Προς το περιεχόμενο

Οδηγος: Κεραιες τηλεοπτικού σήματος - Εγκατάσταση


graphist83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Θα μου επιστρέψεις να μην επεκταθώ αλλο στο επαγγελματικό μου παρελθόν, τουλάχιστον δημοσιά.

Αφενός γιατί δεν εργάζομαι πλεον σε αυτον τον τομεα, αφετέρου γιατί πισω απο τα nicknames δεν ξέρω σε ποιον μιλάω, και αν ειναι συνάδελφος, και τι αποσκοπεί με ολες αυτες τις ερωτήσεις. Και επίσης είμαστε και offtopic. Το παρον thread ειναι "οδηγος-κεραιες-τηλεοπτικού-σήματος-εγκατάσταση" και καλο ειναι να μείνουμε σε αυτο.

Ευχαριστώ και καλη συνεχεια.

Καταλαβαίνω τις επιφυλάξεις σου,αλλά αν εγώ ενδιαφερόμουν να αγοράσω το 2,40 σε περίπτωση που το είχες παροπλισμένο γιατί με ενδιαφέρει το feed hunting τι θα έλεγες; Επίσης έχει κάποιον γνωστό που να έχει μεγάλο πιάτο (απο 2,2 και πάνω) και να το πουλάει;

Επεξ/σία από AKATADIOKTOS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 516
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, AKATADIOKTOS είπε

Καταλαβαίνω τις επιφυλάξεις σου,αλλά αν εγώ ενδιαφερόμουν να αγοράσω το 2,40 σε περίπτωση που το είχες παροπλισμένο γιατί με ενδιαφέρει το feed hunting τι θα έλεγες; Επίσης έχει κάποιον γνωστό που να έχει μεγάλο πιάτο (απο 2,2 και πάνω) και να το πουλάει;

Και γιατι δεν το λες απο την αρχή βρε άνθρωπε και με περνας απο 40 κύματα?
Συγνωμη στον υπολοιπο κοσμο για το "offtopic" αλλα για να απαντησω ακομα και μεταχειρο μεγαλο κατοπτρο να βρεις πρεπει να εισαι διατιθέμενος να δωσεις πολλά λεφτά τοσο για την μεταφορα του και για την επανα-εγκατασταση του, και ειναι και δύσκολο να βρεις "τζιμανι" τεχνικό να στο ρυθμίσει σωστά.
Ο λοβός λήψης στα μεγάλα κάτοπτρα ειναι τόσο "στενός" σε σχέση με τα ποιο μικρά που ενα λαθος στην ρύθμιση του polarmount σε βγάζει εκτός "δορυφορικού τόξου" και χάνεις σήμα για πλάκα.
Μπρεις να ψαξεις σε αγγελίες κατα καιρούς εχω δει, αλλα να ξέρεις ενας γερανός για να στο κατεβασει και να στο ανεβασει στο καινουριο σημειο εγ/σης θελει 350-500€. Μετα ειναι το ποσο θα ζητησει ο τεχνικος να το εγ/σει. Μονος σου δεν θα τα καταφερεις και ας εχει βαλει 1000 σταθερα μικρα πιατα..

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Και γιατι δεν το λες απο την αρχή βρε άνθρωπε και με περνας απο 40 κύματα?
Συγνωμη στον υπολοιπο κοσμο για το "offtopic" αλλα για να απαντησω ακομα και μεταχειρο μεγαλο κατοπτρο να βρεις πρεπει να εισαι διατιθέμενος να δωσεις πολλά λεφτά τοσο για την μεταφορα του και για την επανα-εγκατασταση του, και ειναι και δύσκολο να βρεις "τζιμανι" τεχνικό να στο ρυθμίσει σωστά.
Ο λοβός λήψης στα μεγάλα κάτοπτρα ειναι τόσο "στενός" σε σχέση με τα ποιο μικρά που ενα λαθος στην ρύθμιση του pollarmount σε βγάζει εκτός "δορυφορικου τόξου" και χανεις σημα για πλακα.
Μπρεις να ψαξεις σε αγγελιες κατα καιρους εχω δει, αλλα να ξερεις ενας γερανος για να στο κατεβασει και να στο ανεβασει στο καινουριο σημειο εγ/σης θελει 350-500€. Μετα ειναι το ποσο θα ζητησει ο τεχνικος να το εγ/σει. Μονος σου δεν θα τα καταφερεις και ας εχει βαλει 1000 σταθερα μικρα πιατα..

Να ανοίξω άλλο θέμα για να μην συνεχίζουμε το offtopic και να σου ζητήσω στο άλλο θέμα να μου πεις πόσα σταθερά μικρά πιάτα πρέπει να εγκαταστήσω ώστε να καταφέρω να γυρίζω αθόρυβα ένα Offset 2,4 αριστερά-δεξιά,πάνω-κάτω και το skew του Lnb με σερβομηχανισμό ιδιοκατασκευής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, AKATADIOKTOS είπε

και να σου ζητήσω στο άλλο θέμα να μου πεις πόσα σταθερά μικρά πιάτα πρέπει να εγκαταστήσω

Γιατί προσβάλλεσαι ?

Εγω σε ρώτησα απο την αρχη αν εισαι συνάδελφος η της "δουλειάς" και εσύ δεν απάντησες ευθέως πάρα μόνο κάνοντας πολλές ερωτήσεις προς τα έμενα.
Όποτε λογικό ειναι απο κει και περα να μην το συνεχίσω.
Επισης δεν καταλαβαίνω το ερώτημα. Προσπαθείς να φτιάξεις δικο σου σερβομηχανισμο για να κανει την ιδια δουλειά με ενα πχ έτοιμο polarmount?.
Σορρυ αλλα δεν θα δουλεψει, τουλαχιστον ποτε σωστα.. Για εμενα ειναι χαμένος κόπος.
Το "skew" ακολουθάει την κλίση του polarmout, δεν χρειάζεται σερβομηχανισμος πάρα μονο σε ναυτιλιακές εφαρμογές γιατι εκει υπάρχουν άλλες απαιτήσεις. Πχ θα το δεις σε κεραίες δορυφορικές SeaTel σε καράβια.
Επειδή ειμαι σε διαδικασία να φύγω, δεν θα μπορέσω να απαντήσω και να συμμετέχω στο forum  για το επόμενο διάστημα.
Καλη συνεχεια.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Επισης δεν καταλαβαίνω το ερώτημα. Προσπαθείς να φτιάξεις δικο σου σερβομηχανισμο για να κανει την ιδια δουλειά με ενα πχ έτοιμο polarmount?.
Σορρυ αλλα δεν θα δουλεψει, τουλαχιστον ποτε σωστα.. Για εμενα ειναι χαμένος κόπος.

Η συγκεκριμένη απάντηση δεν συνάδει με το βιογραφικό σου.Ακόμη δεν έχεις μάθει πως υπάρχουν περιπτώσεις όπου απαιτείται ένα μεγάλο κινητό κάτοπτρο να κινείται με μεγαλύτερη ακρίβεια; Πως θα στοχεύσεις 100% π.χ. έναν αποκλίνοντα δορυφόρο αν το πιάτο κινείται μόνο αριστερά-δεξιά και όχι πάνω-κάτω με το skew του lnb σταθερό ; Τι σχέσει έχει ο σερβομηχανισμός του skew με το polarmount;

Για να το κλείσω το θέμα,ο σκοπός όλων των ερωτήσεων μου ήταν ο εξής απλός.Να δω πόσο τζιμάνι εγκαταστάτης ήσουν και είσαι.Απο τις απαντήσεις σου,κατάλαβα πως ήσουν εγκαταστάτης με εγχειρίδιο χρήσης.Εγκαταστάτης του αυτόματου πιλότου.

Αν είχα το βιογραφικό σου,τώρα θα ήμουν στην arianespace.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, AKATADIOKTOS είπε

ένα μεγάλο κινητό κάτοπτρο

Εδω γελαω... μεγάλο ειναι το 2,40 offset που έχεις?. Για πάμε παρέα στο Κέντρο Δορυφορικών Επικοινωνιών «Θερμοπύλαι» του ΟΤΕ να δεις κάτι 30μετρα και μετά έλα να μου πεις για το τι ειναι ενα μεγάλο κάτοπτρο..

2 ώρες πριν, AKATADIOKTOS είπε

Απο τις απαντήσεις σου,κατάλαβα πως ήσουν εγκαταστάτης με εγχειρίδιο χρήσης

Ενω εσύ, γνωστής μεγάλος που κρύβεσαι πίσω απο ενα πληκτρολόγιο.. Και δεν μας λες και με τι ασχολείσαι.. Μου ανεβαζεις μια φωτο απο καλωδιο πορτας που πουλανε σε κινεζοσιτε.. Μαθε λοιπον οτι κανεις εγ/της με γνωσεις δεν θα εβαζε κατι τέτοιο σε εναν πελάτη..Άσε μας ρε φιλαράκο... Είσαι μάλλον από αυτούς που βάλανε έναν Astra με παράκεντρο hotbird και νομίζουν οτι τα μάθανε όλα.. Αυτή η δουλειά (γιατι δεν ξέρεις και πως να το γράψεις έξυπνα) ΔΕΝ εχει εγχειρίδια χρήσης, έχει ξενύχτια, άπειρες ώρες στην ταράτσα και εμπειρίες που μάλλον εσυ δεν τις εχει ζήσει.. Καλη τυχη λοιπόν με το 2,40 σου..

4 ώρες πριν, AKATADIOKTOS είπε

πρέπει να εγκαταστήσω ώστε να καταφέρω να γυρίζω αθόρυβα ένα Offset 2,4 αριστερά-δεξιά,πάνω-κάτω

Για ρωτά εναν εγ/τη αυτο να δεις τι θα καταλάβει... και Αθόρυβα γιατί ? Φωνάζει ο γείτονας? ή ξυπνάει το "μωρο" Μαθε επίσης οτι απο κατασκευές 3μ και πάνω θέλει άδεια από την πολεοδομία. Έχεις?

2 ώρες πριν, AKATADIOKTOS είπε

Πως θα στοχεύσεις 100% π.χ. έναν αποκλίνοντα δορυφόρο

"Αποκλίνον" είσαι εσύ τελικά.. και όχι ο δορυφόρος..  Για πες μου έναν τέτοιον στην μπάντα KU να δούμε πόσο καλά τα ξέρεις...  Προσδιόρισε μου τον όρο "αποκλίνοντα δορυφόρο"
Μήπως θέλεις να κάνεις uplink και δεν το ξέρω?. Πες μου αν ειναι να σε στείλω στην κατάλληλη εταιρία..

4 ώρες πριν, AKATADIOKTOS είπε

με ενδιαφέρει το feed hunting

2 ώρες πριν, AKATADIOKTOS είπε

Τι σχέσει έχει ο σερβομηχανισμός του skew με το polarmount;

Εχει σχέση στο μήπως εσυ οτι εσύ δεν ξέρεις να διατυπώσεις σωστά το ερώτημα σου?. Επίσης feed hunting εν ετη 2022. Μάλιστα, ωραία.

2 ώρες πριν, AKATADIOKTOS είπε

Αν είχα το βιογραφικό σου,τώρα θα ήμουν στην arianespace.

Και που το ξέρεις οτι δεν με είχαν φωνάξει?. Χάχα

Ανώνυμε, δεν ξέρω τι είσαι τελικά, ηλεκτρονικός, χομπιστας, τρολλ και οτι άλλο σε ΠΡΟΚΑΛΩ να ανεβάσεις φώτο ή λινκ με το setup σου. Εγώ σου έδειξα και τι είχα και ποιος ειμαι. Γιατί με τα λογία "χτίζεις ανώγια και κατώγια" Εξετάσεις και υποδείξεις στην δουλειά μου (ειδικά απο άσχετους) δεν χρειάζομαι, τις εχω δώσει τις "εξετάσεις" μου χρονιά τωρα και επαγγελματικα ειμαι σε πολυ καλη κατάσταση γιατι ξερω να "ελίσσομαι" και να "εξελίσσομαι" πανω στον τομέα μου.

Άλλα δεν φταίει κάνεις αλλος, φταίω εγω που με την καλη μου θέληση θελω να βοηθήσω και να πληροφορήσω και χάνω τον χρόνο μου τελικα άδικα.. Κακως ξεκινησα την κουβεντα μαζι σου αφου απο την ΑΡΧΗ δεν ησουν σαφης στο τι θελεις να ρωτήσεις παρα μονο αρκέστηκες στο να κανεις "προσωπικές" ερωτήσεις.

Επισης λυπάμαι για τον χρονο μου και αν θελει καποιος mod, -ελεύθερα απο εμενα- να σβήσει οτι δεν χρειάζεται.

2 ώρες πριν, AKATADIOKTOS είπε

Η συγκεκριμένη απάντηση δεν συνάδει με το βιογραφικό σου

Να μην με πάρεις για δουλειά τότε.. άσε ειμαι ακριβός.. Οταν φτασει και εσενα το CV σου να ειναι 5σελιδο σαν το δικο μου, τα λεμε..

 

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Επίσης feed hunting εν ετη 2022

Σου φαίνεται ανέκδοτο; Av σου στείλω περισσότερες πληροφορίες για το feed hunting εν ετει 2022,αύριο το πρωί θα ψάχνεις στις αγγελίες να βρεις τριάρι πιατάκι.Κάτι ξέρω παραπάνω και ομιλώ για εγκαταστάτη με εγχειρίδιο χρήσης.Με οδηγίες χρήσης έκανες τις εγκαταστάσεις

 

4 ώρες πριν, Petros Electron είπε

και Αθόρυβα γιατί ? Φωνάζει ο γείτονας? ή ξυπνάει το "μωρο"

Heavy actuator στα 36 volt-3,5Α που πρέπει να κινήσει δυομισάρι-τριάρι πιάτο και αναρωτιέσαι γιατί θέλω να το κάνεις αθόρυβο;

υ.γ. Αν σου ζητήσω να μετατρέψεις ένα offset 2,4 σε Gregorian θα μπορέσεις ή θα μου λες πως έχω τρελαθεί;

Επεξ/σία από AKATADIOKTOS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παρον θεμα το εχω δημιουργήσει με σκοπο να βοηθάμε αδαή κοσμο και ισως ελάχιστα ενημερωμένους συνάδελφους ηλεκτρονικούς, να τα βγαλουν περα στο κομματι διανομής - παροχής rf σημάτων. Πολλες φορες αυτο δεν ειναι απλο και εύκολα κατανοητο.

Το να μπαίνουμε στα άδυτα της δορυφορικής διανομής , αναλύοντας διαδικασίες τεχνολογιών δεκαετίας του 90 - 20 που εν ετη 2022 δεν εχουν ουσιώδες νοημα μονο και μονο για να αποδείξουμε ποιος την εχει μεγαλύτερη ειναι ανούσιο. 2 μερες διαβασμα να κανει κάποιος φτανει σε οτι επίπεδο θέλει. Καλα και ακριβά όργανα να υπάρχουν και ολα γίνονται 

ΥΓ η μουφα F με μετρηση promax ranger δεν δινει σχεδον καμια αξιοσημείωτη απώλεια. 

Επεξ/σία από graphist83
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα, σκεφτομαι θα κανω μια συντηρηση στα δορυφορικα επειδη τα εχει καψει ολα τα lnb (εχουν ανοιξει αλλα παιζουν ακομη) και και τα λυπηθηκα. Προς το παρον φευγει καλωδιο απο το diseqc και παει κατευθιαν στο δεκτη σε ενα συγκεκριμενο δωματιο. Το καλωδιο φυσικα θελει και αυτο αλλαγμα και επειδη αυτο θα γινεται συνεχεια ελεγα εαν υπαρχει διαφορετικη λυση. Ως γνωστον υπαρχει ενα κεντρικος ενισχυτης στην ταρατσα οπου μοιραζει σημα. Εκει λοιπον μπορω να παω να κουμπωσω και το δορυφορικο σημα? Μετα πρεπει να βαλω σε ολο το σπιτι διαφορετικες μπριζες? Βασικα εγω θελω το δορυφορικο σημα σε μια συγκεκριμενη μπριζα στο σπιτι και οχι σε ολες. Επισης υπαρχουν απωλειες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, graphist83 είπε

2 μερες διαβασμα να κανει κάποιος φτανει σε οτι επίπεδο θέλει

Ακριβώς αυτό το πράγμα ισχυρίστηκα και εγώ.Αν διαβάσεις επι δυο ημέρες πολύ καλά το εγχειρίδιο χρήσης γίνεσαι τζιμάνι του συγκεκριμένου τομέα.Ευχαριστώ πολύ που με επιβεβαιώνεις φίλε μου.

Εγώ αμφισβήτησα την εγκυρότητα του εγχειριδίου χρήσης στο οποίο "αναγραφόταν" πως η απώλεια απο σύνδεση μούφας F είναι στα 1dB και όχι αυτόν που αποστήθησε και παπαγάλιζε το εγχειρίδιο χρήσης.Καλό θα ήταν λοιπόν πέρα απο την ανάγνωση και την παπαγαλία των εγχειρίδιων χρήσης να κάνουμε και μια επαλήθευση στην πράξη των όσων διαβάζουμε

9 ώρες πριν, graphist83 είπε

ΥΓ η μουφα F με μετρηση promax ranger δεν δινει σχεδον καμια αξιοσημείωτη απώλεια. 

Δεν χρειάζεται να έχω promax ranger για να διαπιστώσω πως η μούφα F δεν δίνει αξιοσημείωτη απώλεια.Δεν χρειάζεται να πληρώσεις ένα σκασμό λεφτά για να το αποδείξεις.Υπάρχουν πολύ πιο εύκολοι και οικονομικότεροι τρόποι να το διαπιστώσεις,αλλά δυστυχώς το εγχειρίδιο χρήσης δεν τους έχει συμπεριλάβει και ούτε πρόκειται ποτέ να το κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/8/2022 στις 2:59 ΜΜ, Petros Electron είπε

Οχι δεν το εχω δουλεψει.

Απο οτι βλέπω απο τα χαρ/κα, καθαρός χαλκός (στο εσωτερικό) PET μόνωση, άπλα το πλενταζ του ειναι αλουμίνιο. Μέση τιμη -17,50dB/μV@ 800 MHz με ορια ≤18,0 dB/μV. Καλο σε γενικές γραμμές αλλα ανάλογα σε τι τιμη το βρίσκεις.

Καλο επισης αν εχεις σκοπό να το βάλεις σε εξ/κη εγ/ση λόγω του PET. Ένα μικρο ερωτηματικό στο οτι δεν αναφέρει τι κλάση θωράκισης έχει.

Εγω δούλευα πολύ της Cavel το SAT752 με Εξασθένιση : 862MHz/100m : -16.7dB που ειναι Class A+ και χαλκος στο πλενταζ, δεν ειναι PET αλλα τα παει αξιόλογα στο πέρασμα του χρόνου.
Αν εχεις ορεξη να διαβάσεις τι ειναι η θωράκιση και την σημασία της σε μια εγ/ση δες εδω

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τα λινκ.

Όταν έκανα ανακαίνιση στο σπίτι που μένω το 2017 το είχα ψάξει λίγο και είχα απαιτήσει από τον ηλεκτρολόγο μου να μου φέρει για την κεραία καλώδιο rg6U.
Uv resistant.

Αυτός μου έφερε ένα AdeleQ άσπρου χρώματος που έλεγε πάνω στο καλώδιο rg6U uv resistant αλλά δε βγήκε καλό καλώδιο. Ήδη στα δύο χρόνια είχε αρχίσει να καίγεται από τον ήλιο και επίσης είχα απώλειες τις οποίες τις μέτρησα με μπακαλιστικο τρόπο γιατί δεν έχω εξειδικευμένα όργανα.

Το καλώδιο αυτό ξεκινάει από την κλασική Mattel πλαστική των 15 ευρώ πάνω στην ταράτσα και έφτανε δύο ορόφους κάτω στο διαμέρισμα . Στο διαμέρισμα έχω τρεις πρίζες διέλευσης και μια τερματική όλες της Schneider  sedna .

Μέσα στους τοίχους πάντως δεν τον πρόλαβα και μου έχτισε χωρίς κανάλι καλώδιο τηλεόρασης της πλάκας. Αυτό τώρα το παντρεύτηκα.

Περιοχή Θεσσαλονίκη μέσα στην πόλη με οπτική επαφή με τις κεραίες στο Χορτιάτη χωρίς εμπόδια.

Μου είχε κάνει απίστευτη εντύπωση ότι τρία συγκεκριμένα τοπικά κανάλια τα έπιανα με σπασίματα ανάλογα σε ποια πρίζα του σπιτιού ήμουν ενώ τα σπασίματα εξαφανίζονταν όταν δοκίμαζα μία εσωτερική κεραία philips μέσα στο διαμέρισμα. Αν είναι δυνατόν. Δεν ξέρω τι έφταιγε περισσότερο η mattel η το καλώδιο. Τα προβλήματά μου λύθηκαν με α) να πάρω το καλώδιο της μαβικαλ για το οποίο σε ρώτησα και 2) να συνδεθώ με αυτό στην κεντρική της πολυκατοικίας με έναν αρχαίο ενισχυτή κεντρικής κεραίας των 90ς.

Από τότε έχω τέλειο σήμα σε όλα.

 

Τώρα φέτος ασχολήθηκα με τη λήψη στο εξοχικό συγγενών μου που είναι σε περιοχή με άθλια λήψη σήματος και όλοι έχουν πρόβλημα εδώ και βάζουν πανάκριβες κεραίες τελεβε και ενισχυτή απαραίτητα και πάλι πιάνουν κάποια κανάλια με σπασίματα.

Θεώρησα και από ότι είδα από την απάντησή σου έκανα λάθος ότι το συγκεκριμένο καλώδιο θα είναι πολύ καλό για τέτοια χρήση μιας και ενδείκνυται και για δορυφορικό σήμα. Εμένα μου το πούλησαν 83 λεπτά το μέτρο αλλά βλέπω ότι αυτό που έβαλες έχει καλύτερα χαρακτηριστικά, ίδια τιμή πάνω κάτω και χαλκό παντού όχι μόνο στον κεντρικό αγωγό. Άρα έκανα βλακεία, σωστά;

Μία τελευταία διευκρίνιση το ίδιο καλώδιο βγαίνει σε έκδοση μαύρο με  PET και άσπρο εσωτερικού χώρου. Τα 83 λεπτά το μέτρο είναι τιμή για το άσπρο εσωτερικού χώρου.

 

 

Στις 1/9/2022 στις 3:40 ΠΜ, graphist83 είπε

Αναλογα την χρηση. Το 1400 δεν ειναι pet. Εκτος αν το αναφερει στο τελος και ειναι μαυρο σε χρωμα. Αν τα μετρα ειναι λιγα και το καλωδιο εκτίθεται σε εξωτερικές συνθήκες και δεν θες να  ''ασχολείσαι''.. Παρε pet... Vector Dgs 1602... Κορυφη.

Πήρα την pet έκδοση δηλαδή μαύρο πριν από δύο χρόνια για να λύσω τα προβλήματα που είχα όπως περιέγραψα πιο πάνω με τη λήψη στο σπίτι μου.

Φέτος πήρα γύρω στα 30 μέτρα άσπρο για να φτιάξω ενωματα για το εσωτερικό εξοχικού σε περιοχή με τεράστιο πρόβλημα με το σήμα. Η λογική μου ήταν ότι δε θα έχω καθόλου απώλειες για 8μετρα ενωματα επειδή χρησιμοποιώ πολύ καλό καλώδιο. Βύσματα έβαλα τα πολύ καλά της τελεβε, 4131 4130.

Επεξ/σία από kstgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Θα ηθελα να ρωτησω, ειχα Οtetv και το εκοψα γυρισα τον αποκωδικοποιητη πισω και τωρα προσπαθησα να κανω ευρεση καναλιων και μου  βγαζει κωδικοποιημενα  τα ελευθερα καναλια , μπορω να το φτιαξω καπως με το πιατο  η θα χρειαστει να κανω εγκατασταση για κεραια;

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, VasKag είπε

Αφού γύρισες τον αποκωδικοποιητή πίσω, που κάνεις εύρεση καναλιών?

Συντονισμο για να πιασω τα ελευθερα καναλια εννοω και στην επιλογη κεραια/ δορυφορος  αφηνω τον δορυφορο αλλα και τα ελευθερα καναλια θελουν αποκωδικοποιηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dimigero88 είπε

Συντονισμο για να πιασω τα ελευθερα καναλια εννοω και στην επιλογη κεραια/ δορυφορος  αφηνω τον δορυφορο αλλα και τα ελευθερα καναλια θελουν αποκωδικοποιηση

O eutelsat 9 (που εχες το πιατο του cosmote) ειναι ενας χαμηλης σημασιας δορυφορος. Γυρνα το πιατο στις 13 η και 19,2. εκει εχει πολυ περισσοτερο υλικο να ασχοληθεις.

Στις 3/9/2022 στις 1:45 ΜΜ, AKATADIOKTOS είπε

 

Δεν χρειάζεται να έχω promax ranger για να διαπιστώσω πως η μούφα F δεν δίνει αξιοσημείωτη απώλεια.Δεν χρειάζεται να πληρώσεις ένα σκασμό λεφτά για να το αποδείξεις.Υπάρχουν πολύ πιο εύκολοι και οικονομικότεροι τρόποι να το διαπιστώσεις,αλλά δυστυχώς το εγχειρίδιο χρήσης δεν τους έχει συμπεριλάβει και ούτε πρόκειται ποτέ να το κάνει

Το promax υπαρχει ως εργαλείο δουλείας για εγκαταστάτη που σέβεται τον εαυτο του. και τους πελάτες του. Μιας και υπηρχε εγινε και η μετρηση. (λογο της  φύσεως του οργάνου την θεώρησα και άκρως  αξιοπηστη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...