Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει δουλεψει κανεις καποιο flash σε sony A7 series που να παιζει καλα και με trigger για λειτουργια εκτος καμερας;

 

Ειδα αυτα στο ebay νεα κυκλοφορια, φαινεται να δουλευει και ttl και hss.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τα καλυτερα γι αυτες τις δουλειες ειναι τα yongnuo.

για on camera δες το 568

και για remote το 560 IV

 

Τα ξερω τα yonguo αν ειχα nikon μαλλον θα τα προτιμουσα, αλλα με sony εχουν θεματα με την θυρα, δεν πατανε καλα και δεν δουλευουν αν δεν βρεις το σωστο σημειο, οπως επισης ειναι manual, δεν υποστηριζουν ttl, ουτε hss.

 

Στα 150€ δεν βλεπω τιποτα αλλο να υποστηριζει of camera triggering, ttl, hss και να εχει και τον trigger, εκτος και αν δεν βλεπω καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαγκες θελω να βαλω μόνιμα την D5100 στο αμαξι μου. τι μπορεί να πάθει απ τη στιγμή που τωρα καλοκαίρι παιζει να πιάσει μέσα 40+ βαθμούς?

 

Λογικα αν παρεις καποια τσαντα με θερμομονωση και την βαζεις κατω απο καθισμα θα εισαι ενταξει. Αλλα δεν ειναι μονο 40+ βαθμοι ειναι πολυ περισσοτεροι μεσα στο αυτοκινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαγκες θελω να βαλω μόνιμα την D5100 στο αμαξι μου. τι μπορεί να πάθει απ τη στιγμή που τωρα καλοκαίρι παιζει να πιάσει μέσα 40+ βαθμούς?

εννοεις να γραφει την ωρα που οδηγεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

εννοεις να γραφει την ωρα που οδηγεις?

 

Όχι ρε συ! Να την έχει σε ετοιμότητα εννοεί! Φαντάζεσαι τη Nikon ...στερεωμένη στο ταμπλό σαν web cam??? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν καποιες ισοθερμικες τσαντες μεταφορας για καμερες οπως πχ αυτη http://www.polerstuff.com/products/camera-cooler-2?variant=3815137796

Επισης μπορεις να χρησημοποιησεις οποιαδηποτε καλη ισοθερμικη τσαντα ή ψυγειο παραλιας χωρις τις "μπαταριες" ψυξης.

 

Πιστευω παντως οτι δεν αξιζει το ρισκο να την αφηνεις συνεχεια μεσα ιδιως με τις θερμοκρασιες των καλοκαιριων της χωρας μας.

Εκτος φυσικα το ρισκο της κλοπης, μπορει σαν καμερα να μην παθει κατι αλλα μπορει τα γρασα εσωτερικα στο σωμα και τον φακο να αρχισουν να ρευστοποιουνται και να υπαρχουν παραμορφωσεις στις φωτο.

Το καλυτερο θα ηταν να ειχες μεν την ισοθερμικη αλλα να την επερνες μαζι σου οποτε μπορουσες ωστε να μενει μεσα το δυνατον λιγοτερο χρονο.

 

Τωρα σε περιπτωση που ψαχνεις mount για την 5100 παιζουν καποιες λυσεις :P

BxKn9pPCMAAkjhy.jpg

a645dd_8f0651149d114be5bf9c15771c542614.

 

 

και λιγο πιο xtreme....

a48d03eabd04018d78daf3eb02e95564.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε συ! Να την έχει σε ετοιμότητα εννοεί! Φαντάζεσαι τη Nikon ...στερεωμένη στο ταμπλό σαν web cam??? :P

 

αυτό. στο πισω στις αποσκευες. για κλοπη δε πολυπαιζει ετσι και αλλιως ειμαι επαρχία και εχω και συναγερμό. με απασχολεί περισσότερο το θεμα της θερμοκρασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GX7 & GX8 εννοεις ?

 

 

 

Yeap

Εχει κάποιον καλο η να κοιτάξω σε manual focus

 

 

 

 

Καλα ο κοσμος παντα θα βρει κατι να γκρινιαζει, κυριως για μηχανες που δεν προκειται να ακουμπησει ποτε.

 

Οσο για το low light performance, μαλλον το αντιθετο βλεπω στα περισσοτερα reviews και για την D500 και την a6300, αν καποιοι ψαρωσαν απο τα πληρωμενα reviews που κανουν διαφοροι και περιμεναν low light performance FF μηχανων και κυριως κορυφαιων FF μηχανων μαλλον θα απογοητευτουν απο τα unbiased reviews που θα παιξουν εν καιρο με τελικα προιοντα, σιγουρα παντως και η D500 και η a6300 ειναι βελτιωμενες σε σχεση με τα προηγουμενα μοντελα.

Τι να σου πω. Εγω είδα ενα live test video review και δεν τράβαγε αρκετα. Just saying

Εχει δουλεψει κανεις καποιο flash σε sony A7 series που να παιζει καλα και με trigger για λειτουργια εκτος καμερας;

 

Ειδα αυτα στο ebay νεα κυκλοφορια, φαινεται να δουλευει και ttl και hss.

Στην a7ii εχω yongnuo αλλα ετςι και αγόραζα flash τωρα, μαλλον θα έπαιρνα αυτο που ποσταρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θα αγοραστεί τώρα,σε κανένα χρόνο ίσως. Αυτή την στιγμή εχω μόνο κιτ γιατί είμαι με μία 450D,περιμένω να έρθει ένας 50mm 1.8.μαζί με την 6D (αν την αγοραζα) θα αγόραζα τον 24-105 F4L(αν με συνέφερε) αλλιώς θα εψαχνα για κάτι πιο οικονομικό. Η αλλαγή σώματος θα γινόταν γιατί θέλω να προχωρησω το χόμπι μου,ελπίζοντας κάποια στιγμή να το κάνω δουλειά μου

Επεξ/σία από Thanasispomonis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...