Προς το περιεχόμενο

Δισκοκήλη - εμπειρίες


ilias8513

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ νιώθω ότι δεν το έχω ξεπεράσει τελείως, ανάλογα την κούραση που έχω από την δουλειά μου, θα πρέπει πρώτα να το ξεπεράσω τελείως, (κάνω ήπιες ασκήσεις στο σπίτι ) ??σκέφτηκα να ξεκινήσω στο γυμναστήριο που πήγαινα αλλά φοβάμαι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

η πιο επικινδυνη στιγμη να την ξαναπατησουμε ειναι οταν νιωθουμε τελειως καλα  (γιατι απλα δεν ειμαστε) και μπορε να παρασυρθουμε !

ξεκινα σιγα σιγα γυμναστηριο καλο θα σου κανει μη το φοβασαι! με δυο λογια θα σου πω μονο οτι απαγορευονται ολα τα βαρη ορθια , (ακομη και για 1 κιλακι μιλαω) και κανεις ασκησεις μονο καθιστη χωρις να επιβαρινεις την μεση σου! κοιλιακοι - ραχιαιοι θα σε βοηθησουν παρα πολυ , και γενικοτερα ολες οι ασκησεις θα δυναμωσουν το συστημα σου !

βεβαια πρεπει να καποιος να ξερει και να σου δειξει τι πρεπει να κανεις κ τι οχι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να δυναμώσεις τους εσωτερικούς μύες της μέσης πρώτα, αυτό κάνει η άσκηση στα 4 που έχει δώσει 2-3 φορές ο μαους, πριν αρχίσεις το τρέξιμο.

Αν το γυμναστήριο σου έχει κάποιο σύστημα με τροχαλίες και ιμάντες που σε κάνει να αιωρήσε πάνω από το διάδρομο (ελαχιστοποιεί την επιβάρυνση της μέσης) μπορείς να το χρησιμοποιείς χωρίς δεύτερη σκέψη. Αλλιώς ελλειπτικό ή σωστα ρυθμισμένο, ως προς το ύψος της σέλας ποδήλατο.

 

Και στα βάρη, για τα πόδια ποτέ ξανά σε αρνητική κλίση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα στα λεει ο απο πανω ειναι παθον και το χει μαθει καλα το παθημα του !

αντι για διαδρομο προτιμησε ελλειπτικο που εχει πολυ λιγοτερους κραδασμους !  σιγα σιγα στην αρχη βεβαια , μεχρι να μαθεις καλα το μηχανημα να γινεται η κινηση σωστα με αρμονια χωρις να σε ζοριζει καθολου  .. 

το τρεξιμο αστο τελευταιο  αφου πρωτα θα εχεις δυναμωσει σταθεροποιητες μυες κτλ  ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες, αντέ να δω πως θα πάει!! εκεί που πήγαινα στο γυμναστήριο με τις ώρες, φοβάμαι να πατήσω τώρα ελπίζω να τα καταφέρω γιατί έχω απογοητευτεί μετά από όλη αυτή την ταλαιπωρία; -)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το αναφερεις  να σε πληροφορησω οτι η καλη ψυχολογια  ειναι ο Νο1 γιατρος στην περιπετεια που περνας !

 εχε το στο μυαλο σου αυτο , και γυμναστηριο ξαναπηγαινε και τα παντα ολα κανε κανονικα .. 

περαστικα σε ολους !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ασκήσεις σε όργανα που σπρώχνεις με τα πόδια τα βάρη και ασκήσεις που σπρώχνεις μέρος του βάρους σου. Οι πρώτες συμπιέζουν την σπονδυλική στήλη, οι δεύτερες δεν την επιβαρύνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω ασκήσεις για τα πόδια (τετρακέφαλο, οπίσθιο μηριαίο κλπ.) με λάστιχο όρθιος περασμένο στο κουτουπιέ κ απο την άλη δεμένο στο κρεβάτι και το τεντώνω με 20 επαναλήψεις 4 σετ (ισομετρικές - ισοτονικές) στο σπίτι. Υπάρχει θέμα για την μέση με αυτές τις ασκήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....όλα αλλάζουν για μένα παιδιά. Πήγα στο νευροχειρουργό ο οποίος διαπίστωσε οτι...έχω τελικά ρήξη μεσοσπονδυλίου δίσκου ο οποίος ......κόπηκε.... Επίσης μετα απο τη νευρολογικη εξεταση προεκυψε οτι έχει ξεκινήσει στα δάχτυλα του ποδιού παράλυση και μου έδωσε ηλεκτρομυογραφημα για να δουμε την έκταση της βλαβης. Χειρουργείο άμεσα και δεν ξέρει και τι άλλο θα χρειαστεί όταν ανοίξει διότι έχω λέει στον Ο5 παλιό κάταγμα που κόλλησε στραβά και απο εκεί ξεκίνησαν όλα για μένα τελικά. Ουφ.

4 μηνες με 3 λάθος διαγνώσεις με έφτασαν εδω. Πάω να πάρω λαχείο...χαχαχα

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

 

Σας παρακολουθώ καιρό μιας και εγώ έχω 4 δισκοκήλες που εδώ και τρία χρόνια μου έχουν αλλάξει την ζωή.

Στην δική μου περίπτωση, μιλάμε για Ο1-Ο2, Ο2-Ο3, Ο3-Ο4 και Ο4-Ο5. Ο δίσκος Ο5-Ι1 ακμαιότατος, έτσι, απλά για να επιβεβαιώσω την αναποδιά μου!

Το πρόβλημα μου - από ότι μου έχουν πει έως τώρα τουλάχιστον - δεν είναι οι προβολές που είναι μικρές, είναι όμως ο στενός κατασκευαστικά σωλήνας μου που έχει ως αποτέλεσμα να πιέζονται νεύρα και να μην έχω ηρεμήσει ούτε μία μέρα όλο αυτό το διάστημα.

Έχω από το πρώτο επεισόδιο απώλεια αίσθησης στην εσωτερική δεξιά γάμπα και από το τρίτο πέρυσι τον Μάιο υπερευαισθησία στον αριστερό αστράγαλο...

Έχω εξαντλήσει τους ορθοπαιδικούς αρχικά, από όπου οι περισσότεροι υποστήριζαν ότι δεν πρέπει να κάνω επέμβαση (βρέθηκε βέβαια και καθηγητής σε ιδ. θεραπευτήριο που ήθελε να με βάλει μέσα για σπονδυλοδεσία) και πέρυσι τους νευροχειρουργούς. Εννοείται ότι έχω τρέξει σε κάθε ρεφλεξολόγο, βελονιστή, μεσοθεραπεία κτλ... Το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει είναι χειροπρακτικός (φοβάμαι την ζημιά που μπορεί να κάνει) και ομοιοπαθητική (στην οποία κάποιοι ορκίζονται)...

Κάνω πιλάτες, γυμναστική στην πισίνα και περπατάω πολύ, είμαι όρθια μεν αλλά τα μουδιάσματα/καψίματα/σουβλιές/μυρμηγκιάσματα πάνε κι έρχονται.

 

Τον επόμενο μήνα έχω ραντεβού με έναν νευροχειρουργό που μοιράζεται επαγγελματικά σε Γερμανία και Ελλάδα, έχω ακούσει διάφορα για αυτόν. Η αλήθεια είναι ότι έχω κουραστεί, έχει αλλάξει η ζωή μου ριζικά και βαρέθηκα να ζω με τον τρόμο ενός ακόμα επεισοδίου που θα με καθηλώσει στο κρεβάτι για εβδομάδες με αφόρητους πόνους.

 

Ελένη, πάρε κι άλλη γνώμη. Σε ποιον νευροχειρουργό πήγες?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[quote name="elkat" post="53408164" ακούσει διάφορα για αυτόν. Η αλήθεια είναι

 

Ελένη, πάρε κι άλλη γνώμη. Σε ποιον νευροχειρουργό πήγες?

 

Πήγα σε εναν στο Metropolitan συστημένη ας πω απο ανθρώπους στο χώρο του. Στην κλινική εξέταση τα δάχτυλα στο αριστερό ποδι δεν ανταποκρίνονταν σωστα στο σφίξιμο που ασκουσα. Θα πάω το ΣΚ σε εναν στον Ευαγγελισμό και σε εναν στο Ιατρικό Κεντρο. Απο βδομάδα θα δω και σε εναν στο Υγεια.

Στη μαγνητική ο ορθοπεδικός είχε δει και μου το είπε οτι μάλλον είναι κομμένο κομματι. Πήρε στο Ιατροπολις τον ακτινολογο που υπέγραφε το πόρισμα και του είπε οτι κατα τη γνώμη του δεν είναι κομμενο. Ο ορθοπεδικός μου είπε οτι πρεπει να μου πει όμως νευροχειρουργός τι μέλλει γενέσθαι. Εγώ εκανα κορτιζόνη και έφυγα διακοπές....διότι θεώρησα οτι ο ακτινολογος εκτίμησε σωστά. Τώρα που γύρισα και πήγα στον 1ο νευροχειρουργο η γνωμάτευση του με άφησε αφωνη...Επίσης εντόπισε στην ακτινογραφία και το παλιό κάταγμα που τελικά θεωρεί οτι ευθύνεται για την εξέλιξη μου.

Το χειρουργείο θα πρεπει δυστυχώς να γίνει διότι μου πιέζει τόσο πολύ το νεύρο που αν το αφήσω το ποδι σταδιακά θα παραλύσει. Επίσης υπάρχει ο κίνδυνος να μπει το κομματι στο νωτιαίο μυελό αν κάνω κάποια βλακεία και φύγει απο εκεί. Γιαυτό και πλεον είμαι πιο πολλές ώρες στο κρεββάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λυπαμαι και καταλαβαινω οτι το κυριοτερο απο ολα ειναι ποσο ασχημα σε κανει να αισθανεσαι ψυχολογικα ολο αυτο!

διαφορετικες γνωματευσεις , διαφορετικες γνωμες και να μη ξερεις , να μην εχεις εναν ανθρωπο να σου πει τι πραγματικα συμβαινει ! κουραγιο και υπομονη ! οσο προσεχεις δε προκειται να σπασει τιποτα και να παει στον νωτιαιο μυελο , απορω γιατι καποιος γιατρος δε σε καθυσηχαζει   .. υπομονη και περαστικα σου ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...