Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελω να κανω   long exposure   και εχω την νικον  d3300  το shutter speed  ομως ειναι μεχρι τα 30 δευτερα.για να παω μεχρι 2 λεπτα που βλεπω σε βιντεος,τι χρειαζεται να κανω;

Βάλε τη μηχανή στο Bulb, την επιλογή μετά τα 30 δεύτερα. Εκεί το κλείστρο θα μείνει ανοιχτό όσο θέλεις μέχρι να ξαναπατήσεις το κουμπί για να κλείσει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πείτε μου μια canon μηχανή (σώμα μόνο) φθηνή που να μπορεί να δεχτεί αυτό το φακό:

 

 
 
 

 

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με dslr και με ρώτησε φίλος που είδε τον φακό και του άρεσε, ποιό οικονομικό σώμα μπορεί να πάρει.. (κάτω από 200 και όσο πιο φθηνό, τόσο πιο καλά, αλλά να μπορείς να κάνεις δουλεία, να μην είναι τελείως για πέταμα σε σχέση με την εποχή).

 

Ο φίλος, ξέρει τα βασικά για iso, ταχύτητα κλείστρου, διάφραγμα κλπ.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 450 ειναι μοντελο του 2008 . Ναι μεν περνει αυτον το φακο αλλα δεν τραβαει καν video... (τραβαει με αλχημειες...)

θα ηταν καλυτερα ν κοιταξει μια πιο νεα καμερα με λιγο καλυτερα χαρακτηριστικα.

Μια απο τις 2 που ανεφερα παραπανω ή μια μεταχειρισμενη D600 / 650D ή 1100D αναλογα παντα με το budget.

 

Οταν λεω graded εννοω οτι το video δεν ειναι κατευθειαν απο την camera, εχει επεξεργαστει χρωματικα κλπ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε μου μια canon μηχανή (σώμα μόνο) φθηνή που να μπορεί να δεχτεί αυτό το φακό:

 

 

 

 

Ολες οι Canon που δεχονται ΕF φακους, δηλαδη ολες, ακομα και οι παλιες αναλογικες....  :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε τη μηχανή στο Bulb, την επιλογή μετά τα 30 δεύτερα. Εκεί το κλείστρο θα μείνει ανοιχτό όσο θέλεις μέχρι να ξαναπατήσεις το κουμπί για να κλείσει....

αυτο εκανα με διαφραγμα 15 εως 22 αλλα μου εβγαζε μια ασπραδα στην οθονη.το κανα σε ηλιοβασιλεμα ωρα.
και επ ειπαρχει ενα εξαρτημα που λεγεται  shutter release  αυτο το χει κανεις ; και ποσο στοιχιζει;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αυτο εκανα με διαφραγμα 15 εως 22 αλλα μου εβγαζε μια ασπραδα στην οθονη.το κανα σε ηλιοβασιλεμα ωρα.
και επ ειπαρχει ενα εξαρτημα που λεγεται  shutter release  αυτο το χει κανεις ; και ποσο στοιχιζει;

 

To διάφραγμα που χρησιμοποίησες είναι πολύ ψηλό, συνήθως δεν ανεβαίνουμε πάνω από το f11 καθώς μετά περνάμε στο όριο περίθλασης του φακού και χάνουμε σε ποιότητα εικόνας, ειδικά στους κιτ φακούς. Δοκίμασε f8-f11. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί σε ηλιοβασίλεμα να χρειαστείς ταχύτητα κλείστρου μεγαλύτερη των 30s. Εφ όσον σου έβγαζε ασπράδα προφανώς η φωτογραφία σου ήταν over exposed, που πάλι συνηγορεί ότι πρέπει να μειώσεις την ταχύτητα κλείστρου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αυτο εκανα με διαφραγμα 15 εως 22 αλλα μου εβγαζε μια ασπραδα στην οθονη.το κανα σε ηλιοβασιλεμα ωρα.
και επ ειπαρχει ενα εξαρτημα που λεγεται  shutter release  αυτο το χει κανεις ; και ποσο στοιχιζει;

 

 

Άλλο long exposure και άλλο τα βιντεακια που βλέπεις στο youtube . Για να κάνεις τέτοια βίντεο πρέπει να βγάλεις πάρα πολλές φωτογραφίες 1.000++ και μετα να της “ενώσεις”  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να κανω   long exposure   και εχω την νικον  d3300  το shutter speed  ομως ειναι μεχρι τα 30 δευτερα.για να παω μεχρι 2 λεπτα που βλεπω σε βιντεος,τι χρειαζεται να κανω;

 

 

 

αυτο εκανα με διαφραγμα 15 εως 22 αλλα μου εβγαζε μια ασπραδα στην οθονη.το κανα σε ηλιοβασιλεμα ωρα.
και επ ειπαρχει ενα εξαρτημα που λεγεται  shutter release  αυτο το χει κανεις ; και ποσο στοιχιζει;

 

 

 

Αν δεν βαλεις ND φιλτρο για εκθεση 2 λεπτων οπως λες, παντα αρπραδα θα περνεις.

Περνει πολυ φως ο σενσορας και οι φωτο καιγονται. Με τα φιλτρα θα πετυχεις μεγαλους χρονους εκθεσης χωρις να καις τις φωτο.

Στο tube μπορεις να δεις απειρα video για την χρηση των φιλτρων.

 

To shutter release στην ουσια ειναι το κλειστρο σου σε ενα καλωδιο, που σου επιτρεπει να ανοιγεις το κλειστρο της μηχανης χωρις να την αγγιζεις ωστε να μην την κουνησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βαλεις ND φιλτρο για εκθεση 2 λεπτων οπως λες, παντα αρπραδα θα περνεις.

Περνει πολυ φως ο σενσορας και οι φωτο καιγονται. Με τα φιλτρα θα πετυχεις μεγαλους χρονους εκθεσης χωρις να καις τις φωτο.

Στο tube μπορεις να δεις απειρα video για την χρηση των φιλτρων.

 

To shutter release στην ουσια ειναι το κλειστρο σου σε ενα καλωδιο, που σου επιτρεπει να ανοιγεις το κλειστρο της μηχανης χωρις να την αγγιζεις ωστε να μην την κουνησεις.

ευχαριστω για την απαντηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πείτε μου μια canon μηχανή (σώμα μόνο) φθηνή που να μπορεί να δεχτεί αυτό το φακό:

 

http://www.skroutz.gr/s/1796281/Canon-EF-50mm-f-1-8-II.html

 

https://www.flickr.com/groups/99827226@N00/pool/

 

 

 

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με dslr και με ρώτησε φίλος που είδε τον φακό και του άρεσε, ποιό οικονομικό σώμα μπορεί να πάρει.. (κάτω από 200 και όσο πιο φθηνό, τόσο πιο καλά, αλλά να μπορείς να κάνεις δουλεία, να μην είναι τελείως για πέταμα σε σχέση με την εποχή).

 

Ο φίλος, ξέρει τα βασικά για iso, ταχύτητα κλείστρου, διάφραγμα κλπ.

Είναι ο φακός που έχω στο συρτάρι και μου λείπει το bookeh που έχει.

 

Επίσης, δεν κανει για product photography και κάποιοι λένε οτι δεν είναι και τόσο majestic για video μιας και με $50 μπορείς να πάρεις 1.4 manual Canon (I have)

 

Υγ, μην πιστεύεις οτι βλέπεις σε video.

H 450 ειναι μοντελο του 2008 . Ναι μεν περνει αυτον το φακο αλλα δεν τραβαει καν video... (τραβαει με αλχημειες...)

θα ηταν καλυτερα ν κοιταξει μια πιο νεα καμερα με λιγο καλυτερα χαρακτηριστικα.

Με ml δεν κάνεις δουλεια?

Επεξ/σία από viper2005
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι ο φακός που έχω στο συρτάρι και μου λείπει η bookeh που έχει.

 

Επίσης, δεν κανει για product photography και κάποιοι λένε οτι δεν είναι και τόσο majestic για video μιας και με $50 μπορείς να πάρεις 1.4 manual Canon (I have)

 

Υγ, μην πιστεύεις οτι βλέπεις σε video.

 

Ο φίλος που ψάχνει να πάρει κάτι είδε το βίντεο και με ρώτησε, εγώ δεν έχω ιδέα, μια tz7 έχω... :P Πάντως φωτό που έχουν τραβηχτεί με αυτό το φακό που είδα στο νετ, καλές μου φάνηκαν.. (είδα φωτό από 450d, 550d, 1100d, 1200d, 600d κλπ με αυτό το φακό)

 

Όταν λες bookeh?

 

Δεν τον ενδιαφέρει το product photography και το video. Απλά θέλει να πάρει κάτι οικονομικό που με αυτό να μπορεί να έχει το κάτι παραπάνω από μια compact και να μπει λίγο πιο βαθιά στη φωτογραφία.

 

Edit:

 

Αν έχεις\έχετε κάποια καλύτερη πρόταση μέχρι 200 ευρώ (για μεταχειρισμένο σώμα και φακό ή μεταχειρισμένο σώμα και καινούριο οικονομικό φακό), κάντε ένα κόπο να μας δείξετε τίποτα. Βάλτε και κανένα λινκ από καμιά φωτό από αυτό που θα προτίνετε. Απλά θα ήθελε το f του φακού να είναι από 2 και κάτω.

 

ΥΓ: Για να διευκρινίσω καλύτερα, θέλει να δώσει μέχρι 200 για σώμα και φακό.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλος που ψάχνει να πάρει κάτι είδε το βίντεο και με ρώτησε, εγώ δεν έχω ιδέα, μια tz7 έχω... :P Πάντως φωτό που έχουν τραβηχτεί με αυτό το φακό που είδα στο νετ, καλές μου φάνηκαν.. (είδα φωτό από 450d, 550d, 1100d, 1200d, 600d κλπ με αυτό το φακό)

 

Όταν λες bookeh?

 

Δεν τον ενδιαφέρει το product photography και το video. Απλά θέλει να πάρει κάτι οικονομικό που με αυτό να μπορεί να έχει το κάτι παραπάνω από μια compact και να μπει λίγο πιο βαθιά στη φωτογραφία.

 

Edit:

 

Αν έχεις\έχετε κάποια καλύτερη πρόταση μέχρι 200 ευρώ (για μεταχειρισμένο σώμα και φακό ή μεταχειρισμένο σώμα και καινούριο οικονομικό φακό), κάντε ένα κόπο να μας δείξετε τίποτα. Βάλτε και κανένα λινκ από καμιά φωτό από αυτό που θα προτίνετε. Απλά θα ήθελε το f του φακού να είναι από 2 και κάτω.

 

ΥΓ: Για να διευκρινίσω καλύτερα, θέλει να δώσει μέχρι 200 για σώμα και φακό.

 

Θα σου ελεγα οτι θα ειναι η μερα με τη νυχτα αλλα ~100 ευρω κανει ο φακος μονος του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

80 ευρώ θα τον πάρει άμα είναι από τον κατερέλο: https://www.skroutz.gr/s/1796281/Canon-EF-50mm-f-1-8-II.html

 

Βάζει και άλλα 120-140 για κανα σώμα μεταχείρο. Έτσι το σκέφτεται αλλά θα δει κιόλας.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...