Προς το περιεχόμενο

Δισκοκήλη - εμπειρίες


ilias8513

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και από εμένα είμαι καινούρια στο club  του πόνου και είπα να μοιραστώ και εγώ την εμπειρία μου… είμαι στο κρεβάτι απ τις 28.12 με απίστευτους πόνους στον γλουτό, την ουρίτσα, μηρό, πόδι και τραβαει μέχρι κάτω στο πέλμα στο μικρό δαχτυλάκι , περπατώ με μεγάλη δυσκολία να κάτσω ούτε για πλακά … πήγα στο ορθοπεδικό μου έδωσε χάπια και  μου είπε θα πέραση ..δεν πέρασε… ξαναπήγα μου έγραψε 3 ενέσεις  που και αυτές δεν έκαναν τπτ … μετά πήγα σε έναν χειρονακτικό στην Έδεσσα ο οποίος με έκανε φυσαρμόνικα χαχα επιτόπου σταμάτησε ο πόνος στην ουρίτσα αλλά μόνο αυτό.. οπότε ψάχτηκα και βρήκα άλλον ορθοπεδικό οποίος επιτόπου με έστειλε για μαγνητική.. Ο5-Ι1 κήλη τα υπόλοιπα δεν τα θυμάμαι τώρα… έκανα 5 μέρες ενέσεις πρωί βράδυ και έπαιρνα και σταγόνες Τramal 3 φορές την ημέρα ,δεν της άντεξα   και τις έκοψα. Τώρα παίρνω Relief και Arcoxia και Helides για το στομάχι. Ο πόνος την νύχτα και το πρωί είναι τρελλλλλλααα ένα 10αρι απ το μεσημέρι και μετά κάπως καλύτερα 8,5….

 

Χθες λοιπόν πήγα πρώτη φορά για λέιζερ και αποσυμπίεση της σπονδυλικής στήλης (decompression table) δεν πόνεσα καθόλου την ώρα της θεραπείας αλλά πέρασα μια πολύ δύσκολη νύχτα βεβαία με προειδοποίησε ο φυσικοθεραπευτής είπε πως της πρώτες δυο φορές θα ποναω και μετά θα δω μεγάλη διαφορά… οφείλω να πω πως σήμερα είναι πρώτη μέρα που ΚΑΘΙΣΑ στο τραπέζι να φάω ( placebo effect) δεν ξέρω… σήμερα θα ξαναπάω κ βλέπουμε …10 συνεδρίες θα κάνω συνολικά λέιζερ κ αποσυμπιεση εύχομαι να με βοηθήσει και να σταματήσει ο πόνος θα σας ενημερώσω….

ίσως τελικά υπάρχει τρόπος ??   

Σας εύχομαι όλους περαστικά και υπομονή!!! :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν είναι placebo effect, όντως βοηθάει. Αλλά βοηθά μόνο τις πρώτες 2-3 φορές. Τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση, δεν είδα καμία διαφορά μετά την 4η συνεδρία. Στηριζόμενος μόνο στις εμπειρίες μου και χωρίς να είμαι γιατρός ή φυσικοθεραπευτής, νομίζω πως υπάρχει λογική εξήγηση. Αυτό που έκανες δεν είναι ανασταλτικό μέτρο αλλά ένας τρόπος ανακούφισης. Όταν πας για πρώτη φορά, είναι λογικό να ανακουφιστείς αφού δεν είχες ξανακάνει κάτι παρόμοιο. Το ίδιο ισχύει και με τα χάπια. Τις πρώτες βδομάδες είδα διαφορά στον πόνο αλλά από ένα σημείο και μετά καμία. Λογικό αν σκεφτούμε πως ο οργανισμός "συνηθίζει" το φάρμακο. Το ίδιο ισχύει επίσης και με τη χρήση θερμοφόρας στη μέση. Στο 5λεπτο ανακουφίζεσαι αλλά μετά έχεις ξανά τα ίδια. Όλες αυτές οι πρακτικές εντάσσονται σε ένα πλαίσιο καταπραϋντικών μέτρων και δεν εξουδετερώνουν το πρόβλημα.

 

Η άποψη μου είναι πως κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, όπως και το πρόβλημα του καθενός. Κήλη με κήλη έχει διαφορά. Άπαξ και έχεις κήλη, δεν φεύγει. Αλλά ανάλογα με το μέγεθος του προβλήματος, μαθαίνεις να ζεις με αυτή. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν κήλη από μικρά παιδιά και τώρα είναι ηλικιωμένοι. Βέβαια το πρόβλημα τους δεν είναι τόσο οξύ όσο το δικό σου και για αυτό το λόγο έμαθαν να ζουν με αυτή. Σε αυτή την περίπτωση είναι λογικό να μην σκέφτονται εγχειρίσεις και απλά να ελαχιστοποιούν το πόνο το διάστημα που αυτός εμφανίζεται (συνήθως χειμώνα). Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν κήλη και δεν ξέρουν ότι έχουν γιατί απλούστατα δεν νιώθουν τον πόνο. Σε αυτό παίζει ρόλο ο σωματότυπος του καθενός και ο οργανισμός του. 

 

Εγώ θα μιλήσω για περιπτώσεις σαν τις δικές μας. Να μην μπορείς να κάτσεις σε καρέκλα, να μην μπορείς να δέσεις τα κορδόνια, να μην μπορείς να κοιμηθείς το βράδυ. Να μην μπορείς να κάνεις sex και γενικά να μην υφίσταται προσωπική ζωή εξαιτίας αυτού του προβλήματος. Αν από όρθια στάση, δεν σκύβεις μπροστά περισσότερο από 15-20 μοίρες τότε τι φυσικοθεραπείες να κάνεις; Αν δεν μπορείς να σηκώσεις το πόδι σου, τι να σου κάνει ο βελονισμός; Εγώ έκανα τη μικροδισκεκτομή και από τότε ζω σαν άνθρωπος. Σαν να μην είχα ποτέ το πρόβλημα. Πήρα πρώτα 3-4 ιατρικές γνώμες, έκανα τις φυσικοθεραπείες, πήρα τα φάρμακα αλλά αποτέλεσμα δεν είδα. Περισσότερες πληροφορίες έχω γράψει στην 7η σελίδα του παρόντος. Γενικότερα εμπιστεύομαι τους ιατρούς και αλίμονο αν δεν τους εμπιστευόμουν εν έτη 2013 που έκανα την επέμβαση. Έψαξα πολύ, βρήκα τον καλύτερο σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια και προχώρησα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Γειά σας!

 

Είμαι 31 ετών και η δική μου ιστορία άρχισε το 2009 όταν άρχισε ο πόνος στη μέση μετά από απότομη ανύψωση βάρους. Αρνητική προδιάθεση οι αυξομειώσεις βάρους, η έλλειψη άσκησης, η καθιστική ζωή. Ο πόνος συνεχιζόταν, πήγα στο γιατρό και η μαγνητική έδειξε 2 μεγάλες δισκοκήλες 04-05 και 05-Ι1. Πέρα από φάρμακα και ξεκούραση δεν έκανα κάτι άλλο...

Ο πόνος με τον καιρό ελλατώθηκε σε πιο υποξύ και ανεκτό βαθμό, αλλά εγκαταστάθηκε στο δεξί γλουτό μου, με διαφόρων μορφών αλλά ήπιες ενοχλήσεις στο δεξί πόδι (ισχιαλγία), και έγινε μόνιμος 24 ώρες το 24ωρο/7ημέρες την εβδομάδα. Το πολύ περπάτημα και ο έλεγχος του βάρους μου με βοηθούσαν αρκετά. Όταν πρόσεχα ήμουν σχετικά καλά, όταν δεν πρόσεχα χειροτέρευε. Έμαθα να ζω με αυτόν 5 ολόκληρα χρόνια, με προσοχή, με παυσίπονα, αντιφλεγμονώδη και ξεκούραση όταν χειροτέρευε. Αυτό μου είπαν και οι γιατροί που επισκέφθηκα να κάνω (Ορθοπαιδικοί, Ρευματολόγοι). Μια τυχαία ενδιάμεση μαγνητική το 2013 έδειξε οτι η 04-Ι1 κήλη είχε μεγαλώσει ελαφριά.

Πίστευα οτι έτσι θα συνεχιζόταν η ζωή μου μέχρι που τον Οκτώβριο του 2014 έγινε το μεγάλο "μπαμ". 

Τεράστιος πόνος, είχα στραβώσει, δεν μπορούσα να περπατήσω, δεν μπορούσα να καθήσω, δεν μπορούσα να ξαπλώσω, το δεξί πόδι δεν δούλευε καλά. Απευθύνθηκα σε ορθοπεδικό που μου είπε οτι έχω σχετική ένδειξη χειρουργείου (μεγάλες κήλες που πιέζουν πολύ τις νευρικές ρίζες, ανθεκτικός μακροχρόνιος πόνος και ελαφριά ατροφία των μυών του δεξιού ποδιού και των γλουτιαίων λόγω χρόνιας πίεσης της νευρικής ρίζας) ωστόσο το ιατρικό πρωτόκολλο υπαγορεύει πρώτα γενναία συντηρητική θεραπεία και εγχείρηση μόνο σε αποτυχία αυτής. Το πήγαμε συντηρητικά λοιπόν.

Πέρα από τη φαρμακευτική αγωγή (παυσίπονα+ΜΣΑΦ) απευθύνθηκα σε φυσικοθεραπευτή. Μου έκανε 10 παθητικές συνεδρίες (TENS, διαθερμίες, χειρομαλάξεις, υπέρηχους) και παράλληλα μου υπαγόρευσε ένα συνδυασμό ασκήσεων σταθεροποίησης της σπονδυλικής στήλης και ενδυνάμωσης των κοιλιακών/ραχιαίων/γλουτιαίων μυών. Με τον καιρό ο πόνος άρχισε να υποχωρεί, σταμάτησα τα φάρμακα, άρχισα να περπατάω πάλι, έχασα γύρω στα 10 κιλά, ενώ ακολουθούσα ευλαβικά το πρόγραμμα ασκήσεων. Πήγαινα καλύτερα, αλλά δεν ήμουν 100% καλά ακόμα, αν κουραζόμουν πονούσα και είχα αρκετούς περιορισμούς. Συνέχιζα τις ασκήσεις, ένιωθα καλύτερα και δυνατότερος μέρα με τη μέρα. Ο γιατρός και ο φυσικοθεραπευτής μου είπαν οτι καλυτερεύω μεν, αλλά έχω ακόμα δρόμο μπροστά μου, συνεχίζουμε προσεκτικά και βλέπουμε.

Δυστυχώς, μετά από ένα πολύωρο ταξίδι οδηγώντας στο αυτοκίνητο, υποτροπίασα άσχημα...εδώ και 8 μέρες είμαι με φρικτούς πόνους στο κρεβάτι, ίσως χειρότερα από πριν, μπορώ να μετακινούμαι ελάχιστα. Δεν έχω μυική αδυναμία, αλλά ο πόνος είναι τόσο έντονος που δεν μπορώ να περπατήσω ή να μείνω όρθιος παρά ελάχιστα. Ούτε καθιστός ή ξαπλωμένος βρίσκω ιδιαίτερη ανακούφιση. Οι ορθοπεδικοί μου είπαν οτι άσχημα τα πράγματα, αλλά, μόλις μπορέσω να μετακινηθώ, να κάνω νέα μαγνητική για να δούμε μήπως έχει σπάσει ο δίσκος ή υπάρχει αποκόλληση κομματιού, και οτι μάλλον θα πρέπει να μιλήσω με νευροχειρουργό γιατί τα πράγματα πάνε προς εγχείρηση. Μου έδωσαν ενέσεις αντιφλεγμονώδη/μυοχαλαρωτικά/αναλγητικά τα οποία ελάχιστα βοήθησαν. Ξεκίνησα επίσης εδώ και 5 μέρες ένα φάρμακο για το νευροπαθητικό πόνο, το Lyrica, το οποίο ωστόσο δεν έχει άμεσα αποτελέσματα, χρειάζεται χρόνο και αυξομειώσεις μέχρι να βρεθεί η σωστή δόση για να ενεργήσει.

Βρίσκομαι σε αναμονή, λοιπόν, υποχώρησης της νέας οξείας κρίσης, ώστε να μπορέσω να δω τι θα κάνω στη συνέχεια...

 

Το χαρτί που ΔΕΝ έχω παίξει ακόμα, είναι οι επισκληρίδιες/ενδοτρηματικές εγχύσεις. Αν και ο ένας ορθοπεδικός μου είπε οτι υποφέρω πολύ καιρό, οι κήλες μου και η πίεση στα νεύρα είναι αρκετά μεγάλες και οτι όλα τα άλλα είναι ημίμετρα και απλώς καθυστερούν το αναπόφευκτο.

 

Θα ήθελα, παρακαλώ, αν κάποιος ομοιοπαθής έχει υπόψη του κάποιον σχετικό νευροχειρουργό στην Αθήνα ή κοντά να μου συστήσει, ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα.

 

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω αν κάποιος έχει εμπειρία με ενδοτρηματικές εγχύσεις, και αν γνωρίζει πού πρέπει να απευθυνθώ για κάτι τέτοιο.

 

Ευχαριστώ, και μακάρι ΟΛΟΙ να βρούμε τη λύση σε αυτό το πολύ ψυχοφθόρο πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε!

Επεξ/σία από kontrakultura
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια!! θα ηθελα να σας αφηγηθω και εγω τη δικη μου εμπειρια!!! Ειμαι σχεδον 20 χρονων και απο περισυ τον απριλιο ταλαιπωρουμαι με τη δισκοκηλη...ξερω, θα πειτε,αν ειναι δυνατον απο τοσο μικρη?! Ολα τα χρωσταω στην εντονη γυμναστικη που ξεκινησα τοτε να κανω μετα απο περιοδο παυσης 2 χρονων σχεδον λογω πανελληνιων... ετσι που λετε, μπηκα στα βαθια και την πατησα στο πιλατες κυριως, οντως αρχαρια και κανοντας λαθος τις ασκησεις... ή τουλάχιστον ετσι νομιζω οτι η αιτια εινα αυτη, γιατι τοτε ενιωσα τη μεση μου να σπαει και να ποναει... στην αρχη για 2 μερες ξυπνησα με πονο στη μεση, μετα ο πονος στη μεση εγινε ελαφρυτερος και μεταφερθηκε στο δεξι ποδι... πιστευα οτι θα ηταν πιασιμο αλλα αυτο ολο και χειροτερευε, και η αληθεια ειναι οτι δεν το εδινα σημασια καθολου... ειδικα αυτα τα τακουνια με κατεστρεψαν... τελικα μετα απο περιπου 25 μερες οπου με το ζορι περπατουσα-καθομουνα-κοιμομουνα βγαζω ακτινογραφια κ με βλεπει ορθοπεδικος. 1ος γιατρος. Μου λεει κηλη ειναι αλλα βγαλε μαγνητικη να το επιβεβαιωσουμε. Πηγα στο διαβαλκανικο της θεσσαλονικης και η μαγνητικη εδειξε κηλη στον ο4-ο5... εκατοστα δεν ελεγε, ακομη δεν μπορω να καταλαβω γιατι, αλλα μετρωντας τη τελικα ο ορθοπεδικος ηταν 19 χιλιοστα. αποφασισαμε να το παμε συντηρητικα... πηρα ζωνη για τη μεση και επιπλεον για 16 μερες βολταρεν αλλα τιποτα, τα χαπια δεν με επιαναν καθολου. πέρασα στα ξεφο για 10 μερες. Με επιαναν αλλα μονο για λιγες ωρες μετα αρχιζε παλι αυτος ο ανυποφορος πονος που δεν με αφηνε να κατσω ουτε στο τραπεζι να φαω, και για χαρη του ξενυχτουσα τα βραδια... ξερω πως οι περισσότεροι εδω μεσα μπορειτε να με καταλαβετε!!! Σχεδον ενας μηνας και ο πονος αντι να μειωνοταν αυξηνοταν. Κανω ενεση τοπικα στο σημειο της κοιλης (αν θυμαμαι καλα λεγεται επισκληριδιο?) Για 2 μερες ημουν καλα μετα παλι τα ιδια. Παω σε νευροχειρουργο στη θεσσαλονικη, και καλα τον καλυτερο.2ος γιατρος. αφου κανει τα τυπικα του τυπου μπορεις να περπατησεις στις μυτες και στις φτερνες, τα οποια τα εκανα με ευκολια, μου λεει θες οσο τ δυνατον συντομοτερο χειρουργειο. Ευρω σου λεει εχω απεναντι μου. Δεν ηθελα να μπω και επεμενα να μου πει τι αλλο μπορω να κανω. Μου γραφει κι αλλα αντιφλεγμονωδη, τα αργκοξια, τα οποια με επιαναν και αυτα για λιγο και μετα τα ιδια και απο τα οποια εβγαλα εξανθηματα και αναγκαστηκα να τα σταματησω στις 5 μερες. Παω στο παπανικολαου στα εξωτερικα ιατρεια. 3ος γιατρος, νευροχειρουργος και αυτος. Μου λεει η μαγνητικη σου εικονα ειναι πολυ χειροτερη απο την κλινικη σου, περιμενε 20 μερες ακομα και αν δεν εχει υποχωρισει μπες χειρουργειο... στελνω τη μαγνητικη μου σε εναν στην αγγλια, 4ος γιατρος, ορθοπεδικος με εξειδίκευση στις δισκοκηλες, μου λεει μην μπεις χειρουργειο ξεκουρασου και ενδυναμωσε τους μυες σου...5ος γιατρος, ορθοπεδικος με εξειδικευση στις κηλες επισης. Μου λεει θα κανεις μια θεραπεια για 17 μερες... 2 ωρες ξαπλα, 10 λεπτα περπατημα μες στο σπιτι, και ξανα απο την αρχη, και θα κανεις ενεσεις ξεφο πρωι και βραδυ. Ηταν αρχες ιουλιου, 4 μηνες με τον ιδιο πονο και κανενα αποτελεσμα, ηξερα οτι θα χασω το καλοκαιρι μου αλλα δεν ηθελα να χασω αλλο και τη ζωη μου, με ειχε διαλυσει ολο αυτο... οι ενεσεις ηταν αερας, δεν με επιαναν, ισως να εφταιγαν και τα τοσα που ειχα παρει μεσα σε τοσο μικρο διαστημα... παρολα αυτα τελη ιουλιου αρχισα να νιωθω μια μικρη, ελαχιστη βελτιωση, οι μυες του πελματος μου ειχαν δυναμωσει αρκετα. ο γιατρος μου ειπε συνεχισε την ξεκουραση, κολυμπα και αν τελη αυγουστου εισαι στην ιδια κατασταση θα κανουμε μικροδισκεκτομη. Τελικα ανακαλυπτουμε εναν αλλον γαιτρο στην ανατολικη θεσσαλονικη που κανει θεραπειες ψυχρου λειζερ τον κυριο χειμ...6ος και τελευταιος γοατρος, νομιζω πολλοι εδω μεσα τον αναφερατε!!! Ειναι 10 συνεδριες λειζερ με διαφορά περιπου 2 εβδομαδων η μια, και ουσιαστικά αυτο που κανει ειναι να συρρικνωνει την κηλη, οχι δεν την εξαφανιζει. Εν πασει περιπτωσει εγω σε αυτον τον ανθρωπο τα χρωσταω ολα!!! Δεν θελω να θεωρηθει διαφημιση, ομως ειναι οτι καλυτερο για ολους εμας, μακρια απο χαπια και χειρουργεια!!! Προσωπικα ενιωσα καλυτερα απο την 3η κιολας συνεδρια.. σε 3 μερες θα ολοκληρωσω και την 10η και τελευταια και ο ιδιος ο γιατρος θα μου δειξει απο οτι μου είπε ασκησεις ενδυναμωσης... ειμαι καλα, πλεον δεν ποναω καθολου!!! Εκτος απο κατι ενοχλησεις που εχω στη μεση οταν κουραζομαι. το ξερω οτι ποτε δεν θα ξαναγυρισω στη ζωη που ειχα ομως θα μπορεσω και παλι να ξαναβαλω την αθληση στη ζωη μου εστω και πολυ χαλαρα... νιωθω οτι σκουριασα απο τα 19 μου. Συγχωρεστε με για αυτο τον εκτενη λογο μου ομως θελησα παρα πολυ να μοιραστώ την ιστορια μου με ανθρωπους που ξερω οτι μπορουν να με νιωσουν και να με καταλαβουν πιο πολυ απο τον καθενα!!! Ευχομαι περαστικα σε ολους μας! Υπομονη σε ολους οσοι βρίσκονται στην οξεια φαση... ενιωσα και εγω να χανω την ελπίδα μου αλλα κατα καποιο τροπο πιστεψα στο θαυμα, το οποιο εδω λεγεται λειζερ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί θεωρείς πως η πιλάτες έκανε το πρόβλημα και όχι το καθισιό για διάβασμα και ίσως σε λάθος στάση. 

 

Γω πάντως από την εκτεταμένη καθιστική ζωή πιστεύω πως την έπαθα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εκανα ποτε καθιστικη ζωη... εκανα μπαλετο απο τα 5 μου, 4 χρονια βολει και φροντιζα να παω για τρεξιμο τουλαχιστον 3 φορες την εβδομαδα.. δεν εκανα πρωταθλητισμο αλλα η γυμναστικη ηταν στη ζωη μου.αλλα ολα αυτα οπως ειπα, αναγκαστηκα να τα σταματησω λογω πανελληνιων και οταν ξεκινησα μετα απο αρκετο καιρο απλα μπηκα στα βαθια... τις 3 ωρες της μερας μου την περνουσα στο γυμναστηριο... δεν ξερω τι φταιει, πολλοι μου ειπαν φταει και η κληρονομικοτητα, η μαμα μου εχει κ αυτη 2 μικρες ομως κηλες! Αλλοι απλα μου ειπαν ηταν στη μοιρα σου να το παθεις και το επαθες... εγω απλα μετα απο μια συγκεριμενη ασκ στο πιλατες ενιωσα τη μεση μου να ποναει, συνεχισα αλλα το επομενο πρωι πονουσε ακομη περισσοτερο. Αρα που να το αποδωσω?! Φυσικα δεν φταιει το πιλατες!!! Εγω έκανα λαθος την ασκ και καταφερα αυτο που καταφερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια με ολα αυτα που λετε εχω τρελαθει!

Εαν η μαγνητικη δειξει μεγαλη κηλη μετα απο τους πρωτους 2 μηνες δεν προκειται να γινεται καλα. Με το να επιμενεται  στην αποφυγη της χειρουργικης θεραπειας μπαινεται σε καθεστως μονιμης αναπηριας και επιτρεπεται στον καθε επιτηδιο (γιατρο, φυσικοθεραπευτες κτλ) να σας εκμεταλευεται οικονομικα.

 

Ιατρικως δεν υπαρχει καμια μελετη για θεραπεια κηλης με κρυα λειζερ, αποσυμπιεση, κολυμπι, φυσικοθεραπεια η κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια με ολα αυτα που λετε εχω τρελαθει!

Εαν η μαγνητικη δειξει μεγαλη κηλη μετα απο τους πρωτους 2 μηνες δεν προκειται να γινεται καλα. Με το να επιμενεται  στην αποφυγη της χειρουργικης θεραπειας μπαινεται σε καθεστως μονιμης αναπηριας και επιτρεπεται στον καθε επιτηδιο (γιατρο, φυσικοθεραπευτες κτλ) να σας εκμεταλευεται οικονομικα.

 

Ιατρικως δεν υπαρχει καμια μελετη για θεραπεια κηλης με κρυα λειζερ, αποσυμπιεση, κολυμπι, φυσικοθεραπεια η κατι αλλο.

 Δηλαδή η κήλη μετά από πολύ καιρό δεν ξεραίνεται από μόνη της?η έστω να συρρικνωθεί?? Εγω εκανα επεμβαση με την μεθοδο διαδερμικη δισεκτομη με λειζερ αλλα την επομενη μερα πρεπει να υποτροπιασα οταν σηκωθηκα απο το κρεβατι.τωρα εχουν περασει  3,5 μηνες και ακομα το παω συντηρητικα μεχρι να ζεστανει ο καιρος.ειμαι καλυτερα αλλα ο πονξος στην μεση κυριθος δεν εχει φυγει.περπατω καθε μερα 6 χιλιομετρα και κανω κοιλιακους ραχαιους. αν δω οτι δεν γινομαι τελειως καλα θα μπω για εγχείριση μικροδισεκτομης.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια με ολα αυτα που λετε εχω τρελαθει!

Εαν η μαγνητικη δειξει μεγαλη κηλη μετα απο τους πρωτους 2 μηνες δεν προκειται να γινεται καλα. Με το να επιμενεται στην αποφυγη της χειρουργικης θεραπειας μπαινεται σε καθεστως μονιμης αναπηριας και επιτρεπεται στον καθε επιτηδιο (γιατρο, φυσικοθεραπευτες κτλ) να σας εκμεταλευεται οικονομικα.

 

Ιατρικως δεν υπαρχει καμια μελετη για θεραπεια κηλης με κρυα λειζερ, αποσυμπιεση, κολυμπι, φυσικοθεραπεια η κατι αλλο.

Νομιζω πρεπει να το ψαξεις λιγο παραπανω! Δεν λεω τρελες, ειμαι η περιπτωση που ακολουθησε την μεθοδο του ψυχρου λειζερ και εγινε καλα!!! Ειμαι 19 χρονων... τοσο απλο ειναι το χειρουργειο? ειναι πολυ ασχημο αυτο που λες! σε καμια περιπτωση δεν ηθελα να θεσω τον εαυτο μου σε αναπηρια. Εκανα τα παντα για να το αποφυγω και τα καταφερα! και υπαρχουν πολλες περιπτωσεις ακομη σαν εμενα... ψαξτο λιγο Περισσοτερο!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πρεπει να το ψαξεις λιγο παραπανω! Δεν λεω τρελες, ειμαι η περιπτωση που ακολουθησε την μεθοδο του ψυχρου λειζερ και εγινε καλα!!! Ειμαι 19 χρονων... τοσο απλο ειναι το χειρουργειο? ειναι πολυ ασχημο αυτο που λες! σε καμια περιπτωση δεν ηθελα να θεσω τον εαυτο μου σε αναπηρια. Εκανα τα παντα για να το αποφυγω και τα καταφερα! και υπαρχουν πολλες περιπτωσεις ακομη σαν εμενα... ψαξτο λιγο Περισσοτερο!!!

Εγω ειπα απλως οτι αναφερει η ιατρικη επιστημη. Δεν νομιζω το ψυχρο λειζερ να θεραπευει την κηλη, απλα δεν πονας για κανενα τριμηνο. Εχεις βρει ιατρικη ερευνα που να επιβεβαιωνει αυτα που λες;

 

@katsarof Αφου εκανες δισκεκτομη πρεπει να εισαι οκ σε λιγους μηνες. Κοψε τους κοιλιακους και θα γινεις καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειπα απλως οτι αναφερει η ιατρικη επιστημη. Δεν νομιζω το ψυχρο λειζερ να θεραπευει την κηλη, απλα δεν πονας για κανενα τριμηνο. Εχεις βρει ιατρικη ερευνα που να επιβεβαιωνει αυτα που λες;

 

@katsarof Αφου εκανες δισκεκτομη πρεπει να εισαι οκ σε λιγους μηνες. Κοψε τους κοιλιακους και θα γινεις καλα.

Οπως ειπα, δεν την θεραπευει, δεν την εξαφανιζει δηλαδή, την συρρικνωνει. Η κυρια που μου συστησε τον συγκεκριμενο γιατρο και την συγκεκριμενη μεθοδο ειχε και αυτη δισκοκηλη και μετα απο 4 χρονια πια, εχει γυρισει στην -σχεδον- φυσιολογικη ζωη της... γιατι κανενας μετα απο οποιαδηποτε θεραπεια δεν ξαναγυρναει στο πως ακριβως ηταν... κανω την θεραπεια απο τον Αύγουστο, έχουν περασει 6 μηνες... και παω ολο και καλυτερα! δεν πηγα και με την πρωτη φορα με θεραπευσε το λειζερ και μετα δεν πονουσα για 3μηνες πχ, οπως ειπες. Ο πονος υποχωρουσε σταδιακα! αληθεια το προτεινω σε καθε "νεο στο κλαμπ" ατομο που δεν μπορει να αποφυγει συντηρητικα, γιατι στην αρχη αυτο ακολουθουμε ολοι. Εγω παιδευομουν με τα φαρμακα και τον πονο 5 μηνες! Για ιατρικες ερευνες δεν γνωριζω αλλα φανταζομαι στο εξωτερικο θα ειναι πιο διαδεδομενο απ οτι στην ελλαδα... ειδαμε και με τα καθ' αυτου ιατρικα ποσο προκοψαμε! Εμενα μου ελεγαν αν πας χειρουργειο εχεις 27% πιθανοτητα να ξαναβγει η κηλη σου και μαλιστα στο ιδιο σημειο...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπα, δεν την θεραπευει, δεν την εξαφανιζει δηλαδή, την συρρικνωνει. Η κυρια που μου συστησε τον συγκεκριμενο γιατρο και την συγκεκριμενη μεθοδο ειχε και αυτη δισκοκηλη και μετα απο 4 χρονια πια, εχει γυρισει στην -σχεδον- φυσιολογικη ζωη της... γιατι κανενας μετα απο οποιαδηποτε θεραπεια δεν ξαναγυρναει στο πως ακριβως ηταν... κανω την θεραπεια απο τον Αύγουστο, έχουν περασει 6 μηνες... και παω ολο και καλυτερα! δεν πηγα και με την πρωτη φορα με θεραπευσε το λειζερ και μετα δεν πονουσα για 3μηνες πχ, οπως ειπες. Ο πονος υποχωρουσε σταδιακα! αληθεια το προτεινω σε καθε "νεο στο κλαμπ" ατομο που δεν μπορει να αποφυγει συντηρητικα, γιατι στην αρχη αυτο ακολουθουμε ολοι. Εγω παιδευομουν με τα φαρμακα και τον πονο 5 μηνες! Για ιατρικες ερευνες δεν γνωριζω αλλα φανταζομαι στο εξωτερικο θα ειναι πιο διαδεδομενο απ οτι στην ελλαδα... ειδαμε και με τα καθ' αυτου ιατρικα ποσο προκοψαμε! Εμενα μου ελεγαν αν πας χειρουργειο εχεις 27% πιθανοτητα να ξαναβγει η κηλη σου και μαλιστα στο ιδιο σημειο...

To cold laser η Low-level laser δεν ειναι ουτε στο εξωτερικο αναγνωρισμενο ουτε στην Ελλαδα. Αντιθετα να μια ιατρικη μελετη που δειχνει οτι δεν υπαρχει διαφορα απο placebo λειζερ θεραπεια.

Το αν γινει καποιος καλα μπορει να το δειξει μονο η μαγνητικη και οχι οτι ισχυριζεται ο ασθενης. Και οταν λεμε καλα εννοουμε την πιεση της κηλης σε νευρο γιατι ο δισκος θα μεινει κατεστραμενος ευ  φορου ζωης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβαζοντας τα γραφομενα αλλα και παθων στα τελη αυγουστου,ειλικρινα προσευχομαι να μην υποτροπιασει το προβλημα(και ειμαι και αθεος).ενω το ευχομαι για τον χειροτερο εχθρο μου.τετοιο προβλημα υγεια δεν υπεθετα οτι θα υπηρχε.παραυτα,διαβαζοντας το νημα,με αθλουμενους και κορμια να παθαινουν δισκοκηλη,δεν αλλαξα καθολου τροπο ζωης,απλα περιμενω την υποτροπη και ελπιζω τοτε τα ππσοστα επιτυχιας να ειναι πολυ μεγαλυτερα.τα αντιφλεγμονωδη τυπου αρκοξια ,δεν σας προκαλεσαν ανεπιθυμιτες παρενεργειες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί γίνεται με τα λέιζερ παιδιά; Υπάρχει αποτέλεσμα; Βρήκα τον Μετζέλο και τον Χειμωνίδη στη Θεσσαλονίκη.Ξερετε μήπως και κανεναν στην Αθήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθές έκανα την έκτη συνεδρία αποσυμπίεση της σπονδυλικής στήλης (decompression table) και την τέταρτη στο λέιζερ.. Αισθάνομαι πάρα πολύ καλά, δεν ξέρω ποιο απ τα δυο με βοήθησε ποιο πολύ αλλά το decompression table με ανακουφίζει επιτόπου. 

Πλέον μπορώ να κάθομαι και να περπατάω βέβαια πονάω ακόμα αλλά καμία μα καμία σχέση με εκείνους τους φριχτούς πόνους, ο κάθε ασθενής είναι διαφορετικός σε εμένα όμως έκανε τρομερή δουλειά και το συνιστώ σε όποιον θέλει να το κάνει...

δεν ξέρω ποιες  είναι οι τιμές αλλού, έμενα μου ζήτησε μαζί με το παραπεμπτικό 150 ευρώ θεωρώ ότι είναι πολύ καλά γτ άλλος για το λέιζερ σκέτο (το ίδιο μηχάνημα ) μου ζήτησε 300 ευρώ με το παραπεμπτικό... οπότε ψαχτειτε πριν κάνετε οτιδήποτε !!!!! ;)                    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...