Προς το περιεχόμενο

Δισκοκήλη - εμπειρίες


ilias8513

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και απο εμένα , ταλαιπωρούμε με 2 κήλες χαμηλα στη σπονδ.στυλη έντονα από το Νοέμβρη μήνα , έχω κάνει 10 φυσιοθεραπείες με laser & ηλεκτροβελονισμό και δεν είδα κανένα αποτέλεσμα , έντονος πόνος στο δεξί πόδι (γλουτό , γάμπα και πάνω από την φτέρνα) , δεν αντέχω την πολύωρη ορθοστασία αλλα και το πάρα πολύ καθισιό  , μόνο το χαλαρό περπάτημα και η ξάπλα με ανακουφίζουν . Τώρα είμαι σε φάση που έχω παρακολουθήσει 2 μαθήματα "PILATES"  και μπορώ να πω πως βλέπω μια ικανοποιητική διαφορά , λέτε τελικά να βοηθάει αυτή η γυμναστική ? Εχει δοκιμάσει κανένας αλλος ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγω το ξεπερασα κατα ενα πολυ μεγαλο ποσοστό με λιγες φυσιοθεραπείες και στη συνεχεια με γυμναστικη. Τώρα, συνεχίζω να κανω σχεδον καθημερινα τις ασκησεις του φυσιοθεραπευτη ενώ εχω προσθέσει και λίγες πιο συνθετες ασκησεις. Βεβαια εγω είχα κήλη και μια ελαφρια σκολίωση που μου δημιουργούσε το πρόβλημα και ποτέ ενόχληση στο πόδι. Είχα φτάσει σε σημείο όμως να μην μπορω να μενω πολυ ωρα όρθιος, να αποφευγω καθε είδους ασκηση και να μην μπορώ να τρέξω.. Σεπτεμβρη έκανα 8 φυσιοθεραπείες και από 1η Οκτώβρη ξεκίνησα τρέξιμο, στην αρχή το τρέξιμο, ειδικα στο τέλος ήταν λίγο κουραστικό για τη μέση οπότε πριν και μετά έκανα καποια σετ ασκησεων για να επαναφέρω την ευλυγισία στη μέση μου. Τώρα πια πηγαινω γυμναστήριο, μπορώ να τρεχω 6-8κμ, δεν με ενοχλεί πότέ η μέση στο περπάτημα και είμαι μια χαρά. Μικροενοχλήσεις μπορεί να έχω μόνο όταν ξυπνάω αλλά και αυτές για λίγο μέχρι να ζεσταθούν οι μυς. 

Θεωρώ τη γυμναστική, αν και στην αρχή δεν φαίνονται τα αποτελέσματα της, ευεργετική για τη μέση. ΕΙδικά ασκήσεις σταθεροποιησης του κορμού ειναι εξαιρετικά αποδοτικές, αν και χρειάζονται χρόνο για να αποδώσουν. Επίσης εμένα με βοήθησαν παρα πολύ και ασκήσεις απαγωγών γιατι με βοηθησαν να στέκομαι σωστά και να μη γέρνω προς μια πλευρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο εμένα , ταλαιπωρούμε με 2 κήλες χαμηλα στη σπονδ.στυλη έντονα από το Νοέμβρη μήνα , έχω κάνει 10 φυσιοθεραπείες με laser & ηλεκτροβελονισμό και δεν είδα κανένα αποτέλεσμα , έντονος πόνος στο δεξί πόδι (γλουτό , γάμπα και πάνω από την φτέρνα) , δεν αντέχω την πολύωρη ορθοστασία αλλα και το πάρα πολύ καθισιό , μόνο το χαλαρό περπάτημα και η ξάπλα με ανακουφίζουν . Τώρα είμαι σε φάση που έχω παρακολουθήσει 2 μαθήματα "PILATES" και μπορώ να πω πως βλέπω μια ικανοποιητική διαφορά , λέτε τελικά να βοηθάει αυτή η γυμναστική ? Εχει δοκιμάσει κανένας αλλος ?

Καλησπέρα, και εγώ έχω μια μεγάλη κηλη στη μέση στον 0 5., εγώ προσπάθησα να ξαναπάω σε γυμναστήριο ξανά αλλά πονουσα κάθε φορά που πήγαινα, εδώ και κάποιους μήνες ξξεκίνησα pilates και έχω δει μεγάλη διαφορά, στην αρχή υπήρχε μια μικρή ενόχληση αλλά όσο περνούσε ο καιρός πηγαινα όλο και καλύτερα!τώρα δεν πονάω καθόλου, ελάχιστα μουδιαζει το πόδι μο. αυτό που έχω καταλάβει για εμένα οι κηλες θέλουν γέρους κοιλιακούς, ραχιαιους και γλουτούς για να μην πονάς!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, και εγώ έχω μια μεγάλη κηλη στη μέση στον 0 5., εγώ προσπάθησα να ξαναπάω σε γυμναστήριο ξανά αλλά πονουσα κάθε φορά που πήγαινα, εδώ και κάποιους μήνες ξξεκίνησα pilates και έχω δει μεγάλη διαφορά, στην αρχή υπήρχε μια μικρή ενόχληση αλλά όσο περνούσε ο καιρός πηγαινα όλο και καλύτερα!τώρα δεν πονάω καθόλου, ελάχιστα μουδιαζει το πόδι μο. αυτό που έχω καταλάβει για εμένα οι κηλες θέλουν γέρους κοιλιακούς, ραχιαιους και γλουτούς για να μην πονάς!

Σε ευχαριστώ πολύ Isabella88 , ελπίζω ολα να πάνε καλά !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ασχολούμαι χρόνια με τα βάρη, εννοείται πάντα με διατάσεις ζέσταμα κτλ.. 

Εδώ και 1 χρόνο έχω μια προβολή μικρού βαθμού στον αυχένα οπου λένε οι γιατροι ειναι φυσιολογικη επειδή κάνω βάρη και δουλεύω και σε οικοδομή, ανακαινίσεις και τέτοια..

 

Κάνοντας μια μαγνητική προχτές στη μέση γιατί πριν 2 βδομάδες στα καλά καθούμενα με άφησε στο κρεβάτι 3 μέρες και με πέθανε στο πόνο όλη η μέση και η πλάτη είδα οτί και εκεί έχω μια προβολή..

 

Φυσιοθεραπείες δεν βοήθησαν καθόλου στον αυχένα όσο είχα πόνους, και εδώ και 1 χρόνο έχω αφήσει τα βάρη. Σκέφτομαι να ξαναξεκινησω οι μισοί γιατροί μου λένε να ξεκινήσω, οι άλλοι μου λένε ποτέ ξανα βάρη,

 

Ενοχλήσεις έχω που και που και στον αυχένα και στη μέση, μερικές φορές γίνεται και πόνος. Επίσης έχω σχολίαση προς τα αριστερά.

 

Άμα συνεχίσω το ζόρισμα με βάρη στο γυμναστήριο οι προβολές θα γίνουν κοίλες?

Υπάρχει καμιά περίπτωση να ξαναεπανέλθω 100%. Σκοπός μου ήταν να ασχοληθώ με το bodybuilding.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

SOS!!!Παιδια ειμαι σε εξαρση αυτη τη στιγμη κ ποναω πολυ..Δισκοκηλη στον Ο5-Ι1 εδω κ 5 χρονια..Το ηλεκτρομυογραφημα εδειξε οτι πιεζονται 3 ριζες, Ο4,Ο5 και Ι1..Θα μπορουσε κανεις να μου προτεινει ενα καλο ορθοπεδικο ή νευροχειρουργο στη Θεσσαλονικη?Εχω παει στο παρελθον σε 3 αλλα ενω ολοι μου λενε οτι η κηλη δεν ειναι χειρουργησιμη περα απο χαπια για τον πονο δεν προτεινουν κατι αλλο..Φυσικα λενε ενδυναμωση αλλα πως θα την κανω οταν ποναω κ μονο που ειμαι ορθια?

Θα εκτιμουσα οποιαδηποτε βοηθεια..Αν θελετε μπορειτε να μου στειλετε κ π.μ.Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!! :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SOS!!!Παιδια ειμαι σε εξαρση αυτη τη στιγμη κ ποναω πολυ..Δισκοκηλη στον Ο5-Ι1 εδω κ 5 χρονια..Το ηλεκτρομυογραφημα εδειξε οτι πιεζονται 3 ριζες, Ο4,Ο5 και Ι1..Θα μπορουσε κανεις να μου προτεινει ενα καλο ορθοπεδικο ή νευροχειρουργο στη Θεσσαλονικη?Εχω παει στο παρελθον σε 3 αλλα ενω ολοι μου λενε οτι η κηλη δεν ειναι χειρουργησιμη περα απο χαπια για τον πονο δεν προτεινουν κατι αλλο..Φυσικα λενε ενδυναμωση αλλα πως θα την κανω οταν ποναω κ μονο που ειμαι ορθια?

Θα εκτιμουσα οποιαδηποτε βοηθεια..Αν θελετε μπορειτε να μου στειλετε κ π.μ.Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!! :(

εγω εκανα χειρουργειο πριν 1,5 μηνα 4-5 ....σε  7 ωρες περπατουσα κιολας...τωρα ποια κανω τα παντα σου στελνω μηνυμα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα κι απο μενα παιδια ειπα να σας γραψω την συντομη flash gordon  εμπειρια που ειχα με μια δισκοκηλη.Ειμαι 1.85 υψος 90 κιλα (τωρα χανω γιατι χρειαζεται) και 39 ετων Το ονομα μου Νικος. Λοιπον ποτε δεν μ εχει ενοχλησει η μεση μου ουτε μια φορα κι αυτο δεν ειναι υπερβολη λεω αληθεια. Εκανα τη γυμναστικουλα μου στο γυμναστηριο απλα κι ωραια χωρις πολλα πολλα και ολα καλα. Ωσπου 15 Μαρτιου ξυπναω το πρωι και την εχω ακουσει στερεοφωνικα. Δεν μπορω να σταθω ορθιος παρα σκυφτος και ποναγα σε ολη την μεση μου πισω χαμηλα.Πηρα Norgesic και  xefo γιατι ετσι μου ειπαν για μια εβδομαδα αλλα τζιφος. Ο πονος εφυγε απο μεση και πηγε στο αριστερο ποδι μεχρι γαμπα μεχρι δαχτυλα. Μεγαλο πακετο ουτε 5 μετρα περπατημα ειχα φρικαρει.Ηλπιζα απλα να μου περασει διοτι ημουν ασχετος απο τετοιου ειδους θεματα. Πηγα σε ορθοπαιδικο μου εγραψε μαγνητικη κι αφου την εκανα ειχα μια δισκοκηλη ευμεγεθης στο 04-05 διαστημα με εντονη πιεση του νευρου. Στο μεταξυ εψαξα τα ΠΑΝΤΑ  για το θεμα μεσω ιντερνετ και γνωστων ετσι ωστε αφου χανω χρονο τουλαχιστον να ενημερωθω. Πηγα σε 5 γιατρους και ολοι ειπαν χειρουργειο. Μπηκα χειρουργειο 13 Μαιου 2015 πριν μια εβδομαδα δηλαδη κι εκανα δισκεκτομη. Ολα πηγαν αψογα σηκωθηκα την επομενη μερα και 4 μερες νοσηλειας μετα πηγα σπιτι μου.Ο πονος εξαφανιστηκε το ποδι μου επανερχεται πολυ αργα βεβαια αλλα αυτο ειναι φυσιολογικο κι αυριο παω να μου βγαλουν ραμματα και να παρω οδηγιες χρησεως για κανα τριμηνο.Αισθανομαι παρα πολυ καλα περπαταω και ξαπλωνω εναλλαξ τις πρωτες μερες γιατι το καθισμα στην αρχη απαγορευεται εκτος απ την ωρα που τρως. Τωρα επειδη ξερω οτι ολοι πελαγωνουν κι αγχωνονται διαβαζοντας διαφορα για αποτελεσματα και μεθοδους εχω να πω τα εξης. Ηδισκοπλαστικη κανει δουλεια μονο αν η κηλη εχει αθικτο τον ινωδη δακτυλιο. Αν εχει σπασει και χυνεται το τζελ ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ. Η ενδοσκοπικη μεθοδος που εχει μικροτερη τομη εχει ακριβως τα ιδια αποτελεσματα με την κλασσικη μεθοδο απλα σε μενα επρεπε να γινει κλασσικη μεθοδος λογω περιπτωσης. Δεν θελουν ολες οι περιπτωσεις χειρουργειο απλα εγω επιασα το τζοκερ... Ο γιατρος μου μου ειπε θα επανελθω πληρως οπως ημουν πριν χωρις θεματα κι οντως μερα με την μερα το διαπιστωνω κι εγω αυτο. Απλα επειδη ειναι μεση θελει παραπανω χρονο απ οτι ενα σπασιμο χεριου για να γινει εντελως καλα. Με λιγα λογια λυτρωθηκα. Το χειρουργειο  δεν το φοβαμαι ετσι κι αλλιως κι οταν εχει να κανει με την υγεια μου δεν παιζω οποτε αναγκαστικα το εκανα.Δεν το μετανιωνω ουτε στιγμη σας μιλαω απο καρδιας. Θα ξαναγραψω σε ενα μηνα απο τωρα για να εχετε τουλαχιστον και ενα σημειο αναφορας γιατι καταλαβαινω και το αγχος και τον πονο οποιου υποφερει απο κατι τετοιο. Τελος θα σας πω και το ονομα του γιατρου και του νοσοκομειου γιατι πιστευω οτι καλο ειναι να τα λεμε αυτα τα πραγματα χωρις ταμπου. Αν καποιος πιστευει οτι ειναι διαφημιση προβλημα του. Εκανα την επεμβαση στο ασκληπιειο Βουλας με νευροχειρουργο τον κυριο Μακρυγιαννακη. Αψογα ολα και πληρωμενα απο το ΙΚΑ. Αυτα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

sureall13  περαστικα σου και γρηγορα, που θα ειναιιιιιιιιιιιι!!! και εγω μετα απο 2 μηνες χειρουργειο πεταωωωωωωωωωωωω, κανω σεδον τα παντα το μονο που δεν με αφηνει ειναι να σηκωσω βαρος!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζονται 3 μήνες (min) με 6μήνες (max) για να ολοκληρωθεί κατά 90-95%  η επούλωση των ιστών, του οστού, των συνδέσμων και του δίσκου. Του δε νεύρου μπορεί να φτάσει και 12 μήνες. Η οποία συμβαίνει τόσο αργά λόγω της πολύ μικρής αιμάτωσης της περιοχής.

Ο γιατρός μου μου εξήγησε οτι στατιστικά η συντριπτική πλειοψηφία των υποτροπών συμβαίνει λόγω πρόωρης και λανθασμένης κινητοποίησης και επιβάρυνσης κατά τους πρώτους 3 μήνες...

 

Περαστικά και να ακολουθείτε ευλαβικά τις οδηγίες του γιατρού σας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ mariamary και kontrakultura. Σωστα τα λετε ειμαι ετοιμος να μην ξεθαρεψω και θ ακολουθησω τις οδηγιες του γιατρου μου κατα γραμμα και αυστηρα. Αλλωστε δεν εχει νοημα να την ξαναπατησουμε. Σιδερενιοι ολοι μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα κ απο μενα...εχω κ γω μια κηλη στο μεσοσπονδυλιο δισκο ο5 π ασκει πιεση στη Ι5 ριζ....εχω επισκεφτει 7ιατρους 6νευροχειρουργους κ 1ορθοπαιδικο...ειλικρινα δε μπορω να βγαλω ακρη...ορισμενες φορες απορω πως αυτοι οι ανθρωποι εγιναν ιατροι...!!!τελοσπαντων...ολοι με εστειλαν σε καποιον δικος τους φυσιοθαραπευτη η φυσιατρο αλλα τζιφος...το μονο π εχω καταφερει ειναι να ξοδεψω 2000 κ βαλε ευρω χωρις αποτελεσμ...κ φισιοθεραπεια κλασσικη κ κρεβατι αποσημπιεσηςω κ κινησιοθεραπεια κ κολυμπι κ ενδυναμωση κορμου ολα τα εκανα...μονο λειζερ δε εκανα π εχω ακουσει σε καποιον για θεσσαλονικη πως κανει κ μπορει να σου μαζεψει τη κηλη λιγακι...ετσι λενε...αν κ απλο λειζερ μ εχουν κανει πολλες φορες οπου πηγα τωρα τι διαφορετικο εχει ο συγκεκριμενος δε γνωριζω...για να μη σαες κουραζω κ συγγνωμη π βγαζω αρνητισμο κ γκρινιαζω αλλα δε παει ρε παιδια...εχω χασει τη υπομονη μου πλεον...θελω να ρωτησω αν γνωριζει καποιος να μ πει για καποια μεθοδο δισκεκτομης με λειζερ...χωρις τομη...το εδειξε στο αντ1 στην εκπομπη πανω απο ολα η υγεια καθε κυριακη την εχει...επισης θελω να ρωτησω αν λενε πι ιατροι π πηγατε εσεις να βαλετε δισκακι...εμενα μ το προτειναν οι μισοι ενω αλλοι ειπαν απλη δισκεκτομη...ευχαριστω εκ των προτερων

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα κ απο μενα...εχω κ γω μια κηλη στο μεσοσπονδυλιο δισκο ο5 π ασκει πιεση στη Ι5 ριζ....εχω επισκεφτει 7ιατρους 6νευροχειρουργους κ 1ορθοπαιδικο...ειλικρινα δε μπορω να βγαλω ακρη...ορισμενες φορες απορω πως αυτοι οι ανθρωποι εγιναν ιατροι...!!!τελοσπαντων...ολοι με εστειλαν σε καποιον δικος τους φυσιοθαραπευτη η φυσιατρο αλλα τζιφος...το μονο π εχω καταφερει ειναι να ξοδεψω 2000 κ βαλε ευρω χωρις αποτελεσμ...κ φισιοθεραπεια κλασσικη κ κρεβατι αποσημπιεσηςω κ κινησιοθεραπεια κ κολυμπι κ ενδυναμωση κορμου ολα τα εκανα...μονο λειζερ δε εκανα π εχω ακουσει σε καποιον για θεσσαλονικη πως κανει κ μπορει να σου μαζεψει τη κηλη λιγακι...ετσι λενε...αν κ απλο λειζερ μ εχουν κανει πολλες φορες οπου πηγα τωρα τι διαφορετικο εχει ο συγκεκριμενος δε γνωριζω...για να μη σαες κουραζω κ συγγνωμη π βγαζω αρνητισμο κ γκρινιαζω αλλα δε παει ρε παιδια...εχω χασει τη υπομονη μου πλεον...θελω να ρωτησω αν γνωριζει καποιος να μ πει για καποια μεθοδο δισκεκτομης με λειζερ...χωρις τομη...το εδειξε στο αντ1 στην εκπομπη πανω απο ολα η υγεια καθε κυριακη την εχει...επισης θελω να ρωτησω αν λενε πι ιατροι π πηγατε εσεις να βαλετε δισκακι...εμενα μ το προτειναν οι μισοι ενω αλλοι ειπαν απλη δισκεκτομη...ευχαριστω εκ των προτερων

 

καλησπερα, εμενα μου βγηκε 1800ε ολο το χειρουργειο, νομιζω πως αδικα τα εδωσες τα 2000ε...οσο για το λειζερ που λες επειδη το εψαξα και εγω ειναι για λιγο διαστημα δυστυχως..αν θες την γνωμη μου που πηγα σε πολλους γιατρους η μονη λυση ειναι το χειρουργειο...αν θελεις και εισαι θεσαλονικη μπορω να σου στειλω το τηλ του γιατρου που εκανα εγω ειναι μεσω εοππυ να παρεις μια γνωμη απο αυτον, γιατι ειναι πανω απο ολα ανθρωπος,...τον θεωρω κορυφη...σου ευχομαι τα καλυτερα!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εαν φοβαστε το χειρουργειο της κλασικης δισκεκτομης, μπορειτε να κανετε διαδερμικη δισκεκτομη γρηγορα και αναιμακτα χωρις νοσηλεια σε νοσοκομειο. Τα αποτελεσματα ειναι περιπου τα ιδια με την κλασικη δισκεκτομη.

Επεξ/σία από gronx5
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Xariss επειδη έχω κάνει προ πενταμήνου δισκεκτομή με λειζερ σε συμβουλεύω να μην την κάνεις διότι ότι εκτός ότι επανέρχεται ο πόνος σε σύντομο χρονικό διάστημα και το ίδιο συνέβει σε γνωστους μου,επιπλέον προκαλεί αφυδάτωση του δίσκου πράγμα το οποίο μικραίνει το διάστημα των μεσοσπονδύλιων δίσκων.Θα 'ηταν καλύτερα να ψάξεις για δισκεκτομή με μικροεπεμβατική μεθοδο δίοτι πιστεύω ότι ειναι η πιο ανωδυνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...