Προς το περιεχόμενο

Δισκοκήλη - εμπειρίες


ilias8513

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.κηλη με ισχιαλγια (0-5 ι-1)  14 χιλιοστα.φαρμακα φυσικοθεραπειες 60 μερες και δεν εγινε τιποτα.πριν δυο μερες εκανα διστεκτομη και εξεφανιστηκαν οι πονοι στο ποδι.η λυση ηταν αυτη για εμενα δεν αντεχα αλλο.το κοστος ειναι ελαχιστο στα νοσκομεια αμα ψαξεται και μεσα στο διαδικτυο.οπως το κατ η το γεννηματας.60 ευρω ειναι η επισκεψη σε εναν γιατρο και τα υπολοιπα δωρεαν.γενικα σε νοσοκομεια με τμημα σπονδυλικης στηλης.πηγα την πεμπτη εκανα εξετασεις παρασκευη μπηκα μεσα το πρωι το απογευμα εκανα τσιγαρο στο μπαλκονι του νοσοκομειου και ετρωγα σουβλακια.εμενα ολος αυτος ο χρονος με γυμναστικες με φυσικοθεραπειες και φαρμακα δεν βοηθησε.κατευθειαν μαγνητικη και μετα ολα τα υπολοιπα.ειναι μεγαλο λουκι αλλα πιστεψτε με επειδη ειχα διπλα μου ανθρωπους με ογκους καρκινους και δυσκολες καταστασεις δεν ειναι τιποτα μια τομη και μια γενικη για δυο ωρες.μετα απο αυτο μπαινεις σε μια διαδικασια αλλα ετσι και αλλιως καλο στην υγεια σου κανει γενικως και στην ψυχολογια σου.και αμα εχετε και ανθρωπους διπλα σας πιστεψτε με θα το ξεπερασετε ανωδυνα.και καταλαβαινω απολυτα οποιον ψαχνει λυσεις να αποφυγει το χειρουργειο αλλα καταλαβα οτι ειναι μεγαλη μπιζνα ολο αυτο και σε βαζουν ολοι στο λουκι με φυσικοθεραπειες φαρμακα κ.τ.λ.απο εδω και περα κολυμπι,περπατημα,διατροφη και το τσιγαρο πιο λιγο.μην φοβασται ειναι αδικο να τρωτε ταλαιπωρεια τσαμπα,και το νουμερο 1 ειναι η μαγνητικη και μετα ολα τα υπολοιπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φιλε Xariss επειδη έχω κάνει προ πενταμήνου δισκεκτομή με λειζερ σε συμβουλεύω να μην την κάνεις διότι ότι εκτός ότι επανέρχεται ο πόνος σε σύντομο χρονικό διάστημα και το ίδιο συνέβει σε γνωστους μου,επιπλέον προκαλεί αφυδάτωση του δίσκου πράγμα το οποίο μικραίνει το διάστημα των μεσοσπονδύλιων δίσκων.Θα 'ηταν καλύτερα να ψάξεις για δισκεκτομή με μικροεπεμβατική μεθοδο δίοτι πιστεύω ότι ειναι η πιο ανωδυνη.

Αφυδάτωση του δίσκου και ελαττωση στο διάστημα των μεσοσπονδύλιων δίσκων συμβαινει σε ολες τις δισκεκτομες! Ο πονος που επανηλθε απο που προερχεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο πονος προερχεται απο την πιεση που ασκει η προβολη του δισκου στις ριζες των νευρων ,στην δικη μου περιπτωση σε πληροφορω αυτη η πιεση εγινε πιο εντονη διοτι απλα οπως διαπιστωσαν τρεις νευροχειρουργοι εκ των υστερων η κηλη μετα το laser μεγαλωσε σε μεγεθος.τιποτε παιδια η μεθοδος αυτη απ,οτι μου ειπαν οι γιατροι ειναι ξεπερασμενη ,γινοταν στο εξωτερικο πριν απο 10 με15 χρονια .Ωρισμενοι γιατροι την εφαρμοζουν ακομη δεν ξερω τον λογο .Θα μου πεις γιατι την εκανες εσυ ?απλα δεν το εψαξα οσο επρεπε και τωρα βιωνω τις συνεπειες.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο πονος προερχεται απο την πιεση που ασκει η προβολη του δισκου στις ριζες των νευρων ,στην δικη μου περιπτωση σε πληροφορω αυτη η πιεση εγινε πιο εντονη διοτι απλα οπως διαπιστωσαν τρεις νευροχειρουργοι εκ των υστερων η κηλη μετα το laser μεγαλωσε σε μεγεθος.τιποτε παιδια η μεθοδος αυτη απ,οτι μου ειπαν οι γιατροι ειναι ξεπερασμενη ,γινοταν στο εξωτερικο πριν απο 10 με15 χρονια .Ωρισμενοι γιατροι την εφαρμοζουν ακομη δεν ξερω τον λογο .Θα μου πεις γιατι την εκανες εσυ ?απλα δεν το εψαξα οσο επρεπε και τωρα βιωνω τις συνεπειες.

Εκανα κλασσικη δισκεκτομη αλλα εμεινε μια μικρη πιεση στο νευρο. Παντως υπαρχει ιατρικη μελετη που δινει ποσοστο επιτυχιας 70% στην διαδερμικη δισκεκτομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απολυτα για το ποσοστο επιτυχιας.Μονο που για καποιον περιεργο λογο αυτοι που επιλεγουν αυτη τη μεθοδο ανηκουν στο υπολοιπο 30.το λεω αυτο γιατι πολλοι γνωστοι μου συμπεριλαμβανονται σ,αυτο το ποσοστο.Τελος παντων για να μιλησουμε λιγακι σοβαρα σε βλεπω πολυ ενημμερωμενο σε θεματα του ειδους και μπραβο σου  πραγματικα.Σου ευχομαι τα καλλυτερα!!!,                            Υ.Γ Ανηκω κ,εγω στο 30%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

γεια σας και απο μενα.εχω δυο κηλες 3-4 4-5εδω και χρονια.δεν ειναι για χειρουργριο μου ειχαν πει.με το συστημα μακενζι ειχα ξεχαασει τον πονο στη μεση για 7 χρονια.τωρα εχω 3 μηνες που ειμαι χαλια. μου ειπαν και ορθοπεδικος και φυσιοθεραπευτης οτι το προβλημα ειναι μυικο και ασταθεια της σπονδυλικης στηλης και να κανω πιλατες.εχω κανει 4 φορες και σημερα εχω τοσο πονο που κανω με δυσκολια καποια πραγματα.και οι τρεις μου ειπαν οτι ειναι απο ασκησεις και οτι ειναι λογικο.να κανω υπομονη και να μην σταματησω.εχει κανει καποιος ειδε αποτελεσματα απο πιλατες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να αλλάξεις ορθοπεδικό και φυσιοθεραπευτή φίλε μου. Σε περίοδο οξείας κρίσης, απαγορεύεται δια ροπάλου οποιαδήποτε δραστηριότητα προκαλεί πόνο. Και αυτοί σου είπαν οτι "είναι λογικό και να μην σταματήσεις" ;  :fear:

 

Ζήτα οπωσδήποτε άλλη γνώμη, και κατά προτίμηση κάποιου ορθοπεδικού/νευροχειρουργού εξειδικευμένου σε σπονδυλική στήλη . 3 μήνες που είσαι χάλια, είναι πολύς καιρός.

Επεξ/σία από kontrakultura
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας και απο μενα.εχω δυο κηλες 3-4 4-5εδω και χρονια.δεν ειναι για χειρουργριο μου ειχαν πει.με το συστημα μακενζι ειχα ξεχαασει τον πονο στη μεση για 7 χρονια.τωρα εχω 3 μηνες που ειμαι χαλια. μου ειπαν και ορθοπεδικος και φυσιοθεραπευτης οτι το προβλημα ειναι μυικο και ασταθεια της σπονδυλικης στηλης και να κανω πιλατες.εχω κανει 4 φορες και σημερα εχω τοσο πονο που κανω με δυσκολια καποια πραγματα.και οι τρεις μου ειπαν οτι ειναι απο ασκησεις και οτι ειναι λογικο.να κανω υπομονη και να μην σταματησω.εχει κανει καποιος ειδε αποτελεσματα απο πιλατες?

καλησπερα, η κηλες γλυκια μου ειναι δουλεια νευροχειργου αποκλειστικα....οποτε βρες εναν νευροχειρουργο για να μην επιδεινωσης την κατασταση σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρούλα, εγώ έκανα πιλατες κ όντως είδα διαφορά. Όμως περσοναλ με άτομο που ήταν πραγματικά γνώστης.

Σε φάση κρίσης δεν κάνεις τίποτα! Ελαφρύ περπάτημα αν κ εφόσον μπορείς. Τρεις μήνες κρίση είναι πολύ, έχεις κάνει νέα μαγνητική ή η τελευταία είναι προ επταετίας;

 

Μετά από 4 χρονια που το παλεύω συμβατικά, σκέφτομαι σοβαρά την επέμβαση. Αυτή την εβδομάδα έχω ραντεβού για νέα μαγνητική κ νευροχειρουργο. Πλέον δεν με πονάει η μέση, από τον Σεπτέμβριο που ξεκίνησα με οστεοπαθητικο η μέση μου είναι πιο ελεύθερη από ποτέ, το πόδι.όμως είναι σχεδόν ξερό... Ξεκινάω κορτιζόνη σήμερα, ελπίζω να είναι απλά η μαγιατικη κρίση που πάντα με πιάνει κ η μαγνητική να είναι ίδια με πέρυσι, αν δεν, μάλλον θα το κάνω...

Οοποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μεση με επιασε μετα απο τοσα χρονια γιατι σταματησα την γυμναστικη εκανα τη μεθοδο μακενζι.οπου εχω παει μου λενε οτι δεν ειναι για χειρουργιο και οτι το μεγαλο μου θεμα ειναι μυικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα.εμπειρικα μονο μπορω να μιλησω.για να γινει επεμβαση πρεπει να ειναι σε προχωρημενο σταδιο αλλιως μπορει να μην χρειαστει.εγω ειχα και πονο στο ποδι.ξαπλα 2 μηνες εντελως.πρωτον μαγνητικη και συμβουλες απο ειδικους οσους πιο πολους .αρχισα σημερα της φυσικοθεραπειες μετα απο την επεμβαση που εχουν περασει 18 μερες.το κακο σε ολη την ιστορια ειναι οτι εχεις τον πονο σου εχεις και τον καθενα να λεει οτι του κατεβει και σου ζαλιζουν το κεφαλι.τιποτα δεν ειναι δεδομενο ακομα και τωρα που ειμαι ψιλοκαλα.ο ενας μου λεει περπατα ο αλλος οχι ακομα.ο καθενας ειναι αλλη περιπτωση.μαγνητικη πρωτον και μετα στο κατ η στο γενηματας στο τμημα σπονδυλικης στηλης.εξωτερικα κοστιζει 3000 χιλιαρικα η διστεκτομη.στο νοσοκομειο 2 μεροκαματα.οτι απορια εχετε στειλτε μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] συμβουλες απο ειδικους οσους πιο πολους

 

[...] 

εχεις και τον καθενα να λεει οτι του κατεβει και σου ζαλιζουν το κεφαλι.τιποτα δεν ειναι δεδομενο ακομα και τωρα που ειμαι ψιλοκαλα.ο ενας μου λεει περπατα ο αλλος οχι ακομα.ο καθενας ειναι αλλη περιπτωση [...]

 

Περαστικά σου! Όμως τα δυο παραπάνω που γράφεις είναι αρκετά αντιφατικά, δεν νομίζεις;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω να εισαι καλα!


Περαστικά σου! Όμως τα δυο παραπάνω που γράφεις είναι αρκετά αντιφατικά, δεν νομίζεις;

οχι δεν νομιζω οτι ειναι αντιφατικα,στο ενα αναφερομαι σε (ειδικους) και στο αλλο στον (καθενα) του ιντερνετ την γειτονισα και την θεια με τα ματζουνια απο το χωριο.τιποτα δεν ειναι δεδομενο ακομα και τωρα που ειμαι ψιλοκαλα(αμα δεν κανω με ευλαβεια οτι μου πουν κακο του κεφαλιου μου)αμα τα κανω αυξανω της πιθανοτητες.π,χ περπαταγα 10χιλιομετρα μετα απο μια βδομαδα και ημουν ετοιμος για κολυμπι.μου ριξανε ακυρο.μιση ωρα περπατημα πλεον και κολυμπι αρχιζω σε καμια βδομαδα.ο καθενας ειναι αλλη περιπτωση αλλα κιλα αλλο σωματοτυπο αλλη δυσκολια δουλειας και αλλη ανταποκριση στην θεραπεια.ασε τον ψυχολογικο τομεα.αμα δεν καταλαβες ακομα εδω θα ειμαι γυρω γυρω καποια στιγμη θα σου απαντησω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα και απο μενα!!

Εγω ειχα δισκοκηλη με αφορητους πονους στο αριστερο ποδι!!Αφορητους οπως εχουν περιγραψει ολοι ανωθεν!Με συμβατικες μεθοδους κρατηθηκα ετσι για 5 χρονια απο το 05' εως το 10',στα 5 χρονια πια ειχα αρχισει να σερνω κυριολεκτικα το ποδι μου και να χανω την αισθηση του τελειως, οποτε απλα σαν λυση πανικου πλεον εκανα μικροδισκεκτομη!Ο πονος απο το ποδι εξαφανηστηκε εντελως(δυστυχως παρεα με οτηδηποτε αντανακλαστικο υπαρχει απο την λεκανη και κατω στην αριστερη πλευρα)!Ευτυχως πονο στην μεση δεν ειχα ποτε!Προσεχω το βαρος μου παρα πολυ και οσο μπορω περπαταω!Πριν 1 μηνα περιπου αρχισαν οι ιδιοι πονοι,η ασταθεια και τα μουδιασματα στο δεξι ποδι,λεω δεν παιζει συμπτωση ειναι,παρολα αυτα πηγα για μαγνητικη,και βρισκουμε μετρια προβολη στην ηδη χειρουργημενη ριζα(Ο5-Ι1) απο την αλλη πλευρα του δισκου ομως!!!

Το κλαμα που εχω κανει δεν περιγραφεται!!!

Χειρουργιο δεν υπαρχει περιπτωση να ξανακανω,ο πολυ γνωστος γιατρος(λογο που ετυχε να τον γνωριζει ενας φιλος)μου ειχε πει απο τοτε οτι Discogel η περιπτωση μου δεν επαιρνε,και τωρα ψαχνω εναλλακτικες!Εχω παει σε 2 γιατρους ηδη(ορθοπαιδικο,νευρολογο)και σημερα εχω ραντεβου και με νευροχειρουργο!Εχω ακουσει για φυσικοθεραπειες,πρακτικους,μασαζ και χθες μου ειπαν για οζονοθεραπεια που ακομα το ψαχνω!!Αν υπαρχει καποια καλη προταση ακομα και για γιατρο ειναι ευπροσδεκτη,μενω Αιγιο αλλα η αποσταση δεν αποτελει προβλημα αν ειναι να βρεθει λυση!!

Ευχαριστω!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...