Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν την έχει απενεργοποιήσει την αγγελία.

Από ότι καταλαβαίνω είναι το πρώτο μοντέλο ΙS.

Δεν θέλω να του ξαναστείλω μήνυμα χωρίς να έχω  καταλήξει σε αυτόν τον φακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

41 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Δεν την έχει απενεργοποιήσει την αγγελία.

Από ότι καταλαβαίνω είναι το πρώτο μοντέλο ΙS.

Δεν θέλω να του ξαναστείλω μήνυμα χωρίς να έχω  καταλήξει σε αυτόν τον φακό.

Ποιον πιστεύεις ότι έδινε από τους από κάτω ; 

 

Screenshot_2022-11-22-22-56-41-703-edit_com.android.chrome.jpg

Δες και τις απαντήσεις σε αυτό το θέμα

https://photo.stackexchange.com/questions/95279/what-is-the-difference-between-the-canon-55-250-is-ii-and-55-250-is-stm-lenses

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρει εκεί στο θέμα στις απαντήσεις διαφορές αν θες ρίξε μια ματιά και βλέπεις μετα τι θα κάνεις. Δες αν είναι ο πρώτος και διάφορες φωτό στο ίντερνετ κλπ να δεις πως αποδίδει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το link , έχει αρκετές πληροφορίες.

Κάτι άλλο .

Κοιτώντας χτες τις ρυθμίσεις της 800d είδα ότι είχε αυτοκαθαρισμό του σένσορα, δεν θυμάμαι να είδα κάτι αντίστοιχο στην 2000d.

Σήμερα ,δεν ξέρω αν στις ρυθμίσεις πάτησα κάτι ,μου έβγαλε μήνυμα ότι άρχισε αυτοκαθαρισμό.

Κάθε πότε κάνουμε τη διαδικασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekgreek είπε

Ευχαριστώ για το link , έχει αρκετές πληροφορίες.

Κάτι άλλο .

Κοιτώντας χτες τις ρυθμίσεις της 800d είδα ότι είχε αυτοκαθαρισμό του σένσορα, δεν θυμάμαι να είδα κάτι αντίστοιχο στην 2000d.

Σήμερα ,δεν ξέρω αν στις ρυθμίσεις πάτησα κάτι ,μου έβγαλε μήνυμα ότι άρχισε αυτοκαθαρισμό.

Κάθε πότε κάνουμε τη διαδικασία;

Η διαδικασία αυτή γίνεται σε εξειδικευμένο τεχνίτη-επισκευαστή φωτογραφικών μηχανών.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, greekgreek είπε

Κοιτώντας χτες τις ρυθμίσεις της 800d είδα ότι είχε αυτοκαθαρισμό του σένσορα, δεν θυμάμαι να είδα κάτι αντίστοιχο στην 2000d.

Σήμερα ,δεν ξέρω αν στις ρυθμίσεις πάτησα κάτι ,μου έβγαλε μήνυμα ότι άρχισε αυτοκαθαρισμό.

Μπορείς να τη ρυθμίσεις να κάνει κάθε φορά πριν κλείσει . Κακό δεν κάνει . Αν δεν πρόκειται να κυνηγήσεις κάποια βιαστική φωτογραφία , μπορείς να τη βάλεις να κάνει και όταν ανοίγει . Στην rp έτσι έχω κάνει . Κάνει καθαρισμό και όταν ανοίγει και όταν κλείνει . Βέβαια , μην περιμένεις να καθαρίσει χώμα που θα πάει μεσα , έτσι και αλλάξεις φακούς σε εξωτερικούς χώρους με σκόνη και αέρα. Είσαι τυχερός σε αυτό , γιατί λένε ότι οι crop αισθητήρες , αρπάζουν λιγότερη σκόνη και πιο δύσκολα από τους full frame. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/11/2022 at 23:30, greekgreek said:

Δεν έχει πουθενά στις φώτο το ΙΙ , λογικά είναι του 2007.

Δεν ξέρω αν έχει διαφορά ,με τα νεότερα μοντέλα.

Έχω τον αρχικό. Τον EFS 55-250 IS. Καλός φακός είναι για να ξεκινήσεις με telephoto και να βγάζεις με ζουμ. Τον χρησιμοποιώ για το φεγγάρι αλλά και για μακρινά αντικείμενα. Κάποιες φορές δυσκολεύεται λίγο να εστιάσει. Δεν έχω δοκιμάσει να βγάλω πουλιά. Για τα λεφτά του είναι καλός. Τον είχα βρεί 120€ απο ebay αλλά την πάτησα με τον πωλητή και πλήρωσα και τελωνείο (180€ σύνολο). 

Corn Moon

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Agmourk είπε

Έχω τον αρχικό. Τον EFS 55-250 IS. Καλός φακός είναι για να ξεκινήσεις με telephoto και να βγάζεις με ζουμ. Τον χρησιμοποιώ για το φεγγάρι αλλά και για μακρινά αντικείμενα. Κάποιες φορές δυσκολεύεται λίγο να εστιάσει. Δεν έχω δοκιμάσει να βγάλω πουλιά. Για τα λεφτά του είναι καλός. Τον είχα βρεί 120€ απο ebay αλλά την πάτησα με τον πωλητή και πλήρωσα και τελωνείο (180€ σύνολο). 

Corn Moon

 

 

     Να δοκιμάσατε κάποια στιγμή ( όσοι ) μανιουαλ φακό σε μορφή prime για τέτοια δουλειά . Η Canon έχει φακούς σε FD .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, babisskg said:

     Να δοκιμάσατε κάποια στιγμή ( όσοι ) μανιουαλ φακό σε μορφή prime για τέτοια δουλειά . Η Canon έχει φακούς σε FD .

Που με καταλάβατε? Σκέφτηκα κάποια στιγμή να πάρω αυτόν.. 

Canon NEW FD 200mm 1:4 Lens Tele Lens Mint in Box | eBay 

Ο telephoto έχει μια ξεχωριστή γοήτεια, αν και μαζεύω λίγα λίγα για να πάρω έναν 24-70L f4.0 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Agmourk είπε

Που με καταλάβατε? Σκέφτηκα κάποια στιγμή να πάρω αυτόν.. 

Canon NEW FD 200mm 1:4 Lens Tele Lens Mint in Box | eBay 

Ο telephoto έχει μια ξεχωριστή γοήτεια, αν και μαζεύω λίγα λίγα για να πάρω έναν 24-70L f4.0 

     Ένας μανιουαλ 200αρης σε FD δεν πρόκειται να κοστίσει πολλά , αν και θα προτιμούσα έναν 300αρη η 400αρη . Βέβαια δεν έχω ψάξει αν η Canon είχε βγάλει τέτοιον σε FD , αν όχι σίγουρα θα υπάρχει κάποιος αξιόλογος σε Vivitar / Tokina / Cosina κλπ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greekgreek είπε

Τι είναι οι φακοί  FD ;

   Μία από τις πλέον αξιόλογες σελίδες στο δίκτυο .

   https://www.mir.com.my/rb/photography/companies/canon/fdresources/fdlenses/index.htm

5 ώρες πριν, Agmourk είπε

Που με καταλάβατε? Σκέφτηκα κάποια στιγμή να πάρω αυτόν.. 

Canon NEW FD 200mm 1:4 Lens Tele Lens Mint in Box | eBay 

Ο telephoto έχει μια ξεχωριστή γοήτεια, αν και μαζεύω λίγα λίγα για να πάρω έναν 24-70L f4.0 

    https://kamerastore.com/products/canon-200mm-f4-s-s-c-canon-fd-2?variant=42210589704390&currency=EUR&utm_medium=product_sync&utm_source=google&utm_content=sag_organic&utm_campaign=sag_organic&gclid=CjwKCAiAyfybBhBKEiwAgtB7fnvPRhSjUrSohxNHrfidZtR91voR73SZwkZ5PLQBxzM62MBt4QTFKRoCch0QAvD_BwE

    Ο ίδιος φακός !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το heavy haze το είδες ;

5 ώρες πριν, babisskg είπε

     Ένας μανιουαλ 200αρης σε FD δεν πρόκειται να κοστίσει πολλά , αν και θα προτιμούσα έναν 300αρη η 400αρη . Βέβαια δεν έχω ψάξει αν η Canon είχε βγάλει τέτοιον σε FD , αν όχι σίγουρα θα υπάρχει κάποιος αξιόλογος σε Vivitar / Tokina / Cosina κλπ .

Τα πάντα υπάρχουν . Αλλά οι canon, είναι ακριβοί . Vivitar , έχω έναν 400ρη , f/5.6 . Σε canon υπάρχει και f/5.6 και f/4.5 και υπάρχει και FDn 400mm f/2.8 L . Στα 200mm , υπάρχουν f/4 , f/2.8 & f/1.8 L

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...