Προς το περιεχόμενο

Δισκοκήλη - εμπειρίες


ilias8513

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα και σε σενα !

γιατι επιδεινώθηκε τοσο πολυ η κατασταση στις διακοπες σου ? μηπως την ταλαιπωρησες πολυ ?

ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΤΙΠΟΤΑ!ΚΟΛΥΜΠΙ 1 ΩΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕΤΑ ΑΛΛΑΖΑ ΑΜΕΣΩΣ ΜΑΓΙΩ ΚΑΙ ΚΑΘΟΜΟΥΝ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ Ο ΗΛΙΟΣ ΣΤΗ ΜΕΣΗ!ΠΕΡΠΑΤΑΓΑ ΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ!!!ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ ΟΜΩΣ ΕΝΙΩΘΑ ΠΩΣ ΕΙΧΑ ΠΕΤΡΕΣ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ ΤΟ ΠΟΔΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΡΩΜΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΟ ! ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΤΑ ΧΩ ΧΑΣΕΙ!ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ ΤΗΝ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΘΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ.... ΚΑΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΧΕΙΡΟΠΡΑΚΤΙΚΟ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!! B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γιαννα, διαβάζουμε και πεζά γράμματα. Πως ειναι η τεχνική σου στο κολύμπι; Μήπως τράβαγες από τη μία πλευρά περισσότερο;

 

Απο εκεί και πέρα δεν ισχύει ακριβώς αυτό που αναφέρει ο μαους μαους, να κάνουμε ασκήσεις μόνο όταν δεν πονάμε. Οι ασκήσεις απαγορεύονται όταν η φλεγμονή ειναι σε έξαρση. Αν για παράδειγμα λαμβάνουμε αντιφλεγμονώδη για καμία βδομάδα, είναι πιθανό να έχουμε ενοχλήσεις, αλλα μπορούμε να ξεκινήσουμε ασκήσεις ελαφριά.

 

Αφού κάνουμε τις ασκήσεις μας ειναι αναπόφευκτο να μην έχουμε ενοχλήσεις, ουσιαστικά γυμνάζουμε μύες που έχουν ατροφήσει (και τελείως καλά να είμαστε, αισθανόμαστε μετά τη γυμναστική τους μύες μας να μας τραβάνε). Βασικά, δοκιμαζούμε και πάμε με τις ασκήσεις.

 

Επειδή χτίζουμε τους μύες μας, πρέπει να προσέχουμε και τη διατροφή μας και δίνουμε στον οργανισμό μας τα συστατικά που χρειάζεται.

 

Γενικά, αν κάνετε κάτι και το νιώσετε στη μέση σας, μην περιμένετε να γίνει καλά από μονο του. Προσωπικά, αν κάνω κάποια μαλακία, παίρνω ibuprofen, ο γιατρός μου έχει γράψει των 800mg, τα οποία τα παίρνεις μονο με συνταγή, εγώ παίρνω 1-3 των 200mg μέσα στις επόμενες 24 ώρες από τη μαλακία.

Αυτό με βοηθάει και σωματικά να αντιμετωπίσω τη φλεγμονή αλλά και ψυχολογικά αφού δε νιώθω πόνο (+placebo ίσως).

 

Εν κατακλείδι, μελετήστε τον οργανισμό σας και το σώμα σας, τόσο ο γιατρός σας όσο και φυσικοθεραπευτης σας, θα σας δώσουν συμβουλές, δοκιμάστε τες και προσαρμόστε τες στις ανάγκες σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kostasfan απο τοτε που με επιασε χειροτερευα!!! Αυτο που λες για το αν η κηλη σκληραινει μετα απο καιρο, το εχω ακουσει κ εγω αλλα οχι απο γιατρο! Για τη μεθη δεν ειναι απαραιτητο! Αρκει κ η τοπικη αναισθησια! αλλα για μενα κατα τη γνωμη μου επειδη το σημειο Ο5-Ι1 ειναι το δυσκολοτερο λογο ανατομιας της σπονδ.στ. να ζητησεις κ μεθη!!! Για 2 λογους! πρωτον γιατι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να πονεσεις κ να κουνηθεις κατα τη διαρκεια ευρεσης του καταλληλου σημειου στο δισκο απ το γιατρο κατι το οποιο θα δυσκολεψει το γιατρο! Κ δευτερον για τη ψυχολογια σου!

 

Σειρα μου τωρα!

Εχουν περασει 3 μηνες κ 8 μερες απο την ημερα που εκανα τη δισκοπλαστικη! Κ δεν εχω ξεμπλεξει ακομα... μια μικρη βελτιωση εχω δει μονο στο ποδι προς το παρων...

Αλλα μου εδωσε δυναμη ενα βιντεακι που βρηκα στο ιντερνετ απο καποιο αλλο γιατρο που λεει πως με τη μεθοδο της δισκοπλαστικης τα αποτελεσματα φαινονται στους 3-5 μηνες!!! Τι να πω ρε παιδια...

 

Οριστε κ το βιντεακι στα 17 λεπτα ειναι το ζουμι!

 

 

https://m.youtube.com/watch?v=ivXy4x2LggM&feature=youtube_gdata_player

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Κ δεν εχω ξεμπλεξει ακομα... μια μικρη βελτιωση εχω δει μονο στο ποδι προς το παρων...

Εφοσον εισαι ετσι 1,5 χρονο θα πρεπει να εχεις στραβωσει στο σωμα. Πραγματικα πιστευεις οτι θα ξεμπλεξεις; Αλλα και να γινεις τελειως καλα πιστευεις οτι ο αφυδατωμενος και χαλασμενος δισκος θα σε αφησει ησυχο στο μελλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω στραβωσει φιλε gronx5!!! Τουλαχιστον ακομα! Κ οσο αφορα το αν θα γινω καλα κ αν θα με αφησει ησυχο στο μελλον δε το εχω σκεφτει αλλα το ελπιζω...

 

Σ'ευχαριστω παντως για την ειλικρινεια σου! Ομολογω πως ηταν πρωτοτυπος τροπος,στην κατασταση μου, να μου ευχηθεις τα περαστηκα!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Αλλος ένας βασανισμένος σας χαιρετά.Κήλη στο 03-04 δύο χρόνια τώρα που δεν πάει άλλο συντηρητικά.ΠΑΛΕΨΑ ΠΟΛΥ.'Εχασα 28 κιλά,περπάτησα όσο δεν είχα περπατήσει στην ζωή μου,έκανα φυσιοθεραπείες,αλλά το ρημάδι εκεί να βασανίζει το αριστερό μου πόδι και την μέση μου.Είμαι 45 ετών αλλά νοιώθω 85.Έφτασα πλέον στο αδιέξοδο,και μόνη ελπίδα πια κάποια χειρουργική αποκατάσταση.Και λέω κάποια γιατί υπάρχουν διαφορετικές προσεγγίσεις.Δεν διάβασα όμως σε καμία απάντηση σε αυτό το θέμα για δισκεκτομή με laser (εξάχνωση πυρήνα) η οποία μου φαίνεται εμένα η πιο ανώδυνη και εύκολη,από μία μικροδισκεκτομή.Μένω Βόρεια και έχω δεί νευροχειρούργο για μικροδισκεκτομή  στο Διαβαλκανικό και τολμώ να πω πως ήμουν έτοιμος.Διάβασα εδώ πως παρόμοιες επεμβάσεις στο ίδιο νοσοκομείο δεν έφεραν καλό αποτέλεσμα και αρχίζω τα πισωγυρίσματα πάλι.Θα απαλλαγώ από τα συμπτώματα σε πόδι και μέση ή η μέση θα μείνει να πονά? Μπορεί ή μάλλον σίγουρα να ευθύνονται και άλλοι λόγοι για την μέση,όμως γιατί δεν βρήκαν το δρόμο της θεραπείας κάποιοι άλλοι που παλεύουν δέκα χρόνια τώρα με χρόνιους πόνους? Θα ήμουν ευγνώμων για κάποιες απαντήσεις από τις εμπειρίες σας και εύχομαι η Παναγία που γιορτάζει μεθαύριο να μας βοηθήσει όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβαζα για το αρκοξαν που με εδωσε ο ιατρος προ  τριημερου,οποτε και μπηκα στο κλαμπ σας-μας,και ειδα τι παρενεργειες εχουν ολα τα αντιφλεγμονωδη -παυσιπονα.το κυριοτερο ειναι οτι τις ενιωσα(γιαυτο και αρχισα να το ψαχνω),μιας και ειμαι ευσωμος(ακα χοντρος,με επιβαρυμενη με λιπος καρδια και περιφεριακα).στο δευτερο χαπι αρχισα να εχω αρυθμιες και να νιωθω βαρυ το στερνο ,στο ξαπλωμα ανασκελα............εχετε παρατηρησει και εσεις κατι τετοιο?τι πραξατε?εννοειτε δεν συνεχιζω με μη στεροιδη...........μαλλον θα το παω με κιτρινοριζα..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διάβασα όμως σε καμία απάντηση σε αυτό το θέμα για δισκεκτομή με laser (εξάχνωση πυρήνα) η οποία μου φαίνεται εμένα η πιο ανώδυνη και εύκολη,από μία μικροδισκεκτομή.

 

Μένω Βόρεια και έχω δεί νευροχειρούργο για μικροδισκεκτομή  στο Διαβαλκανικό και τολμώ να πω πως ήμουν έτοιμος.Διάβασα εδώ πως παρόμοιες επεμβάσεις στο ίδιο νοσοκομείο δεν έφεραν καλό αποτέλεσμα και αρχίζω τα πισωγυρίσματα πάλι.Θα απαλλαγώ από τα συμπτώματα σε πόδι και μέση ή η μέση θα μείνει να πονά?

Η δισκεκτομη με laser ειναι κατι καινουργιο. Συμφωνα με το NHS της Αγγλιας γινεται μονο για ερευνητικους σκοπους και τα αποτελεσματα της εγχειρησης ειναι τα ιδια με την μικροδισκεκτομη. Παντως υπαρχουν και γνωμες οτι δεν αξιζει το laser λινκ

 

Με την δισκεκτομη εξαφανιζονται αμεσως ολα τα συμπτωματα απο τον πονο στο ποδι. Στη μεση μπορει να εχεις ενοχλησεις που και που, αλλα τιποτα σημαντικο. Οπως θα σου πει και ο γιατρος θα πρεπει να προσεχεις στο μελλον αν δεν θελεις νεες ιστοριες. Η επιτυχια των επεμβασεων ειναι στο 95% για τις απλες περιπτωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον.

Είμαι καλυτερα...μετα την προ 17 ημερων ένεση κορτιζόνης η οποία ηταν ελαφριά, την ξεκούραση, τις ασκήσεις στη θάλασσα και τον άπειρο ήλιο στη μέση. Ξεκουραζομουν ειτε μόλις ένιωθα τσιμπήματα στο ποδι ειτε αν ένιωθα 'βαριά'.

Πάντως οι αφορητοι πόνοι αυτή τη στιγμη ανήκουν στο παρελθον!!!! Σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλες σας! Τα εκανα όλα και βελτιωθηκα αρκετα! Την Πεμπτη θα δω τον 1ο νευροχειρουργό...λέω να δω τέσσερις...και έχω αποφασίσει να δοκιμασω συντηρητική προσέγγιση και όχι χειρουργείο.

Χίλια ευχαριστώ καλοί μου συμπασχοντες! Με βοηθησατε πολυ :-)

 

Να σας θυμισω οτι έχω προβολή 11χλσ στο αριστερό νεύρο απο Ο5-Ι1 και έχει πιασει όλο το αριστερό ποδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.και έχω αποφασίσει να δοκιμασω συντηρητική προσέγγιση και όχι χειρουργείο.

 

εκει εισαι !

χωρις δευτερη σκεψη , ο,τι και να σου πουνε , αν και θα στο πουνε και οι γιατροι να το πας χωρις χειρουργιο  ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σκοπεύω να κάνω! Με όλα όσα διάβασα μέχρι τώρα και ειδικα αυτα που διάβασα απο τις προσωπικές σας εμπειριες αρκούν για να προσπαθήσω χωρίς νυστέρι...;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον.

Είμαι καλυτερα...μετα την προ 17 ημερων ένεση κορτιζόνης η οποία ηταν ελαφριά, την ξεκούραση, τις ασκήσεις στη θάλασσα και τον άπειρο ήλιο στη μέση. Ξεκουραζομουν ειτε μόλις ένιωθα τσιμπήματα στο ποδι ειτε αν ένιωθα 'βαριά'.

Πάντως οι αφορητοι πόνοι αυτή τη στιγμη ανήκουν στο παρελθον!!!! Σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλες σας! Τα εκανα όλα και βελτιωθηκα αρκετα! Την Πεμπτη θα δω τον 1ο νευροχειρουργό...λέω να δω τέσσερις...και έχω αποφασίσει να δοκιμασω συντηρητική προσέγγιση και όχι χειρουργείο.

Χίλια ευχαριστώ καλοί μου συμπασχοντες! Με βοηθησατε πολυ :-)

 

Να σας θυμισω οτι έχω προβολή 11χλσ στο αριστερό νεύρο απο Ο5-Ι1 και έχει πιασει όλο το αριστερό ποδι.

Μπραβο Ελενη γυρισες γεματη αισιοδοξια !! :-)

 

Βεβαια το οτι εκανα κολυμπι και εγινα καλα μπορει να σου φαινεται λογικο. Ομως δεν ειναι ετσι τα πραγματα για αυτους που καταλαβαινουν τις χημικες και μηχανικες ιδιοτητες του δισκου. Τα υπολοιπα θα στα εξηγησουν οι νευροχειρουργοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε αν η κηλη ειναι σε εξαρση -ποναμε δηλαδη- και παμε να κανουμε την πρωτη ειδικα θα καταληξουμε σε κανα νοσοκομειο! ακομη και αν δε ποναμε ομως , εφοσον εχουμε υποστεί κήλη μεσοσπονδύλιου δίσκου , πρεπει να ειναι τελεια δουλεμενο ολο μας το συστημα για να φτασουμε σε κλιση αυτες τις μοιρες με τεντωμενα τα ποδια , αλλα και παλι με πααρα πολυ μεγαλη προσοχη ..

Maus αν έχουμε λυγισμένα τα πόδια η στάση του σκύλου επιτρέπεται ?? Εγώ έχω κηλη στον 05ι1 , σε ρωτάω γιατί αυτές είναι μια από τις βασικές ασκήσεις yoga, εγώ την έκανα τέσσερα χρόνια στο γυμναστήριο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι επιτρεπεται (και μας ανακουφιζει κι  ολας οταν η κηλη δεν ειναι σε εξαρση)

  ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΜΜΙΑ ΕΝΟΧΛΗΣΗ , ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΠΟΝΟ ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΣΚΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...