Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Σου έβαλα παράδειγμα παραπάνω, πως το auto perspective correction διορθώνει την προοπτική των κτιρίων με ένα κλίκ στον υπολογιστή. Αντίστοιχα επιτυγχάνεται και η απόλυτη ευθυγράμμιση του ορίζοντα. Πιο γρήγορα δεν γίνεται. Με τα βοηθήματα της μηχανής, θέλει πολύ περισσότερη προσπάθεια , την ώρα της λήψης, που η προσοχή πρέπει να είναι αλλού. Το ένα κλικ στον υπολογιστή εφόσον κάνουμε επεξεργασία, είναι μηδενικός επιπλέον χρόνος. 

Τώρα πρόσεξα το παράδειγμα παραπάνω. Ναι καταλαβαίνω ακριβώς τι λες και είναι το ίδιο πράγμα που του εξηγούσα εχθές που είχαμε βγει βόλτα αυτό που λες περί σκαλωσιά... Χαχα 

Του έλεγα ότι αν θέλει να είναι ίσιος και στο πάνω κάτω πολλές φορές θα χρειαστεί να αλλάξει ακόμα και το κάδρο του. Πχ μπορεί να μη θέλεις να συμπεριλάβεις σε μια λήψη σου μια στέγη πχ αλλά για να είναι ίσια η μηχανή όπως θα την ευθυγραμμίσεις και στο vertical θα μπει αναγκάστηκα μέσα η στέγη αυτή.

Η απάντηση ήταν βρες μου εσύ εξωτερικό εργαλείο ή ποια μηχανή να πάρω 7500 rp κλπ κλπ και για τα υπόλοιπα ξέρω εγώ τι θα κάνω. :)

Στην ουσία όσο περνάει η ώρα καταλαβαίνω τι σκέφτεται. Θέλει να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά στο ίσιο πάνω κάτω και αριστερά δεξιά στην ληψη και αργότερα στο χειροκίνητο edit του lens correction στο lightroom να το φέρνει σχεδόν απόλυτα σωστό και πλέον δε θα του παίρνει τόσο χρόνο μιας και οι γραμμές κάθετες και οριζόντιες θα του είναι σχετικά σωστές. 

 

6 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Μα το δήλωσα ήδη , συμφωνώ με τον φίλο για λογαριασμό του οποίου έγραψες , πως θέλω εξαρχής η λήψη να είναι σωστή στα σημεία τουλάχιστον , άρα δεν ενδιαφέρομαι για ηλεκτρονικά after βοηθήματα , χωρίς αυτό να σημαίνει πως είμαι αρνητής της αξίας τους . 

  Παρεπιπτόντως , έριξα μιά ματιά στις φωτογραφίες του φίλου , ενδιαφερουσες με επαγγελματικό χαρακτήρα θα έλεγα , οπότε δικαιολογώ την αναζήτηση του για το πιο προσεγμένο .

Δεν είναι ηλεκτρονικό after βοήθημα είναι realtime βοήθημα. Δες το πάλι πως δουλεύει. Μιλάω για το horizon level ή αλλιώς electronic level ανάλογα πως το λέει κάθε εταιρεία.

7 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Είμαι συγκεκριμένος νομίζω. Δες τον πιο άθλιο ορίζοντα σε φωτογραφία που έγιναν όλα λάθος. Στην πρώτη . Με ένα κλικ , έρχεται στη δεύτερη . Ένα κλικ στο ποντίκι . Το κάνεις πιο γρήγορα παρατηρώντας τεχνητούς ορίζοντες την ώρα της λήψης ; Δεν νομίζω. Μικροδιορθώσεις γίνονται , σύροντας μια μπάρα. Αυτό θέλει όμως άλλα 4-5 δευτερόλεπτα.

IMG_3212.jpg.403dd26315a1f38188857ec2c9fe28a0.jpg

 

 

1880818976_IMG_3212pc.jpg.8a67a487f370cb5700742c7e9dd7ad43.jpg

 

Το γνωρίζω και εγώ το ίδιο κάνω για να ισιωσω φωτό μετά στο edit απλά με το horizon level αυτό ούτε χρόνο χάνω κατά τη ληψη και είμαι πιο κοντά στο ίσιο κάδρο αν δεν το έχω βάλει ακριβώς ακριβώς κατά τη λήψη. Θα με κάνετε να βγάλω βίντεο με παράδειγμα. Θα με τρελάνετε ότι καθυστερεί κάτι στη διαδικασία της λήψης φωτογραφίας. 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Τώρα πρόσεξα το παράδειγμα παραπάνω. Ναι καταλαβαίνω ακριβώς τι λες και είναι το ίδιο πράγμα που του εξηγούσα εχθές που είχαμε βγει βόλτα αυτό που λες περί σκαλωσιά... Χαχα 

Του έλεγα ότι αν θέλει να είναι ίσιος και στο πάνω κάτω πολλές φορές θα χρειαστεί να αλλάξει ακόμα και το κάδρο του. Πχ μπορεί να μη θέλεις να συμπεριλάβεις σε μια λήψη σου μια στέγη πχ αλλά για να είναι ίσια η μηχανή όπως θα την ευθυγραμμίσεις και στο vertical θα μπει αναγκάστηκα μέσα η στέγη αυτή.

Η απάντηση ήταν βρες μου εσύ εξωτερικό εργαλείο ή ποια μηχανή να πάρω 7500 rp κλπ κλπ και για τα υπόλοιπα ξέρω εγώ τι θα κάνω. :)

Στην ουσία όσο περνάει η ώρα καταλαβαίνω τι σκέφτεται. Θέλει να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά στο ίσιο πάνω κάτω και αριστερά δεξιά στην ληψη και αργότερα στο χειροκίνητο edit του lens correction στο lightroom να το φέρνει σχεδόν απόλυτα σωστό και πλέον δε θα του παίρνει τόσο χρόνο μιας και οι γραμμές κάθετες και οριζόντιες θα του είναι σχετικά σωστές. 

 

Δεν είναι ηλεκτρονικό after βοήθημα είναι realtime βοήθημα. Δες το πάλι πως δουλεύει. Μιλάω για το horizon level ή αλλιώς electronic level ανάλογα πως το λέει κάθε εταιρεία.

   Τότε εγώ κατάλαβα λάθος , κάτι το οποίο δεν χρησιμοποιώ παρόλο που η αρχαιολογία που ακούει στο όνομα K - 5 το έχει από χέρι ........ να τα λέμε κι' αυτά ........ 🤣🤣🤣 ...... 

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Αυτό το πρόσεξα τώρα. Τα κτίρια, είναι ιδιαίτερο κεφάλαιο . Δεν μπορείς να είσαι από κάτω και να μην έχει προοπτική το κτίριο . Θα πρέπει να είσαι απέναντι , στη μέση , ώστε να βλέπεις τις γραμμές του περιγράμματος κατακόρυφες ! Εκεί αναγκαστικά ή tilt shift φακός (με τρίποδο μόνο) ή πας σε μεγάλο φορμάτ με φυσούνα καλύτερα. Ιδανικά πρέπει να είναι και το μεγαλύτερο δυνατό φορμάτ το φιλμ , για απόλυτη παραλληλότητα. 

Καμία ηλεκτρονική δυνατότητα grid lines δεν τα αποκαθιστά πλήρως αυτά. Βολευόμαστε όμως αρκετά με το perspective correction , αυτόματο συχνά !

Στην παρακάτω, για να ήταν τα κτίρια χωρίς προοπτική, θα έπρεπε να είμαι σε αναβατόριο/σκαλωσιά , 3 μέτρα πάνω από το έδαφος με τη μηχανή οριζόντια. Στη δεύτερη το αυτόματο perspective correction διορθώνει όσο μπορεί την κατάσταση . Αν είχα φιλμάτη μεγάλου φορμάτ με φυσούνα, θα παραλλήλιζα το φακό με τα κτίρια που στόχευα. Το ίδιο , με μικροτερη επιτυχία προσπαθεί να κάνει ο tilt shift.IMG_3192.jpg.3468330502d9906a0b07a1708ae0abe6.jpg

 

IMG_3192_pc.jpg.af2e8b44e233478cada9e76aef5e4725.jpg

 

     Αυτός μεσίτης ακινήτων είναι ...... είμαι βέβαιος πλέον ...... 🤣🤣🤣 ....... κι' έψαχνα κάτι με θέα στο Σούνιο ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόχειρο βίντεο που έβγαλα χωρίς να έχω την απαραίτητη σταθερότητα για να το κάνω και ακόμα πιο γρήγορα μιας και κρατούσα στο ένα χέρι το κινητό και στο άλλο τη μηχανή με το άλλο

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Τότε εγώ κατάλαβα λάθος , κάτι το οποίο δεν χρησιμοποιώ παρόλο που η αρχαιολογία που ακούει στο όνομα K - 5 το έχει από χέρι ........ να τα λέμε κι' αυτά ........ 🤣🤣🤣 ...... 

     Αυτός μεσίτης ακινήτων είναι ...... είμαι βέβαιος πλέον ...... 🤣🤣🤣 ....... κι' έψαχνα κάτι με θέα στο Σούνιο ...... 

     Χεράτη ........ no artificial intelligence included whatsoever ......... 

1668929940977~2.JPG

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι ενοχλούν και μπορεί να χαλάσουν το κάδρο ή να αποσπάσουν την προσοχή όλα αυτά όταν εμφανίζονται στην οθόνη. Αν και δεν κοιτάω ούτε την οθόνη. Προτιμώ το σκόπευτρο κι ας κατάντησε ηλεκτρονικό στις ακάθρεπτες. 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stratigos24 είπε

Σας καθυστερεί αυτή η λειτουργία σε κάτι στη λήψη ; 

     Είναι ζήτημα προσωπικής προσέγγισης ...... in other words ...... you can't teach an old dog new tricks ..... speaking for myself ...... όχι δεν ενοχλεί κανέναν .......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Είναι ζήτημα προσωπικής προσέγγισης ...... in other words ...... you can't teach an old dog new tricks ..... speaking for myself ...... όχι δεν ενοχλεί κανέναν .......

Άσε τα περίεργα και απάντησε ξεκάθαρα.. χαχ.. Δεν είναι χρήσιμο βοήθημα ; Δεν είναι παν εύχρηστο; Δεν είναι άμεσο χωρίς να καθυστερεί σε κάτι τη διαδικασία ; Δεν είναι πιο γρήγορο από το να το κάνεις με το μάτι ;;; 

ΜΗ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΕΤΕ ΜΟΝΟ ΔΕ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ.. 

ΥΓ. Μιλαμε πάντα για κάποιον που θέλει να έχει ίσια φωτογραφία. Φυσικά υπάρχουν περιπτώσεις που μια ίσια και σωστή φωτογραφία δεν είναι ενδιαφέρουσα και δεν είναι αναγκαίο σε όλες τις λήψεις να είναι σε χρήση το βοήθημα αυτό.

10 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Νομίζω ότι ενοχλούν και μπορεί να χαλάσουν το κάδρο ή να αποσπάσουν την προσοχή όλα αυτά όταν εμφανίζονται στην οθόνη. Αν και δεν κοιτάω ούτε την οθόνη. Προτιμώ το σκόπευτρο κι ας κατάντησε ηλεκτρονικό στις ακάθρεπτες. 

Οκ πασο, δεκτό το περί αποπροσανατολισμού κατά τη λήψη οι διαφορές ενδείξεις κλπ.

Δε μου έχει δημιουργήσει προσωπικά κάποιο τέτοιο φαινόμενο γιατί το συνηθίζεις εκεί που είναι και μετα δεν πάει το μάτι σου σε αυτό και μένει μόνο στη φωτό η προσοχή, που βρίσκεται από πίσω. Να πω πως πλέον υποσυνείδητα όταν πρασινίσει καταλαβαίνω ότι είμαι ίσιος χωρίς καν να πάρω το μάτι μου από το κάδρο. Ελπίζω να καταλαβαίνετε πως γίνεται αυτό γιατί με λόγια δεν μπορώ να το εξηγήσω. 

Προσπαθώντας να το εξηγήσω με λόγια θα πω πως κοιτάω μόνο το κάδρο και συνεχίζοντας να κοιτάω μόνο το κάδρο κάνω λίγο αριστερά δεξιά την καμερα για να δω που θα  είμαι ίσιος αυτό πρασινίζει και το καταλαβαίνεις ότι πρασινίζει και ότι είσαι σωστός χωρίς να το κοιτάς. Δηλαδή το μυαλό σου βλέπει την πράσινη ένδειξη ότι είσαι σωστός από το βοήθημα και ας μην κοιτάει το μάτι συγκεκριμένα το βοήθημα αυτό αλλά το κάδρο.

 

 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Άσε τα περίεργα και απάντησε ξεκάθαρα.. χαχ.. Δεν είναι χρήσιμο βοήθημα ; Δεν είναι παν εύχρηστο; Δεν είναι άμεσο χωρίς να καθυστερεί σε κάτι τη διαδικασία ; Δεν είναι πιο γρήγορο από το να το κάνεις με το μάτι ;;; 

ΜΗ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΕΤΕ ΜΟΝΟ ΔΕ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ.. 

ΥΓ. Μιλαμε πάντα για κάποιον που θέλει να έχει ίσια φωτογραφία. Φυσικά υπάρχουν περιπτώσεις που μια ίσια και σωστή φωτογραφία δεν είναι ενδιαφέρουσα και δεν είναι αναγκαίο σε όλες τις λήψεις να είναι σε χρήση το βοήθημα αυτό.

     Δεν μας λες τι θες να κάνεις , δώσε λεπτομέρειες ώστε να δούμε αν γνωρίζουμε κάτι που μπορεί να λειτουργήσει και για σένα να το μοιραστούμε . 

    Μίλησα για προσέγγιση σε ένα ζήτημα , κάτι που δείχνει ότι έμαθες έναν τρόπο , καλά έκανες , αν γνωρίζουμε κάτι που μπορεί να σου φανεί χρήσιμο πολύ ευχαρίστως να το μοιραστούμε κι' αν θες το κρατάς κι' αν θες το πετάς . Η μπάλα είναι σε σένα .

11 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Άσε τα περίεργα και απάντησε ξεκάθαρα.. χαχ.. Δεν είναι χρήσιμο βοήθημα ; Δεν είναι παν εύχρηστο; Δεν είναι άμεσο χωρίς να καθυστερεί σε κάτι τη διαδικασία ; Δεν είναι πιο γρήγορο από το να το κάνεις με το μάτι ;;; 

ΜΗ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΕΤΕ ΜΟΝΟ ΔΕ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ.. 

ΥΓ. Μιλαμε πάντα για κάποιον που θέλει να έχει ίσια φωτογραφία. Φυσικά υπάρχουν περιπτώσεις που μια ίσια και σωστή φωτογραφία δεν είναι ενδιαφέρουσα και δεν είναι αναγκαίο σε όλες τις λήψεις να είναι σε χρήση το βοήθημα αυτό.

Οκ πασο, δεκτό το περί αποπροσανατολισμού κατά τη λήψη οι διαφορές ενδείξεις κλπ. 

   Δεν μου χρειάζεται , σύμφωνα με τον τρόπο που λειτουργώ , φαίνεται πως δεν χρειάζεται και στον @Dr_73 .... λογικό ....... δεν υπάρχει κάτι καλό η κακό πίσω απ' αυτό ........ τι να το κάνω ένα τέτοιο βοήθημα όταν έχω άλλους τρόπους να βρώ την άκρη , από τον ορίζοντα , από την περιβάλλουσα χωροταξία ....... δεν αρνούμαι ότι σου χρειάζεται ........ αν μπορεί να λειτουργήσει και άλλος τρόπος για σένα ....... από αυτούς που γνωρίζω εγώ ...... ευχαρίστως ....... θα έλεγα πως πρέπει να οργανώσουμε ένα workshop ώστε να επωφεληθούμε όλοι μας είναι το μόνο βέβαιο ....... είμαι βέβαιος πως έχω να μάθω πολλά από σας .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μόνο που θέλω εγώ προσωπικά είμαι να είναι όσο το δυνατόν ίσιος ο ορίζοντας κατά τη λήψη της φωτό και όχι μετά στο edit. Με το εργαλείο αυτό δεν το επιτυγχάνω αυτό εύκολα και γρήγορα; Μόνο για ίσιο ορίζοντα μιλάω εγώ.. ο φιλος που ρώτησα ψάχνει και για το κάθετο ίσιο που εμένα δε με ενδιαφέρει όπως και τους περισσότερους νομίζω.

20 λεπτά πριν, babisskg είπε

  . τι να το κάνω ένα τέτοιο βοήθημα όταν έχω άλλους τρόπους να βρώ την άκρη , από τον ορίζοντα , από την περιβάλλουσα χωροταξία .......  .......

Δεν σου παίρνει περισσότερο χρόνο να βρεις το ίσιο του ορίζοντα με τους τρόπους που αναφέρεις από το να στο δείξει εύκολα και γρήγορα το βοήθημα αυτό; Αυτό προσπαθώ να καταλάβω. 

Να λέγαμε ότι το βοήθημα μπορεί να κάνει και λάθος κάποιες φορές τότε να δεχτώ έναν διαφορετικό και πιο αλάνθαστο τρόπο. Αλλά εδώ μιλάμε για κάτι που δεν κάνει λάθος σε ένδειξη. 

 

ΥΓ: Φυσικα μπορεί να έχετε δίκιο και το να δουλέψω με τον τρόπο σας πχ, εν τέλη να με κάνει να είμαι πιο δημιουργικό και έτσι πιο απελευθερωμένος κατά τη λήψη να παίρνω καλύτερο αποτέλεσμα από το να έχω στο υποσυνείδητο αυτή την ένδειξη. Απλά προσπαθώ να καταλάβω αν όντως σας οφείλει ο άλλος τρόπος/οι άλλοι τρόποι που επιλέγετε έναντι του βοηθήματος. 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Νομίζω ότι ενοχλούν και μπορεί να χαλάσουν το κάδρο ή να αποσπάσουν την προσοχή όλα αυτά όταν εμφανίζονται στην οθόνη. Αν και δεν κοιτάω ούτε την οθόνη. Προτιμώ το σκόπευτρο κι ας κατάντησε ηλεκτρονικό στις ακάθρεπτες. 

    Σαφώς και ενοχλούν , διότι αντί να ασχολείσαι με την ουσία σου τρώνε την ώρα οι ρυθμίσεις των μπιχλιμπιδιών ............ 

  Πρώτα εξασκείσαι να βλέπεις , να παρατηρείς , να καδράρεις ....... φυσικά και υπάρχει επόμενο βήμα που είναι κατά πόσο επωφελή μπορεί να είναι για τον τρόπο σου τυχόν βοηθήματα που μπορεί να παρέχει απλόχερα η τεχνολογία ...... ποιός λέει όχι ...... και μετά κρίνεις πόσα και ποιά από αυτά σου είναι ΤΕΛΙΚΑ απαραίτητα ......... 

 Τι να το κάνω το evf ....... δεν είμαι γκαβός ....... σου δείχνει λέει τις αλλαγές σε real time στην έκθεση ...... αν εγώ δεν είμαι σε θέση να εκτιμήσω το φώς και να παραμετροποιήσω ανάλογα , το evf δεν πρόκειται να κάνει τίποτε ....... μου τρώει την ώρα ....... για να μην πω για το ότι επιβαρύνει το οπτικό νεύρο λόγω αυξημένης φωτεινότητας , ανάλυσης κλπ ....... 

Αν χρειάζεται f/11 μία λήψη η f/5.6 είναι κάτι που πρέπει να αποφασίσω εγώ ....... όχι το evf ...... 

 

 

52 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Άσε τα περίεργα και απάντησε ξεκάθαρα.. χαχ.. Δεν είναι χρήσιμο βοήθημα ; Δεν είναι παν εύχρηστο; Δεν είναι άμεσο χωρίς να καθυστερεί σε κάτι τη διαδικασία ; Δεν είναι πιο γρήγορο από το να το κάνεις με το μάτι ;;; 

ΜΗ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΕΤΕ ΜΟΝΟ ΔΕ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ.. 

ΥΓ. Μιλαμε πάντα για κάποιον που θέλει να έχει ίσια φωτογραφία. Φυσικά υπάρχουν περιπτώσεις που μια ίσια και σωστή φωτογραφία δεν είναι ενδιαφέρουσα και δεν είναι αναγκαίο σε όλες τις λήψεις να είναι σε χρήση το βοήθημα αυτό.

Οκ πασο, δεκτό το περί αποπροσανατολισμού κατά τη λήψη οι διαφορές ενδείξεις κλπ.

Δε μου έχει δημιουργήσει προσωπικά κάποιο τέτοιο φαινόμενο γιατί το συνηθίζεις εκεί που είναι και μετα δεν πάει το μάτι σου σε αυτό και μένει μόνο στη φωτό η προσοχή, που βρίσκεται από πίσω. Να πω πως πλέον υποσυνείδητα όταν πρασινίσει καταλαβαίνω ότι είμαι ίσιος χωρίς καν να πάρω το μάτι μου από το κάδρο. Ελπίζω να καταλαβαίνετε πως γίνεται αυτό γιατί με λόγια δεν μπορώ να το εξηγήσω. 

Προσπαθώντας να το εξηγήσω με λόγια θα πω πως κοιτάω μόνο το κάδρο και συνεχίζοντας να κοιτάω μόνο το κάδρο κάνω λίγο αριστερά δεξιά την καμερα για να δω που θα  είμαι ίσιος αυτό πρασινίζει και το καταλαβαίνεις ότι πρασινίζει και ότι είσαι σωστός χωρίς να το κοιτάς. Δηλαδή το μυαλό σου βλέπει την πράσινη ένδειξη ότι είσαι σωστός από το βοήθημα και ας μην κοιτάει το μάτι συγκεκριμένα το βοήθημα αυτό αλλά το κάδρο.

 

 

    Αυτό λέμε , σου τρώει την ώρα το " Πρασίνισμα " ........ αν βρούμε τρόπο να σε απαλλάξουμε από το να τρώει την προσοχή σου ...... 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ περί του real time τι θα βγάλεις δεν είναι απαραίτητο και μπορεί κάποιους να τους ενοχλει. Προσωπικά επειδή με d7100 και d7500 κοίταζα μόνο το φωτόμετρο για να είμαι σωστός ακόμα και τώρα έτσι δουλεύω ακόμα έτσι και ας έχει  η μηχανή μου και στην οθόνη  και στο ματάκι μου πλέον μου δείχνουν real time τι θα τραβηξεις. Από την άλλη όμως αν θες να κάνεις μια πιο υποφωτισμενη λήψη (άρα λάθος το φωτόμετρο και όχι στο 0) με τον τρόπο του φωτόμετρου πας με το trial and error ενώ εδώ μπορείς να δεις πόσο σκοτεινή πχ θέλεις να τη βγάλεις αφού σου δείχνει πως θα βγει η φωτό από πριν. Άρα κάπου βοηθάει πάλι η τεχνολογία. 

Εντάξει, τώρα περί αυτού που λες πρώτα εξάσκηση και δοκιμές κλπ καταλαβαίνω τι θες να πεις αλλά  νομίζω στην προκειμένη φάση δεν ασχολούμαστε με αυτό το στάδιο στη συζήτηση και μιλάμε για συγκεκριμένο πράγμα.

11 λεπτά πριν, babisskg είπε

 ...... 

 

 

    Αυτό λέμε , σου τρώει την ώρα το " Πρασίνισμα " ........ αν βρούμε τρόπο να σε απαλλάξουμε από το να τρώει την προσοχή σου ...... 

Προσπάθησα να εξηγήσω παραπάνω ότι δε μου τρώει χρόνο. Μάλλον δεν τα κατάφερα χαχα 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να σας στείλουν να βγάζετε φωτογραφίες με μια χειροκίνητη με slide films, για να γίνετε άνθρωποι . 

Μια F2 ή και πιο πρωτόγονη. Μην πω καμιά rangefinder χωρίς φωτόμετρο του 1950. 

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως βολεύεται ο καθένας γενικά. Για μένα το EVF είναι απελευθερωτικό γιατί σου δείχνει το τι θα βγει όπως το φαντάζεσαι όταν κοιτάς μια σκηνή. Δε με ενδιαφέρει να δω μέσα από το οπτικό οφθαλμοσκόπιο τη σκηνή, τη βλέπω μπροστά μου με τα μάτια. Προτιμώ να βλέπω το τι θα βγει περίπου όπως το φαντάστηκα κοιτώντας μια σκηνή με τις ρυθμίσεις που αλλάζω. Και δεν εννοώ διάφραγμα και ταχύτητα κλείστρου δε θα σου πει το EVF τι να βάλεις, αλλά η ρύθμιση φωτομέτρησης και το exposure compensation ή το white balance. Δε νομίζω ότι κερδίζω κάτι βγάζοντας δοκιμαστικές με μια DSLR ούτε ότι μαθαίνω κάτι έτσι. Ίσα ίσα που δυσχαιρενει τη διαδικασία. 

Συμφωνώ με τον στρατηγό. Δε νιώθω ότι κάποια ευκολία μου τρώει χρόνο αλλά οκ ο καθένας λειτουργεί αλλιώς όπως είπα. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Συμφωνώ περί του real time τι θα βγάλεις δεν είναι απαραίτητο και μπορεί κάποιους να τους ενοχλει. Προσωπικά επειδή με d7100 και d7500 κοίταζα μόνο το φωτόμετρο για να είμαι σωστός ακόμα και τώρα έτσι δουλεύω ακόμα έτσι και ας έχει  η μηχανή μου και στην οθόνη  και στο ματάκι μου πλέον μου δείχνουν real time τι θα τραβηξεις. Από την άλλη όμως αν θες να κάνεις μια πιο υποφωτισμενη λήψη (άρα λάθος το φωτόμετρο και όχι στο 0) με τον τρόπο του φωτόμετρου πας με το trial and error ενώ εδώ μπορείς να δεις πόσο σκοτεινή πχ θέλεις να τη βγάλεις αφού σου δείχνει πως θα βγει η φωτό από πριν. Άρα κάπου βοηθάει πάλι η τεχνολογία. 

Εντάξει, τώρα περί αυτού που λες πρώτα εξάσκηση και δοκιμές κλπ καταλαβαίνω τι θες να πεις αλλά  νομίζω στην προκειμένη φάση δεν ασχολούμαστε με αυτό το στάδιο στη συζήτηση και μιλάμε για συγκεκριμένο πράγμα.

Προσπάθησα να εξηγήσω παραπάνω ότι δε μου τρώει χρόνο. Μάλλον δεν τα κατάφερα χαχα 

      Έχουμε διαφορετική προσέγγιση σε πολλά θέματα ...... απολύτως λογικό ...... όχι εμπόδιο όμως ...... πρέπει να εμβαθύνουμε γενικά ...... βρείτε τρόπο να ανοίξετε κατάλληλο νήμα το οποίο θα ωφελήσει ....... 

2 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Πρέπει να σας στείλουν να βγάζετε φωτογραφίες με μια χειροκίνητη με slide films, για να γίνετε άνθρωποι . 

Μια F2 ή και πιο πρωτόγονη. Μην πω καμιά rangefinder χωρίς φωτόμετρο του 1950. 

 

     Ναι ...... για να γίνουν άνθρωποι αποκλείεται βέβαια ....... 🤣🤣🤣 ...... αλλά μπορεί να βγεί κάποιο όφελος ....... θα τους κάνω workshop με Zenit 12xp ........ 🤣🤣🤣 ...... Jesus Christ ....... η απόλυτη ανατριχίλα ...... θα γυρίζουν κάθε φορά που τραβάνε να κοιτάνε την πλάτη και δεν θα βλέπουν τίποτε ....... θα τραβάω βίντεο ....... θα το ανεβάσω στο YouTube και θα τρελαθώ να μαζεύω λεφτά από διαφημίσεις ........ 🤣🤣🤣 ....... 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...