Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, vaggos400 είπε

Χμμμ εγώ πάντως για μια d750 περίμενα 3 μηνες

     Συμβαίνει , ο τεχνικός που πηγαίνω εδώ Θεσσαλονίκη βρίσκεται στην άλλη άκρη της πόλης , πρέπει να βρώ ευκαιρία ώστε να δουλεύω βράδυ ώστε να μπορέσω να πάω πρωινές ώρες πριν την δουλειά , διότι ο ίδιος δουλεύει μόνον πρωινά , ενώ για να πάρω πίσω την μηχανή ακόμη και για καθαρισμό αισθητήρα , θα πρέπει να επιστρέψω την επόμενη εβδομάδα δλδ πάνω από 7 μέρες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξέρει κανείς κάποιον τρόπο να προστατέψω κάποιες φωτογραφίες που έχω εκτυπώσει σε φωτογραφικό χαρτί με τον εκτυπωτή μου, ώστε να μη ξεθωριάζουν στο χρόνο; πχ κάποιο spray ή κάτι άλλο; Και γενικά μετά τί συνίσταται; Να μπει μέσα σε κορνίζα  ή άλμπουμ με ζελατίνα για να προστατεύεται; 
 

ειχα εκτυπώσει κάποιες φωτογραφίες παλαιότερα αλλά μερικές από αυτές που έμειναν στο πατρικό μου ξεθώριασαν. Ίσως από την πολύ ζέστη μιας και ήταν καλοκαίρι και ήταν χύμα όρθιες μέσα στο σπίτι κάπου βαλμενες. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά έχω δει πολλές φωτογραφίες που είναι τυπωμένες σε οικιακούς εκτυπωτές να το παθαίνουν , ακόμη και πανάκριβους σε πανάκριβα χαρτιά. Σε αντίθεση με επαγγελματικές εκτυπώσεις. Χωρίς να το έχω ψάξει παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Γενικά έχω δει πολλές φωτογραφίες που είναι τυπωμένες σε οικιακούς εκτυπωτές να το παθαίνουν , ακόμη και πανάκριβους σε πανάκριβα χαρτιά. Σε αντίθεση με επαγγελματικές εκτυπώσεις. Χωρίς να το έχω ψάξει παραπάνω.

Ναι δε ξέρω γιαυτο ρωτάω. Πχ αν υπάρχει κάποιο σπρέι που ρίχνεις πάνω τους και τους κάνει μια κάποια προστασία κλπ. 
 

Φιλος μου, μου έχει εκτυπώσει σε ακριβό χαρτί Α3 ( 12 φύλλα πχ 120 ευρώ και έτσι, τέτοια τιμή) σε καλό εκτυπωτή οικιακό (600-700 ευρώ) μια φωτο μου 2 χρόνια τώρα και ακόμα είναι αφογη. Βέβαια εγώ εκτυπώνω στον canon ts705… Χαχ. Εντάξει για την τιμή του μια χαρά είναι αλλά οκ δε περιμένω θαύματα. 

Εδώ η φωτο που μου εκτυπώσε ο φιλος μου. 3 χρόνια εκτυπωμένη τελικά) 

48060F0F-5057-459B-8AB3-E40E0D539F59.jpeg.21454292b018826019712db0884e17cb.jpeg

 

Βεβαια άλλη ποιότητα και χαρτί που έχει ωραία υφή πιο σαγρέ κάπως δε ξέρω πως να το πω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Ναι δε ξέρω γιαυτο ρωτάω. Πχ αν υπάρχει κάποιο σπρέι που ρίχνεις πάνω τους και τους κάνει μια κάποια προστασία κλπ. 
 

Φιλος μου, μου έχει εκτυπώσει σε ακριβό χαρτί Α3 ( 12 φύλλα πχ 120 ευρώ και έτσι, τέτοια τιμή) σε καλό εκτυπωτή οικιακό (600-700 ευρώ) μια φωτο μου 2 χρόνια τώρα και ακόμα είναι αφογη. Βέβαια εγώ εκτυπώνω στον canon ts705… Χαχ. Εντάξει για την τιμή του μια χαρά είναι αλλά οκ δε περιμένω θαύματα. 

Εδώ η φωτο που μου εκτυπώσε ο φιλος μου. 3 χρόνια εκτυπωμένη τελικά) 

48060F0F-5057-459B-8AB3-E40E0D539F59.jpeg.21454292b018826019712db0884e17cb.jpeg

 

Βεβαια άλλη ποιότητα και χαρτί που έχει ωραία υφή πιο σαγρέ κάπως δε ξέρω πως να το πω. 

     Θα ρωτήσεις στα γραφικά για το spray με το οποίο ψεκαζαν τα stencils και το οποίο είχε την ιδιότητα να τα προστατεύει από την φθορά , ενώ παράλληλα τα σταθεροποιούσε επάνω στο χαρτί . Δεν τίθεται θέμα διαφάνειας , όμως πρέπει να ρωτήσεις , αφού δεν μπορώ να σου το πω με βεβαιότητα , πως είναι το ίδιο κατάλληλο για την δουλειά που το θες . Δεν είναι κάτι ακριβό . Η εφαρμογή γίνεται μία φορά και δεν επαναλαμβάνεται .

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Ναι δε ξέρω γιαυτο ρωτάω. Πχ αν υπάρχει κάποιο σπρέι που ρίχνεις πάνω τους και τους κάνει μια κάποια προστασία κλπ. 
 

Φιλος μου, μου έχει εκτυπώσει σε ακριβό χαρτί Α3 ( 12 φύλλα πχ 120 ευρώ και έτσι, τέτοια τιμή) σε καλό εκτυπωτή οικιακό (600-700 ευρώ) μια φωτο μου 2 χρόνια τώρα και ακόμα είναι αφογη. Βέβαια εγώ εκτυπώνω στον canon ts705… Χαχ. Εντάξει για την τιμή του μια χαρά είναι αλλά οκ δε περιμένω θαύματα. 

Εδώ η φωτο που μου εκτυπώσε ο φιλος μου. 3 χρόνια εκτυπωμένη τελικά) 

48060F0F-5057-459B-8AB3-E40E0D539F59.jpeg.21454292b018826019712db0884e17cb.jpeg

 

Βεβαια άλλη ποιότητα και χαρτί που έχει ωραία υφή πιο σαγρέ κάπως δε ξέρω πως να το πω. 

Δεν έχω ιδέα για όλα αυτά αλλά ήθελα απλώς να πω πως είναι πολύ όμορφη φωτογραφία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Δεν είπα ότι χαλάνε σε 2-3 χρόνια . Για πολύ περισσότερα. 

Α οκ. Νόμιζα έλεγες για λιγότερο μιας και κάποιες δικές μου στο πατρικό ξεθώριασαν σε ένα χρονο που ήταν αφημένες όπως είπα χύμα χωρίς κορνίζα ή να είναι σε άλμπουμ κλπ. 
 

Ας ελπίσουμε ότι αυτή που μου εκτυπωσε ο φιλος θα αντέξει. Έτσι και φαίνεται τουλάχιστον από το πως την αισθάνεσαι στην αφή.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, pifilos είπε

Δεν έχω ιδέα για όλα αυτά αλλά ήθελα απλώς να πω πως είναι πολύ όμορφη φωτογραφία. 

Σε Ευχαριστω! 

Μια εκδοχή της λίγα λεπτά μετα με άλλο edit δικό μου (γιατί στη φωτο που μου εκτυπωσε ο φιλος έκανε εκείνος το edit) είναι αυτή:

Corfu, Castle

 

Εκείνη που έφτιαξε ο φιλος είχε καλύτερο φως .

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν βερνίκια σταθεροποίησης, αλλά νομίζω δεν αξίζει τον κόπο, εκτός και αν την έχεις πίσω απο τζάμια σε μέρος με σταθερή θερμοκρασία που δεν χτυπάει καθόλου ήλιος. Δεν στα προτείνω, επειδή δεν ταιριάζουν όλα με όλα τα χρώματα και όλα τα χαρτιά. Είναι λίγο trial and error η φάση.

Ο εκτυπωτής σου δεν είναι κακός για εκτύπωση φωτογραφίας όσον αφορά την πιστότητα των χρωμάτων (αν βάζεις γνήσια), όσο είναι ακατάλληλα τα χρώματα για εκτύπωση φωτογραφιών επειδή είναι και λίγα και dye και χωρίς πιστοποίηση για αντοχή στον χρόνο (όπως η σειρά chromalife 100+). Αν θες να πειραματιστείς με εκτύπωση φωτογραφιών , παράγγειλε δοχεία με reset που θα γεμίζεις μόνος σου με pigment αφτερμάρκετ χρώματα. Καλύτερη απόδοση με υψηλή αντίσταση στο ξεθώριασμα, αλλά θα τυραννηθείς λίγο να βρεις τις σωστές τονικότητες των χρωμάτων, ώστε ότι βλέπεις στην οθόνη να βγαίνει και στον εκτυπωτή. Αν είχες κάποιο αμιγώς φωτογραφικό μοντέλο εκτυπωτή θα ήταν σχετικά εύκολο να παίξεις με τέτοιες ρυθμίσεις (άσε που το photoshop έχει προεγκατεστημένους όλους τους φωτογραφικούς εκτυπωτές, ώστε να έχεις μια βάση απο το που θα ξεκινήσεις)

Γενικά, μεγάλο κεφάλαιο η εκτύπωση φωτογραφιών, κι ακόμη δεν έχω βρει κάποιον VFM που να είναι και φτηνός, αλλά να δίνει και αξιόλογο αποτέλεσμα (αρκετά καλό για πώληση φωτογραφίας). Θα πρέπει να πας πάνω απο 600 ευρώ για κάτι καλό ερασιτεχνικό, ενώ αν θες να πουλάς κιόλας φώτο μέχρι Α3, δεν γλυτώνεις ούτε με 1000άρικο.

Όπως λέω και σε φίλους που ρωτάνε, δεν υπάρχει λύση για κάποιον που θέλει να εκτυπώνει μια καλή φωτογραφία μια στο τόσο. Ή μπαίνεις στον χορό και αρχίζεις να χώνεις λεφτά ή δεν ασχολείσαι και φροντίζεις να εκτυπώσεις τις 3-4 φώτο που διάλεξες σε κάποιο κατάστημα που κάνει τέτοιες δουλειές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μόνο αυθεντικά βάζω και ναι δεν είναι κακό το αποτέλεσμα. Βέβαια είναι ένας εκτυπωτής των 60-70 ευρώ κανονικά και τώρα έχει ανεβεί 90+ και εγώ στην πρώτη καραντίνα λόγω αύξησης πάλι σε όλα τότε τον πήρα 100 ίσως και κανα δεκάρικο παραπάνω. 
 

Για την ιστορία ο φιλος που μου εκτυπωσε τη φωτο έχει τον epson p800    , και χαρτί χρησιμοποίησε το παρακάτω: 

 

766F1B61-0148-4B77-90EE-C5222E11886C.png

130 ευρώ , 25 φύλλα Α3 το πακέτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη διόρθωση της φωτογραφίας παραπάνω. Ιδανικό edit θα θεωρούσα  να γίνουν πιο σκοτεινά τα φωτεινά, αλλά όχι πιο ψυχρό το χρώμα. Καλύτερα θερμό , ταιριάζει με το σούρουπο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

Ναι, μόνο αυθεντικά βάζω και ναι δεν είναι κακό το αποτέλεσμα. Βέβαια είναι ένας εκτυπωτής των 60-70 ευρώ κανονικά και τώρα έχει ανεβεί 90+ και εγώ στην πρώτη καραντίνα λόγω αύξησης πάλι σε όλα τότε τον πήρα 100 ίσως και κανα δεκάρικο παραπάνω. 
 

Για την ιστορία ο φιλος που μου εκτυπωσε τη φωτο έχει τον epson p800    , και χαρτί χρησιμοποίησε το παρακάτω: 

 

766F1B61-0148-4B77-90EE-C5222E11886C.png

130 ευρώ , 25 φύλλα Α3 το πακέτο. 

Ο εκτυπωτής του φίλου σου είναι στην βάση των σοβαρών φωτογραφικών εκτυπωτών αλλά για οικιακός είναι απο τα καλύτερα μοντέλα. Παρόμοιο έχω κι εγώ το λίγο μεγαλύτερο μοντέλο 1500w αλλά παίρνουμε την ίδια σειρά μελανιών (απλά ο δικός μου παίρνει και την επόμενη σειρά με μεγαλύτερη χωρητικότητα)

Αν κρίνω απο τον δικό μου, σε συμπεριφορά με τόσο ακριβά χαρτιά όπως αυτό, και σε έγχρωμες φωτογραφίες, το αποτέλεσμα είναι πολύ ικανοποιητικό και ας είναι εκτυπωτές των 6 μόλις μελανιών. Με φτηνότερα χαρτιά ή/και κάποια συμβατά μελάνια υπάρχουν θεματάκια. Ίσως γι' αυτό χρησιμοποιεί τόσο ακριβό χαρτί.

Στις ασπρόμαυρες επίσης θεωρώ πως θα έχει πρόβλημα, μιας και έχουμε την ίδια σειρά μελανιών. Κατα πάσα πιθανότητα κάποιο μπλέ ή magenta tind. Ρώτα τον πως του βγαίνουν οι ασπρόμαυρες για να διασταυρώσω την εμπειρία. Με ενδιαφέρει.

Φοβερό πάντως το χαρτί που σου την τύπωσε και αν βάζει και τα γνήσια μελάνια δεν πρόκειται να σου αποχρωματιστεί εύκολα.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Στη διόρθωση της φωτογραφίας παραπάνω. Ιδανικό edit θα θεωρούσα  να γίνουν πιο σκοτεινά τα φωτεινά, αλλά όχι πιο ψυχρό το χρώμα. Καλύτερα θερμό , ταιριάζει με το σούρουπο. 

Ναι, συμφωνώ. Δεν ήταν διόρθωση ήταν  απλά το δικό μου edit και ναι καλυτερο edit πιο θερμό που έκανε ο φίλος. 

20 λεπτά πριν, highpriest είπε

Ο εκτυπωτής του φίλου σου είναι στην βάση των σοβαρών φωτογραφικών εκτυπωτών αλλά για οικιακός είναι απο τα καλύτερα μοντέλα. Παρόμοιο έχω κι εγώ το λίγο μεγαλύτερο μοντέλο 1500w αλλά παίρνουμε την ίδια σειρά μελανιών (απλά ο δικός μου παίρνει και την επόμενη σειρά με μεγαλύτερη χωρητικότητα)

Αν κρίνω απο τον δικό μου, σε συμπεριφορά με τόσο ακριβά χαρτιά όπως αυτό, και σε έγχρωμες φωτογραφίες, το αποτέλεσμα είναι πολύ ικανοποιητικό και ας είναι εκτυπωτές των 6 μόλις μελανιών. Με φτηνότερα χαρτιά ή/και κάποια συμβατά μελάνια υπάρχουν θεματάκια. Ίσως γι' αυτό χρησιμοποιεί τόσο ακριβό χαρτί.

Στις ασπρόμαυρες επίσης θεωρώ πως θα έχει πρόβλημα, μιας και έχουμε την ίδια σειρά μελανιών. Κατα πάσα πιθανότητα κάποιο μπλέ ή magenta tind. Ρώτα τον πως του βγαίνουν οι ασπρόμαυρες για να διασταυρώσω την εμπειρία. Με ενδιαφέρει.

Φοβερό πάντως το χαρτί που σου την τύπωσε και αν βάζει και τα γνήσια μελάνια δεν πρόκειται να σου αποχρωματιστεί εύκολα.

Θα τον ρωτήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, highpriest είπε

 

Στις ασπρόμαυρες επίσης θεωρώ πως θα έχει πρόβλημα, μιας και έχουμε την ίδια σειρά μελανιών. Κατα πάσα πιθανότητα κάποιο μπλέ ή magenta tind. Ρώτα τον πως του βγαίνουν οι ασπρόμαυρες για να διασταυρώσω την εμπειρία. Με ενδιαφέρει.

 

Δε θυμάται, έχει να εκτυπώσει 2 χρόνια και τώρα τα δίνει όλα (εκτυπωτή, d850, tamron 15-30, sigma 105mm macro, tamron 24-70 g2, tamron 70-200 g2, 50mm 1.4d, nikon 20-35, godox ad600, gitzo traveler 1545t, godox 860 κλπ...τα γράφω για να καταλάβεις τί αφήνει πίσω του... χαχ) γιατί κόλλησε με τον ''ήχο'' σαν χόμπυ και θέλει καλό ενισχυτή... :P

Δε βγάζει και δεν ασχολείται όπως πριν από την καραντινα και μετά που είμασταν κλεισμένοι μέσα και δεν πηγαίναμε πουθενά και του έφυγε το χόμπυ αυτό, δυστυχώς εδώ που τα λέμε γιατί ήταν καλός.

 

ΥΓ: Θα του μείνει όμως μια em10m3 με τον 17mm 1.8 να κάνει τη δουλειά του όταν του έρχεται καμιά φορά... α ρε, όλοι σε m4/3 θα καταλήξουμε... :P 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...