Προς το περιεχόμενο

Game of Thrones : Season 2 [Spoiler Free up till Season 1]


Kasrith

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μedieval "Τόλμη και Γοητεία" Season 2

 

Δεν ξέρω εαν στο είπαν άλλοι, που υποθέτω πως σου ταπανε αλλα διαβάζοντας το εξωφρενικό σου ποστ δεν προχώρησα στα παρακάτω σχόλια.

 

Το ξέρεις πως συγκρίνεις κάτι τζάκσον, σκοτ και άρχοντες με μια ΣΕΙΡΑ?!

 

edit : ε βλέπω στα είπανε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Κι εγώ την έχω αυτή την απορία. Εντάξει να το ανακαλύψεις οτι σε χαλάει στη τελευταία σεζόν (βλέπε Lost), εδώ όμως είμαστε ακόμα στην αρχή...

 

είμαι απογοητευμένος από αυτό το post...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα κανεις ενα τεραστιο λαθος να συγκρινεις μια σειρα συνολο 20 ωρων

με ταινιες συνολο 9ωρων (αρχοντας)

και 2,5ωρων (μονομαχος)

οσο για αυτό που λες περι αριστουργηματος

εσυ ποια σειρα εχεις δει την οποια θεωρεις συνολικα καλυτερη απο το Game of thrones?

Να σου πω: μπορεις να δεις μια πολυ ωραια αστυνομικη ταινια, αλλα και μια εξ ίσου καλη αστυνομικη σειρά και τα δυο μεγεθη να ειναι ποιοτικα συγκρισιμα (παρα το οτι το ενα ειναι ταινια και το αλλο σειρά), και αυτο μπορει να γινει και με κωμωδια, επιστημονικη φαντασια κλπ. Μεχρι στιγμη σειρά Fantasy που να συγκρινεται εστω και στην τριχα με τον Αρχοντα, ΔΕΝ ξερω να υπαρχει και δεν τολμω να πιστεψω οτι κανεις σας βαζει (με το μεγεθος του μετρου συγκρισης που προανεφερα) το σνακ του Game of Thrones με το μεγαλοπρεπες γευμα του Αρχοντα.

Σειρές δεν βλεπω πολλες, εχω και αλλους τροπους να σκοτωνω τον λιγο ελευθερο χρονο μου, ομως σιγουρα το LOST συγκρινομενο σε ολα τα επιπεδα με το GoT ειναι μερικες κλάσεις ανωτερο.

 

Αλλά είναι ακόμα ο βασιλιάς και δε τον απειλεί τίποτα :P

 

Μήπως έχεις διαβάσει τα βιβλία ή spoilers στο internet?Γιατί ανατροπές/εκπλήξεις υπάρχουν αλλά αν τις ξέρεις απο πριν χάνουν την αξία τους.

 

Όσο για τη μάχη μάλλον είχες πολυ μεγάλες προσδοκίες.Καμία σειρά δε μπορεί να φτιάξει μάχες επιπέδου ταινίας.Αλλά ακόμα και αυτό που μας έδειξαν ξεπέρναγε σχεδόν οτιδήποτε παρόμοιο είχαμε δει στην τηλεόραση.

Στο παραμυθι του Αντερσεν με τον γυμνό βασιλιά, το συμπερασμα ειναι ποσο γελοιος γινεται ο βασιλιας νομιζοντας οτι φορά τα καλυτερα ρουχα. Αυτο απαντα στην πρωτη σου παρατηρηση.

Την μονη καλη και πραγματικα αναπαντεχη εκπληξη που ειδα στη σειρά ήταν

η εκτελεση του Σταρκ στο τελος του 1ου κυκλου.

Τα υπολοιπα που αναφερεις τα σκεφτεται (ολα μαζι, για πλακα) ενας σεναριογραφος σε μια ωρα (προσοχή: οχι ο συγγραφεας του βιβλιου).

Για τη μαχη μην τα ξαναλεμε: αν δεν μπορεις να την φτιαξεις, μην την δειχνεις, ειδικα αν το τελικο αποτελεσμα ηταν αυτο το τραγικο "πραμα" που ειδαμε (ΠΛΗΝ των σκηνων με το υγρο πυρ)

 

εγω αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πώς καθεται καποιος να δει κατι, ενω τον χαλανε τοσα πραγματα. Οσο περιεργεια και να εχει κανεις, δε χαραμιζει ετσι το χρονο του. Πολυ απλα παει και παρακολουθει τα "αριστουργηματα" και δεν αναλωνεται σε ενα ημιποιοτικo, plotless "αριστουργημα wannabe".

Σου ειπα, το ειδα απο καθαρη περιεργεια και για σκοτωμα χρονου, γιατι το ειδος μου αρεσει και ελεγα μηπως στο 2ο κυκλο τα πραγματα διορθωθουν, αλλα μπααααα...

 

θα ηθελα ετσι για την ιστορια να μας πει ποιες σειρες πιστευει οτι ειναι καλυτερες.

Σε σεναριο, ηθοποιους, εφε και σκηνοθεσια, καθως αυτα που ειναι που εθιξε.

Και κατα προτιμηση θα ηθελα σειρες που να συνδυαζουν ολα τα παραπανω, γιατι σιγουρα υπαρχουν καποιες που καθε ενα απο αυτα το κανουν καλυτερα.

Ειπα και πριν οτι σειρες εχω δει πολυ λιγες σε σχεση με πολλους φιλους εδω μεσα. Τις αναφερω με αξιολογικη σειρά και παντα συγκριτικα και οχι απολυτα: Lost (με διαφορα η καλυτερη), Prison Break (Oscar απιθανοτητων και αφελειας, αλλα με εντονο σασπενς και συνεχεις ανατροπες), Flash Forward (προσπαθησε αρκετα με αμφιβολα αποτελεσματα), Alcatraz (καλη ιδεα και ηθοποιοι, ατυχες casting σε κρισιμους ρολους, αρχισε φιλοδοξα τελειωσε ξεφουσκωμενο) και Harper's island (αυτο ναι, ηταν το μονο απο τα παραπανω που ηταν χειροτερο απο το GoT !!)

 

Τελος, να συμπληρωσω οτι ο καθενας μας εχει τις αποψεις του. Ξερω οτι απευθυνομαι σε εθισμενους fan της σειρας και συνεπως ο τροπος που εθιξα τα (κατ' εμε) μειονεκτηματα της μπορει να ξενισε ή να θεωρηθηκε trollαρισμα. Δεν ηταν αυτο στις προθεσεις μου. Ευχαριστω για τις παρατηρησεις σας και ευχομαι ο 3ος κυκλος να ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ καλυτερος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα και πριν οτι σειρες εχω δει πολυ λιγες σε σχεση με πολλους φιλους εδω μεσα. Τις αναφερω με αξιολογικη σειρά και παντα συγκριτικα και οχι απολυτα: Lost (με διαφορα η καλυτερη), Prison Break (Oscar απιθανοτητων και αφελειας, αλλα με εντονο σασπενς και συνεχεις ανατροπες), Flash Forward (προσπαθησε αρκετα με αμφιβολα αποτελεσματα), Alcatraz (καλη ιδεα και ηθοποιοι, ατυχες casting σε κρισιμους ρολους, αρχισε φιλοδοξα τελειωσε ξεφουσκωμενο) και Harper's island (αυτο ναι, ηταν το μονο απο τα παραπανω που ηταν χειροτερο απο το GoT !!)

 

Τελος, να συμπληρωσω οτι ο καθενας μας εχει τις αποψεις του. Ξερω οτι απευθυνομαι σε εθισμενους fan της σειρας και συνεπως ο τροπος που εθιξα τα (κατ' εμε) μειονεκτηματα της μπορει να ξενισε ή να θεωρηθηκε trollαρισμα. Δεν ηταν αυτο στις προθεσεις μου. Ευχαριστω για τις παρατηρησεις σας και ευχομαι ο 3ος κυκλος να ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ καλυτερος....

 

Ισως αυτο να ειναι το "προβλημα" σου. ^_^

Επειδη δεν εχεις δει αρκετες σειρες, και δεν εχεις φαει στην μαπα τοση σαβουρα οσο καποιοι αλλοι, δεν μπορεις να "χαρεις" μια σειρα σαν το GoT.

Πιστεψε με ειναι μαννα εξ'ουρανου μετα απο πολλες μετριοτητες.

Απο την στιγμη που και ο ιδιος την συγκρινεις με blockbuster, καταλαβαινεις οτι θα χασει για πολλους και διαφορους λογους.

 

Για το Lost θα συμφωνησω, αλλα αυτο το PB επρεπε να ειχε σταματησει το πολυ στην δευτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δω... μμμμ, λοιπόν έχουμε και λέμε :

 

LOST

PRISON BREAK (εστω οι δύο πρωτες σαιζόν, πόσα επεισόδια ήταν ? Σύνολο 54 δηλαδή 5,5 φορές περισσότερα από το GoT)

X-FILES

24

BATTLESTAR GALACTICA

STAR TREK (ΠΑΛΙΑ - ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΠΑΛΙΑ)

DEXTER

HOMELAND

THE EVENT

FLASH FORWARD

HOUSE M.D.

SPARTACUS

THE WALKING DEAD

MONK

FRINGE

CRIMINAL MINDS

CHUCK

CARNIVALE

HIGHLANDER

JERICHO

V (ΤΟ ΠΑΛΙΟ)

 

+ ΟΣΑ ΞΕΧΝΑΩ

+ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ

 

δεν νομίζω να είναι και λίγα αυτά που είναι καλύτερα από το GoT.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ - ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΤΙΣ ΠΡΟΣΒΟΛΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δω... μμμμ, λοιπόν έχουμε και λέμε :

 

LOST

PRISON BREAK (εστω οι δύο πρωτες σαιζόν, πόσα επεισόδια ήταν ? Σύνολο 54 δηλαδή 5,5 φορές περισσότερα από το GoT)

X-FILES

24

BATTLESTAR GALACTICA

STAR TREK (ΠΑΛΙΑ - ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΠΑΛΙΑ)

DEXTER

HOMELAND

THE EVENT

FLASH FORWARD

HOUSE M.D.

SPARTACUS

THE WALKING DEAD

MONK

FRINGE

CRIMINAL MINDS

CHUCK

CARNIVALE

HIGHLANDER

JERICHO

V (ΤΟ ΠΑΛΙΟ)

 

+ ΟΣΑ ΞΕΧΝΑΩ

+ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ

 

δεν νομίζω να είναι και λίγα αυτά που είναι καλύτερα από το GoT.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ - ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΤΙΣ ΠΡΟΣΒΟΛΕΣ

 

 

Συγγνωμη αλλα τις μισες σειρες που εγραψες τις θεωρω την απολυτη σαβουρα. Jericho??? Flashforward??? (Υπνε που παιρνεις τα παιδια) Walking Dead ? Spartacus? The Event? Prison Break?

 

 

To οτι υπαρχουν καλυτερες σειρες απ το GoT ειναι δεδομενο αλλα οι προαναφερομενες ειναι χαμηλοτατου επιπεδου σεναριου, ηθοποιιας και παραγωγης

 

Oι σειρες που εχω δει και ειναι αδιαμφισβητητα καλυτερες εως πολυ καλυτερες απο το GoT ειναι

 

 

The Shield

The Wire

Breaking Bad

Six Feet Under

Carnivale

Deadwood

X-files

Mad Men

Battlestar Galactica

Twin Peaks

 

Και σιγουρα ξεχναω καποιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δω... μμμμ, λοιπόν έχουμε και λέμε :

 

LOST

PRISON BREAK (εστω οι δύο πρωτες σαιζόν, πόσα επεισόδια ήταν ? Σύνολο 54 δηλαδή 5,5 φορές περισσότερα από το GoT)

X-FILES

24

BATTLESTAR GALACTICA

STAR TREK (ΠΑΛΙΑ - ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΠΑΛΙΑ)

DEXTER

HOMELAND

THE EVENT

FLASH FORWARD

HOUSE M.D.

SPARTACUS

THE WALKING DEAD

MONK

FRINGE

CRIMINAL MINDS

CHUCK

CARNIVALE

HIGHLANDER

JERICHO

V (ΤΟ ΠΑΛΙΟ)

 

+ ΟΣΑ ΞΕΧΝΑΩ

+ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ

 

δεν νομίζω να είναι και λίγα αυτά που είναι καλύτερα από το GoT.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ - ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΤΙΣ ΠΡΟΣΒΟΛΕΣ

 

 

sorry φιλε μου αλλα πονεσαν τα ματια μου. Δεν μπορεις να συγκρινεις αυτες τις σειρες με το got. Μα πως γινεται να βαζεις το chuck που η μιση σειρα ηταν να μας δειχνει την Strahovski με εσωρουχα, πως μπορεις να βαζεις το jericho monk the event και και αλλες στην ιδια προταση με το got. Ελεος ειλικρινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς το να συγκρίνεις μια σειρά που έχει παίξει 5 σεζόν και έχει ολοκληρώσει τον κύκλο της με μια που είναι ακόμα στις αρχές με μόλις 2 σεζόν στο ενεργητικό της, είναι σαν να συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια...

 

btw Πρέπει να είσαι ο μοναδικός που θεωρεί ανώτερο το Walking Dead από το GOT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγκρινετε μηλα με πορτοκαλια...

 

2ον μην τρελαινεστε, ο καθενας εχει δικαιωμα να του αρεσει περισσοτερο το flash forward απο το got...δικο του ειναι το γουστο, ποιοι ειμαστε εμεις να επιβαλουμε το δικο μας(και το αντιθετο)...

 

δλδ ελεος ουτε εμεις που εχουμε δει 100+ σειρες δεν το παιζουε ειδημοντες... :devil:

 

παντως επανερχομενος στην αρχικη μου προταση, θα ελεγα καλο θα ηταν τουλαχιστον να συγκρινατε το got με αντιστοιχες fantasy σειρες...ή εστω ιστορικοφαντασι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη αλλα τις μισες σειρες που εγραψες τις θεωρω την απολυτη σαβουρα. Jericho??? Flashforward??? (Υπνε που παιρνεις τα παιδια) Walking Dead ? Spartacus? The Event? Prison Break?

 

 

To οτι υπαρχουν καλυτερες σειρες απ το GoT ειναι δεδομενο αλλα οι προαναφερομενες ειναι χαμηλοτατου επιπεδου σεναριου, ηθοποιιας και παραγωγης

 

Oι σειρες που εχω δει και ειναι αδιαμφισβητητα καλυτερες εως πολυ καλυτερες απο το GoT ειναι

 

 

The Shield

The Wire

Breaking Bad

Six Feet Under

Carnivale

Deadwood

X-files

Mad Men

Battlestar Galactica

Twin Peaks

 

Και σιγουρα ξεχναω καποιες

 

Σεβαστή η άποψή σου, αν και θα διαφωνήσω στη σύγκριση που κάνεις περι επιπέδου σεναρίου και παραγωγής.

 

κανετε μια ανιση συγκριση τωρα γιατι δεν ξερουμε πως θα εξελιχθει το got μεχρι την 6-7 σεζον που μπορει να φτασει, ισως και παραπανω

 

Κάτσε να φτάσει πρώτα .

 

sorry φιλε μου αλλα πονεσαν τα ματια μου. Δεν μπορεις να συγκρινεις αυτες τις σειρες με το got. Μα πως γινεται να βαζεις το chuck που η μιση σειρα ηταν να μας δειχνει την Strahovski με εσωρουχα, πως μπορεις να βαζεις το jericho monk the event και και αλλες στην ιδια προταση με το got. Ελεος ειλικρινα

 

Και που είναι το κακό να βλέπεις τη Strahovski με εσώρουχα ?

 

 

Γενικώς το να συγκρίνεις μια σειρά που έχει παίξει 5 σεζόν και έχει ολοκληρώσει τον κύκλο της με μια που είναι ακόμα στις αρχές με μόλις 2 σεζόν στο ενεργητικό της, είναι σαν να συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια...

 

Άνετα συγκρίνω τα μήλα με τα πορτοκάλια, και τα δεύτερα μ' αρέσουν πιο πολύ.

 

 

Το Walking Dead πάντως μπορώ να το συγκρίνω με παρόμοιες κινηματογραφικές ταινίες, όπως μπορώ να κάνω και με τις υπόλοιπες σειρές που ανέφερα. Το GoT μπορώ ?

 

Καλά δεν μπορούμε να το συγκρίνουμε με τίποτα το GoT. Ούτε με άλλες σειρές, ούτε με κινηματογραφικές ταινίες που δημιουργήθηκαν πριν από 12 χρονια !!!

Τελικά με τι μπορούμε να το συγκρίνουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε ειναι καθαρα θεμα γουστου σου αν σου αρεσουν τα μηλα ή τα πορτοκαλια...υπαρχει διαφορα ομως στο υποκειμενικο με το αντικειμενικο...και το πιο σωστο οπως ειπα και πριν, ειναι να συγκρινεις μηλα με μηλα...δλδ φαντασι σειρες μεταξυ τους...Και αμα δεν σου αρεσει το genre, τι το ξεψυριζουμε...δες πορτοκαλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε ειναι καθαρα θεμα γουστου σου αν σου αρεσουν τα μηλα ή τα πορτοκαλια...υπαρχει διαφορα ομως στο υποκειμενικο με το αντικειμενικο...και το πιο σωστο οπως ειπα και πριν, ειναι να συγκρινεις μηλα με μηλα...δλδ φαντασι σειρες μεταξυ τους...Και αμα δεν σου αρεσει το genre, τι το ξεψυριζουμε...δες πορτοκαλια...

 

Αν διάβαζες πιο προσεκτικά, θα έβλεπες ότι εγώ πρώτος ανέφερα ότι είναι υποκειμενική η άποψή μου.

Ξέρεις εσύ (που έχεις δει 100+ σειρές) καμια ιστορικοφάντασι σειρά να το συγκρίνουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγκρινετε μηλα με πορτοκαλια...

 

2ον μην τρελαινεστε' date=' ο καθενας εχει δικαιωμα να του αρεσει περισσοτερο το flash forward απο το got...δικο του ειναι το γουστο, ποιοι ειμαστε εμεις να επιβαλουμε το δικο μας(και το αντιθετο)...

[/quote']

 

Σύμφωνοι, έχουν όπως λες το δικαίωμα να γουστάρουν κάτι και κα τους αρέσει. Ασφαλώς. Το επιβλητικό όμως "ειναι σαφώς καλύτερο" κτλ δεν ειναι πια αντικειμενικές κουβέντες...

 

Μετά ειναι λογικό να του λέμε ότι μας πονάνε τα μάτια όταν συγκρίνει Monk και Fastforward

 

Sent from my HTC-Z710a using Insomnia

 

Σεβαστή η άποψή σου' date=' αν και θα διαφωνήσω στη σύγκριση που κάνεις περι επιπέδου σεναρίου και παραγωγής.

[/quote']

 

Μα η ποιότητα παραγωγής και ηθοποιίας ειναι δεδομένα πράγματα. Η ποιότητα και τα $ μιλάνε από μόνα τους. Και μερικες, εάν όχι ολες, οι σειρές που αναφέρεις δεν είμαι ουτε κοντά στην ίδια κατηγορία..

 

Sent from my HTC-Z710a using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διάβαζες πιο προσεκτικά, θα έβλεπες ότι εγώ πρώτος ανέφερα ότι είναι υποκειμενική η άποψή μου.

Ξέρεις εσύ (που έχεις δει 100+ σειρές) καμια ιστορικοφάντασι σειρά να το συγκρίνουμε ?

 

στα γρηγορα tudors,spartacus,rome,borgias,camelot,Pillars of the Earth και η xena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...