ανάπτυξη της υπερβολικής αρθρικής κίνησης.
 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τα λες, πλαγιαστά. Για την ενδυνάμωση των συγκεκριμένων μυών χρησιμοποιώ και resistance bands, όχι αυτά των κτιστών, αλλά αυτά που έχουν οι κυρίες και μαλακίζονται στα γυμναστήρια. 

 

πχ. Κουτσό πανω σε μαξιλαράκι (αν-)ισορροπίας, το λάστιχο κάπου σταθερά (πχ στην κουπαστή της σκάλας), τα χεριά σχεδόν κολλητά στον κορμό και κάνω μικρές παλλινδρομικές κινήσεις με τα χέρια στο υψος των μπουτιών σε sets των 20', εναλλαξ τα 2 πόδια. Ή καθιστός στην μπάλα, το λαστιχο κάπου σταθερά στο ύψος του στέρνου, τα χερια ενωμενα κρατούν το λάστιχο κόντα στο στέρνο και περιστρέφω τον κορμό προς την αντίθετη πλευρα από το λάστιχο με σταθερή ταχύτητα

 

Είχα πάρει ένα σετ με 3 λάστιχα, πια διπλώνω το πιο σκληρό κανα δυο φορές για να έχω την επιθυμητή αντίσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσφατα έμαθα γιαυτούς..... Οι μυες σταθεροποίησης μπορούν να ελεγχθούν για την κατασταση που βρίσκονται και να ενδυναμωθουν στοχευμενα με ενα συστημα που λέγεται medex. Αφού με το καλό βγω απο τον κυκεωνα αυτής της ταλαιπωρίας που βρίσκομαι λέω να το ψαξω. Ο απιδοειδης που είχα ως γνωμάτευση για το πρόβλημα μου είναι ένας απο αυτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας! Πονεμενος κ εγω...1μιση χρονο! τα κλασικα, μια κηλη ο4-ο5 μικρη που δεν πιεζει νευρο κ μια μεγαλη ο5-ι1 που πιεζει αριστ.ριζα με πονους κ μουδιασματα... εκανα δισκοπλαστικη με ενχυση gel στη μεγαλη πριν 2 μηνες! Οπως ειπε κ ενα παιδι που ειχε κανει,τον πρωτο μηνα ποναγα κ εγω πολυ περισσοτερο απ'οτι πριν! Αλλα τωρα εχω δει μια μικρη διαφορα! Δηλαδη πρωτα,πριν κανω τη δισκοπλαστικη δε μπορουσα να σηκωσω το ποδι μου για να φορεσω το παντελονι μου κ τωρα μπορω με πονο βεβαια... αλλα μπορω! Θελω να πιστευω πως θα παει καλα... το σιγουρο ειναι πως ουτε στο μισαωρο εγινα καλα! Ουτε στη διαρκεια των 4-5 εβδομαδων! Αλλα ουτε κ τωρα 2 μηνες+!Τα πρωινα μου ειναι ακομα ολα χαλια! εκεινο που μου δινει ελπιδα ακομα ομως ειναι πως υπαρχουν καποιες στιγμες που εξαφανιζεται τελειως ο πονος απ το ποδι κ γινεται απλα μια ενοχληση! Κ Ο πονος στη μεση απο διασπαρτος εγινε στοχευμενος δηλ. πονος σε συγκεκριμενο σημειο! Τι να πω...

Ειμαι πολυ μπερδεμενος! Περαστικα σε ολους μας.. οτι θελετε να με ρωτησετε παιδια...

 

Zac Από τότε που σ έπιασε η μέση σου μέχρι λίγο πριν κάνεις την δισκοπλαστική δεν είχες δει καμιά βελτίωση; Δεν ξέρω τι να κάνω να περιμένω η όχι γιατί εγώ είμαι λίγο καλύτερα.

Αν χρονίσει το πρόβλημα η κήλη σκληραίνει γ αυτό είναι δύσκολο να επανέρθει η δεν παίζει ρόλο στην δισκοπλαστική; Σου ανέφερε τίποτα τέτοιο ο γιατρός η όχι;

Πως γίνετε με μέθη η κανονικά;

Τα ρωτάω αυτά γιατί σκέπτομαι πολύ σοβαρά την δισκοπλαστική πριν από κάποιο χειρουργείο αλλά δεν ξέρω αν θα πετύχει, και δεν έχω την οικονομική άνεση αλλά αν είναι να περάσει τότε όλα ok.

Οι ασκήσεις yoga με την balance ball, με βοηθούν. Γενικά οι balance balls με βοηθούν, τις χρησιμοποιώ ακόμα και ως κάθισμα στο γραφείο.

 

Εγώ όταν κάθομαι σε σκαμπό η οπουδήποτε δεν στηρίζω την πλάτη μου για λιγότερο της μισής σηκώνομαι πολύ πιασμένος, αν κάτσω στην μπάλα θα θέλω γερανό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τα λες, πλαγιαστά.

ναι τα λεω και καλλιτεχνικα καμμια φορα , καλος ειμαι? 

 

το λοιπον θα ξανακοτσαρω ακομα μια φορα μια ασκηση που ειναι απο τις καλυτερες για τους σταθεροποιητες μυες , δεν υπαρχει αθλητης - πρωταθλητης στιβου που να μην ξεκιναει απο αυτην το προγραμμα του !

 

1b.jpg

εναλαξ δεξι ποδι -αριστερο χερι ανα δεκα δευτερα !

πολυ απλη πολυ ευκολη και απο τια πιο ακινδυνες ..

(την κανουμε μονο αν δε νιωθουμε καμμια ενοχληση)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΟΝΕΜΕΝΟΥΣ!ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΑ ΝΕΟΤΕΡΑ!ΝΑ ΘΥΜΙΣΩ ΠΩΣ ΤΑΛΑΙΠΟΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ!ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΟΛΥΜΒΥΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΑΣΑ 9 ΚΙΛΑ. ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΜΑΓΚΩΜΑ ΥΠΗΡΧΕ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΙΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΣΤΗΝ ΚΑΡΕΚΛΑ ΓΙΑ 10 ΛΕΠΤΑ Η ΚΑΡΕΚΛΑ ΠΙΑ ΔΕ ΜΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΞΥΠΝΑΓΑ ΜΕ ΕΛΑΦΡΥ ΠΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΠΕΤΡΠΕ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΣΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ.ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ.... ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΜΠΑΝΙΟ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΟΜΩΣ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ ΜΕ ΞΥΠΝΑΓΕ Ο ΠΟΝΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΧΑΡΑΜΑΤΑ ,ΠΟΝΟΣ ΜΕ ΚΛΑΜΑΤΑ... ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ..... ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΞΑΝΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΧΕΙΡΟΠΡΑΚΤΗΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΡΙΝ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΟ!ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΙ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και σε σενα !

γιατι επιδεινώθηκε τοσο πολυ η κατασταση στις διακοπες σου ? μηπως την ταλαιπωρησες πολυ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

EleniD

 

Το καλύτερο πράγμα ειναι το κολύμπι (όχι τρελά πράγματα)...και προσοχή στις εκτατικές κινήσεις..και μόνο η ανωση μέσα στο νερό θα σε βοηθήσει μιας και αποσυμπιέζεται ο δίσκος..δηλαδή σταματάει η βλάβη και δίνει στον οργανισμό την δυνατότητα να επουλώσει το τραύμα...

 

εναλλάσσεις καθιστή, όρθια, και ύπτια θέση

 

 

mamakossa οι συμβουλες για το κολύμπι είναι καταπληκτικές! Μεγάλη ανακούφιση απο τον πόνο! Να προσθέσω και πολύ ήλιο στη μέση διότι μαλακώνει τελικά παρα πολύ το μαγκωμα.....Σευχαριστω πολύ πολύ ! :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που σε βοήθησα..Και εγώ με αυτόν τον τρόπο είδα βελτίωση..

κολύμπι και ήλιος...ευτυχώς που έχουμε μπροστά μας ένα μήνα ακόμη  γεμάτο καλοκαιριού..

ελπίζω και εσύ και εγώ από φθινόπωρο να μην έχουμε προβλήματα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα τι γνώμη σας για την άσκηση αυτή σε παρόμοιους πάγκους με τα πόδια κλειδωμένα, ενδείκνυται με τα πρόβλημα που έχουμε η είναι απαγορευτική;

 

post-306274-0-31209500-1407406187_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν εχουμε την παραμικλη ενοχληση δεν κανουμε τιποτα απολυτως !

αν δε ποναμε την κανουμε απλα προσεχουμε με τις μοιρες ! δε κατεβαινουμε δηλαδη χαμηλα ..

ξεκιναμε με πολυ μικρη κληση επαναληψεις αργα κ σταθερα και οσο δυναμωμουν οι ραχιαιοι μας τοσο κατεβαινουμε ολο αι περισσοτερο λιγο λιγο  !

πολυ προσεκτικα ομως  ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...