Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Το heavy haze το είδες ;

Τα πάντα υπάρχουν . Αλλά οι canon, είναι ακριβοί . Vivitar , έχω έναν 400ρη , f/5.6 . Σε canon υπάρχει και f/5.6 και f/4.5 και υπάρχει και FDn 400mm f/2.8 L . Στα 200mm , υπάρχουν f/4 , f/2.8 & f/1.8 L

     Μα σε manual υπάρχουν αξιολογότατοι φακοί !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Μα σε manual υπάρχουν αξιολογότατοι φακοί !

Τους ίδιους τους έβγαλαν αργότερα και autofocus. Έχουμε πει , να μην βλέπεις όσα σου αρέσουν μόνο ! Την εποχή των manual μηχανών πάντως, κυριαρχούσε η Nikon. Ενώ , ειδικά από κάποια εποχή και μετά, είχε αρχίσει και η canon  να βγάζει φοβερούς φακούς, manual , για τη μοντούρα fd. Είχαν οι επαγγελματίες τότε, καταδικάσει το σύστημα σαν ερασιτεχνικό και δεν έπιανε πολλές πωλήσεις. Παρόλο που προς το τέλος του , είχε βγάλει και επαγγελματικά σώματα , όπως το F-1 και την T-90, που ήταν η πιο προηγμένη μηχανή, με χειροκίνητη εστίαση . Όλα τα άλλα τα είχε αυτόματα, σαν τις μεταγενέστερες. Σήμερα πάντως, οι καλοί fd φακοί , ειδικά της canon , είναι περιζήτητοι και οι τιμές έχουν ανέβει . Τους προτιμάνε και οι ... κάτοχοι sony !!!!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, babisskg said:

Ότι πρέπει για παιχνίδι και για να εξοικειωθώ με το FD mount. Μου φαίνεται θα τον τσιμπήσω..! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Agmourk είπε

Ότι πρέπει για παιχνίδι και για να εξοικειωθώ με το FD mount. Μου φαίνεται θα τον τσιμπήσω..! 

    Προσοχή , δείτε πρώτα τι γράφει για την κατάσταση του φακού !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Agmourk είπε

Έννοια σας και το είδα για αυτό και το σκέφτομαι ακόμα..! 

      Αυτό γίνεται σε σύγκριση με την προσφερόμενη τιμή . Είχα πάρει Tokina με δηλωμένο fungus , το οποίο ήταν ελαχιστότατο και δεν προέκυψε κανένα πρόβλημα . Η τιμή του ήταν κάτω από 50 με μεταφορικά , ενώ ο φακός ήταν αψογοςτ σε όλα τα υπόλοιπα . Εννοείται πως αυτού του είδους οι φακοί , επιδέχονται με μικρό κόστος συντήρηση και επισκευή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

 Εννοείται πως αυτού του είδους οι φακοί , επιδέχονται με μικρό κόστος συντήρηση και επισκευή .

Τι εννοείς μικρό ; Για να τον λύσει ο μάστορας να καθαρίσει το μύκητα, θέλει τουλάχιστον 50€. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Τι εννοείς μικρό ; Για να τον λύσει ο μάστορας να καθαρίσει το μύκητα, θέλει τουλάχιστον 50€. 

      Εσείς οι Αθηναίοι τα έχετε όλα πιο μεγάλα και πιο μακριά ...... 🤣🤣🤣 ...... εμείς εδώ στην επαρχία άντε να δώσουμε κάνα 30αρι το πολύ ....... και μάλιστα τα πάμε μόνοι μας ...... 🤣🤣🤣 ...... δεν τα στέλνουμε με DHL ...... 🤣🤣🤣 ....... άντε κάνα 20λεπτο το πολύ δρόμος ...... όχι με ελικόπτερο της Aegean ...... Άνω Ηλιούπολη - Κόκκινος Μύλος 7 ευρώ με επιστροφή ....... 🤣🤣🤣 ....... εκεί ζούσα βρέεεεεεεε ...... στα Σούρμενα ....... όταν ζούσα βέβαια εκεί η λεωφόρος Αλίμου δεν είχε χαραχτεί ακόμη καν ...... 🤣🤣🤣 ...... ήταν ρέμα ...... 🤣🤣🤣 ....... μετά το μπαζώσατε και το κάνατε Λεωφόρο ....... τρομάρα σας ........ Λεωφόρος Ρέματος ....... 🤣🤣🤣 ........ 

18 λεπτά πριν, babisskg είπε

      Εσείς οι Αθηναίοι τα έχετε όλα πιο μεγάλα και πιο μακριά ...... 🤣🤣🤣 ...... εμείς εδώ στην επαρχία άντε να δώσουμε κάνα 30αρι το πολύ ....... και μάλιστα τα πάμε μόνοι μας ...... 🤣🤣🤣 ...... δεν τα στέλνουμε με DHL ...... 🤣🤣🤣 ....... άντε κάνα 20λεπτο το πολύ δρόμος ...... όχι με ελικόπτερο της Aegean ...... Άνω Ηλιούπολη - Κόκκινος Μύλος 7 ευρώ με επιστροφή ....... 🤣🤣🤣 ....... εκεί ζούσα βρέεεεεεεε ...... στα Σούρμενα ....... όταν ζούσα βέβαια εκεί η λεωφόρος Αλίμου δεν είχε χαραχτεί ακόμη καν ...... 🤣🤣🤣 ...... ήταν ρέμα ...... 🤣🤣🤣 ....... μετά το μπαζώσατε και το κάνατε Λεωφόρο ....... τρομάρα σας ........ Λεωφόρος Ρέματος ....... 🤣🤣🤣 ........ 

     Μία προχθές γύρευε πορτοκαλάδα χωρίς ανθρακικό ....... 🤣🤣🤣 ...... της λέω ...... εδώ πιο κάτω είναι η στάση του λεωφορείου για το ΙΚΕΑ ...... σε ένα τέταρτο θα είσαι εκεί ..... χτύπα το λεωφορείο για το αεροδρόμιο ...... έχει πτήση για Αθήνα στις 10 και τέταρτο ........ σε καμιά ώρα το πολύ θα είσαι εκεί ....... μόλις κατέβεις πάνε στο κυλικείο ( sic ) και ζήτα μία πορτοκαλάδα με μπλέ καπάκι ........ 🤣🤣🤣 ....... πάρε και ένα καλαμάκι ( όχι σουβλάκι ) ...... 🤣🤣🤣 .......  να φυσάς μέσα σαν τον αείμνηστο Χατζηχρήστο στις ταινίες να κάνει μπουρμπουλήθρες ......... για να καταλαβαίνουν όλοι ότι δεν έχει ανθρακικό ........ 🤣🤣🤣 ..... 

   Μα είναι δυνατόν ........ 🤣🤣🤣 ...... να ζητάνε στην Θεσσαλονίκη πορτοκαλάδα χωρίς ανθρακικό ....... 

  Εγώ αν ήμουν εκεί , θα ζητούσα επιδότηση από το επίσημο κράτος της Ινδίας διότι με τόσους Ινδούς που μαζέψατε στον Πειραιά ........ είστε επίσημη επαρχία πλέον ...... 🤣🤣🤣 ....... θα τους έπαιρνα φράγκα για τέλη καθαριότητας , φωτισμού , αποκομιδής απορριμμάτων ........ 🤣🤣🤣 ...... 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντού, το καθάρισμα , έχει να κάνει με τον τύπο του φακού. Άλλο ένας μικρός ζουμ άλλος ένας τεράστιος prime. Σε έναν φακό σαν τον nikon 35-105 3.5 - 4.5 , το καθάρισμα είναι φθηνότερο από έναν 135mm f/2.8 πόσο μάλλον από έναν 300mm f/4 ή f/2.8 , μην πω κανέναν 400mm . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρησιμοποίησα τις προηγούμενες μέρες τη λειτουργία Μ ,όπου μπορείς να ρυθμίσεις όλες τις παραμέτρους.

Για αυτό που το χρησιμοποιώ ,για την άγρια ζωή ,δεν είναι και πολύ εύχρηστο.

Πρέπει ανάλογα αν έχει συννεφιά ή όχι πρέπει να υπολογίσεις σωστά το iso ,αλλά και πάλι δεν λύνεται εντελώς το πρόβλημα ,αν φωτογραφίσεις κάτι χαμηλά μπορεί η φώτο να βγει σκοτεινή ,αντίθετα με κάτι στον ουρανό που βγαίνει καλή.

Αν τη βάλεις στην επιλογή "σπορ" ,εκεί καλύπτει ένα μεγάλο ποσοστό ,έχοντας την ταχύτητα κλείστρου 1/500 ή 1/640 ,από όσο έχω δει.

Για θέματα που χρειάζονται μικρότερη ταχύτητα κλείστρου, δοκίμασα πάλι τη λειτουργία Tv αυξάνοντας όμως στις ρυθμίσεις τη φωτεινότητα(αυτό δεν ξέρω αν συνεπάγεται υψηλότερο iso ).

Επεξ/σία από greekgreek
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Χρησιμοποίησα τις προηγούμενες μέρες τη λειτουργία Μ ,όπου μπορείς να ρυθμίσεις όλες τις παραμέτρους.

Για αυτό που το χρησιμοποιώ ,για την άγρια ζωή ,δεν είναι και πολύ εύχρηστο.

Πρέπει ανάλογα αν έχει συννεφιά ή όχι πρέπει να υπολογίσεις σωστά το iso ,αλλά και πάλι δεν λύνεται εντελώς το πρόβλημα ,αν φωτογραφίσεις κάτι χαμηλά μπορεί η φώτο να βγει σκοτεινή ,αντίθετα με κάτι στον ουρανό που βγαίνει καλή.

Αν τη βάλεις στην επιλογή "σπορ" ,εκεί καλύπτει ένα μεγάλο ποσοστό ,έχοντας την ταχύτητα κλείστρου 1/500 ή 1/640 ,από όσο έχω δει.

Για θέματα που χρειάζονται μικρότερη ταχύτητα κλείστρου, δοκίμασα πάλι τη λειτουργία Tv αυξάνοντας όμως στις ρυθμίσεις τη φωτεινότητα(αυτό δεν ξέρω αν συνεπάγεται υψηλότερο iso ).

    Δεν υπολογίζεις κανένα ISO , είτε το βάζεις πχ στο 100 και το ξεχνάς ( η 200 η 400 ) είτε το θέτεις σε όρια που προτιμάς πχ στο αυτόματο αλλά ανάμεσα σε όρια πχ 100 - 800 , είτε το αφήνεις ανεξέλεγκτο σε full auto ώστε να κάνει ότι καταλαβαίνει εκείνο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στη λειτουργία Μ, βλέπω ότι βάζω στο iso στις ρυθμίσεις του Μ,αυτό βλέπω έχουν οι φώτο(με το DxO OpticsPro 11) , δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση;

Επεξ/σία από greekgreek
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Στη λειτουργία Μ, βλέπω ότι βάζω στο iso στις ρυθμίσεις του Μ,αυτό βλέπω έχουν οι φώτο(με το DxO OpticsPro 11) , δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση;

     Κανόνισε μία συνάντηση εδώ Θεσσαλονίκη .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...