Προς το περιεχόμενο

Οδηγος: Κεραιες τηλεοπτικού σήματος - Εγκατάσταση


graphist83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, graphist83 είπε

O eutelsat 9 (που εχες το πιατο του cosmote) ειναι ενας χαμηλης σημασιας δορυφορος. Γυρνα το πιατο στις 13 η και 19,2. εκει εχει πολυ περισσοτερο υλικο να ασχοληθεις.

Το promax υπαρχει ως εργαλείο δουλείας για εγκαταστάτη που σέβεται τον εαυτο του. και τους πελάτες του. Μιας και υπηρχε εγινε και η μετρηση. (λογο της  φύσεως του οργάνου την θεώρησα και άκρως  αξιοπηστη).

Εσύ καλά έκανες και έκανες την μέτρηση μια και είχες το Promax διαθέσιμο.Το πρόβλημα δεν είναι αυτό.Το πρόβλημα είναι στο γεγονός πως η πεντηκονταετή εμπειρία του εγκαταστάτη με τις 200 περγαμηνές και τα 1000 σεμινάρια δεν ήταν σε θέση να δώσει αξιόπιστη γνώση για κάτι που μπορεί εύκολα να διαπιστωθεί απο έναν χομπίστα-ερασιτέχνη.Πως να δώσει αξιόπιστη γνώση όταν δουλεύει με εγχειρίδιο χρήσης; Αν δεν πειραματιστείς,αν δεν δεις πως δουλεύουν τα υλικά στην πράξη και παπαγαλίζεις τα αποστηθέντα δοκίμια,λογικό δεν είναι να μου λες πως μια σύνδεση με μούφα F μπορεί να πάρει υγρασία; Τύλιξε την σύνδεση με μονωτική ταινία,πέτα την μια θερμοσυστελλόμενη,μετά ξανά μονωτική και αν τραβήξει ποτέ υγρασία έλα να με .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 516
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@AKATADIOKTOS

Επιμένεις βλέπω στους χαρακτηρισμούς, χωρίς φυσικά να μας αναφέρεις τι σχεση εχεις ΕΣΥ με το αντικείμενο και επίσης δεν δημοσίευσες πότε το "περιβόητο" setup σου με το 2,40 που υποτίθεται οτι έχεις στην κατοχή σου και θέλεις να το κάνεις να λειτουργεί με σερβομηχανισμους!!, αλλα δεν γνωρίζεις προφανώς και το πως!!.

Οσο για την "μουφα" για να το κλείσω το θεμα, μαθε λοιπόν οτι εμείς βάζαμε λαστιχοταινια 3Μ και ταινίες κτλπ, και επίσης απο τις τεχνικές προδιαγραφές της εγ/σης του cosmote Tv, (και πιθανόν και της Nova) οι μουφες δεν γίνονται δέκτες σε κανένα σημείο της εγ/σης στον πελάτη. Αν δεν φτάσει το 30μετρο καλώδιο που εχει μεσα το σετ, μπαίνει καινούριο "ακέραιο,μονοκόμματο" απο το LNB μέχρι τον δέκτη. Φυσικά στα όρια των αποστάσεων που χρειάζεται για να εχει σωστή απολαβή η δορυφορική κεραία. Δεν μπορεί δηλαδή να βάλεις 70 μέτρα καλώδιο και να περιμένεις να εχεις μετά καλο σήμα.
Οταν εσυ θα κάνεις εγ/σεις σε επαγγελματικό επίπεδο να βάζεις "μουφες" λοιπόν στους πελάτες σου με ταινίες, μακαρόνια  και οτι αλλο θέλεις εσυ, και ολα καλα, και να κοροϊδεύεις τους υπολοίπους οτι πανε by the book και ειναι άσχετοι, και ενας "χομπιστας" του eutelsat και του Astra ξέρει ποιο πολλά απο αυτους.
 

Στις 8/9/2022 στις 11:54 ΠΜ, AKATADIOKTOS είπε

Το πρόβλημα είναι στο γεγονός πως η πεντηκονταετή εμπειρία του εγκαταστάτη με τις 200 περγαμηνές και τα 1000 σεμινάρια δεν ήταν σε θέση να δώσει αξιόπιστη γνώση για κάτι που μπορεί εύκολα να διαπιστωθεί απο έναν χομπίστα-ερασιτέχνη

 

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Οσο για την "μουφα" για να το κλείσω το θεμα, μαθε λοιπόν οτι εμείς βάζαμε λαστιχοταινια 3Μ και ταινίες κτλπ, και επίσης απο τις τεχνικές προδιαγραφές της εγ/σης του cosmote Tv, (και πιθανόν και της Nova) οι μουφες δεν γίνονται δέκτες σε κανένα σημείο της εγ/σης στον πελάτη. Αν δεν φτάσει το 30μετρο καλώδιο που εχει μεσα το σετ, μπαίνει καινούριο "ακέραιο,μονοκόμματο" απο το LNB μέχρι τον δεκτή. Φυσικά στα όρια των αποστάσεων που χρειάζεται για να εχει σωστη απολαβή η δορυφορική κεραία.

Έχεις συνειδητοποιήσει πως με αυτά που γράφεις με επιβεβαιώνεις με τρόπο πανηγυρικό; Δούλευες με βάση το εγχειρίδιο χρήσης (τεχνικές εντολές) που σου είχε δώσει η Nova και η cosmote.Αν εγώ θελήσω να βάλω cosmote και πριν απο μια εβδομάδα πέρασε ο ηλεκτρολόγος μου ένα ποιοτικότατο ομοαξονικο καλώδιο απο το σαλόνι προς ένα εξωτερικό σημείο του σπιτιού και για κάποιο λόγο αυτό το καλώδιο πακτώθηκε και δεν μπορεί να αλλαχθεί,αλλά ούτε θέλω να περάσω άλλο καλώδιο γιατί π.χ. μου το απαγορεύει η γυναίκα μου,εσύ ως εγκαταστάτης τι θα μου πεις; "Δεν σου κάνω την εγκατάσταση γιατί έχω εντολές απο την cosmote να μην βάζω μούφες, οπότε ή θα σου περάσω άλλο καλώδιο ή παίρνω τα εργαλεία μου και φεύγω;"

 

21 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Οταν εσυ να κανεις εγ/σεις σε επαγγελματικό επίπεδο να βάζεις "μουφες" λοιπόν στους πελάτες σου με ταινίες, μακαρόνια  και οτι αλλο θέλεις εσυ, και ολα καλα, και να κοροϊδεύεις τους υπολοίπους οτι πανε by the book και ειναι άσχετοι, και ενας "χομπιστας" του eutelsat και του Astra ξέρει ποιο πολλά απο αυτους.

Νεαρέ μου οι εγκαταστάσεις σε επαγγελματικό επίπεδο χωρίζονται σε δυο κατηγορίες.Σε εγκαταστάσεις εργολαβιών (μεγάλων διαστάσεων) και σε εγκαταστάσεις οικιών (απλές τυπικές εγκαταστάσεις).Αλλα τεχνικά γράμματα θα εφαρμόσεις όταν θα αναλάβεις μια εργολαβία επιπέδου ολυμπιακού χωριού και άλλα τεχνικά γράμματα θα εφαρμόσεις όταν ο συνταξιούχος περιπτεράς της γειτονιάς σου που κατοικεί σε ένα σπίτι 60 ετών σε φώναξε να του βάλεις cosmote για να βλέπει champions league.Στις εγκαταστάσεις εργολαβιών θα ακολουθήσεις το γράμμα του νόμου για λόγους τεχνικούς και οικονομικούς.Στις μεγάλες εργολαβίες και 100 ευρώ το μέτρο να κοστίζει το καλώδιο που θα σου υποδείξει το εγχειρίδιο χρήσης,εσένα δεν σε νοιάζει γιατί θα πληρωθείς απο τον εργολάβο.Στον συνταξιούχο μπαρμπαμήτσο δεν μπορείς να του πεις πως πρέπει να βάλει ένα καλώδιο αξίας 100 ευρώ το μέτρο επειδή έτσι λέει το εγχειρίδιο χρήσης,επειδή έτσι λέει η cosmote,γιατί πολύ απλά ο μπαρμπαμήτσος όχι μόνο δεν θα έχει αυτά τα λεφτά για να σε πληρώσει αλλά θα σε αποκαλέσει και απατεώνα που θες να του φας την συνταξή του

Συμπέρασμα:Tο εγχειρίδιο χρήσης δύναται να παρακαμφθεί για λόγους τεχνικούς και οικονομικούς ,με την προυπόθεση πως δεν υποβαθμίζεται η ποιότητα της εγκατάστασης.Ο εγκαταστάτης οφείλει να λειτουργεί κατα περίπτωση μελετώντας τις ιδιαιτερότητες της κάθε εγκατάστασης και να επιλέγει την πιο αξιόπιστη και συμφέρουσα οικονομική λύση για τον πελάτη

49 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

χωρίς φυσικά να μας αναφέρεις τι σχεση εχεις ΕΣΥ με το αντικείμενο και επίσης δεν δημοσίευσες πότε το "περιβόητο" setup σου με το 2,40 που υποτίθεται οτι έχεις στην κατοχή σου και θέλεις να το κάνεις να λειτουργεί με σερβομηχανισμους!!

Η σχέση με το αντικείμενο είναι σχέση πάθους.Όταν βλέπω μεγάλο κάτοπτρο "ηδονίζομαι".Όταν ασχοληθείς με το αντικείμενο ξανά,να αρχίσεις να κάνεις σεμινάρια για το ποιος είναι ο λόγος όπου ένα μεγάλο πιάτο πρέπει να κάνει τρεις κινήσεις

προς το παρόν άσε το δικό μου κεραιοσύστημα στην άκρη και μελέτησε το παρακάτω το οποίο ήταν ιδιοκτησίας του star channel το 2008. 3.1m με Dual axis auto tracking και auto skew.

Τι ήθελε να πιάσει το star νεαρούλη; Δορυφορική εικόνα απο την Ανδρομέδα;

618817737_1s.jpg.151ae8cc9898327196e94e610ff15bc4.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, AKATADIOKTOS είπε

Δεν σου κάνω την εγκατάσταση γιατί έχω εντολές απο την cosmote να μην βάζω μούφες, οπότε ή θα σου περάσω άλλο καλώδιο ή παίρνω τα εργαλεία μου και φεύγω;"

Ολες οι εγ/σεις συνοδεύονταν απο φωτογραφίες και τεχνική αναφορά. Σε αυτές τις περιπτώσεις που αναφέρεις, γράφονταν στην αναφορά οτι εγινε αυτο, εκείνο το άλλο. Και υπογραφότανε απο τον πελάτη και έμενε στο αρχείο της εταιρίας.
Επίσης σε περιπτώσεις που δεν μπορούσε να μπει η δορυφορική κεραία, λόγω έλλειψης υποδομών, δεν έμπαινε, και πήγαινε στην λύση του IP δέκτη.

13 ώρες πριν, AKATADIOKTOS είπε

Η σχέση με το αντικείμενο είναι σχέση πάθους.Όταν βλέπω μεγάλο κάτοπτρο "ηδονίζομαι"

13 ώρες πριν, AKATADIOKTOS είπε

Τι ήθελε να πιάσει το star νεαρούλη;

Μάλιστα, ετσι εξηγείτε.. Αλλο το πάθος και άλλο οι γνώσεις. Και εμενα μου αρεσουν οι Ferrari αλλα τεχνικα για τα αμαξια αυτα δεν γνωρίζω τιποτε..

Νεαρούλη?. Με ξέρεις και απο χθες και με αποκαλείς ετσι? Απόφυγε σε παρακαλω τους αυτους χαρακτηρισμούς ειδικά οταν δεν ξερεις σε ποιον απευθύνεσαι.

13 ώρες πριν, AKATADIOKTOS είπε

Όταν ασχοληθείς με το αντικείμενο ξανά,να αρχίσεις να κάνεις σεμινάρια για το ποιος είναι ο λόγος όπου ένα μεγάλο πιάτο πρέπει να κάνει τρεις κινήσεις

Θα μπορούσα να ανεβάσω φωτο απο μερικες εκατοντάδες εγ/σεις που εκανα την περιοδο που ημουν σε αυτον τον τομεα, (και δεν μιλαω για τα οτε,νοβες κτλπ) αλλα για τα υπόλοιπα τα κινητά, κεντρα διανομής ξενοδοχειακά συστήματα κτλπ άλλα ειπαμε ας κρατήσω τις 100 περγαμηνές για τον εαυτό μου, και τα σεμινάρια και δεν θα  συμμετέχω αλλο σε τετοιο επίπεδο συζήτησης και προσβολών. Από έμενα τελειώνει εδω το θεμα. Μπορεις να γραψεις οτι θελεις, δεν με ενδιαφέρει. Οτι ειχα να πω το είπα.

Καλη σου μέρα.

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Χαίρετε! Θα ήθελα την βοήθεια σας πριν προβώ σε αλλαγή κεραίας - καλωδίωσης . Έχω μια philips smart tv και εδώ και ένα χρόνο μου κάνει σπασίματα και hd και σε sd κανάλια. Το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι στο μενού της tv το σήμα είναι μόνιμα στο 100% αλλά η ποιότητα πέφτει στιγμιαία στο 10-40% εξού και τα σπασίματα . Τι κοιτάω ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ ε, ω παρόμοιο θέμα με τον φίλο num8 παραπάνω. Καινούρια κεραία, ενισχυτής ψιλοκαλος ca310 πιάνω καμπάνα με ένταση και ποιότητα στο 100% Σχεδόν κάθε μέρα όμως και σε ανυπόπτους χρόνους θα χάσει το σήμα εντελώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Tzimmys είπε

Και εγώ ε, ω παρόμοιο θέμα με τον φίλο num8 παραπάνω. Καινούρια κεραία, ενισχυτής ψιλοκαλος ca310 πιάνω καμπάνα με ένταση και ποιότητα στο 100% Σχεδόν κάθε μέρα όμως και σε ανυπόπτους χρόνους θα χάσει το σήμα εντελώς. 

 

      Το πρόβλημα σου πιθανόν είναι το πολύ ισχυρό σήμα που "μπουκώνει" το δέκτη σου. Δοκίμασε να χαμηλώσεις λίγο την ενίσχυση από τον alcad μήπως και διορθωθεί το πρόβλημα.

 

13 ώρες πριν, num8 είπε

Χαίρετε! Θα ήθελα την βοήθεια σας πριν προβώ σε αλλαγή κεραίας - καλωδίωσης . Έχω μια philips smart tv και εδώ και ένα χρόνο μου κάνει σπασίματα και hd και σε sd κανάλια. Το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι στο μενού της tv το σήμα είναι μόνιμα στο 100% αλλά η ποιότητα πέφτει στιγμιαία στο 10-40% εξού και τα σπασίματα . Τι κοιτάω ? 

 

      Πιθανόν να έχεις το ίδιο πρόβλημα με τον Tzimmys. Δοκίμασε να ελαττώσεις την ενίσχυση μήπως φτιάξει το πρόβλημα. Αν δεν έχεις ενισχυτή ή δεν φτιάξει τότε έχεις κάποια παρεμβολή που σου δημιουργεί το πρόβλημα στην ποιότητα, με πιθανότερη αιτία κάποια εκπομπή 5g από κάποια κοντινή κεραία κινητής. Η λύση εδώ είναι ένα φίλτρο 5g στην κεραία σου.

Επεξ/σία από afm
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, afm είπε

 

      Το πρόβλημα σου πιθανόν είναι το πολύ ισχυρό σήμα που "μπουκώνει" το δέκτη σου. Δοκίμασε να χαμηλώσεις λίγο την ενίσχυση από τον alcad μήπως και διορθωθεί το πρόβλημα.

 

 

      Πιθανόν να έχεις το ίδιο πρόβλημα με τον Tzimmys. Δοκίμασε να ελαττώσεις την ενίσχυση μήπως φτιάξει το πρόβλημα. Αν δεν έχεις ενισχυτή ή δεν φτιάξει τότε έχεις κάποια παρεμβολή που σου δημιουργεί το πρόβλημα στην ποιότητα, με πιθανότερη αιτία κάποια εκπομπή 5g από κάποια κοντινή κεραία κινητής. Η λύση εδώ είναι ένα φίλτρο 5g στην κεραία σου.

Υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν παρεμβολές από το πιάτο της nova - είναι τοποθετημένη στον ίδιο ιστό με την κεραία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

      Όχι. Το πιάτο της Nova  είναι κεραία λήψης και όχι εκπομπής. Άρα δεν μπορεί να δημιουργήσει κάποια παρεμβολή στην επίγεια λήψη της tv.

Επεξ/σία από afm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι απόσταση είναι τοποθετημένα;

11 ώρες πριν, num8 είπε

Υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν παρεμβολές από το πιάτο της nova - είναι τοποθετημένη στον ίδιο ιστό με την κεραία ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, afm είπε

 

      Το πρόβλημα σου πιθανόν είναι το πολύ ισχυρό σήμα που "μπουκώνει" το δέκτη σου. Δοκίμασε να χαμηλώσεις λίγο την ενίσχυση από τον alcad μήπως και διορθωθεί το πρόβλημα.

Σε ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, num8 είπε

Στον ίδιο ιστό και η κεραία είναι μισό μέτρο πάνω από το πιάτο .

 

      Η απόσταση είναι πολύ μικρή και υπό προϋποθέσεις (και πολλά - πολλά αν) το πιάτο θα μπορούσε να "μαζεύει" το σήμα μίας κοντινής κεραίας 5g και να το εστιάζει στην κεραία uhf. Δύσκολο όμως.

 

2 ώρες πριν, num8 είπε

 

      Αξιόπιστες  εταιρίες και οι δύο. Θα κάνεις την δουλειά σου μία χαρά όποιο και αν διαλέξεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...