Προς το περιεχόμενο

Δισκοκήλη - εμπειρίες


ilias8513

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή χρονιά σε όλους!Σε λίγες μέρες κλείνω χρόνο με το πρόβλημά μου!Και τί δεν έχω κάνει!!!οκ, μπορώ και περπαταώ (ο πόνος έφυγε από το πόδι) ,αλλά κάθε πρωί ξυπνάω απο τρομερούς πόνους στη μέση τωρα πια.Πρέπει να σηκωθώ και να κάτσω μισή ώρα περίπου για να μου περάσει κάπως...Ο τελευταίος γιατρος που πήγα στο metropolitan μου είπε πως το πρόβλημά μου θέλει και σπονδυλοδεσία , όμως πιστεύει πως δεν είμαι ακόμα έτοιμη λόγω μικρής ηλικίας,είπε!Δεν αντέχω άλλο παιδιά, κάθε ξημέρωμα τα ίδια! Κλείνω χρόνο πόσο ακόμα;;; :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γεια σας κι απο εμενα. Εχω κηλη στον Ο5 Ι1 σπονδυλο η οποια με ενοχλησε πολυ πριν 5 χρονια. Πονουσα στο γοφό σε καθε μου βημα και κουτσαινα μετα απο συνεχες καθισμα. Πηγα σε καθηγητη ορθοπεδικο στη Θεσσαλονικη ο οποιος συνεστησε 10 μερες ακινησια και αντιφλεγμονωδεις ενεσεις δις ημερησιως. Εγινα οχι απλα καλα αλλα για 5 χρονια ελεγα "καποτε ειχα προβλημα μεσης".Μεχρι το φετινο Ιουλιο που αρχισα να εχω φοβερη πρωινη δυσκαμψια και μαγκωμα ολης της περιοχης της λεκανης. Ξαναπηγα στον καθηγητη και μου ειπε οτι δεν ειμαι για ενεσεις αυτη τη φορα. Μου εδωσεναντιφλεγμονωδη χαπια,χωρις ξαπλα αυτη τη φορα και το μονο που βελτιωθηκε ηταν η πρωινη δυσκαμψια.Πλεον δεν χρειαζομαι ανθρωπο να με τραβηξει για να σηκωθω.

 

Μου συστησαν ορθοπεδικο γνωστο για λειζερ στη Θεσσαλονικη αλλα με φοβισε το οτι μου ειπε οτι τον πρωτο μηνα θα χειροτερεψω σε σημειο να λειπω μερα παρα μερα απο τη δουλεια και δεν εκανα λειζερ σ αυτο το γιατρο.

 

Πηγα σε αθλιατρο για ασκησεις βασικα και βρεθηκα να κανω λειζερ. Ειμαι στην 5η συνεδρια και δεν εχω δει καμια απολυτως βελτιωση.Εχει κανει αλ

ος λειζερ να μου πει μετα απο ποια επισκεψη ειδε διαφορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΣ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΣΑΣ Κ ΑΦΕΝΟΣ ΣΥΜΠΑΣΧΩ ΑΦΕΡΕΤΟΥ ΕΧΩ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΘΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΑΤΕ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ.ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΝΟΧΗ ΛΟΓΟΥ ΑΛΛΑ ΕΚΤΟΣ ΟΤΙ ΠΟΝΑΩ ΦΡΙΚΤΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΖΑΛΙΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ.ΛΟΙΠΟΝ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΟΔΥΣΣΕΙΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΠΡΙΝ 5 ΧΡΟΝΙΑ,ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΑΠΟΤΟΜΗ ΓΕΦΥΡΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΔΩΣΑ ΒΑΣΗ ΣΤΟΝ ΠΟΝΟ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΝΕΑΡΟΥ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΜΟΥ(20ΧΡΟΝΩΝ ΤΟΤΕ,ΤΩΡΑ 26) ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΠΟΝΩ ΤΗ ΜΕΣΗ ΜΟΥ ΜΕ ΠΟΛΥΩΡΗ ΟΡΘΟΣΤΑΣΙΑ ΜΕ ΤΑΚΟΥΝΙΑ(ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ) Κ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ.ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΑΝΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ Ο ΟΠΟΙΑ ΕΔΕΙΞΕ ΤΑ ΕΞΗΣ¨ΣΤΟ ΜΕΣΟΣΠΟΝΔΥΛΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 02-03 ΑΡΧΟΜΕΝΗ ΕΚΦΥΛΙΣΗ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΥ ΒΑΘΜΟΥ ΟΠΙΣΘΙΑ ΠΡΟΒΟΛΗ.ΣΤΟ ΜΕΣΟΣΠΟΝΔΥΛΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 03-4 ΟΠΙΣΘΙΑ ΠΡΟΒΟΛΗ(ΜΠΙΛΝΤΙΚΓ) ΤΟΥ ΔΙΣΚΟΥ ΜΕ ΣΥΝΟΔΟ ΕΣΤΙΑΚΗ ΔΙΑΣΠΑΣΗ ΤΟΥ ΙΝΩΔΟΥΣ ΔΑΚΤΥΛΙΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΜΟΛΙΣ ΥΠΟΣΗΜΑΙΝΟΜΕΝΟ ΕΝΤΥΠΩΜΑ ΕΠΙ ΤΟΥ ΣΚΛΗΡΑΙΟΥ ΣΑΚΟΥ ΚΕΝΤΡΙΚΑ.ΣΤΟ ΜΕΣΟΣΠΟΝΔΥΛΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 04-05 ΚΕΝΤΡΙΚΟΠΛΑΓΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΡΟΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΔΙΣΚΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΜΙΚΡΟ ΕΝΤΥΠΩΜΑ ΕΠΙ ΤΟΥ ΣΚΛΗΡΑΙΟΥ ΣΑΚΟΥ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΝΑΔΥΣΗΣ ΤΗΣ ΣΥΣΤΟΙΧΗΣ 05ΡΙΖΑΣ.ΣΤΟ ΜΕΣΟΣΠΟΔΥΛΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 05-Ι1 ΚΕΝΤΡΙΚΟΠΛΑΓΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΠΡΟΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΔΙΣΚΟΥ,ΜΕ ΣΥΝΟΔΟ ΕΣΤΙΑΚΗ ΔΙΑΣΠΑΣΗ ΤΟΥ ΙΝΩΔΟΥΣ ΔΑΚΤΥΛΙΟΥ ΑΣΚΕΙ ΗΠΙΑ ΠΙΕΣΗ ΕΠΙ ΤΟΥ ΣΚΛΗΡΑΙΟΥ ΣΑΚΟΥ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΗΣ Ι1ΡΙΖΑΣ Κ ΤΕΛΟΣ ΑΛΛΟΙΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΩ ΤΕΛΙΚΗ ΠΛΑΚΑ ΤΟΥ 05 ΣΠΟΝΔΥΛΟΥ.... ΑΡΧΙΚΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΠΙΕΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΝΕΥΡΟ(ΕΝΑΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑ ΠΡΙΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΔΕ ΤΗ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΜΟΥ)ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ Ο ΠΟΝΟΣ ΕΣΤΙΑΖΕΤΑΙ ΣΤΗ ΜΕΣΗ.ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ.ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ,ΖΕΣΤΑ ΕΠΙΘΕΜΑΤΑ, ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΜΣΑΦ ΚΑΙ ΜΥΟΧΑΛΑΡΩΤΙΚΩΝ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΟΡΦΕΣ(ΕΝΕΣΙΜΟ ΔΙΑΛΥΜΑ,ΧΑΠΙΑ ΥΠΟΘΕΤΑ)ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΖΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.ΟΤΙ Κ ΑΝ ΚΑΝΩ.ΕΙΤΕ ΣΗΚΩΣΩ ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΖΩ ,ΕΙΤΕ ΠΛΥΝΩ ΠΙΑΤΑ,ΕΙΤΕ ΣΤΑΘΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΩΡΑ ΚΑΘΙΣΤΗ Η ΟΡΘΙΑ.ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ,ΝΑ ΧΑΡΩ ΤΗ ΖΩΗ. Η ΜΟΝΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑ ΠΕΡΣΥ ΤΟ ΜΑΙΟ ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΠΡΑΚΤΙΚΟ ΝΙΚΟ ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΕΛΗ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΑΘΑΝΑΣΙΟ..7ΜΗΝΕΣ ΗΜΟΥΝ ΠΕΡΔΙΚΙ..ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ 2ΜΗΝΕΣ ΕΚΑΝΑ ΠΟΛΥΩΡΟ ΤΑΞΙΔΙ Κ ΕΚΕΙ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΣΑ...ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑ ΠΑΛΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΠΡΑΚΤΙΚΟ Κ ΜΕ 2 ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΗΜΟΥΝ 95% ΚΑΛΑ.. ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΗΚΩΣΑ ΒΑΡΟΣ Κ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΗΛΩΜΕΝΗ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ...ΕΚΑΝΑ ΠΑΛΙ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ,ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑ ΕΝΑΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΒΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ( ΜΟΥ ΚΑΝΕ 13ΕΝΕΣΕΙΣ ΔΕΞΙΑ Κ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ ΜΕ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΑΝΤΙΦΛΕΓΜΟΝΩΔΗ ΚΤΛ) ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ Σ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΠΡΑΚΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΒΑΝΑΥΣΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ(ΔΛΔ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΜΠΟΥΝΙΕΣ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΚΤΛ)... ΜΟΥ ΠΕ ΠΩΣ ΕΤΣΙ ΣΠΑΕΙ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΚΟΙΛΕΣ..Κ ΤΙΣ ΜΙΚΡΑΙΝΕΙ.ΤΟ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΜΕΡΙΚΟΙ ΘΑ ΜΕ ΒΡΙΣΕΤΕ.ΑΛΛΑ ΠΕΡΣΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ.ΕΛΕΓΑ Η ΘΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΩ Η ΘΑ ΠΑΩ Σ ΑΥΤΟΝ(ΑΝ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΤΕ ΓΙΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΚΑΝΕ ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ Ο ΘΕΙΟΣ ΜΟΥ Κ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ).ΘΕΛΩ ΑΡΧΙΚΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΒΡΗΚΑΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ Κ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΑΝ ΕΧΕΙ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΕΛΗ.ΕΓΩ ΑΚΟΥΣΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΠΟ ΓΝΩΣΤΟΥΣ.ΑΛΛΟΙ ΣΩΘΗΚΑΝ ΑΛΛΟΙ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΑΝ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ.ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΡΙΤΤΑ ΚΙΛΑ (56ΚΙΛΑ ΜΕ ΥΨΟΣ 1.70) ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ ΑΥΤΗ....ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΜΟΝΟ ΕΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ.


ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΛΕΣ.ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΕΝΗ.ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΓΩ Κ ΕΙΧΕ 7ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΜΕ ΠΙΑΣΕΙ.ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΑΠΟ ΑΠΟΤΟΜΑ ΣΗΚΩΜΑ ΒΑΡΟΥΣ.ΕΧΩ 5 ΔΙΣΚΟΚΙΛΕΣ...ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΔΛΔ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχουμε κάποιο τλφ από το χειροπρακτικό στον άγιο αθανάσιο?

ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΕΓΩ ΕΚΙ 3ΦΟΡΕΣ....ΕΧΩ 5 ΔΥΣΚΟΚΟΙΛΕΣ Κ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΖΕ.ΠΗΓΑ ΠΕΡΣΥ ΤΟ ΜΑΙΟ ΕΙΧΕ ΝΑ ΜΕ ΠΙΑΣΕΙ 7ΜΗΝΕΣ.. ΜΕ ΞΑΝΑΠΙΑΣΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ(ΟΧΙ ΝΑ ΠΕΣΩ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΑΠΛΑ ΠΟΝΟΥΣΑ)ΞΑΝΑΠΗΓΑ ΑΛΛΕΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΚΑΝΕ ΠΕΡΔΙΚΙ Κ ΕΔΩ Κ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ... ΣΗΚΟΩΣΑ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ ΒΑΛΙΤΣΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΕ ΤΟ ΑΣΑΝΣΕΡ ΣΤΟ ΟΣΕ.....ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΣΤΟΝ ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΕΛΗ...ΑΝ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΒΑΝΑΥΣΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ...ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΕΙΔΑ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα θα σας πω και εγώ κάποια στιγμή την δική μου εμπειρία αλλά επειδή πρέπει να γράψω πολλά δεν έχω τώρα χρόνο.Έχει κάνει κανείς σας χειρουργείο με την μέθοδο διαδερμικη δισεκτομη με λέιζερ?(μπαίνει με μια μικρή βελόνα στον μεσοσπονδυλιο δίσκο και εξαχνωνει ένα μικρο μέρος και έτσι η κήλη μαζεύεται.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώστε καμία πληροφορία παραπάνω για το λέιζερ. Πρώτη φορά το ακούω. 

Tα τελευταία χρόνια έχω ακούσει πολλούς ομοιοπαθείς με προβλήματα μεσης και αυχενα που έγιναν εντελώς καλά με συνεδρείες ιατρικών laser, όχι σε φυσιοθεραπευτές τα ιατρικά είναι διαφορετικής ισχύος. Στη Θεσσαλονίκη ακουγονται παρα πολυ τα ονοματα του νευρολόγου Χειμωνίδη,του Λεωνίδη και του ορθοπαιδικού Μεντζελου. Δεν εχω ακουσει καποιον που να εκανε λειζερ ιατρικο για συρρικνωση κηλης και να μην πετυχε. Εγω δεν παω σε κανεναν απο τους τρεις που ανέφερα βρεθηκα τυχαια σε αθλιατρο που κανει λειζερ. Απλα ρωταω αν καποιος εχει κανει να μου απαντησει απο ποια συνεδρία και μετά είδε αλλαγή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εμενα τελευταια μου ειπαν να παω σε νευρολογο ο οποιος μου διεγνωσε συνδρομο απιοειδους (ο απιοειδης μυς πιεζει το ισχιακο νευρο κ μιμειται τα συμπτωματα της ισχιαλγιας)κ μου ειπε οτι δεν ευθυνεται η δισκοκοιλη για τον πονο κ το τρεμουλο στο δεξι μου ποδι αλλα αυτο το συνδρομο..Μου ειπε επισης οτι ευτυχως που δεν εκανα τζαμπα εγχειριση γιατι ο πονος θα παρεμενε..Εχει μηπως κανενας απο εσας κατι παρομοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλαξη, διάταση και άσκηση του απιοειδή. Μεγάλο ποσοστό ασθενών με ισχιαλγία ανακουφίζονται με αυτά, εγώ τα δοκιμάζω σχεδόν πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εμενα τελευταια μου ειπαν να παω σε νευρολογο ο οποιος μου διεγνωσε συνδρομο απιοειδους (ο απιοειδης μυς πιεζει το ισχιακο νευρο κ μιμειται τα συμπτωματα της ισχιαλγιας)κ μου ειπε οτι δεν ευθυνεται η δισκοκοιλη για τον πονο κ το τρεμουλο στο δεξι μου ποδι αλλα αυτο το συνδρομο..Μου ειπε επισης οτι ευτυχως που δεν εκανα τζαμπα εγχειριση γιατι ο πονος θα παρεμενε..Εχει μηπως κανενας απο εσας κατι παρομοιο?

 

Τα πρωτα συμπτωματα μου αρχισαν μερικα χρονια πριν. Πριν απο ενα χρονο μου ειπε ο γιατρος οτι εχω αυτο το συνδρομο.

Οι διατασεις ολου του σωματος βοηθησαν αφανταστα στο πρωτο σταδιο (2-3 μηνες) και σιγα σιγα που μου επανηλθε η δυναμη και αργοτερα, οταν μπορεσα να περπατησω χωρις αβασταχτο πονο αρχισα ελαφρια γυμναστικη. Στην παρουσα φαση κανω ενδυναμωση στο γυμναστηριο ολου του σωματος. Διατηρω ομως τις διατασεις σχεδόν καθε μερα. Τα συμπτωματα εχουν φύγει, απλα οι μυς χρειάζονται ακόμα να μαλακώσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 17-18 μου εμφανιστηκε πονος που ηταν κυριως στο πισω μερος του ποδιου.Πονουσα διαρκως οσο και αν προσεχα στο πως θα σταθω.Εκανα μαγνητικη και ειχα δισκοκηλη.επισκεφτηκα ορθοπαιδικο στην βεροια ο οποιος ειπε οτι ειναι πολυ σοβαρο το προβλημα μου και μου προτεινε κατευθειαν εγχειρηση.κοινος χασαπης που βρισκει ευκαιρια να αρπαξει δηλαδη.επισκεφτηκα επειτα εναν νευροχειρουργο στην θεσσαλονικη ο οποιος μου ειπε οτι το προβλημα μου δεν ειναι για εγχειρηση και οτι με τον καιρο θα φτιαξει.επειτα μου προτεινε μια φιλη να παω στον υακινθο στην θεσσαλονικη οπου ειναι κεντρο αποκαταστασης.ειχε η μητερα της το ιδιο,και ισως μεγαλυτερο,προβλημα με μενα και την βοηθησε αρκετα.για την δισκοκηλη ειναι μια σχετικα νεα μεθοδος οπου την θεραπεουν με ενα μηχανημα που σε "τραβαει"( δεν ειναι τοσο ακραιο οσο ακουγεται.ουτε που το καταλαβαινεις).εκανα 10 θεραπειες.το προβλημα εξαφανιστηκε σταδιακα.μετα απο 3 χρονια μπορω να πω οτι ειναι σαν να μην ειχα ποτε αυτο το προβλημα.να σημειωσω οτι πριν παω για τις θεραπειες στον φυσιατρο εκανα και κολυμπι αλλα δεν ειχε καμια διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους !

 

Νέος στο forum , από Θεσσαλονίκη , να σας παραθέσω και εγώ την εμπειρία μου και να ζητήσω τη γνώμη σας :

 

32 ετών , ύψος 1,95 , ικανοποιητικά γυμνασμένος (κολυμβητήριο 2-3 φορές την εβδομάδα) .

 

Το πρόβλημα ξεκίνησε το περασμένο καλοκαίρι , μετά από άτσαλο σήκωμα βαριών αντικειμένων και μία πολύ απότομη κίνηση.

 

Η μαγνητική έδειξε δισκοκήλη Ο5-Ι1 .

 

Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει μεγάλος πόνος που ξεκινάει από τη μέση , αριστερό γλουτό , αριστερό πόδι , γάμπα , μερικές φορές φτάνει και στο πέλμα .

 

Ο πόνος εμφανίζεται και χειροτερεύει όταν είμαι καθιστός (στο γραφείο , στο αυτοκίνητο, σε κάποιο εστιατόριο , σε καφέ-μπαρ , οπουδήποτε) . Βελτιώνεται τα Σ/Κ που προσπαθώ να μην κάθομαι , καθώς και όταν περπατάω , κολυμπάω , κλπ. Επίσης δυσκολεύομαι στην κάμψη (σκύψιμο) .

 

Το θέμα είναι ότι πλέον φοβάμαι να κάτσω σε καρέκλα καθώς ο επερχόμενος πόνος είναι εξασφαλισμένος !!!

 

Αυτά που έχω κάνει το τελευταίο εξάμηνο είναι :

  • Επίσκεψη σε Οστεοπαθολόγο , ανατάξεις & πατήματα ,  βελτίωση ΜΗΔΕΝ
  • Επίσκεψη σε ορθοπεδικό , μου συνέστησε ξάπλα για 2 εβδομάδες και μια σειρά από κοκτέιλ ενδομυϊκών ενέσεων (Voltaren , κορτιζόνη, κλπ.), βελτίωση μόνο το πρώτο 24ωρο μετά από κάθε ένεση, στη συνέχεια επαναφορά του αρχικού πόνου
  • Επίσκεψη σε διάσημο χειροπρακτικό στην Έδεσσα , βελτίωση μεγάλη το πρώτο μισάωρο , στη συνέχεια επαναφορά του αρχικού πόνου
  • Επίσκεψη σε άλλο ορθοπεδικό , μου κάνει ενδοτρηματική έγχυση κορτικοστεροειδών σε χειρουργείο Ιδ. Κλινικής , βελτίωση ΜΗΔΕΝ
  • 25 επισκέψεις σε φυσιοθεραπευτή , βελτίωση 15-20% μετά τις πρώτες επισκέψεις , στη συνέχεια καμία περαιτέρω βελτίωση
  • Καθημερινές ασκήσεις McKenzie (3 φορές τουλάχιστον την ημέρα) , βελτίωση 5%
  • Κολύμβηση (ελεύθερο) 2-3 φορές την εβδομάδα , βελτίωση ΜΗΔΕΝ
  • Δεύτερη ενδοτρηματική έγχυση σε Κλινική , βελτίωση ΜΗΔΕΝ
  • Επίσκεψη σε γνωστό ορθοπεδικό από Αθήνα που διαφημίζει φανατικά το Discogel , μου το προτείνει κατευθείαν αυτό ή εγχείριση (δεν περίμενα και κάτι άλλο από αυτόν)
  • Επισκέψεις σε γνωστή χειροπρακτικό-γιατρό από Ανατολική Χώρα , η οποία είχε σώσει πολύ κόσμο (σύμφωνα με εμπειρίες γνωστών μου – έγκυρες) , βελτίωση ΜΗΔΕΝ
  • Επισκέψεις σε γνωστή Βιοθεραπεύτρια (μην γελάσετε ειρωνικά , είμαι απελπισμένος και γνωστό μου άτομο-αθλητής είχε σωθεί από αυτήν…) , πατήματα και επαλείψεις με «ειδικό φάρμακο», βελτίωση ΜΗΔΕΝ

Αυτά που απομένουν και δεν έχω δοκιμάσει ακόμα , είναι:

  • Θεραπείες με Laser (υπάρχει ένας νευρολόγος στην Αν. Θεσσαλονίκη με καλά αποτελέσματα)
  • Βελονισμός (???)
  • Discogel
  • Δισκεκτομή

 

Το θέμα είναι ότι πλέον δεν «μένω» ποτέ στο κρεβάτι , αλλά η ποιότητα ζωής μου έχει πέσει πάρα πολύ λόγω αυτού του ηλίθιου καθημερινού έντονου πόνου . Ειδικότερα τις μέρες που έχει πολλή υγρασία (σύνηθες εδώ στα Βόρεια) , η κατάσταση είναι ανυπόφορη .

 

Με το που θα πάρω αντιφλεγμονώδες χάπι , για 24 ώρες είμαι περδίκι , αλλά μετά η κατάσταση επανέρχεται στα ίδια .

 

Αυτόν τον καιρό συνεχίζω το κολύμπι και τις ασκήσεις , αλλά βελτίωση δεν υπάρχει .

 

Ο φυσιοθεραπευτής μου είχε πει ότι πιθανώς έχουν δημιουργηθεί «οστεόφυτα» στο επίμαχο σημείο , που δυσκολεύουν πολύ την κατάσταση .

 

Αυτή είναι η εμπειρία μου , θέλω και πρέπει να λύσω το πρόβλημα , αλλά ειλικρινά πλέον δεν ξέρω αν μπορώ και πως …

 

Οποιαδήποτε άποψη-συμβουλή καλοδεχούμενη .

 

Ευχαριστώ και Sorry για το μακροσκελές κατεβατό !

Γιατί θα πρέπει να τα τραβάς όλα αυτά και να μην κάνεις μία μικροδισκεκτομή σε γιατρό που εμπιστεύεσαι. Αν δεν έχεις σπασμένο δίσκο ψάξε και για τη διαδερμική δισκεκτομή που είναι ακόμα πιο απλό.

Γιατί θα πρέπει να τα τραβάς όλα αυτά και να μην κάνεις μία μικροδισκεκτομή σε γιατρό που εμπιστεύεσαι. Αν δεν έχεις σπασμένο δίσκο ψάξε και για τη διαδερμική δισκεκτομή που είναι ακόμα πιο απλό.

Από προσωπική εμπειρία κατέληξα στα εξής: αν ο δίσκος έχει σπάσει και πιέζει το νεύρο του ποδιού τα πράγματα είναι σκούρα και το πιθανότερο να χρειαστεί μικροδισκεκτομή, αλλιώς μπορείς να περιμένεις να περάσει συντηρητικά αλλά μάλλον θα περιμένεις τζάμπα.

 

Αν ο δίσκος δεν έχει σπάσει και τα συμπτώματα είναι πιο ήπια επιμένεις σίγουρα συντηρητικά αλλά αν δεν έχεις μεγάλη πολυτέλεια χρόνου δοκιμάζεις κάποια διαδερμική μέθοδο με τοπική αναισθησία. Εγώ προτείνω τη διαδερμική δισκεκτομή και αν αποφασίσετε χειρουργείο βρείτε κάποιον γιατρό που να κάνει όλες τις μεθόδους (τζελ, διαδερμική δισκεκτομή, μικροδισκεκτομή, σπονδυλοδεσία), έτσι ώστε να επιλέξει την καλύτερη για εσάς και όχι να προτείνει το ίδιο σε όλους.

 

Κουράγιο σε όλους!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...