Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το βλεπεις στο discription οτι χρησιμοποιει συνεχη φωτισμο με led πανω στην καμερα και δεν ειναι φυσικο φως αυτο που βλεπεις;

Το έχω δεί όμως εμένα μου κάνει θόρυβο σε σημεία που δεν πέφτει φώς.Έχω δοκιμάσει δηλαδή βίντεο υπό πάρα πολύ καλές συνθήκες φωτισμού(στο κυρίως θέμα) αλλά εκεί που δεν εστιάζω και είναι σκοτεινό χρώμα έχω θόρυβο.

π.χ στην εν λόγω εικόνα θα είχα θόρυβο στα σημεία με τις άσπρες γραμμές.

 

 

d3200test.jpg

 

 

Επεξ/σία από Albilosha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έχω δεί όμως εμένα μου κάνει θόρυβο σε σημεία που δεν πέφτει φώς.Έχω δοκιμάσει δηλαδή βίντεο υπό πάρα πολύ καλές συνθήκες φωτισμού(στο κυρίως θέμα) αλλά εκεί που δεν εστιάζω και είναι σκοτεινό χρώμα έχω θόρυβο.

π.χ στην εν λόγω εικόνα θα είχα θόρυβο στα σημεία με τις άσπρες γραμμές.

 

 

d3200test.jpg

 

 

 

Το θεμα ειναι δεν ξερεις τι iso ειναι αυτο που βλεπεις εδω για να κανεις αμεση αντιπαραβολη. Μετα δεν θυμαμε αν το adl ενεργοποιειτε στο video, θα μπορουσε να προερχεται και απο εκει ο θορυβος, ουσιαστικα ανοιγει τις σκιες. Δεν εχει κατι αλλο να δεις, εφοσον μιλαμε για την ιδια μηχανη και φακο, μετα θα μπορουσε να εχει καποιο προγραμμα επεξεργασιας και να κανει denoising, που επισης δεν το ξερεις.

Επεξ/σία από Razor333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θεμα ειναι δεν ξερεις τι iso ειναι αυτο που βλεπεις εδω για να κανεις αμεση αντιπαραβολη. Μετα δεν θυμαμε αν το adl ενεργοποιειτε στο video, θα μπορουσε να προερχεται και απο εκει ο θορυβος, ουσιαστικα ανοιγει τις σκιες. Δεν εχει κατι αλλο να δεις, εφοσον μιλαμε για την ιδια μηχανη και φακο, μετα θα μπορουσε να εχει καποιο προγραμμα επεξεργασιας και να κανει denoising, που επισης δεν το ξερεις.

Λέει 800 iso στην περιγραφή.Εμένα μου το κάνει με 200...όλα τα άλλα settings ίδια.Πέραν φυσικά ότι έχει το led.Αλλά δεν είναι μόνο αυτό το βίντεο και άλλα που έχω βρει έχουν ίδια settings αλλά καλύτερη απόδοση.Αναρωτιεμαι αν μπορεί να φταίει κάτι στην κάμερα ή στον φακό...

Αυτό σκέφτομαι μήπως έχει κάποιο πρόγραμμα γιατί αναφέρει επεξεργασία στο vegas αλλά όχι κάτι άλλο.

Επεξ/σία από Albilosha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο θορυβος δεν ειναι standard ανα iso

 

οσο περισσοτερο φως εχεις, τοσο λιγοτερο θορυβο θα εχεις.

Αναφέρω το ίσο για να καταλάβει κανείς πως μιλάω για βίντεο με πάρα πολύ φωτισμό.Παράδειγμα τραβούσα απο το μπαλκόνι την απέναντι ταράτσα και ενώ όλα ήταν άψογα το μάυρο ντεπόζιτο είχε θόρυβο(μεσημέρι με ηλιόλουστη μέρα.)

να τονίσω πως ήμουν σε σημείο λίγο μέσα ώστε να μην χρειαστεί να ανέβω στο f.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα αγορασει ενα variable ND της HAIDA προσφατα και εμεινα πολυ ικανοποιημενος....δεν το περιμενα γιατι τα φιλτρα variable ND εχουν κακη φημη (εκτος απο τα Singh Ray)

 

Tο χρησιμοποιω κυριως για βιντεο για να δουλεω σε χαμηλες ταχυτητες την ημερα (1/50 ή 1/100)

 

Με προχειρους υπολογισμους κοβει 5-6 στοπ max...απο εκει και πανω βγαινει το περιφημο X και δεν μπορεις να δουλεψεις

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! Χρειαζόμαστε στο γραφείο μία καλή κάμερα για κάλυψη συνεδρίων. Το budget είναι κοντά στα 1000€ και μας ενδιαφέρει το καλό auto mode ωστέ να μπορεί να τη χρησιμοποιήσει οποιοσδήποτε αν χρειαστεί. Δεν με πειράζει το είδος της κάμερας, ψάχνω απλώς κάτι να κάνω καλά τη δουλειά μου! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
εχω την νικον d3300     και οταν τραβαω με   jpeg στην επιλογη για  image size μου δινει 3 επιλογες και γω φυσικα επιλεγω η εικονα να ειναι large .οταν ομως παω στο raw    αυτη η επιλογη δεν λειτουργει.Ετσι επειδη τραβαω με raw  και αν θελω να εκτυπωσω την φωτο σε μεγαλο μεγεθος χωρις να ειπαρχει προβλημα την αποθυκευω την εικονα μεσω photoshop  ως tiff  και εκτυπωνω ετσι? η θα πρεπει να δουλευω μονο με jpeg  και επιλογη large για να βγαινει σε μεγαλο μεγεθος η φωτο.

το ρωταω γιατι ως τωρα τραβουσα με raw  και οταν ηθελα να εκτυπωσω φωτος και την εκανα σε jpeg  παντα μου λεγαν πως δεν μπορει να γινει μεγαλη γιατι θα εχει προβληματα τεχνικα η φωτο.

Επεξ/σία από star12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το large δεν αφορα μεγεθος εκτυπωσης αλλα ποσο συμπιεσμενη ειναι με βαση την jpeg συμπιεση,,large λαικα δλδ σημαινει μεγαλο μεγεθος φωτο σε megabyte και  jpg συμπιεση...

 

Να τραβας παντα raw...μετα κανε την επεξεργασια(χρωμα ρετους αντιθεση) και μετα εξαγωγη σε TIFF ή  100% quality jpeg για εκτυπωση..οσο πιο πολλα τα mpixel της καμερας τοσο μπορεις να εκτυπωνεις και σε τεραστια μεγεθη...για μικρες εκτυπωσεις ακομα και τα 5mpixel ειναι αψογα

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Είχα να πιάσω καιρό την κάμερα μου και σήμερα ήθελα να τραβήξω κάτι βίντεο σπίτι.Έχω μια D3200 και 2 φακούς,τον κίτ και έναν 35mm 1.8.

Σπίτι έχω πολύ καλό φωτισμό στο δωμάτιο και ήταν και ηλιόλουστη μέρα οπότε ακόμα καλύτερα.

Μιας και είχε μπόλικο φώς είχα ρυθμήσεις ISO>200 , ShutterSpeed>1/50 , f 1.8 1080p 24fps.Όλα καλά μέχρι που τα πέρασα στον υπολογιστή και είδα τα βίντεο.Πολύ απογητευτικά καθώς υπάρχει πολύς θόρυβος.Ειδικά όταν τραβάω κάτι που είναι μαύρο ή σκουρόχρωμο είναι πολύ άσχημα.

Έχει κανείς κάτι να πρτοτείνει.? Βλέπω κάτι βίντεο youtube απο νυχτερινές λήψεις με την ίδια κάμερα και φακό και δεν έχουν ίχνος θορύβου.Πως το καταφέρνουν μέσω επεξεργασίας.? και αν ναι τότε με ποιο πρόγραμμα.?

Ευχαριστώ.

 

μπορει να ειχει hdmi capture και να κανει adjust on the spot

 

Ναι απλά δεν καταλαβαίνω πως άλλοι έχουν βίντεο στο απόλυτο σκοτάδι με μηδενικό θόρυβο.Πως το καταφέρνουν.

Πιστεύεις πως θα άλλάξει κάτι στα 30fps ή γενικά το λές.?

 

 

παράδειγμα.Ειδικά στο 0:50 αν τραβήξω σε τέτοιο φωτισμό με τη δική μου γίνεται χαμός απο θόρυβο.

 

δεν εκανα κλικ αλλα απο το screenshot βλεπω οτι εχει παραπανω απο μια πηγες φωτισμου.

 

Το βλεπεις στο discription οτι χρησιμοποιει συνεχη φωτισμο με led πανω στην καμερα και δεν ειναι φυσικο φως αυτο που βλεπεις;

 

what he said

 

Το έχω δεί όμως εμένα μου κάνει θόρυβο σε σημεία που δεν πέφτει φώς.Έχω δοκιμάσει δηλαδή βίντεο υπό πάρα πολύ καλές συνθήκες φωτισμού(στο κυρίως θέμα) αλλά εκεί που δεν εστιάζω και είναι σκοτεινό χρώμα έχω θόρυβο.

π.χ στην εν λόγω εικόνα θα είχα θόρυβο στα σημεία με τις άσπρες γραμμές.

 

 

d3200test.jpg

 

 

 

μηπως εχει καποιου ειδους denoiser στο post?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

μπορει να ειχει hdmi capture και να κανει adjust on the spot

 

 

 

 

δεν εκανα κλικ αλλα απο το screenshot βλεπω οτι εχει παραπανω απο μια πηγες φωτισμου.

 

 

what he said

 

 

μηπως εχει καποιου ειδους denoiser στο post?

Δεν ξέρω αν έχει κάτι στο post.θα δοκιμάσω όμως με φωτισμό.

 

Μια ακόμα ερώτηση.Το Stabilizer πως το κρατάω για να μην γυρίζει αριστερά δεξιά.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρε μια φίλη μου μια d3300 με τον 18-55 και την είδα λίγο σήμερα από κοντά.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω.. μέσα στο viewfinder οι ρυθμίσεις (τις βγάζει στο κάτω μέρος όπως κοιτάμε) δεν φαίνονται καλά. Τις βλέπεις θολές λες και έχεις μυωπία ας πούμε και δεν ξεχωρίζεις τί λένε. Έχει κάποια ρύθμιση για να δείχνουν καλύτερα ή να είναι σε μεγαλύτερο μέγεθος;

 

Σε μια bridge fujifilm s2500hd θυμάμαι μια χαρά φαινόντουσαν οι ρυθμίσεις στο viewfinder.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...