Προς το περιεχόμενο

Windows 8 Consumer Preview στις 29 Φεβρουαρίου


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ που έχω το developer preview εδώ και αρκετό καιρό (και σας μιλάω μάλιστα απο αυτό)

το θεωρώ πολύ ωραίο και αρκετά βολικό... το όλο θέμα είναι μέχρι να το συνηθήσεις

το "κακο" είναι πως οι εφαρμογές δεν έχουν ένα "Χ"

δεν μπορεις να βγείς ούτε με [esc] ούτε με [alt + F4]

πρέπει να το κλείσεις απο το task manager

αυτο δεν ισχύει για όλες τις εφαρμογές, αλλα για αυτές που τρέχουν σε desktop view

 

όντως για τον ενα μηνα που το ειχα ως κυριο λειτουργικο τι βρηκα πολυ σπαστικο να μην κλεινουν οι εφαρμογες απο το metro..

 

αλλα απο την αλλη οταν τις βαζεις στο backgound αυτες μπενουν σε κατασταση idle οποτε δεν τραβανε recourses.

επισης εαν θες να ξανα ανοιξεις μια εφαρμογη αυτο στην εχει ετιμη..

 

αλλα παντα αυτο ισχύει για τα app του metro.

 

 

και συμφωνώ απόλυτα στο οτι ειναι θεμα συνηθιας η ολη φαση (μου πηρε 2 μερες)

Επεξ/σία από hackerW32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

 

Οντως.Για γελια η ερωτηση μουtongue.gif

 

 

 

 

Και μονο που σε φανταζομαι μπροστα απτην οθονη του pc/laptop με σοβαρο-στιβαρο υφος να περιμενεις σοβαρη απαντηση - απαριθμηση των 5/6 bugs....κλαιω... :-D :-D :-D :-D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δεν ειναι?

Το θεμα ειναι ενα,αξιζει να τα αγορασει καποιος που εχει τα 7αρια Ultimate αγορασμενα?

 

Αν συνεχίζουν να σε καλύπτουν τα 7άρια, τα κρατάς. Αν τα 8 σου προσφέρουν κάτι παραπάνω, τα αγοράζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγα να το πω να μην το πω...αλλά δεν αντεχω άλλο...κάποιοι να "βουτάνε λίγο την γλώσσα" στο μυαλό τους ή γενικά να σκέφτονται, και βασιζόμενοι σε κάτι...σε όλα τα θέματα υπάρχει κάποιος που ή άκυρο με το θέμα σχόλιο θα κάνει ή απλά θα πετάξει μπαρούφα χωρίς επιχείρημα...για αυτό το λόγο "τσακωνόμαστε" και γεμίζουμε το κάθε άρθρο με 1000 ανούσια comments...spammers ένα πράμα...

 

όσο για το θέμα windows 8 αν κρίνω και από τα την υπάρχουσα έκδοση στα κινητά, η όλη φιλοσοφία είναι να γίνουν πιο λιτά στο μάτι- απλά...Αυτό εμένα προσωπικά μου αρέσει διότι πέρα από games, το 90% των λειτουργιών μου είναι για απλή καθημερινή γρήγορη χρήση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα metro apps το κλείσιμο γίνεται με Alt+Esc (<-- για όσους δεν μπορούν να τα κλείσουν και κάνουν ολόκληρη διαδρομή από task manager).

 

Πάντως και εγώ που είδα τη developer έκδοση δεν ενθουσιάστηκα και πολύ. Δεν έψαξα να δω τι αλλαγές έχουν γίνει under the hood (Gi0 ετοίμασε μερικά links και θα σου έρθω σε μερικές μέρες με pm :P)αλλά είναι σαν τα 7αρια με άλλο start menu (metro ui :P)

 

 

Βέβαια το είδα εγκατεστημένο στο άθλιο pc του status, οπότε δεν είμαι και τόσο σίγουρος... :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι αν τα Windows 8 και το Metro UI θα προσφέρουν κάτι διαφορετικό από τα Windows7 ή μερικά νέα features, αυτό είναι σίγουρο ότι θα το κάνουν. Το θέμα είναι αν οι αλλαγές που θα φέρει το καινούριο λειτουργικό είναι απαραίτητες ή έστω προς τη σωστή κατεύθυνση. Και μέχρι στιγμής δεν μου φαίνεται να ισχύει κάτι τέτοιο...

 

ΟΚ, για κάποιον που θέλει υπερ-στυλάτη start screen με άμεσες ενημερώσεις από τα social networks του κλπ τα Windows 8 να του προσφέρουν κάτι. Για όλους τους υπόλοιπους που χρησιμοποιούν το PC τους για καθημερινές δουλειές/games/office/whatever, όλο το νέο σύστημα με Metro + desktop app για τις υπάρχουσες εφαρμογές φαίνεται ελαφρώς ανούσιο. Όχι δύσκολο (τα πάντα μπορεί να μάθει κανείς με την κατάλληλη επιμονή και υπομονή), απλά ανούσιο.

 

Και το γενικότερο θέμα "μια έκδοση windows για όλες τις συσκευές" προσωπικά δεν το καταλαβαίνω. Και η apple το κάνει σε μεγάλο βαθμό με τα MacOS και iOS μοιράζοντας πολλά χαρακτηριστικά, διατηρεί όμως αυτά που είναι απαραίτητα για την κάθε πλατφόρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μυρίζομαι είπα φίλε, μια απλή υποψία βασισμένη σε λάθη του παρελθώτνος. Δεν είπα ότι βάζω το χέρι μου στη φωτιά...

Εσύ γιατί τέτοια κάψα σου δίνει ποσοστά η microsoft ? , μην τρελαθούμε κιολας...

 

Σε παρακαλω μην παρεξηγησεις το μηνυμα μου, αλλα το ιδιο πραγμα μυρισαν οσοι μιλαγαν για τα vista με τα χειροτερα λογια, δηλαδη χωρις καν να εχουν χρησιμοποιησει το λειτουργικο (το εχω συναντησει σχεδον σε ολους οσους ξερω και μαντεψε κανεις απο αυτους δεν τα χρησιμοποιησε ποτε αλλα ολοι μπορουσαν να εκφερουν αποψη για αυτα!), παρ' ολα αυτα εχω ενα λειτουργικο στο κακομεταχιρισμενο laptop μου το οποιο δεν εχει χρειαστει format εδω και 4.5 χρονια το οποιο λειτουργει περιφημα. Svista και ομως ποτε δε χρειαστηκε να τα σβησω! Αν ο κοσμος βγαλει συμπερασμα στο οτι τα 8 πανε για αποτυχια ειμαι σχεδον σιγουρος πλεον οτι θα ειμαι απο τους πρωτους που θα τα χρησιμοποιησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι αν τα Windows 8 και το Metro UI θα προσφέρουν κάτι διαφορετικό από τα Windows7 ή μερικά νέα features, αυτό είναι σίγουρο ότι θα το κάνουν. Το θέμα είναι αν οι αλλαγές που θα φέρει το καινούριο λειτουργικό είναι απαραίτητες ή έστω προς τη σωστή κατεύθυνση. Και μέχρι στιγμής δεν μου φαίνεται να ισχύει κάτι τέτοιο...

 

ΟΚ, για κάποιον που θέλει υπερ-στυλάτη start screen με άμεσες ενημερώσεις από τα social networks του κλπ τα Windows 8 να του προσφέρουν κάτι. Για όλους τους υπόλοιπους που χρησιμοποιούν το PC τους για καθημερινές δουλειές/games/office/whatever, όλο το νέο σύστημα με Metro + desktop app για τις υπάρχουσες εφαρμογές φαίνεται ελαφρώς ανούσιο. Όχι δύσκολο (τα πάντα μπορεί να μάθει κανείς με την κατάλληλη επιμονή και υπομονή), απλά ανούσιο.

 

Και το γενικότερο θέμα "μια έκδοση windows για όλες τις συσκευές" προσωπικά δεν το καταλαβαίνω. Και η apple το κάνει σε μεγάλο βαθμό με τα MacOS και iOS μοιράζοντας πολλά χαρακτηριστικά, διατηρεί όμως αυτά που είναι απαραίτητα για την κάθε πλατφόρμα.

 

Κατάφερες και συμπύκνωσες σε ένα post όλες μου τις σκέψεις/απόψεις για τα win 8. Gz m8 :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα dev.preview τα χρησιμοποιώ από την πρώτη μέρα σε ένα turbo-x tablet. Είχε περασμένα τα win7 με τα οποία με ταλαιπωρούσαν αφάνταστα! Με το ζόρι πετύχαινες και δούλευε κάτι με την αφή. Το εικονικό πληκτρολόγιο μαύρα χάλια και σαν "βάρος" για το tabletακι ήταν πραγματικά υπέρβαρα! Περίμενα πως και πως τα win8. Ε, από τότε που τα έβαλα το μηχάνημα έβγαλε φτερά! Δουλεύει πολύ καλά, γρήγορα και με την αφή να ανταποκρίνεται πολύ πολύ καλύτερα! Δεν λέω ότι είναι όλα τέλεια, έχει τα κολλήματα του και τις αδυναμίες του. Ακόμα θέλει πολλές βελτιώσεις τουλάχιστον όσον αφορά την touch χρήση του. Παρόλα αυτά είναι η μέρα με τη νύχτα! Και με ποντίκι-πληκτρολόγιο είναι ακόμα καλύτερα τα πράγματα!

 

Όσοι περιμένετε τις τρελές αλλαγές σε λειτουργίες μάλλον θα απογοητευτείτε. Το θέμα όμως είναι οι αλλαγές σε σταθερότητα και ταχύτητα που ελπίζουμε όλοι να έχουν τα νέα windows. Να είναι αεράτα ακόμα και σε πιο αδύναμα μηχανήματα, να δουλεύουν απροβλημάτιστα, και να είναι εύκολα προσβάσιμα στις νέες τεχνολογίες όπως αυτή της αφής. Ειδικά στην desktop εφαρμογή τους πρακτικά οι διαφορές θα είναι ελάχιστες. Όταν όμως θα έρθει η ώρα να μπορείς να βάζεις τις ίδιες εφαρμογές στο pc, tablet και κινητό, που θα δουλεύουν όλα σφαίρα, και θα τις αγοράζεις μέσα από ένα ι-μάρκετ όλα μαζεμένα και νοικοκυρεμένα, εκεί θα δούμε την μεγάλη διαφορά. Αρκεί να λειτουργήσουν όλα όντως όπως μας τα περιγράφουν, που προς το παρόν ακόμα και από την pre-beta έκδοση δείχνουν όλα σε πολύ καλό δρόμο...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...