Προς το περιεχόμενο

Οδηγος: Κεραιες τηλεοπτικού σήματος - Εγκατάσταση


graphist83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο οτι καταλαβαίνω 2 στηλες πανε στο επανω σπιτι και 2 κατω. Οποτε πρεπει να εχεις 2 τερματικές επάνω και 2 κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 516
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Απο οτι καταλαβαίνω 2 στηλες πανε στο επανω σπιτι και 2 κατω. Οποτε πρεπει να εχεις 2 τερματικές επάνω και 2 κατω.

Για το πρώτο κομμάτι δεν το ξέρω, για το δεύτερο ναι.

Επίσης προσπαθώ να φανταστώ (και να σχεδιάσω) πως με 2 τερματικές καταλήγουν 2 καλώδια στην κεραία.

Λογικα πρεπει να παει καπως ετσι?

--------Δ-------Δ---------Τ

--------Δ------------------Τ

Επεξ/σία από VasKag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

4 Δεν εγραψες ποιο πανω οτι καταλήγουν? (στην κεραια). 2 ειναι τελικα ή 4 ?
Ναι ετσι παει αν και καμια φορα μπορει να έρχεται η στηλη απο επανω διαμέρισμα το εχω δει και αυτο
Πχ

Απο κεραία -------Δ-----Δ  (οροφος Β)
                                       |
                                       |
                                      Δ------Τ (οροφος Α)

ή

Απο κεραία ---------======== (2 κάθοδοι)
                               |                 |
                               |                 |
  (οροφος Β)        Δ------Τ      |
                                                T (οροφος Α)                 

Δες ποσες τερματικες εχεις σε καθε σπιτι.

 

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

4 καλώδια, 2 τερματικές σε κάθε όροφο.

10 πρίζες συνολικά. Με τέτοιο χαμό, τουλάχιστον δουλεύουν όλες με μια κεραία και χωρίς ενισχυτή. Όταν έφτιαχνε το σπίτι νόμιζε ότι θα βάζαμε και από μια συσκευή σε κάθε δωμάτιο. :)

Επεξ/σία από VasKag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, VasKag είπε

4 καλώδια, 2 τερματικές σε κάθε όροφο.

10 πρίζες συνολικά. Με τέτοιο χαμό, τουλάχιστον δουλεύουν όλες με μια κεραία και χωρίς ενισχυτή. Όταν έφτιαχνε το σπίτι νόμιζε ότι θα βάζαμε και από μια συσκευή σε κάθε δωμάτιο. :)

Δεν παίζει ρόλο πόσες συσκευές έχεις πανω στο δίκτυο.
Η εξασθένηση γίνεται ουτοσι άλλως ,ακομα και TV να μην εχεις σε καθε πριζα. 
Περίεργο 10 πρίζες χωρίς ενισχυτή να "παίζουν" η εισαι πολυ κοντά στο Κ.Ε η έχεις μεγάλη κεραία (σε απολαβή) και σε συνδυασμό με το κοντινό σημειο φέρνει αρκετό σήμα. Αν εισαι οκ απο σημα το αφηνεις ως εχει, αλλιώς ενας μικρός κεντρικός ενισχυτής θα χρειαστεί.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρτεμιδα ειναι το σπιτι. Ουτε πολυ κοντα ουτε πολυ μακρια. Η κεραια, οπως ειπα, μια τυπου χελιδονα 20αετιας. Κατα πασα πιθανοτητα no name. Τωρα αν εχει μεγαλη απολαβη δεν ξερω. Ειδικα μετα απο 20 χρονια

 

image.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω βοηθεια. 

δυστυχως εχω προβλημα με το σημα μου οποτε και προσπαθησα να το επιδιορθωσω (δηλωνω ΑΤΖΑΜΗΣ).

αν με ρωτησετε : γιατι δεν καλεις καποιον να ερθει να στο φτιαξει, η απαντηση ειναι : ηρθε ενα τυπος, δεν εκανε τιποτε και μου πηρε 40 ευρω. ο δευτερος που καλεσα απλα νομιζε οτι μπορει να ερθει οποτε θελει εκτος του προκαθορισμενου ραντεβου μας χωρις καν να ενημερωσει.

οποτε:

αγορασα την απλη αλλα απο τι λενε φαυματουργει κεραια της ματελ και απο εκει και μετα εκανα αυτα που βλεπετε στις φωτογραφιες 

θελω σας παρακαλω τα σχολια σας. προφανως και δεν εχω σχεδον καθολου εικονα

 

20220826_161031.jpg

20220826_161036.jpg

20220826_161419.jpg

20220826_161435.jpg

20220826_161450.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή δε φαίνεται καλά. Η κεραία που κοιτάει? Στον ουρανό? 

Νομίζω ξεκίνα από εκεί. Δες που κοιτάνε οι άλλες κεραίες γύρω σου και στρεψε την προς τα εκεί.

 

 

Επεξ/σία από VasKag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κοιτάει σωστά, ελέγχεις τις ενώσεις του καλωδίου. Ειδικά αυτή που είναι κάτω από το κλιματιστικό. Σε κάθε περίπτωση το σωστό είναι μονοκόμματο καλώδιο από την κεραία μέχρι την πρίζα. Επίσης εκεί που το έχεις κουλουριασει γύρω από το σωλήνα. Δεν είναι σωστό 

 

Και κατι αλλο. Πριν του δωσεις τα 40, δεν ειδες αν λειτουργει η τηλεοραση σωστα?

 

Επεξ/σία από VasKag
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, VasKag είπε

Στην αρτεμιδα ειναι το σπιτι. Ουτε πολυ κοντα ουτε πολυ μακρια. Η κεραια, οπως ειπα, μια τυπου χελιδονα 20αετιας. Κατα πασα πιθανοτητα no name. Τωρα αν εχει μεγαλη απολαβη δεν ξερω. Ειδικα μετα απο 20 χρονια

H Κεραια αν δεν κανω λαθος ειναι της Condor κλειστού δίπολου και γυρω στα 14dB απολαβή.
Αν την κατεβάσεις δες στο δίπολο (ανοίγει το καπάκι για να μπει μεσα το καλώδιο) σε τι κατάσταση ειναι, εκει την πατάνε συνήθως.

3 ώρες πριν, elise είπε

κοιταει προς την μερια που ειναι οι κεραιες του χορτιατη (θεσσαλονικη).

Αν εχεις φτιαξει εσυ τις μουφες με τα F connectors κανε έναν ελέγχο για να δεις αν τις έχεις φτιαξει σωστα, οπως σου εγραψε και ο  VasKag.
Κάθε ένωση (αν γίνεται σωστά) μας αφαιρεί -1dB απο το σημα μας.
Επισης αποφευγουμε την τοποθέτηση κοντα σε μεταλλικά αντικείμενα γιατι κανουν ανακλάσεις στο σήμα.

Επίσης το καλωδιο να ειναι καλης ποιότητας και οχι χρεπι, και να αποφεύγεις τις εντονες γωνιες και τις κουλουρες. Τωρα δηλαδη δεν εχεις τιποτα απο σημα ?

Με 20+40-60 ευρω θα ειχες παρει μια κεραιουλα εξ/κη και θα ειχες κανει την δουλεια σου. Ταρατσα η αλλο σημειο δεν υπαρχει να την βαλεις ?

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Petros Electron

Condor. Σωστα. Τωρα θυμηθηκα. Ειναι και κοντα στο σπιτι μου. 14db απολαβη θεωρειται καλη?

Αρα δεν ειναι χελιδονα. Τωρα ειδα τη διαφορα με του κλειστου διπολου στις φωτογραφιες.

Επεξ/σία από VasKag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, VasKag είπε

@Petros Electron

Condor. Σωστα. Τωρα θυμηθηκα. Ειναι και κοντα στο σπιτι μου. 14db απολαβη θεωρειται καλη?

Ναι δεν ειναι κακη. Το θεμα ειναι τι εχει απο κατω της απο καθόδους και πριζες. Αν εχει 10 πριζες χωρις εν/τη προφανως και δεν θα φτανει το σήμα, καθε διέλευση μας αφαιρεί απο 2~3dB και καθε τερματικη στην καλύτερη -1,5dB και το splitter επισης -3~4,5dB σε καθε εξοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Ναι δεν ειναι κακη. Το θεμα ειναι τι εχει απο κατω της απο καθόδους και πριζες. Αν εχει 10 πριζες χωρις εν/τη προφανως και δεν θα φτανει το σήμα, καθε διέλευση μας αφαιρεί απο 2~3dB και καθε τερματικη στην καλύτερη -1,5dB και το splitter επισης -3~4,5dB σε καθε εξοδο.

Τελικα οι πριζες ειναι 8.

4Δ και 4Τ

Παρολα αυτα, με τη μικρη μετατοπιση που εκανα, σταματησαν τα σπασιματα. Οποτε προς το παρον ειμαι καλυμενος. Θα δω και σε τι κατασταση ειναι το κουτι που γινεται η ενωση του καλωδιου στη κεραια.

Ερωτηση πατεντα

Επειδη δε προβλεπεται να μπουν αλλες τηλεορασεις στο μελλον. Αν εβγαζα τις πριζες που δεν χρειαζομαι και ενωνα τα καλωδια με μουφα και F connectors, θα κερδιζα τιποτα. Και το ποιο σημαντικο. Θα δουλευε το ολο πραγμα?

 

Επισης αν επαιρνα απο condor μια τριπλη, που οπως ειπα, ολα τα γυρω σπιτια εχουν τετοια. Και γενικα η περιοχη. Βλεπω η μεσαια εχει 15-17 db και η μεγαλη 17-19 db. Λογικα ειμαι καλυμενος

Επεξ/σία από VasKag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, VasKag είπε

Τελικα οι πριζες ειναι 8.

4Δ και 4Τ

Ληψη απο που κανεις? Απο Πάρνηθα/Υμηττό ή Στυρα ?

34 λεπτά πριν, VasKag είπε

Επειδη δε προβλεπεται να μπουν αλλες τηλεορασεις στο μελλον. Αν εβγαζα τις πριζες που δεν χρειαζομαι και ενωνα τα καλωδια με μουφα και F connectors, θα κερδιζα τιποτα. Και το ποιο σημαντικο. Θα δουλευε το ολο πραγμα?

Ναι κερδίζεις, αλλα το στοίχημα ειναι να μην τσακίσει το καλώδιο στο κουτι της πρίζας (μπουατ). Καθε μουφα F σε F μας αφαιρει -1dB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...