Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά, μια ερώτηση σχετικά με τους φακούς. Έχω την Samsung NX300. Ποιον φακό θα χρειαστώ για καλές macro φωτογραφίες; Όχι ότι χρειάζομαι άμεσα, απλά για να ξέρω περίπου τιμές, αντάπτορες που χρειάζονται κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πήρες τελικά? Με γεία! Καλές φωτογραφίες. Πες μας και αργότερα καμία εντύπωση.

 

Ευχαριστώ! Μόλις έγραψα την γνώμη μου.

 

http://www.insomnia.gr/topic/559130-%CF%87%CF%8C%CE%BC%CF%80%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B1-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-dslr/page-5?do=findComment&comment=53809576

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο ενα διλλημα εν οψη…..

 

λογω αγορας καινουργιας mirrorlesssssss…… 

 

 

Fujifilm XF27mm f2.8  ή  Fujifilm XF56mm f1.2  ????? 

 

 

 

 Η μηχανη εχει ερθει με τον  κλασσικο 18-55mm... :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη χρήση του ενός άλλη του άλλου και άλλες τιμές.....

Δεν νομίζω ότι συγκρίνονται ούτε στην τιμή ούτε στην χρήση.. Πως προέκυψε το δίλημμα σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την μια ο ενας ειναι pancake, μικρο μεγεθος κλπ, περιπου all around.

 

απο την αλλη ο αλλος βγαζει τρελο bokeh, για πορτραιτα……  αλλα ειναι ψιλογκουμουτσα…. σε συγκριση με τον πανω.

 

ηδη υπαρχει ο μανησιος της μηχανης…. 18-55…. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα τραβάς πορτρέτα πάρε το 56 άμα χρειάζεσαι κάτι all around πάρε τον 27.. Εγώ είχα δίλημμα μετάξι Λ 27 και 18 και πήρα τον 18 βέβαια αν έχεις τον κιτ δεν σου χρειάζεται σίγουρα ο 18... Πάντως μάλλον ο 27 είναι καλύτερη επιλογή και αν τραβάς πορτρέτα υπάρχουν λύσεις με κανέναν manual εγώ πήρα τον 105 2.5 και 50 1.4 nikorr και περιμένω και ένα speed Booster από μέρα σε μέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@silve αν δεν κάνω λάθος σε NX μόνο 60αρης μακρο υπάρχει από εκεί και πέρα φαντάζομαι με ανταπτορα μπορείς να βρεις από άλλα συστηματα

 

Ναι, όντως και στο manual έχει για macro τον 60άρη της Samsung. Μια μέση τιμή που βρίσκω είναι τα 400 ευρώ πάνω - κάτω. Είδα μερικά δείγματα από το συγκεκριμένο φακό και μπορώ να πω ότι μου άρεσαν πολύ.

 

Μήπως υπάρχουν πιο οικονομικοί αλλά εξίσου ποιοτικοί φακοί για macro; Και τι αντάπτορες θα χρειαστώ; Θα δουλεύει κανονικά, με όλες τις λειτουργίες του, αν επιλέξω φακό από άλλο σύστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eν τελη, σημερα μου ηρθε το τσαντικο..... Manfrotto 50 backpack....

 

Eιχα και το voucher με την εκπτωση και μου βγηκε στις 170 λιρες περιπου....

 

Ευτυχως τα χωρεσε ολα μεσα...... ακομα και το Macbook εβαλα...

 

Well done... :-D

 

Σειρα εχει να παω να δω τους φακους για την mirrorlessssss αυριο, απο κοντα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

220 λιρια εκανε.... χαχαχα :ph34r:

 

Δεν εχει ροδακια, αλλα εχει το ζωνακι για να μπαινει πανω απο την βαλιτσα και να ειναι σταθερο για να μην σου πεφτει η μεση.... :-D

 

Αυτο το μονδελο ειναι....   http://www.manfrotto.co.uk/professional-backpack-50

 

Το μονο μειον ειναι το βαρος της, κανα 2.5κιλο πρεπει να ναι. Αλλα αφου τα χωραει ολα, χαλαλι της... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...