Προς το περιεχόμενο

Game of Thrones : Season 2 [Spoiler Free up till Season 1]


Kasrith

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω δεν ειδα κατι

 

επισης στα βιβλια παιζει καμια μαχη με others ή θα παιξει fringe κατασταση...

 

 

Έδειξε έναν να παίρνει το παιδί του Craster

 

 

Spoiler απο βιβλία:

 

 

Δε θυμάμαι να δέιχνει κάτι τρελό.Έχει σίγουρα μια μικρή σκηνή, αλλά δύσκολα τη χαρακτηρίζεις μάχη.Ίσως όμως προσθέσουν κάτι.Yπάρχουν όμως αρκετά ανοιχτα μέτωπα μεταξύ των ανθρώπων που πρέπει να κλείσουν πριν αντιμετωπιστεί ο κοινός εχθρός.Οπότε μάλλον η μάχη με τους others θα είναι απο τα τελευταία κεφάλαια στη σειρά.Η κατάσταση fringe δεν έχω ιδεα τι είναι :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εχεις θεμα με την οραση σου ή απ;λα μας τρολαρεις; επισης, αν θες να μαθεις τι παιζει, διαβασε τα βιβλια. τελος, το φριντζ δε σου φταιει σε τιποτα. :D

 

wights ειδα

whitewalkers/others δεν ειδα...

 

οποτε ξαναρωταω

το παμε για fringe...?

 

 

Δε θυμάμαι να δέιχνει κάτι τρελό.Έχει σίγουρα μια μικρή σκηνή, αλλά δύσκολα τη χαρακτηρίζεις μάχη.Ίσως όμως προσθέσουν κάτι.Yπάρχουν όμως αρκετά ανοιχτα μέτωπα μεταξύ των ανθρώπων που πρέπει να κλείσουν πριν αντιμετωπιστεί ο κοινός εχθρός.Οπότε μάλλον η μάχη με τους others θα είναι απο τα τελευταία κεφάλαια στη σειρά.Η κατάσταση fringe δεν έχω ιδεα τι είναι :P

 

 

εχεις διαβασει ολα τα βιβλια...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wights ειδα

whitewalkers/others δεν ειδα...

 

οποτε ξαναρωταω

το παμε για fringe...?

 

 

 

εχεις διαβασει ολα τα βιβλια...?

 

Ναι.Αλλά ίσως ξεχνάω κάτι.Σίγουρα όμως όχι κάτι μεγάλο.

 

Book spoilers:

 

 

Εννούσα οτι δε δείχνει κάτι σημαντικό μετά τη μάχη που έδειξε να ξεκινάει στο τέλος του τελευταίου επεισοδίου.Απο τη μάχη κάτι περιγράφει αλλά είναι σε μορφή ανάμνησης οπότε δε ξέρω αν θα το δείξουν στη σειρά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μedieval "Τόλμη και Γοητεία" Season 2

 

Θες η περιέργεια, θες η αναγκη να σκοτώσω το χρόνο μου, δεν κρατήθηκα και κατεβασα και τον 2ο κυκλο και βαλθηκα να τον δώ. Δυστυχώς, η βασική και κύρια άποψη μου δεν άλλαξε απο αυτην που ειχα για τον πρωτο κύκλο και που βρισκεται εδώ (post 1047).

Ορισμενες νεες επισημανσεις, λοιπόν.

 

1. Η μετρια ηθοποιία ειναι παλι παρούσα με τις εξαιρέσεις που σημειωσα στον πρωτο κυκλο (Michelle Fairley, Mark Addy, Charles Dance (επιβλητικός !), Jack Gleeson. Εδω βεβαια λαμπει δια της απουσιας του ο γίγας Sean Bean, αλλα η εκπληξη ειναι οτι τον αναπληρώνει με πολλη πειθώ ένας ..νάνος (Peter Dinklage - Τyrion) τον οποίο ειχα επισημανει (σαν εκπληξη) στα γραφομενα μου απο τον πρωτο κυκλο. Ο Dinklage λοιπον βαζει τα δυνατα του και στιγμες-στιγμες κλεβει την παρασταση.

Οταν μαλιστα οι σεναριογραφοι ειχαν την εμπνευση να ποτισουν τον χαρακτήρα του με την αδυναμία του συναισθηματος (στο προσωπο της νεαρης σκλαβας του) ο μικροσωμος ηθοποιος αναδεικνυει συγκρατημενα μεν, πειστικα δε, ολη την εσωτερικη του παλη να ισορροπησει αναμεσα στην σκληρη δολοπλοκια της εξουσιας και την ζεστασια της αγαπης που αναβει μεσα του. Μπραβο του !

 

2. To σεναριο επιεικως αστειο, προβλέψιμο και βαρετό. Οι ανατροπες (ο Θεος να τις κανει..) λιγοτερες και οι εκπληξεις ανυπαρκτες. Πλοκη επιπεδου σαπουνοπερας με fantasy ένδυμα. Tragic !!

3. Η σκηνοθεσία και παλι ειναι ο ορισμός του flat. Tιποτα το ιδιαιτερο σε σχεση με τον 1ο κυκλο, πλην καποιων εξαιρετικα όμορφων εξωτερικών σκηνών που καποιες θα εκαναν ακομα και τον "Αρχοντα" Jackson να ζηλέψει (ασχετως αν σε αισθητικη ηταν ξεσηκωμενες απο το Επος του)

4. Για τις εξωτερικές σκηνες, τα οπτικα εφφε και τη δραση, μην τα ξαναλεμε. Το budget πρεπει να ηταν σχετικα σφιχτο, οποτε τα εφφε (CGI) ηταν ελαχιστα, οι (ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ) σκηνες πληθους απλα ελαμπαν δια της απουσιας τους και οποιες υπηρχαν απλα διαχειριζονταν την ανυπαρξια πληθους με γνωστα σκηνοθετικα κολπα (πολλες γωνιες, γκρο πλαν μαχες κλπ).

ΟΜΩΣ πριν φτασω στο επεισοδιο 9, διαβαζα οτι εκει εγινε Η ΜΑΧΗ και ετοιμαστηκα να δω την μεγαλη εκπληξη.

 

Αν εξαιρεσουμε το εντυπωσιακο πραγματικα πυροτεχνημα με το υγρο πυρ, η ολη μαχη ήταν ενα χαρακτηριστικο δειγμα "πως να γυρισεις μια επικη μαχη, χωρίς budget" και πως το τελικο αποτελεσμα ΔΕΝ μπορει να σε δικαιωσει.

Kαι εξηγουμαι: μια τετοιων διαστασεων μαχη πρεπει να τη δειξεις σε μεγαλα χορταστικα πλανα με τους χιλιαδες κομπαρσους και τα μεγαλα τειχη της πολιορκουμενης πολης. Εδω τι ειχαμε ? Μια σκηνη στουντιο, γυρισμένη (πονηρά) τη νύχτα (ωστε τα μεγαλα πλανα να μην εχουν, υποτιθεται, νοημα) με ενα τειχος και πλανα γυρισμενα υπο διαφορετικες γωνιες τα οποια ομως ηταν ασφυκτικα. Ποτε δεν ειδα πανω απο 15-30 ατομα σε μια σκηνη και οι αγριες splatter σκηνες προσπαθουσαν να σε κανουν να το ξεχασεις. Στις παλιες εποχές (προ CGI) o σκηνοθετης μαζευε χιλιαδες κομπαρσους και γυριζε επικες σκηνες που κοβαν την ανασα. Ο Jackson προτιμησε τα computer graphics αλλα το αποτελεσμα σε αφηνε αφωνο. Ο Ριντλεϊ Σκοτ παλι (Μονομαχος) αν και μπορουσε να παει στα CGI, επεμεινε στο πραγματικο πληθος στη σκηνη της αρχικης μαχης και επισης δικαιωθηκε με την ΜΝΗΜΕΙΩΔΗ σκηνη της αρχικης μαχης Ρωμαιων - Γερμανων. Εδω βλεπαμε μονομαχιες σε χωρους 200 τετραγωνικων, έλεος δλδ, γυρισμενες απο 10 διαφορετικες καμερες που προσπαθουσαν απεγνωσμενα να δωσουν εκταση σε κατι που ηταν φανερο πως γυριζοταν προχειρα και "κλειστα". Και σαν να μην εφτανε αυτο, εκει που πηγαινες κατι-καπως να ευχαριστηθεις,η σκηνη της μαχης κοβοταν απο μακρόσυρτα πλανα με τις βαρετες μπαρουφολογιες της ανεκδιηγητης βασιλισσας προς την νυφη της. Και αυτο το "πράμα" χαρακτηριστηκε απο πολλους φαν ως "επικη μαχη" (εδω πια οι λεξεις χανουν το νοημα τους...).

Ξενερωσα τελειως και μολις τελειωσε το επεισοδιο πηγα και ειδα καπακι την Πολιορκια στο Φαραγγι του Χελμ (Αρχοντας 2, Οι Δυο Πυργοι) που ηταν επισης γυρισμενη νυχτα, ηταν απλα ΜΕΓΑΛΕΙΩΔΗΣ και ηρθα στα ισα μου (ΑΥΤΗ ηταν μαχη).

 

 

Λυπαμαι παιδια, αλλα θα το ξαναπω: ο βασιλιας ειναι γυμνός !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι που θα το πω κι ας γίνω λιγο εριστικός αλλα νομίζω οτι εχεις χάσει την επαφή με την πραγματικότητα.....

Αναφέρεις πιτερ τζακσον,επικές μάχες με χιλιάδες κομπάρσους,ριντλει σκοτ,μονομάχο και τόσα και τόσα άλλα,ξεχνώντας εντελώς οτι πρόκειται για σειρά...

 

Λες και ο μονομάχος,είχε το τρελό σενάριο και ο άρχοντας τις απίστευτες σεναριακες ανατροπές και πλοκή.

 

51514_houston-we-have-a-problem.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι που θα το πω κι ας γίνω λιγο εριστικός αλλα νομίζω οτι εχεις χάσει την επαφή με την πραγματικότητα.....

Αναφέρεις πιτερ τζακσον,επικές μάχες με χιλιάδες κομπάρσους,ριντλει σκοτ,μονομάχο και τόσα και τόσα άλλα,ξεχνώντας εντελώς οτι πρόκειται για σειρά...

 

Λες και ο μονομάχος,είχε το τρελό σενάριο και ο άρχοντας τις απίστευτες σεναριακες ανατροπές και πλοκή.

Παρακαμπτω την ειρωνεία επι προσωπικού και την προσβολή μεσω των εικόνων (ο εξυπνακισμος ειναι ίδιον των "ελαφρώς" σκεπτομένων) και σου λέω οτι ο Μονομαχος και ο Αρχοντας ειχαν ΘΕΑΜΑ που εδω απουσιάζει. Λαμβάνοντας υπ' οψιν τις κλιμακες της κινηματογραφικης εναντι της τηλεοπτικης παραγωγής θα επρεπε εδω, σαν σειρά που ειναι για να κραταει το ενδιαφερον, να ειχαμε τουλαχιστον πλοκη και ανατροπες αφου θεαμα δεν ειχαμε. Δυστυχως απουσιαζουν και αυτα (τουλάχιστον εμμεσως το παραδεχεσαι).

Φυσικά εχεις καθε δικαίωμα να βλέπεις κατι πραγματικά μέτριο και να το θεωρεις αριστούργημα. Ο καθενας με την εμπειρια του, την αντιληψη του και τα κριτήρια ποιότητας που εχει...

Sorry που σου χάλασα τη σούπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειμαι τοσο φαν της σειρας οσο φαν των βιβλιων

 

αλλα κανεις ενα τεραστιο λαθος να συγκρινεις μια σειρα συνολο 20 ωρων

με ταινιες συνολο 9ωρων (αρχοντας)

και 2,5ωρων (μονομαχος)

 

 

οσο για αυτό που λες περι αριστουργηματος

εσυ ποια σειρα εχεις δει την οποια θεωρεις συνολικα καλυτερη απο το Game of thrones?

 

 

 

 

 

 

ΥΓ απο οτι καταλαβα δεν θα δεις τον τριτο κυκλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπαμαι παιδια, αλλα θα το ξαναπω: ο βασιλιας ειναι γυμνός !

 

Αλλά είναι ακόμα ο βασιλιάς και δε τον απειλεί τίποτα :P

 

 

2. To σεναριο επιεικως αστειο, προβλέψιμο και βαρετό. Οι ανατροπες (ο Θεος να τις κανει..) λιγοτερες και οι εκπληξεις ανυπαρκτες. Πλοκη επιπεδου σαπουνοπερας με fantasy ένδυμα. Tragic !!

 

Μήπως έχεις διαβάσει τα βιβλία ή spoilers στο internet?Γιατί ανατροπές/εκπλήξεις υπάρχουν αλλά αν τις ξέρεις απο πριν χάνουν την αξία τους.Ενδεικτικα θα αναφέρω:

 

Η δολοφονία του Renly, το shadow baby, η συμαχία Lanisters- Tyrells, η προδοσία του Jon Snow, ο στρατός των whitewalkers.

Αν κάτσω να σκεφτώ είμαι σίγουρος οτι θα βρω και άλλα.Ίσως να μην παρουσιάστηκαν σωστά αλλά αυτό είναι θέμα σκηνοθεσίας και όχι πλοκής.

 

Όσο για τη μάχη μάλλον είχες πολυ μεγάλες προσδοκίες.Καμία σειρά δε μπορεί να φτιάξει μάχες επιπέδου ταινίας.Αλλά ακόμα και αυτό που μας έδειξαν ξεπέρναγε σχεδόν οτιδήποτε παρόμοιο είχαμε δει στην τηλεόραση.

 

Τέλος να σου πω οτι καλή η κριτική και κατανοητό να μη σου αρέσει μια σειρά αλλά να γράφεις με μεγάλα τονισμένα γράμματα Μedieval "Τόλμη και Γοητεία" Season 2 είναι καθαρό trolling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fine, δε ξέρω αν είναι ο ορισμός του trolling αλλά το θεωρώ αρκετά προκλητικό χωρίς να προσθέτει κάτι στη συζήτηση ή να λέει κάτι που δεν αναφέρθηκε στο υπόλοιπο post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πώς καθεται καποιος να δει κατι, ενω τον χαλανε τοσα πραγματα. Οσο περιεργεια και να εχει κανεις, δε χαραμιζει ετσι το χρονο του. Πολυ απλα παει και παρακολουθει τα "αριστουργηματα" και δεν αναλωνεται σε ενα ημιποιοτικo, plotless "αριστουργημα wannabe".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ την έχω αυτή την απορία. Εντάξει να το ανακαλύψεις οτι σε χαλάει στη τελευταία σεζόν (βλέπε Lost), εδώ όμως είμαστε ακόμα στην αρχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο την ατυχη συγκριση μιας σειρας με blockbuster του Hollywood,

θα ηθελα ετσι για την ιστορια να μας πει ποιες σειρες πιστευει οτι ειναι καλυτερες.

Σε σεναριο, ηθοποιους, εφε και σκηνοθεσια, καθως αυτα που ειναι που εθιξε.

Και κατα προτιμηση θα ηθελα σειρες που να συνδυαζουν ολα τα παραπανω, γιατι σιγουρα υπαρχουν καποιες που καθε ενα απο αυτα το κανουν καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...