Προς το περιεχόμενο

φθηνες εκτυπωσεις στην αττικη


GIBSONLP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς στο copy bross είναι γαιδούρια όμως στη συμπεριφορά. Πήρα τηλέφωνο να τους ρωτήσω αν μπορούν να μου φωτοτυπήσουν ένα βιβλίο, μου είπε όχι για ευνόητους λόγους που δεν αντιλήφθηκα, ρώτησα μήπως είναι πιο μεγάλος κόπος επειδή δεν μπορείς να το βάλεις στο φωτοτυπικό όλες τις σελίδες μαζί και μου είπε ότι την ειρωνεύομαι και μου έκλεισε το τηλέφωνο κατάμουτρα.

 

Σημείωση ότι ο λόγος που θέλω αντίγραφο του βιβλίου είναι για ιδία χρήση, επειδή μένω ελλάδα και εξωτερικό το μισό χρόνο και χρειάζομαι ένα αντίγραφο σε κάθε χώρα να μην το κουβαλάω.

[Πνευματικά_Δικαιώματα_mode_on]

Απ' το τηλέφωνο και συ περιμένεις να συνηγορήσουν στη πειρατεία σαν κλεπταποδόχοι;Πας καλά;

 

Λογικό είναι να σε χέσουν,ας ήσουν εξυπνώτερος να πήγαινες εκεί,να σε βλέπανε τι καπνό φουμάρεις και αν τους έπειθες να σου βγάζανε τη κόπια που θες.

 

Πως θα σου φαινόταν να σε ρωτάγανε (αν ήσουν κλειδαράς π.χ.) να διαρρήξεις ένα σπίτι;

[/off]

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

[Πνευματικά_Δικαιώματα_mode_on]

Απ' το τηλέφωνο και συ περιμένεις να συνηγορήσουν στη πειρατεία σαν κλεπταποδόχοι;Πας καλά;

 

Λογικό είναι να σε χέσουν,ας ήσουν εξυπνώτερος να πήγαινες εκεί,να σε βλέπανε τι καπνό φουμάρεις και αν τους έπειθες να σου βγάζανε τη κόπια που θες.

 

Πως θα σου φαινόταν να σε ρωτάγανε (αν ήσουν κλειδαράς π.χ.) να διαρρήξεις ένα σπίτι;

[/off]

 

Το αντίγραφο για ιδία χρήση είναι fair use, δεν είναι πειρατεία. Ίσως να έχω διαφορετική αντίληψη των πραγμάτων επειδή δεν μένω ελλάδα παρά για μικρά διαστήματα για δεκαπέντε χρόνια τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ το ξέρουν αυτοί εκεί.

Ακόμα και για "ιδίαν χρήσην",μέσα πάνε.

 

Στην αμερική πάντως τέτοιο θέμα ποτέ δεν μου έχει τεθεί.

Μιλάμε για βιβλία που δεν υπάρχουν ούτε στην ελλάδα και ούτε και στην ευρώπη καν και ούτε και σε βιβλιοπωλεία του εξωτερικού, παρά μόνο από τον εκδότη στην αμερική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς στο copy bross είναι γαιδούρια όμως στη συμπεριφορά. Πήρα τηλέφωνο να τους ρωτήσω αν μπορούν να μου φωτοτυπήσουν ένα βιβλίο, μου είπε όχι για ευνόητους λόγους που δεν αντιλήφθηκα, ρώτησα μήπως είναι πιο μεγάλος κόπος επειδή δεν μπορείς να το βάλεις στο φωτοτυπικό όλες τις σελίδες μαζί και μου είπε ότι την ειρωνεύομαι και μου έκλεισε το τηλέφωνο κατάμουτρα.

 

Σημείωση ότι ο λόγος που θέλω αντίγραφο του βιβλίου είναι για ιδία χρήση, επειδή μένω ελλάδα και εξωτερικό το μισό χρόνο και χρειάζομαι ένα αντίγραφο σε κάθε χώρα να μην το κουβαλάω.

Όντως γαιδουρια αλλα απο το τηλέφωνο πίστεψε με δε πρόκειται να σου απαντήσει ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποίος ενδιαφερεται για εκτυπώσεις,βιβλιοδεσια,συσκευασία κτλ...ας ρίξει μια ματιά εδώ... http://pergamos-adameditions.gr/

Οποίος ενδιαφερεται για εκτυπώσεις,βιβλιοδεσια,συσκευασία κτλ...ας ρίξει μια ματιά εδώ... http://pergamos-adameditions.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο φθηνό σκανάρισμα βιβλίου σε pdf που παίζει; Αν παρέχεται και υπηρεσία κοψίματος της πλάτης με γκιλοτίνα και μετά δέσιμο σε σπιράλ ακόμα καλύτερα. Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς στο copy bross είναι γαιδούρια όμως στη συμπεριφορά. Πήρα τηλέφωνο να τους ρωτήσω αν μπορούν να μου φωτοτυπήσουν ένα βιβλίο, μου είπε όχι για ευνόητους λόγους που δεν αντιλήφθηκα, ρώτησα μήπως είναι πιο μεγάλος κόπος επειδή δεν μπορείς να το βάλεις στο φωτοτυπικό όλες τις σελίδες μαζί και μου είπε ότι την ειρωνεύομαι και μου έκλεισε το τηλέφωνο κατάμουτρα.

 

Σημείωση ότι ο λόγος που θέλω αντίγραφο του βιβλίου είναι για ιδία χρήση, επειδή μένω ελλάδα και εξωτερικό το μισό χρόνο και χρειάζομαι ένα αντίγραφο σε κάθε χώρα να μην το κουβαλάω.

έχουνε ζορίσει πολύ τα πράγματα με τα copyrights γιατί τους κόψανε τους κώλους σε μερικούς και πλέον κανείς σχεδόν δε βγάζει ολόκληρα βιβλία γιατί τα πρόστιμα είναι δυσανάλογα. Έχω γυρίσει Ζωγράφου, Ομόνοια, Βικτώρια, Σύνταγμα σε άπειρα φωτοτυπάδικα και κανένα δε δεχόταν να φωτοτυπίσει (ούτε καν Εξάρχεια μέσα B) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης τα βιβλια δεν εχουν πνευματικα δικαιωματα; Και το αλλο. Δηλαδη τι νομιζες; Επειδη εχουν 5 λεπτα την σελιδα, θα σου τυπωναν ολοκληρο βιβλιο των 100 σελιδων πχ, με 5 ευρω μονο;;; Εγω και μονο για τον κοπο μου θα σου επαιρνα τουλχαιστον 30 ευρω, και ας ειχα κοστος σελιδας 0.05 ευρω!.. Ορισμενοι ζητατε εξωφρενικα πραγματα. Το συγκεκριμενο στα εξαρχεια ειναι πολυ καλο. Αν εχεις βιβλιο μεσω pdf/word, τοτε οκ, ισως παιζει κατι αλλο, Αλλα αν ειναι κανονικο χαρτινο βιβλιο, εσυ εχεις προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σιγά μη δώσουμε 30 ευρώ για 100 σελίδες. Δλδ με 20 βιβλία το μήνα βγάζεις μισθό κανονικά... Η δουλειά τους είναι να εκτυπώνουν.

.

 

Οκ είναι τα πνευματικά δικαιώματα λογικό και μπορεί να φοβούνται  αλλά καλό είναι να προσέχουν τη συμπεριφορά τους και να είναι ευγενικοί άσχετα αν το κάνουν ή όχι, έχει δίκιο ο φίλος. Γενικά πάει αυτό. Στην τελική ας αλλάξουν τις τιμές αν πρόκειτε για βιβλίο.


Οποίος ενδιαφερεται για εκτυπώσεις,βιβλιοδεσια,συσκευασία κτλ...ας ρίξει μια ματιά εδώ... http://pergamos-adameditions.gr/
Οποίος ενδιαφερεται για εκτυπώσεις,βιβλιοδεσια,συσκευασία κτλ...ας ρίξει μια ματιά εδώ... http://pergamos-adameditions.gr/

 

Εκτός από το σπαμμάρισμα, δεν μας δίνεις και καμιά σοβαρή πληροφορία να ξέρουμε; πχ κόστος σελίδας και που το βρίσκουμε;

Επεξ/σία από vk13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για να βοηθήσουμε λίγο στην κουβέντα -σχετικά με τα βιβλία κι επειδή ερχόμαστε σε επαφή με πάρα πολλούς επαγγελματίες - έχουν υπάρξει περιστατικά οπού άνθρωποι από εκδοτικούς οίκους έδωσαν βιβλία για φωτοτυπίες και την άλλη μέρα πέρασαν να τα παραλάβουν με την...αστυνομία. Και η συνέχεια φυσικά δόθηκε στο αυτόφωρο και τα δικαστήρια. 

 

 

Σχετικά με προσφορές, στο www.tsabacopia.gr μπορείτε να βρείτε προσφορές σε φωτοτυπίες που ξεκινούν από 3 λεπτά καθώς και να ζητήσετε προσφορές από καταστήματα που βρίσκονται κοντά σας με λίγα κλικ. 

 

Σημειώστε πως σε όλες τις τιμές συμπεριλαμβάνεται ΦΠΑ όπως επίσης και όλοι οι επαγγελματίες εγγράφονται και βάζουν προσφορές tsaba μιας και το site είναι και θα είναι καθαρά χομπίστικο και παντελώς free. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άρθρο 18 του σχετικού νόμου 2121/1993 αναφέρει:

 

Με την επιφύλαξη των επομένων παραγράφων επιτρέπεται, χωρίς την άδεια του δημιουργού και χωρίς αμοιβή, η αναπαραγωγή ενός έργου, που έχει νομίμως δημοσιευθεί εφόσον η αναπαραγωγή γίνεται για ιδιωτική χρήση εκείνου που την κάνει. Δεν αποτελεί ιδιωτική χρήση η χρήση στο πλαίσιο μιας επιχείρησης ή μιας υπηρεσίας ή ενός οργανισμού.

 

Με μια γρήγορη αναζήτηση στο internet, είναι φανερό ότι όσοι είχαν μπλεξίματα είναι φροντιστήρια που πουλούσαν ή έδιναν αντίγραφα βιβλίων ή βιβλιοπωλεία που είχαν ολόκληρα βιβλία ήδη σκαναρισμένα και τα τύπωναν κατά παραγγελία.

 

Εξάλλου, ακόμα και αν ίσχυε ότι η πράξη που περιγράφεται είναι παράνομη (που δεν είναι) αυτό θα συνιστούσε πιθανότατα το ελληνικό αντίστοιχο του "entrapment". 

 

Για να βοηθήσουμε λίγο στην κουβέντα -σχετικά με τα βιβλία κι επειδή ερχόμαστε σε επαφή με πάρα πολλούς επαγγελματίες - έχουν υπάρξει περιστατικά οπού άνθρωποι από εκδοτικούς οίκους έδωσαν βιβλία για φωτοτυπίες και την άλλη μέρα πέρασαν να τα παραλάβουν με την...αστυνομία. Και η συνέχεια φυσικά δόθηκε στο αυτόφωρο και τα δικαστήρια. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πολλα site βεβαια που ενιοτε κατεβαζω βιβλια για την σχολη μου λειπουν τα εξωφυλλα και οι πρωτες σελιδες με τις χεραιτουρες,συντελεστες κλπ των βιβλιων .

Αυτο ειναι κατα καποιο τροπο "ξεκαρφωμα" ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...