Προς το περιεχόμενο

Οδηγος: Κεραιες τηλεοπτικού σήματος - Εγκατάσταση


graphist83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλη μια απορία στα settings της tv και εκεί που αναφέρει για ισχύ σήματος 100% και στην ποιότητα σήματος 100% δίπλα εμφανίζεται το  ber:0 x 1e-6 . Αυτό τι είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 516
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επανέρχομαι στο θέμα . Μάλλον πρέπει να είναι η tv και δεν ξέρω αν αξίζει να αλλάξω κεραία ή να πάρω φίλτρο . Ενδεικτικά στις φωτό η ισχύς παίζει από 100% έως 0% όπως και η ποιότητα δεν το κάνει συνέχεια αλλά όταν το κάνει είναι πολύ εκνευριστικο ...

IMG_20221013_175119.jpg

IMG_20221013_175043.jpg

IMG_20221013_175016.jpg

IMG_20221013_174957.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, num8 είπε

Επανέρχομαι στο θέμα . Μάλλον πρέπει να είναι η tv και δεν ξέρω αν αξίζει να αλλάξω κεραία ή να πάρω φίλτρο . Ενδεικτικά στις φωτό η ισχύς παίζει από 100% έως 0% όπως και η ποιότητα δεν το κάνει συνέχεια αλλά όταν το κάνει είναι πολύ εκνευριστικο ...

 

Τι κεραία εχεις, και τι ενισχυτή (αν ειναι πανω σε κεντρικη) ?. Και σε μενα στην πολυκατοικία μου ειχαμε το ίδιο θέμα στα HD κανάλια και οταν άλλαξα την κεραία και τον ενισχυτή με LTE. Το πρόβλημα λύθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενισχυτή δεν έχω . Κεραία δεν θυμάμαι τι μάρκα ήταν αλλά έχει καμία 6ετια που την έχω πάρει . Το καλώδιο έρχεται από την κεραία κατευθείαν με rf στην τηλεόραση. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι δύο διακλαδώσεις ,παλιά πήγαιναν σε τηλεοράσεις και τις έχω βγάλει και ενώσει με Φις rf θηλυκό αρσενικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξε την κεραία με μια τεχνολογίας LTE. Αν ψάξεις μερικά ποστς πιο πριν θα δεις τι κεραιες εχω προτείνει. Επισης δες και τα καλώδιο. Το καλώδιο ειναι "εξάρτημα" της κεραίας και πρεπει να εχει σωστες προδιαγραφές, (A+,A++). Ψαξε λιγο ποιο πισω γράφω και για αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/08/2022 at 13:36, Petros Electron said:

1) Μιστραλ, Ελληνική εταιρία και εδώ επίσης αλλο μοντελο
2) Μικρή λογαριθμική σαν και αυτη και αυτη
3) H tecatel που έγραψα παραπάνω.
4) Fagor
5) Ikusi mini nano HD
6) Alcad bu
7) Fraccaro blu5HD
H σειρα ειναι τυχαια. Ειδικά απο τις alcad,fraccaro, ikusi εχω βαλει πολλες ειναι "αθανατες" κεραιες. Προσφατα αλλαξα μια fraccaro 17ετιας οχι γιατι χάλασε αλλα γιατι δεν ηταν LTE. Έγινε αναβάθμιση εγ/σης γιατι ειχαμε παγώματα στα HD.

εχει παρατηρηθει βραδινες ώρες , να κάνει σπασιματα στα hd καναλια , σε ενοχλητικο βαθμο.

το ιδιο μου αναφερει και η διπλανη ενοικος της οικοδομης.

θα διορθωθει με αντικατασταση της ματελ που εχω βαλει εγω εξτρα με τα παραπανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Αλλαξε την κεραία με μια τεχνολογίας LTE. Αν ψάξεις μερικά ποστς πιο πριν θα δεις τι κεραιες εχω προτείνει. Επισης δες και τα καλώδιο. Το καλώδιο ειναι "εξάρτημα" της κεραίας και πρεπει να εχει σωστες προδιαγραφές, (A+,A++). Ψαξε λιγο ποιο πισω γράφω και για αυτο.

Καλώδιο μόλις πήρα ένα της televes a+ για να ρίξω και θα πάω και σε κεραία . Αν θέλεις μπορείς να ξαναπροτεινεις κεραίες ? Πίσω ένας συμφορουμιτης έγραψε και για φίλτρο 5g να προβώ και στην αγορά του φίλτρου ?  Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, num8 είπε

Καλώδιο μόλις πήρα ένα της televes a+ για να ρίξω και θα πάω και σε κεραία . Αν θέλεις μπορείς να ξαναπροτεινεις κεραίες ? Πίσω ένας συμφορουμιτης έγραψε και για φίλτρο 5g να προβώ και στην αγορά του φίλτρου ?  Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Καταρχας πρεπει να ξερεις την αιτια του προβλήματος και γιατι εχεις (το ποιο πιθανό) παρεμβολή και από τι. Ξαναγράφω λοιπόν την σημασία του καλωδίου της κεραίας, ειδικά μέσα στον αστικό ιστο.

Αναφορά σε κείμενο

.
Ξεκινά αλλάζοντας μονο το καλώδιο. Οπως είπες εχεις την κεραία καμιά 6ετια, πιθανό δεν θα ειναι LTE. Φίλτρο μην βάλεις.Αν επιμένει το πρόβλημα μετα και απο την αλλαγή καλωδίου παρε μια καλη κεραία IKUSI,FRACCARO,ALCAD. Το φίλτρο ειναι ημίμετρο, η κεραία ειναι κατασκευασμένη να συντονιζει στις συχνότητες και για αυτο προτιμάται. Για καλο φιλτρο πρεπει να τα "σκασεις" και δεν αξιζει παιρνεις κεραια. 1000 φορες καλυτερα.
Επισης σε μερικες περιπτώσεις η αλλαγή της θεσης της κεραίας, μηπως πέφτει πανω στην δέσμη κανενος μικροκυματικου link. Μου εχει συμβει με πιατο αυτο αρκετες φορες και επρεπε να αλλαξω θεση.

10 ώρες πριν, kostakiss είπε

εχει παρατηρηθει βραδινες ώρες , να κάνει σπασιματα στα hd καναλια , σε ενοχλητικο βαθμο.

το ιδιο μου αναφερει και η διπλανη ενοικος της οικοδομης.

θα διορθωθει με αντικατασταση της ματελ που εχω βαλει εγω εξτρα με τα παραπανω?

Πολυ πιθανο ναι, αλλα πρεπει να εχεις και καλο καλωδιο σε θωρακιση. Αλλιως το να αλλαξεις κεραια με φθηνο αθωρακιστο καλωδιο ειναι δώρο άδωρο.

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Petros Electron said:

Καταρχας πρεπει να ξερεις την αιτια του προβλήματος και γιατι εχεις (το ποιο πιθανό) παρεμβολή και από τι. Ξαναγράφω λοιπόν την σημασία του καλωδίου της κεραίας, ειδικά μέσα στον αστικό ιστο.

.
Ξεκινά αλλάζοντας μονο το καλώδιο. Οπως είπες εχεις την κεραία καμιά 6ετια, πιθανό δεν θα ειναι LTE. Φίλτρο μην βάλεις.Αν επιμένει το πρόβλημα μετα και απο την αλλαγή καλωδίου παρε μια καλη κεραία IKUSI,FRACCARO,ALCAD. Το φίλτρο ειναι ημίμετρο, η κεραία ειναι κατασκευασμένη να συντονιζει στις συχνότητες και για αυτο προτιμάται. Για καλο φιλτρο πρεπει να τα "σκασεις" και δεν αξιζει παιρνεις κεραια. 1000 φορες καλυτερα.
Επισης σε μερικες περιπτώσεις η αλλαγή της θεσης της κεραίας, μηπως πέφτει πανω στην δέσμη κανενος μικροκυματικου link. Μου εχει συμβει με πιατο αυτο αρκετες φορες και επρεπε να αλλαξω θεση.

Πολυ πιθανο ναι, αλλα πρεπει να εχεις και καλο καλωδιο σε θωρακιση. Αλλιως το να αλλαξεις κεραια με φθηνο αθωρακιστο καλωδιο ειναι δώρο άδωρο.

Το θέμα είναι ότι «παίρνω» από την κεντρική κεραία της πολυκατοικίας και εκείνο δεν μπορώ να το επιδιορθώσω , η οποία ενισχύεται από την ματελ, μέσα όμως στο σπίτι έχει μπει νέο καλώδιο , φαντάζομαι τον τύπο που αναφέρεις , καθώς η ανακαίνιση έγινε προ 2ετιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kostakiss είπε

 η οποία ενισχύεται από την ματελ,

τι εννοείς ενισχύεται απο την ματελ?. Παιρνεις απο κεντρικη ειπες. Η ματελ πως ειναι συνδεδεμενη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Καταρχας πρεπει να ξερεις την αιτια του προβλήματος και γιατι εχεις (το ποιο πιθανό) παρεμβολή και από τι. Ξαναγράφω λοιπόν την σημασία του καλωδίου της κεραίας, ειδικά μέσα στον αστικό ιστο.

.
Ξεκινά αλλάζοντας μονο το καλώδιο. Οπως είπες εχεις την κεραία καμιά 6ετια, πιθανό δεν θα ειναι LTE. Φίλτρο μην βάλεις.Αν επιμένει το πρόβλημα μετα και απο την αλλαγή καλωδίου παρε μια καλη κεραία IKUSI,FRACCARO,ALCAD. Το φίλτρο ειναι ημίμετρο, η κεραία ειναι κατασκευασμένη να συντονιζει στις συχνότητες και για αυτο προτιμάται. Για καλο φιλτρο πρεπει να τα "σκασεις" και δεν αξιζει παιρνεις κεραια. 1000 φορες καλυτερα.
Επισης σε μερικες περιπτώσεις η αλλαγή της θεσης της κεραίας, μηπως πέφτει πανω στην δέσμη κανενος μικροκυματικου link. Μου εχει συμβει με πιατο αυτο αρκετες φορες και επρεπε να αλλαξω θεση.

Πολυ πιθανο ναι, αλλα πρεπει να εχεις και καλο καλωδιο σε θωρακιση. Αλλιως το να αλλαξεις κεραια με φθηνο αθωρακιστο καλωδιο ειναι δώρο άδωρο.

Είχα γράψει σε προηγούμενο ποστ ότι η κεραία βρίσκεται πανω από το πιάτο της Νόβα . Η κεραία δεν παίζει να είναι lte .

 

Καλώδιο πήρα αυτο https://www.e-smarteck.gr/δορυφορικα-επιγεια-συστηματα-ληψης/καλωδια-δορυφορικη-επιγεια-tv/καλωδιο-κεραιας/TELEVES-414801

Επεξ/σία από num8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, num8 είπε

Είχα γράψει σε προηγούμενο ποστ ότι η κεραία βρίσκεται πανω από το πιάτο της Νόβα . Η κεραία δεν παίζει να είναι lte .

Μαλιστα, οποτε αν εχεις υποψία οτι το καλώδιο ειναι άγνωστου ποιότητας και προελεύσεως το αντικαθιστας με ενα καλο, και στην συνεχεία και την κεραια αν το πρόβλημα επιμείνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Petros Electron είπε

Μαλιστα, οποτε αν εχεις υποψία οτι το καλώδιο ειναι άγνωστου ποιότητας και προελεύσεως το αντικαθιστας με ενα καλο, και στην συνεχεία και την κεραια αν το πρόβλημα επιμείνει 

...και αν δεν λυθεί... η τηλεόραση θα γίνει η επόμενη στάση του κινητού μου ...

Πέρα από την πλάκα τ αλλάζω και θα επανέλθω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, num8 είπε

...και αν δεν λυθεί... η τηλεόραση θα γίνει η επόμενη στάση του κινητού μου ...

Πέρα από την πλάκα τ αλλάζω και θα επανέλθω...

Αν εχεις την υποψια οτι μπορεί να φταιει η TV, δοκιμασε με εναν επίγειο ψηφιακό δεκτη (εστω και δανεικό αν δεν έχεις) για να δεις αν θα κανει το ιδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

45 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Αν εχεις την υποψια οτι μπορεί να φταιει η TV, δοκιμασε με εναν επίγειο ψηφιακό δεκτη (εστω και δανεικό αν δεν έχεις) για να δεις αν θα κανει το ιδιο.

..και επίγειο δεκτή να δοκιμάσω μπορεί σε συμπέρασμα να μην φτάσω . Από όσο ξέρω μπορεί να είναι πιο ευαίσθητος ο δέκτης της tv,ετσι δεν είναι ? 

Σημ. τωρα δείχνει μια χαρά χωρίς σπασίματα , βασικά όλη μέρα δείχνει χωρίς σπασίματα .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...