Προς το περιεχόμενο

Οδηγος: Κεραιες τηλεοπτικού σήματος - Εγκατάσταση


graphist83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Δυστηχως δεν εχουν. Με πεδιομετρο μονο θα δεις το "πραγματικό σημα" στις TV και στους δέκτες συνήθως ειναι κατα προσέγγιση.

Στο εξοχικο, τις τελευταιες μερες, παρατηρω τα γνωστα "σπασιματα" στην εικονα (σε ολα hd καναλια, τα υπολοιπα δεν τα χρησιμοποιω) για καποια δευτερολεπτα και σε τυχαιες στιγμες. Μετατοπιζοντας τη κεραια λιγο δεξια ή λιγο αριστερα ανεβασα λιγο το νουμερο και τα σπασιματα σταματησαν. Μονο στα της ερτ μου κανει καποια λιγα ακομα αλλα δε με ενδιαφερει και τοσο. Πιθανον να χρειαζεται και μετατοπιση πανω-κατω αλλα δεν θα ασχοληθω προς το παρον. Με δεδομενο οτι η κεραια κοντευει τα 20 και πλεον χρονια, αν την αλλαζα και εβαζα μια πιο συγχρονη, θα εβλεπα καποια βελτιωση? Να πω εδω οτι τα περισσοτερα σπιτια στην περιοχη εχουν κεραιες τυπου "τριαινας". Εμεις εχουμε μια που μοιαζει με χελιδονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 516
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H συχνότητα των HD ειναι η ποιο "ευαίσθητη". Εφοσον η κεραια σου ειναι 20ετιας δεν ειναι LTE. Αυτο σημαίνει οτι τρώει τις αρμόνικες και μέρος συχνότητας  από τα δίκτυα 4G της κινητής τηλ/νιας. Οπως εγραψα μερικα ποστ πριν, και εμεις στην κεντρικη μου στην πολυκατοικία είχαμε θεμα με τα HD και έκανα αλλαγη/αναβάθμιση σε LTE κεραία και τον κεντρικό ενισχυτή άλλαξα επίσης.

Την αλλάζεις με μια με προδιαγραφές LTE, και θα εισαι οκ. Και το καλωδιο επισης γιατι μπορει να εχει σκασει. Καλωδιο μην το τσιγκουνευτεις πάρε ενα κλασσης Α++, Α+

Χελιδόνα εχεις, καλα το έγραψες, πολλές απο αυτες τις παλαιές πάσχουν στο δίπολο δηλαδη δεν στεγανοποιεί καλα και με τα χρονια μπαινει το νερο μεσα. Αν το ανοιξεις (εχει καπάκι) θα το δεις.
Στις καινούριες βαζουν πλεον F connector και τα διπολα τους ειναι στεγανα.

Εδω εβαλα κεραία LTE τυπου YAGI triplex της Opticum (Πολωνέζικη) οικονομική μετρια κεραια σχετικά. Αν παρατηρησεις θα δεις οτι εχω κανει πολυ καλη στεγανοποιηση με σιλικονη στο F connector γιατι δεν πρεπει σε καμια περίπτωση να μπει νερο απο εκει στο διπολο.

DSC01356.resized.JPG

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου κανει εντυπωση βεβαια οτι το φαινομενο συμβαινει τις τελευταιες μερες. Τοσο καιρο δεν ειχε προβλημα. Το καλωδιο που μπορω να αλλαξω ειναι δυστυχως μικρο σε μηκος. Ολα τα υπολοιπα ειναι μεσα στον τοιχο, οποτε δεν ξερω ποση βοηθεια θα δωσει το κομματι απο την κεραια μεχρι το splitter. Για τον τυπο της κεραιας να παω σε τριαινα οπως εχουν ολοι?

Επεξ/σία από VasKag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανάλογα την απολαβή που θελεις, και το ποσες TV εχεις επανω. Αν εχεις πανω απο μια TV χωρις ενισχυτή με splitter τοτε βάλε μια τρίαινα

πολυ καλη πρόταση σε σχεση τιμης απόδοσης και αντοχής η IKUSI HDTF-C48V

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εχω βαλει στο χωριο αυτη. Εδειχνε ποιοτικη. Παιζει ρολο που στην ικουσι τα "ακρα" συγκλινουν προς τα μεσα ενω στις αλλες προς τα εξω?

Καλωδια πρεπει να μου εχει μεινει σιγουρα απο προηγουμενες εγκαταστασεις, ΒΙΟΚΑΛ Vector SAT 110, και πιθανον Vector DGS 1600. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, VasKag είπε

Παιζει ρολο που στην ικουσι τα "ακρα" συγκλινουν προς τα μεσα ενω στις αλλες προς τα εξω?

Οχι ειναι καθαρά θέμα σχεδίασης του κατασκευαστή
Μια χαρά το καλώδιο(α) που εχεις. Απο τα καλύτερα και Ελληνικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βλεπω σε παρα πολλα παλια σπιτια, (ισως να ηταν η μοδα τοτε) πριζες τηλεορασης μαζι με ραδιο. Ποτε δεν το καταλαβα. Θα μπορουσα να τις αλλαξω με σκετες για να εχω μικροτερες απωλειες αλλα βλεπω 2 καλωδια μεσα και λογικα υπαρχουν πριζες διελευσεως και τερματικες. Θα κερδισω τιποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, VasKag είπε

Το βλεπω σε παρα πολλα παλια σπιτια, (ισως να ηταν η μοδα τοτε) πριζες τηλεορασης μαζι με ραδιο. Ποτε δεν το καταλαβα. Θα μπορουσα να τις αλλαξω με σκετες για να εχω μικροτερες απωλειες αλλα βλεπω 2 καλωδια μεσα και λογικα υπαρχουν πριζες διελεύσεως και τερματικες. Θα κερδισω τιποτα?

Αν ειναι πολυ παλιες οι μπριζες ναι μπορεις να τις αλλάξεις. Μακρια απο Legrand, γιατι κόβουν πολυ το σημα.

Καλες μπριζες : Ikusi, Televes, Spaun, alcad, tecatel. Οπου έχεις διελεύσεως βαζεις τις ιδιες οπου εχεις τερματικη βαζεις τερματικη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://imgur.com/a/6wX8LXL

Δε βλεπω καποια μαρκα. Να υποθεσω το Κ σημαινει διελευσεως. Για τερματικη ποιο γραμμα ειναι?

Η τερματικη βλεπω ειναι το Α.

 

Επεξ/σία από VasKag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχει να κάνει με το γραμμα. Αν έχεις 2 καλώδια ειναι διέλευσης αν έχεις 1 τερματική.
Δες την Spaun ASE203 ειναι τερματική, υπαρχει και σε διέλευσης. (SPAUN ASD210)
Και σε televes TV-FM TELEVES 5233 & TV-FM TELEVES 5232

Στις καλες εταιρίες δεν νομιζω να βρεις σκέτη TV, ΤV/Radio θα ειναι και αυτη αλλα δεν σε πειράζει.

Στην ουσια εχει μεσα ενα παθητικό φιλτρο για τον διαχωρισμο των FM με το υπόλοιπο τηλεοπτικό σημα. Δεν επιρεαζει στην ληψη και στην απωλεια του σηματος.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, VasKag είπε

Εν ετη 2022, χρησιμοποιει κανει τη θυρα ραδιο? Γενικα στην Ελλαδα?

Οχι, αλλα στο εξωτερικο ναι, εκει βεβαία εχουν DAB. Για αυτο και οι κατασκευαστες συνεχιζουν να βγαζουν TV/FM πρίζες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, VasKag είπε

Οταν το σπιτι εχει 2 τερματικες, μας λεει κατι αυτο για την τοπολογια? Η λογικη μου ελεγε οτι μια δεν θα επρεπε να υπαρχει?

Αν εχει 2 τότε εχει 2 γραμμές (στήλες,κάθοδοι) που έρχονται απο επανω. Μιλάμε για κεντρική εγ/ση κεραίας λογικά.

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σπιτι στο εξοχικο, εχει ας το πουμε 2 επιπεδα. Ενα το ισογειο και ενα το επανω. Και το επανω επιπεδο εχει 2 τερματικες. Τα καλωδια που καταληγουν πανω στη κεραια ειναι 4. τα οποια πανε σε ενα σπλιτερ και μετα στη κεραια. Ειναι νορμαλ αυτος ο τροπος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...