Προς το περιεχόμενο

Οδηγος: Κεραιες τηλεοπτικού σήματος - Εγκατάσταση


graphist83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/2/2023 στις 4:51 ΜΜ, ChrisTf είπε

6. Θεωρείτε καλή πρακτική να κρύψω όλα αυτά που θα μπουν εκεί μέσα στη θερμοπρόσοψη που θα γίνει, για λόγους αισθητικής; Αν όχι, τι θα πρέπει να κάνω για να προστατέψω ενισχυτή και splitter από τον καιρό; 

Μεταλλικό ερμαριο σαν και αυτο Στην πολυκατοικία μου ειναι ολα μεσα σε ενα τετοιο απο το 2004 τοποθετημενο απο εμενα. Μεσα εχει τον ενισχυτη και τους κατανεμητές. Εννοείται οτι θα το γειώσεις. Απο το ρευμα που θα βαλεις μεσα. Εγω μετα απο 19 χρονια το έβαψα γιατι ειχε πετάξει κατι σκουριές. Το μέγεθος ειναι μεγαλο, ειναι γιατι μου περισεψε απο μια δουλεια και ετσι έβαλα αυτο για να μην αγοραζω μικροτερο.

Screenshotfrom2023-02-0920-30-29.png.b14a1cec6a95e9643e957867a45db084.png

Στις 5/2/2023 στις 1:48 ΠΜ, galanta είπε

5. Μπορώ να το κάνω μόνος μου και χωρίς μάστορα;

Κρίνοντας απο τα γραφόμενα σου, οχι. Φώναξε μαστορα καλύτερα.Φιλικα στο λεω.

Φιλικες ακομα παρατηρήσεις. Η κεραία σου (fracarro blu 420F) εχουν μπει αναποδα οι 2 ανακλαστηρες (σχαρες) και επισης αν βλεπω καλα?. Το διπολο μου φαίνεται οτι εχει μπει αναποδα. Αν θες ανεβασε μια φωτο απο το πλαι της κεραίας. 

Screenshot from 2023-02-09 20-43-04.png

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 516
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Μεταλλικό ερμαριο σαν και αυτο Στην πολυκατοικία μου ειναι ολα μεσα σε ενα τετοιο απο το 2004 τοποθετημενο απο εμενα. Μεσα εχει τον ενισχυτη και τους κατανεμητές. Εννοείται οτι θα το γειώσεις. Απο το ρευμα που θα βαλεις μεσα. Εγω μετα απο 19 χρονια το έβαψα γιατι ειχε πετάξει κατι σκουριές. Το μέγεθος ειναι μεγαλο, ειναι γιατι μου περισεψε απο μια δουλεια και ετσι έβαλα αυτο για να μην αγοραζω μικροτερο.

Screenshotfrom2023-02-0920-30-29.png.b14a1cec6a95e9643e957867a45db084.png

Κρίνοντας απο τα γραφόμενα σου, οχι. Φώναξε μαστορα καλύτερα.Φιλικα στο λεω.

Φιλικες ακομα παρατηρήσεις. Η κεραία σου (fracarro blu 420F) εχουν μπει αναποδα οι 2 ανακλαστηρες (σχαρες) και επισης αν βλεπω καλα?. Το διπολο μου φαίνεται οτι εχει μπει αναποδα. Αν θες ανεβασε μια φωτο απο το πλαι της κεραίας. 

Screenshot from 2023-02-09 20-43-04.png

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που μου αφιέρωσες! Δεν υπάρχει εννοείται κανένα πρόβλημα, καταλαβαίνω ότι δεν μπορώ για αυτό θα ακολουθήσω τη συμβουλή και θα φωνάξω τεχνικό. Ωστόσο θα ήθελα να προμηθευτώ τα υλικά εγώ οπότε μήπως μπορείς να με βοηθήσεις με τις πολύτιμες γνώσεις σου στα παρακάτω σημεία 

1. Θα χρειαστεί ενισχυτής πιστεύεις; Μια πρόχειρη εκτίμηση ζητώ. Η ποιότητα του σήματος ίσως μπορεί πρόχειρα να εκτιμηθεί από την υπάρχουσα κεραία. Αυτή που είδες χωρίς ενισχυτή με δέκα μέτρα καλώδιο προς μια συσκευή απευθείας, είναι μια χαρά. Η απόσταση από το σημείο λήψης είναι περίπου 80 χιλιόμετρα, χωρίς φυσικά εμπόδια. Αν χρειαστεί θα είναι ενισχυτής ιστού; Ή πρέπει πάρω κάτι άλλο; Μιλάμε για 3 συσκευές, απόσταση μπαλκονιού από το σημείο της ταράτσας κάπου 2 με 4 μέτρα, αναλόγως. Μπορείς να μου προτείνεις ενισχυτή συγκεκριμένο ή χαρακτηριστικά που χρειάζομαι; 

2. Μια πρόταση για καλώδιο από κεραία προς ενισχυτή; 

3. Μπορώ να βάλω την κεραία στο ίδιο κοντάρι που είναι η άλλη; 

4. Και κάτι που αν φανεί παράξενο οκ ας μην απαντηθεί. Χωρίς τα υλικά, ποιο θα είναι ένα τίμιο κοστολόγιο για αυτή την εργασία, σύμφωνα με την εμπειρία σου 

Ευχαριστώ θερμά. Ακολουθούν και οι φωτογραφίες που μου ζήτησες από το πλάι της ήδη υπάρχουσας κεραιας. 

IMG_20230210_155331.jpg

Επεξ/σία από galanta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, kstgr είπε

Δυστυχώς την έχουν βάλει ανάποδα

Έτσι φαίνεται αν και εγώ δεν έχω ιδέα , ωστόσο στην πράξη δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί αυτή η κεραία εξυπηρετεί μια συσκευή μόνο στο ισόγειο, χωρίς ενισχυτή και είναι μια χαρά. Δεν ξέρω αν αξίζει να ασχοληθώ με αυτήν, αφού θέλω να βάλω καινούργια για το καινούριο σπίτι που είναι από πάνω. 

Επεξ/σία από galanta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, galanta είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που μου αφιέρωσες! Δεν υπάρχει εννοείται κανένα πρόβλημα, καταλαβαίνω ότι δεν μπορώ για αυτό θα ακολουθήσω τη συμβουλή και θα φωνάξω τεχνικό. Ωστόσο θα ήθελα να προμηθευτώ τα υλικά εγώ οπότε μήπως μπορείς να με βοηθήσεις με τις πολύτιμες γνώσεις σου στα παρακάτω σημεία 

1. Θα χρειαστεί ενισχυτής πιστεύεις; Μια πρόχειρη εκτίμηση ζητώ. Η ποιότητα του σήματος ίσως μπορεί πρόχειρα να εκτιμηθεί από την υπάρχουσα κεραία. Αυτή που είδες χωρίς ενισχυτή με δέκα μέτρα καλώδιο προς μια συσκευή απευθείας, είναι μια χαρά. Η απόσταση από το σημείο λήψης είναι περίπου 80 χιλιόμετρα, χωρίς φυσικά εμπόδια. Αν χρειαστεί θα είναι ενισχυτής ιστού; Ή πρέπει πάρω κάτι άλλο; Μιλάμε για 3 συσκευές, απόσταση μπαλκονιού από το σημείο της ταράτσας κάπου 2 με 4 μέτρα, αναλόγως. Μπορείς να μου προτείνεις ενισχυτή συγκεκριμένο ή χαρακτηριστικά που χρειάζομαι; 

2. Μια πρόταση για καλώδιο από κεραία προς ενισχυτή; 

3. Μπορώ να βάλω την κεραία στο ίδιο κοντάρι που είναι η άλλη; 

4. Και κάτι που αν φανεί παράξενο οκ ας μην απαντηθεί. Χωρίς τα υλικά, ποιο θα είναι ένα τίμιο κοστολόγιο για αυτή την εργασία, σύμφωνα με την εμπειρία σου 

Ευχαριστώ θερμά. Ακολουθούν και οι φωτογραφίες που μου ζήτησες από το πλάι της ήδη υπάρχουσας κεραιας. 

IMG_20230210_155331.jpg

Καλήμερα, τελικά επιβεβαιώθηκα.. Αρε το ματι μου εστω και στην 4η δεκαετία της ζωής μου που διανύω ακόμα "κόβει". Σε ευχαριστω για την πλαινη φωτογραφία.

Στο θεμα μας τωρα. Για 3 συσκευες θα χρειαστείς εναν μικρο ενισχυτη, μπορεις να βαλεις ειτε ιστου ειτε εναν μικρο κεντρικής.

1) Την κεραία (ναι παιζει και ανάποδα) σου προτείνω να την αλλάξεις. Ο λόγος οτι ειναι 21-69 ενω τωρα πλεον θελουμε 21-60 για να αποφυγουμε τα σηματα της κινητής τηλεφωνίας που μπορει να μας κανουν σπασιματα στην εικονα ανεβαζοντας τα λαθη κατα την ληψη. Καλη ηταν η 420F στον καιρο της τωρα η εποχη θελει LTE. Θα βαλεις λοιπον μια LTE UHF δες εχω ποσταρει στις προηγούμενες σελίδες αξιόλογες κεραιες. Μην τα ξαναγράφω.. Κοιτα να ειναι κεραια με ανακλαστηρα. Μια καλη προταση ειναι Fracarro LTE Blu10 HD. Ειναι η εξελιξη της 420F.

Ενισχυτή εναν μικρο θελεις, πχ σαν και αυτον, μια χαρα ειναι δεν χρειάζεται να πάρεις κατι ακριβο.. Αν θελεις κατι ποιοτικό δες σε ιστου κατι σαν και αυτον

2) Καλωδιο ναι πολυ σημαντικο. Το καλωδιο ειναι εξαρτημα της κεραιας και δεν πρεπει να αδικείται.
Δες σειρα Βiokal Vector κλάση A+ και A++. Μην παρεις οτι βρεις καλωδια "ντενεκεδες" χωρις καν χαλκο (επιχαλκωμενα)

3) Αν ειναι γερο, ναι μπορεις. Να μην εχει μεγαλες ταλαντωσεις σε ανεμους θα κοιταξεις.

4) 50-70 ευρω +ΦΠΑ θα έπαιρνα για την τοποθέτηση ερμαριού,ενισχυτή και ρύθμιση αυτών. Ανάλογα το πόσο εύκολα ειναι προσβάσιμη η κεραία και το σημειο που θα μπει το ερμαριο.Προτίμησε μαστορα με πεδιομετρο για να μετρήσει σωστα το σημα και οχι οτι να ναι.. Παρε προσφορες.. Δεν ειναι κατι δυσκολο η περιπτωση σου περα του μεταλλικου ερμαριου που πρεπει να μπει σωστα για να μην παρει νερο μεσα..

Οτι άλλο θελεις ρωτά ελευθέρα.
Απο εναν "παλαιμαχο" ηλεκτρονικο με 20+ χρονια εμπειρια στις εγ/σεις.

Πριν 3 χρονια ξυλωσα μια 420F σαν την δικιά σου (τοποθετημένη το 2004) και έβαλα μια τρίαινα της Opticum LTE. Η κεραία ειναι μέτρια απο θεμα ποιοτητας υλικων, πολυ καλη στην απολαβη δε. Μαζι με ενισχυτή εχει 25+ τηλεοράσεις σε κεντρικη εγ/ση πολυκατοικίας. Ο λογος οτι ειχαμε σπασιματα στην συχνοτητα των HD. Οχι ολες τις ωρες της ημερας, μερικες. Μαζι με τον ενισχυτη αλλαξα και κεραια για να ειναι και τα 2 σε LTE. Εσυ δεδομένου με λιγότερους δέκτες μπορεις να βαλεις και την Blu5 HD εφοσον εχεις οπτικη επαφη. Με νεο διπολο και σε λευκο χρωμα και LTE.

DSC01403.resized.JPG

Screenshot from 2023-02-11 11-16-48.png

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Καλήμερα, τελικά επιβεβαιώθηκα.. Αρε το ματι μου εστω και στην 4η δεκαετία της ζωής μου που διανύω ακόμα "κόβει". Σε ευχαριστω για την πλαινη φωτογραφία.

Στο θεμα μας τωρα. Για 3 συσκευες θα χρειαστείς εναν μικρο ενισχυτη, μπορεις να βαλεις ειτε ιστου ειτε εναν μικρο κεντρικής.

1) Την κεραία (ναι παιζει και ανάποδα) σου προτείνω να την αλλάξεις. Ο λόγος οτι ειναι 21-69 ενω τωρα πλεον θελουμε 21-60 για να αποφυγουμε τα σηματα της κινητής τηλεφωνίας που μπορει να μας κανουν σπασιματα στην εικονα ανεβαζοντας τα λαθη κατα την ληψη. Καλη ηταν η 420F στον καιρο της τωρα η εποχη θελει LTE. Θα βαλεις λοιπον μια LTE UHF δες εχω ποσταρει στις προηγούμενες σελίδες αξιόλογες κεραιες. Μην τα ξαναγράφω.. Κοιτα να ειναι κεραια με ανακλαστηρα. Μια καλη προταση ειναι Fracarro LTE Blu10 HD. Ειναι η εξελιξη της 420F.

Ενισχυτή εναν μικρο θελεις, πχ σαν και αυτον, μια χαρα ειναι δεν χρειάζεται να πάρεις κατι ακριβο.. Αν θελεις κατι ποιοτικό δες σε ιστου κατι σαν και αυτον

2) Καλωδιο ναι πολυ σημαντικο. Το καλωδιο ειναι εξαρτημα της κεραιας και δεν πρεπει να αδικείται.
Δες σειρα Βiokal Vector κλάση A+ και A++. Μην παρεις οτι βρεις καλωδια "ντενεκεδες" χωρις καν χαλκο (επιχαλκωμενα)

3) Αν ειναι γερο, ναι μπορεις. Να μην εχει μεγαλες ταλαντωσεις σε ανεμους θα κοιταξεις.

4) 50-70 ευρω +ΦΠΑ θα έπαιρνα για την τοποθέτηση ερμαριού,ενισχυτή και ρύθμιση αυτών. Ανάλογα το πόσο εύκολα ειναι προσβάσιμη η κεραία και το σημειο που θα μπει το ερμαριο.Προτίμησε μαστορα με πεδιομετρο για να μετρήσει σωστα το σημα και οχι οτι να ναι.. Παρε προσφορες.. Δεν ειναι κατι δυσκολο η περιπτωση σου περα του μεταλλικου ερμαριου που πρεπει να μπει σωστα για να μην παρει νερο μεσα..

Οτι άλλο θελεις ρωτά ελευθέρα.
Απο εναν "παλαιμαχο" ηλεκτρονικο με 20+ χρονια εμπειρια στις εγ/σεις.

Πριν 3 χρονια ξυλωσα μια 420F σαν την δικιά σου (τοποθετημένη το 2004) και έβαλα μια τρίαινα της Opticum LTE. Η κεραία ειναι μέτρια απο θεμα ποιοτητας υλικων, πολυ καλη στην απολαβη δε. Μαζι με ενισχυτή εχει 25+ τηλεοράσεις σε κεντρικη εγ/ση πολυκατοικίας. Ο λογος οτι ειχαμε σπασιματα στην συχνοτητα των HD. Οχι ολες τις ωρες της ημερας, μερικες. Μαζι με τον ενισχυτη αλλαξα και κεραια για να ειναι και τα 2 σε LTE. Εσυ δεδομένου με λιγότερους δέκτες μπορεις να βαλεις και την Blu5 HD εφοσον εχεις οπτικη επαφη. Με νεο διπολο και σε λευκο χρωμα και LTE.

DSC01403.resized.JPG

Screenshot from 2023-02-11 11-16-48.png

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις και τις συμβουλές, στην πορεία θα επανέλθω αν χρειαστεί κάτι. Εννοείται ότι κόβει το μάτι σου, αυτό είναι ολοφάνερο αν διαβάσει κανείς το νήμα, για αυτό σε ευχαριστώ που μου απάντησες.! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 11/2/2023 στις 10:59 ΠΜ, Petros Electron είπε

Καλήμερα, τελικά επιβεβαιώθηκα.. Αρε το ματι μου εστω και στην 4η δεκαετία της ζωής μου που διανύω ακόμα "κόβει". Σε ευχαριστω για την πλαινη φωτογραφία.

Στο θεμα μας τωρα. Για 3 συσκευες θα χρειαστείς εναν μικρο ενισχυτη, μπορεις να βαλεις ειτε ιστου ειτε εναν μικρο κεντρικής.

1) Την κεραία (ναι παιζει και ανάποδα) σου προτείνω να την αλλάξεις. Ο λόγος οτι ειναι 21-69 ενω τωρα πλεον θελουμε 21-60 για να αποφυγουμε τα σηματα της κινητής τηλεφωνίας που μπορει να μας κανουν σπασιματα στην εικονα ανεβαζοντας τα λαθη κατα την ληψη. Καλη ηταν η 420F στον καιρο της τωρα η εποχη θελει LTE. Θα βαλεις λοιπον μια LTE UHF δες εχω ποσταρει στις προηγούμενες σελίδες αξιόλογες κεραιες. Μην τα ξαναγράφω.. Κοιτα να ειναι κεραια με ανακλαστηρα. Μια καλη προταση ειναι Fracarro LTE Blu10 HD. Ειναι η εξελιξη της 420F.

Ενισχυτή εναν μικρο θελεις, πχ σαν και αυτον, μια χαρα ειναι δεν χρειάζεται να πάρεις κατι ακριβο.. Αν θελεις κατι ποιοτικό δες σε ιστου κατι σαν και αυτον

2) Καλωδιο ναι πολυ σημαντικο. Το καλωδιο ειναι εξαρτημα της κεραιας και δεν πρεπει να αδικείται.
Δες σειρα Βiokal Vector κλάση A+ και A++. Μην παρεις οτι βρεις καλωδια "ντενεκεδες" χωρις καν χαλκο (επιχαλκωμενα)

3) Αν ειναι γερο, ναι μπορεις. Να μην εχει μεγαλες ταλαντωσεις σε ανεμους θα κοιταξεις.

4) 50-70 ευρω +ΦΠΑ θα έπαιρνα για την τοποθέτηση ερμαριού,ενισχυτή και ρύθμιση αυτών. Ανάλογα το πόσο εύκολα ειναι προσβάσιμη η κεραία και το σημειο που θα μπει το ερμαριο.Προτίμησε μαστορα με πεδιομετρο για να μετρήσει σωστα το σημα και οχι οτι να ναι.. Παρε προσφορες.. Δεν ειναι κατι δυσκολο η περιπτωση σου περα του μεταλλικου ερμαριου που πρεπει να μπει σωστα για να μην παρει νερο μεσα..

Οτι άλλο θελεις ρωτά ελευθέρα.
Απο εναν "παλαιμαχο" ηλεκτρονικο με 20+ χρονια εμπειρια στις εγ/σεις.

Πριν 3 χρονια ξυλωσα μια 420F σαν την δικιά σου (τοποθετημένη το 2004) και έβαλα μια τρίαινα της Opticum LTE. Η κεραία ειναι μέτρια απο θεμα ποιοτητας υλικων, πολυ καλη στην απολαβη δε. Μαζι με ενισχυτή εχει 25+ τηλεοράσεις σε κεντρικη εγ/ση πολυκατοικίας. Ο λογος οτι ειχαμε σπασιματα στην συχνοτητα των HD. Οχι ολες τις ωρες της ημερας, μερικες. Μαζι με τον ενισχυτη αλλαξα και κεραια για να ειναι και τα 2 σε LTE. Εσυ δεδομένου με λιγότερους δέκτες μπορεις να βαλεις και την Blu5 HD εφοσον εχεις οπτικη επαφη. Με νεο διπολο και σε λευκο χρωμα και LTE.

DSC01403.resized.JPG

Screenshot from 2023-02-11 11-16-48.png

Η flashHD nano της ikusi την οποία προτείνεις, κάνει για λήψεις όταν το σημείο που μας ενδιαφέρει ειναι στα 20+χλμ απ' το κέντρο εκπομπής ή κοιτάμε κάτι καλύτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Finn είπε

Η flashHD nano της ikusi την οποία προτείνεις, κάνει για λήψεις όταν το σημείο που μας ενδιαφέρει ειναι στα 20+χλμ απ' το κέντρο εκπομπής ή κοιτάμε κάτι καλύτερο;

Επειδη η απολαβη της κεραιας ειναι μολις 12dB , αν έχεις απευθείας ορατότητα με το Κ.Ε, τοτε κανει αν ομως δεν έχεις και έχεις επίσης και μακρύ καλώδιο >15μ μεχρι τον δέκτη, καλύτερα να πας σε κάποια αλλη με μεγαλύτερη απολαβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Επειδη η απολαβη της κεραιας ειναι μολις 12dB , αν έχεις απευθείας ορατότητα με το Κ.Ε, τοτε κανει αν ομως δεν έχεις και έχεις επίσης και μακρύ καλώδιο >15μ μεχρι τον δέκτη, καλύτερα να πας σε κάποια αλλη με μεγαλύτερη απολαβή.

Έχω ένα κτίριο μπροστά και σε κάποιες συχνότητες ειμαι με 100/100 και σε άλλες 100/15 και παίζει έως 30 ανάλογα την ώρα.  Έχω και έναν Mistral ιστού με το τροφοδοτικό του και κεντρικό Mistral 2x120. Μετρήσεις παίρνω στην έξοδο του τροφοδοτικού του ενισχυτή ιστού.

Θα δοκιμάσω αλλαγή θέσης αλλιώς θα κοιτάξω την fraccaro που λες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Finn είπε

Έχω ένα κτίριο μπροστά και σε κάποιες συχνότητες ειμαι με 100/100 και σε άλλες 100/15 και παίζει έως 30 ανάλογα την ώρα.  Έχω και έναν Mistral ιστού με το τροφοδοτικό του και κεντρικό Mistral 2x120. Μετρήσεις παίρνω στην έξοδο του τροφοδοτικού του ενισχυτή ιστού.

Θα δοκιμάσω αλλαγή θέσης αλλιώς θα κοιτάξω την fraccaro που λες 

Συγνώμη για να καταλαβω εχεις κεραια που ειναι πανω και σε ιστου και επειτα η καθοδο αυτης ειναι στον κεντρικό ενισχυτή?. 2 δηλαδη ενισχυτές η εναν μονο ιστου?. Γιατι με μπέρδεψες οπως το γραφεις. Απο ποιο Κ.Ε κανεις ληψη?. Εφοσον εχεις εμποδιο μπροστα τοτε παιρνεις το σημα απο μεσω ανακλασης οπου κατω απο ορισμενες συνθηκες μπορει να μην ειναι σταθερο ολες τις ωρες. απο κεραια τι εχεις τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Συγνώμη για να καταλαβω εχεις κεραια που ειναι πανω και σε ιστου και επειτα η καθοδο αυτης ειναι στον κεντρικό ενισχυτή?. 2 δηλαδη ενισχυτές η εναν μονο ιστου?. Γιατι με μπέρδεψες οπως το γραφεις. Απο ποιο Κ.Ε κανεις ληψη?. Εφοσον εχεις εμποδιο μπροστα τοτε παιρνεις το σημα απο μεσω ανακλασης οπου κατω απο ορισμενες συνθηκες μπορει να μην ειναι σταθερο ολες τις ωρες. απο κεραια τι εχεις τωρα?

ΚΕ Πολύγυρος Χαλκιδικής, 25κμ line of sight

Έχω και ενισχυτή ιστού μετά την nano ikusi γιατι αν τον βγάλω δεν έχω τίποτα. Ο κεντρικός υπάρχει μετά γιατι δίνω σε 7 τηλεοράσεις με τα κατάλληλα tap off και combiners.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλιστα κατάλαβα. Σε αυτες τις περιπτώσεις (των εμποδιων) καλο ειναι να γινει μια πεδιομετρηση στην ταρατσα σου, (η οπου εχεις την κεραια τελος παντων) ωστε να βρεθει η καλύτερη θεση και μετα να μπει μια κεραία καλης απολαβής (πχ FRACARRO BLU22HD, Ikusi FLASHD,  Televes DAT-45, ακομα και Τeleves DAT-75) και να καταργηθεί ο ιστού γιατι εκτός απο σημα ανεβάζει και τον θόρυβο. Επίσης και τα καλώδια πρεπει να ληφθούν σοβαρά υπόψη δεν ειναι λιγες η φορες που υπάρχει πρόβλημα οταν τα καλώδια δεν ειναι κατάλληλης κλάσης.
Δυστυχώς απο εδω δεν μπορω να σου πω τι να κανεις, το καλύτερο θα ηταν να γινει η πεδιομετρηση απο εναν τεχνικό και να σου προτείνει λύσεις για να μην δωσεις τσάμπα χρήματα και δουλεια δεν κάνεις στο τελος..

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Μάλιστα κατάλαβα. Σε αυτες τις περιπτώσεις (των εμποδιων) καλο ειναι να γινει μια πεδιομετρηση στην ταρατσα σου, (η οπου εχεις την κεραια τελος παντων) ωστε να βρεθει η καλύτερη θεση και μετα να μπει μια κεραία καλης απολαβής (πχ FRACARRO BLU22HD, Ikusi FLASHD,  Televes DAT-45, ακομα και Τeleves DAT-75) και να καταργηθεί ο ιστού γιατι εκτός απο σημα ανεβάζει και τον θόρυβο. Επίσης και τα καλώδια πρεπει να ληφθούν σοβαρά υπόψη δεν ειναι λιγες η φορες που υπάρχει πρόβλημα οταν τα καλώδια δεν ειναι κατάλληλης κλάσης.
Δυστυχώς απο εδω δεν μπορω να σου πω τι να κανεις, το καλύτερο θα ηταν να γινει η πεδιομετρηση απο εναν τεχνικό και να σου προτείνει λύσεις για να μην δωσεις τσάμπα χρήματα και δουλεια δεν κάνεις στο τελος..

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου! Έχω ένα ερασιτεχνικό πεδιομετρο και θα το παλέψω λίγο. Χωρίς τον ιστού πάντως δεν υπάρχει ίχνος σήματος.

Επεξ/σία από Finn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα σε ολους....εχω κανει το ιδιο ερωτημα σε διπλανο forum αλλα θα ρωτησω κι εδωμηπως μπορει καποιος να με βοηθησει

Ειχα φτιαξει παλιοτερα την εγκατασταση στο σπιτι με εναν πολυδιακοπτη 9x8 μιας και ειχα τοτε και cosmote και nova με δυο πιατα.Τωρα χρησιμοποιω μονο την cosmote εδω και αρκετα χρονια.

Απο τον πολυδιακοπτη φευγουν 7 καλωδια που πανε στους χωρους που εχω τηλεορασεις τωρα(τεσσερις στο συνολο) και στους αλλους 3 χωρους απλα καταληγουν εκει χωρις να εχω τηλεορασεις σημερα(και δεν νομιζω να βαλω στο αμεσο μελλον).Δορυφορικο βλεπω μονο σε δυο τηλεορασεις κι ετσι θελω να παραμεινει.

Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν μπορει να γινει διαφορετικα η εγκατασταση μου χωρις τον πολυδιακοπτη και να συνεχισω να εχω δορυφορικο σημα στις δυο τηλεορασεις που εχω σημερα και αναλογικο στις αλλες δυο που βλεπω(η και στου υπολοιπου 3 χωρους αν ποτε μπουνε στο μελλον).Γινεται?

Αν δεν γινεται και πρεπει να παω υποχρεωτικα σε νεο πολυδιακοπτη θα μπορουσατε να μου προτεινεται καποιον γιατι εχω αρκετα χρονια που δεν ασχολουμαι και δεν ξερω ποια εταιρια ειναι καλη με καλους πολυδιακοπτες.Θυμαμαι η Spaun ειχε καλους αλλα ξεφευγαν λιγο σε τιμη.

Επισης επειδη τωρα δεν χρησιμοποιω δευτερο δορυφορο και δεν θα ξαναχρησιμοποιησω λογικα γινεται να παω σε πολυδιακοπτη με 5/8 με 5 εισοδους και 8 εξοδους μονο για το cosmote και το αναλογικο?Ειναι το ιδιο με το 9/8 απλα θα ειναι για εναν δορυφορο?

Αν μπορειτε να μου προτεινετε εναν πολυδιακοπτη σε περιπτωση που δεν γινεται διαφορετικα η εγκατασταση μου θα το εκτιμουσα γιατι εχω καιρο που δεν ασχολουμαι και δεν θελω να παρω κατι που δεν θα αξιζει τα χρηματα.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, θα αγοράσω καινούρια τηλεόραση και σκέφτομαι να αλλάξω κεραία, ενισχυτή, καλώδια που προϋπήρχαν και μου φαίνονται σε κακή κατάσταση, το τροφοδοτικό του ενισχυτικου έξω, αν και έχω σήμα, καλώδιο ούτως η άλλως θα βάλω γιατί θα μετακινήσω την τηλεόραση και είναι κομμένο σε αυτήν την θέση. Η απόσταση κεραίας τηλεόρασης ( το μήκος του καλωδίου βασικά) 8 περίπου μέτρα.

Επισυνάπτω φωτογραφίες της υπάρχουσας εγκατάστασης, υπάρχει λόγος αλλαγής; Αν ναι, μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάτι;

IMG_20230813_153038407.jpg

IMG_20230813_153051290.jpg

IMG_20230813_153105973.jpg

IMG_20230813_153120872.jpg

IMG_20230813_153214263.jpg

IMG_20230813_153228339.jpg

Επεξ/σία από Conan2046
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...