Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάπου σε έναν φίλο παλαιότερα είχα δεί ένα dvd απο το national geographic που λεγόταν νομίζω ''Φωτογραφία από το Α ως το Ω" Είχε κάποια ενδιαφέροντα εισαγωγικά πράγματα, για δες μήπως μπορείς να το βρείς.

 

Και γενικά, κάνε αναζήτηση στο google, υπάρχουν και στο youtube ''μαθήματα'' και διάφορα sites με άρθρα ή που λένε οι χρήστες τεχνικές.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή είμαι αρχάριος στο θέμα των manual ρυθμίσεων μιας καλής φωτογραφικής μηχανής, πριν αγοράσω μια, θα ήθελα να διαβάσω μερικά πράγματα για να έχω και έναν μπούσουλα. Τι ρυθμίσεις χρειάζονται δηλαδή, στις διάφορες περιπτώσεις για να βγει μια καλή φωτογραφία.

 

Αυτό που ρωτάω είναι αν υπάρχει κάποια σελίδα στο ίντερνετ, ένας οδηγός δηλαδή, που να εξηγεί τις λειτουργίες και τις ρυθμίσεις των μηχανών, για να αποκτήσω μια καλή πρώτη εικόνα. Ή μήπως όλα αυτά που ζητάω, αναφέρονται στο manual της κάθε φωτογραφικής μηχανής;

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον θα χρειαστεις πιο μεγαλη απο την δικη μου...

 

Λογικα ναι....

 

Mαλλον, γι αυτη θα παω τελικα.... http://www.manfrotto.co.uk/professional-backpack-50

 

Εχω και ενα voucher με εκπτωση 20%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δές και αυτή http://store.lowepro.com/flipside-400-aw   τήν πήρα 40 ευρώ και είναι αρκετά βολική ( ειδικά η πατέντα που έχει και ανοίγει ανάποδα ) δεν ξέρω βέβαια αν χοράει αυτά που έχεις αλλα σε διαστάσεις είναι παρόμοια με αυτή που θέλεις 

 

 

 

άκυρο είδα οτι την είχε αναφέρει και το ntinaras ποιο πάνω ωστόσο πώς κατάλαβες οτι δεν είναι αυθεντική πέρα απο τις κλωστές έχει κάτι αλλό ? του είπες κάτι ?

Επεξ/σία από hayas88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε πως τραβάτε το ηλιοβασίλεμα κατα μέτωπο? Εγώ βάζω (χωρίς να το έχω δει κάπου) το iso στη μικρότερη τιμή (80) και την ταχύτητα κλείστρου ανάλογα την ώρα το κατά πόσο δήλαδή είναι έντονο το φως του ήλιου τη στιγμή που το τραβάω. Ξεκινάω απο 1/250 και κατεβαίνω ανάλογα αν θέλω να βγει πιο φωτεινή η φωτό κλπ.

 

Σωστός ο τρόπος? Έχετε κάτι άλλο να προτίνεται να δοκιμάσω? Τραβάω με μια lumix tz7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε πως τραβάτε το ηλιοβασίλεμα κατα μέτωπο? Εγώ βάζω (χωρίς να το έχω δει κάπου) το iso στη μικρότερη τιμή (80) και την ταχύτητα κλείστρου ανάλογα την ώρα το κατά πόσο δήλαδή είναι έντονο το φως του ήλιου τη στιγμή που το τραβάω. Ξεκινάω απο 1/250 και κατεβαίνω ανάλογα αν θέλω να βγει πιο φωτεινή η φωτό κλπ.

 

Σωστός ο τρόπος? Έχετε κάτι άλλο να προτίνεται να δοκιμάσω? Τραβάω με μια lumix tz7.

 

 

Compact δεν ειναι αυτη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δές και αυτή http://store.lowepro.com/flipside-400-aw   τήν πήρα 40 ευρώ και είναι αρκετά βολική ( ειδικά η πατέντα που έχει και ανοίγει ανάποδα ) δεν ξέρω βέβαια αν χοράει αυτά που έχεις αλλα σε διαστάσεις είναι παρόμοια με αυτή που θέλεις 

 

 

 

άκυρο είδα οτι την είχε αναφέρει και το ntinaras ποιο πάνω ωστόσο πώς κατάλαβες οτι δεν είναι αυθεντική πέρα απο τις κλωστές έχει κάτι αλλό ? του είπες κάτι ?

 

αποκλειται να χωρανε ολα οσα εχει.

εμενα με το ζορι χωρανε αυτα που εχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε πως τραβάτε το ηλιοβασίλεμα κατα μέτωπο? Εγώ βάζω (χωρίς να το έχω δει κάπου) το iso στη μικρότερη τιμή (80) και την ταχύτητα κλείστρου ανάλογα την ώρα το κατά πόσο δήλαδή είναι έντονο το φως του ήλιου τη στιγμή που το τραβάω. Ξεκινάω απο 1/250 και κατεβαίνω ανάλογα αν θέλω να βγει πιο φωτεινή η φωτό κλπ.

 

Σωστός ο τρόπος? Έχετε κάτι άλλο να προτίνεται να δοκιμάσω? Τραβάω με μια lumix tz7.

Αν έχει δυνατότητα για σποτ φωτομέτρηση, φωτομετράς κάπου κοντά στο δισκο του ηλιου ωστε να μην έχεις καμένα. Το iso ανάλογα τις δυνατότητες της μηχανής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω να δω τι είναι και αν έχει αυτό το ''σποτ φωτομέτρηση'' καθώς και το τι σημαίνει ''δίσκος του ηλίου'' :P

 

Το iso το βάζω στη χαμηλότερη τιμή για να μην έχω καθόλου ή σχεδόν καθόλου θόρυβο, γιατί η lumix tz7 ενώ τραβάει σχετικά καλές φωτό βγάζει θόρυβο και ειδικά όσο ανεβάζεις το iso.

 

Για ρίξτε μια ματία σε αυτές τις φωτό που έβγαλα εχθές και πείτε μου πως φαίνονται: https://www.flickr.com/photos/128280524@N03/sets/72157648452633543/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εδώ και λίγους μήνες δουλεύω ένα τέτοιο κι ένα τέτοιο. Δεν ήθελα να τα προτείνω αμέσως γιατί είναι φτηνιάρικα, αλλά δεν έχω κανένα πρόβλημα έως τώρα οπότε είπα να το μοιραστώ. Βασικά τσίμπησα άλλο ένα 250Ws πρόσφατα, τόσο ευχαριστημένος είμαι. Δεν έχω παρατηρήσει μεγάλες διακυμάνσεις στο white balance, προσέχω αρκετά να μην τα χτυπάω σαν ταλιμπαν και να μην αφήνω το modeling lamp ανοιχτό πολλή ώρα. Στο γαλλικό αμαζον τα βρήκα χωρίς λογότυπο (και λίγο ακριβότερα, αλλά είναι τα ίδια. Θα έλεγα πως από άποψη ποιότητας είναι τα αντίστοιχα των Yongnuo σε monolight. Μεγάλο αρνητικό η συσκευασία (flimsy at best) αλλά σε αυτήν την τιμή αυτά είναι αναμενόμενα.Για μικρό στουντιο, με Bowens αντάπτορες είναι πολύ αποδοτικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά επειδή είμαι αρχάριος στο θέμα των manual ρυθμίσεων μιας καλής φωτογραφικής μηχανής, πριν αγοράσω μια, θα ήθελα να διαβάσω μερικά πράγματα για να έχω και έναν μπούσουλα. Τι ρυθμίσεις χρειάζονται δηλαδή, στις διάφορες περιπτώσεις για να βγει μια καλή φωτογραφία.

 

Αυτό που ρωτάω είναι αν υπάρχει κάποια σελίδα στο ίντερνετ, ένας οδηγός δηλαδή, που να εξηγεί τις λειτουργίες και τις ρυθμίσεις των μηχανών, για να αποκτήσω μια καλή πρώτη εικόνα. Ή μήπως όλα αυτά που ζητάω, αναφέρονται στο manual της κάθε φωτογραφικής μηχανής;

 

 Aκόμα δες/δειτε αυτό το ebook (πατάς εκεί που λέει download) που μόλις βρήκα στο ίντερνετ. 

 

http://photoeidolo.gr/N/7%20BOOK/index.html

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...