Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Με ml δεν κάνεις δουλεια?

 

Δεν ειμαι σιγουρος αν παιζει με ml ή chdk αλλα καπου εχω δει video απο 450d.

Αν θυμαμαι καλα με καποιο τροπο στριμαρουν απευθειας σε laptop αλλα δεν ξερω ακριβως δεν το εχω ψαξει.

 

Γιαυτο προτεινα και στον φιλο να παει σε κατι πιο καινουριο που να τραβαει video κατευθειαν out of the box χωρις να χρειαζεται αλχημειες με fw κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παίδες δώστε καμια ιδέα μιας και δεν ξέρω του απο αυτά.

 

Ψάχνω μικρόφωνο που να κουμπωνει πανω στην a7ii, να είναι φθηνό και να είναι στην Αττική μέχρι τις 20 του μηνός.

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα Rode είναι τα πιο διαδεδομένα και θεωρούνται καλά, προσωπικά επειδή κυρίως εκδηλώσεις των παιδιών τραβάω δεν με είχε βολέψει το on camera videomic γιατί ακουγόταν ο κοντινός θόρυβος ενώ το θέμα μου ήταν σχετικά μακρυά, αλλά αντίθετα με βόλεψε πολύ το smartlav το είχα βρει 55ευρώ μαζί με τα μεταφορικά στο amazon.de πριν κανενα χρόνο

 

Γενικά αν δεν είναι για μυστήρια και τέτοια που το θέμα είναι κοντά δες και για εξωτερικό εγγραφέα κυκλοφορούν αρκετοι (φίλος που ασχολείται μου είχε προτείνει το Ζoom Η1 ακόμα και για ημιεπαγγελματική χρήση)

Επεξ/σία από TAKE5
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες δώστε καμια ιδέα μιας και δεν ξέρω του απο αυτά.

 

Ψάχνω μικρόφωνο που να κουμπωνει πανω στην a7ii, να είναι φθηνό και να είναι στην Αττική μέχρι τις 20 του μηνός.

 

Thanks

 

 

this http://www.amazon.co.uk/RØDE-VideoMic-GO-Camera-Microphone/dp/B00GQDORA4?ie=UTF8&keywords=rode&qid=1460506039&ref_=sr_1_1&sr=8-1 

 

για fun-vlogging stuff....

 

or this....  http://www.amazon.com/gp/product/B000I5W7K8/ref=as_li_qf_sp_asin_il_tl?ie=UTF8&camp=1789&creative=9325&creativeASIN=B000I5W7K8&linkCode=as2&tag=mic-reviews-20&linkId=JQ72Y3TSMONJY57L

 

for a little bit more serious stuff....  :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Rode είναι τα πιο διαδεδομένα και θεωρούνται καλά, προσωπικά επειδή κυρίως εκδηλώσεις των παιδιών τραβάω δεν με είχε βολέψει το on camera videomic γιατί ακουγόταν ο κοντινός θόρυβος ενώ το θέμα μου ήταν σχετικά μακρυά, αλλά αντίθετα με βόλεψε πολύ το smartlav το είχα βρει 55ευρώ μαζί με τα μεταφορικά στο amazon.de πριν κανενα χρόνο

 

Γενικά αν δεν είναι για μυστήρια και τέτοια που το θέμα είναι κοντά δες και για εξωτερικό εγγραφέα κυκλοφορούν αρκετοι (φίλος που ασχολείται μου είχε προτείνει το Ζoom Η1 ακόμα και για ημιεπαγγελματική χρήση)

 

 

 

Έκανα ενα γρήγορο search και το zoom h1 δείχνει εξαιρετικο μιας και μπορεις να το βαλεις και σε boom stick αλλα και να κανεις "journalism"

 

 

Yeah δεν βγαίνω για το serious stuff

 

=]

 

Thanks guys

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
το χα ρωτησει παλια και αυτο.αξιζω να δωσw 200 κατι ευρω για να παω σε μακρο φακο; εχω βρει αυτο   http://www.ebay.co.uk/itm/Nikon-AF-D-Fit-Tamron-Macro-90mm-f2-8-SP-Lens-Digital-OK-More-Micro-Listed-/351700846084?hash=item51e3010604:g:8DkAAOSwtUtXBSRD .ηνα παω σε  ext.tube  με 36 μμ που ναι σαφως αααααααααααααααααααααααααααρκετα φτηνοτερα.

εχω ηδη  ext tube  με 16μμ και το αποτελεσμα ειναι καλο.δηλ το ζουζουνακι φενεται μεγαλο.απλα ο μακρος φακος κανει καλυτερη δουλεια απο ενα et?

Επεξ/σία από star12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν παρεμβάλετε  οπτικό στοιχείο σαν ποιότητα το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο. Απλώς το setup με extension tubes είναι πιο δυσχρηστο σε αυτοματισμούς από το 1 φακός ειδικά για αρχάριο. Μιλάμε πάντα για μάκρο εως 1:1 γιατί εκτός από Canon για παραπάνω από 1:1 θα χρειαστεί έτσι και αλλιώς κάποιο extension , reverse ή κάτι τέτοιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

80 ευρώ θα τον πάρει άμα είναι από τον κατερέλο: https://www.skroutz.gr/s/1796281/Canon-EF-50mm-f-1-8-II.html

 

Βάζει και άλλα 120-140 για κανα σώμα μεταχείρο. Έτσι το σκέφτεται αλλά θα δει κιόλας.

 

Τελικά ο φίλος πήρε μια sony a5000. Την δούλεψα και εγώ λίγο και μου άρεσε.

 

Από ότι παρατήρησε ο φίλος, στο hdr mode χάνει πολύ η ποιότητα (βέβαια θα κάνει και άλλα πειράματα) όταν ανοίγεις full size τη φωτογραφία που έβγαλες, κάτι το οποίο δεν συμβαίνει σε φωτό που δεν τις έβγαλες με hdr και είναι πολύ καθαρές σε όλες τις λεπτομέρειες. Λογικά θα είναι λόγω της κακής επεξεργασίας που θα έχει για το hdr η κάμερα έτσι? Και προτιμότερο να κάνει hdr αν θέλει, στο pc με κανα πρόγραμμα. (?)

 

Για macro αν θελήσει χωρίς να πάρει κάποιον φακό, υπάρχει κάποιο πρόσθετο που να προσαρμόζεται στον 16-50mm που έχει για καλύτερα αποτελέσματα?

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Θα ήθελα την βοήθεια σας καθώς πιστεύω έιστε καιρό στον χώρο της φωτογραφίας . 

 

Γνωρίζετε που μπορώ να βρώ ιντερβαλόμετρο για κάμερα Pentax K S1 ?  (Τype B) usb. Η κάτι μεταχειρισμενο ?

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

θέλω να αγοράσω μια φωτογραφική μηχανή  γιατί με το note 4  δεν μαρεσουν οι photo  που βγαζω στις διακοπές.

Δεν θα γίνω pro user  και ούτε θα διαβασω τρελά για να βγάλω την τελεια φωτογραφία.

Σκεφτομαι να παρω μια mirrorless  για να μπορώ να την κουβαλάω με ανεση.

θελω να δωσω καπου στα 400-500 ευρω για ενα kit 

Αυτη που μαρεσει περισσοτερo ειναι η panasonic gx7 αν και κανει 590 και μπορει μετα να κλαιω τα λεφτα μου

Ποια μου προτεινεται να παρω?

Ειμαι αναμεσα στην a5100  kit (500e)  a6000 kit (560e) κια panasonic lumix gx7 

Κάνω καλα που παω με την μια στα 500-600 ευρω?

Δεν σκοπευω να παρω πανω απο 2 φακους 

ευχαριστω ( ελπίζω να γραφω στο σωστο thread)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν παρεμβάλετε  οπτικό στοιχείο σαν ποιότητα το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο. Απλώς το setup με extension tubes είναι πιο δυσχρηστο σε αυτοματισμούς από το 1 φακός ειδικά για αρχάριο. Μιλάμε πάντα για μάκρο εως 1:1 γιατί εκτός από Canon για παραπάνω από 1:1 θα χρειαστεί έτσι και αλλιώς κάποιο extension , reverse ή κάτι τέτοιο

 

Επειδη με ενδιαφερει να ασχοληθω για την πλακα μου φυσικα, εχω εναν manual helios 58mm, αν βαλω συνολικα 58mm extension tubes θα γινει macro 1:1, χωρις να χασει σε ποιοτητα ή ταχυτητα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το γνωρίζετε αυτό το κατάστημα, είναι αξιόπιστο?

Θέλω να πάρω κάποιους φακούς και βλέπω έχει καλές τιμές σε σχέση με Ελλάδα αλλά και με amazon.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη με ενδιαφερει να ασχοληθω για την πλακα μου φυσικα, εχω εναν manual helios 58mm, αν βαλω συνολικα 58mm extension tubes θα γινει macro 1:1, χωρις να χασει σε ποιοτητα ή ταχυτητα; 

 

Γενικά ο τύπος είναι ότι η μεγένθυση αυξάνεται κατα extension/αρχικά mm. Οπότε εφόσον ο helios εχει αν δεν κάνω λάθος 0.65x θα πρέπει να προσθέσεις 50/58=0.86. Αρα θα φτάσει να έχει σχεδόν 1.5x με 50mm extension. Ποιότητα δεν θα χάσει, ταχύτητα δεν καταλαβαίνω τι εννοείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...