Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω ειχα παρει πριν 2 χρονια περιπου τον  HP DesignJet T120 για home use.....

 

ε, καλουλης ειναι μεχρι στιγμης..... για τα χρηματα του τιμιος.....

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάνει δουλειά σε φωτο;

Πληροφοριακά ρωτάω, έχω καταλήξει στον Epson και με την HP είμαστε τσακωμένοι από την δεκαετία του '90.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα χρηματα του κανει αρκετα καλη θα ελεγα.......  αλλα οχι τελειοτητα φυσικα.....

 

Και γω ειναι το μονο hp που εχω και δουλευει ακομα....

 

3 καμμενα λαπτοπ, και 1 οθονη που μια μερα σταματησε να δουλευει επειδη ετσι της αρεσε..... :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα φθηνά μελάνια είναι θέμα κόστους ανά εκτύπωση (που δεν ανακοινώνει κανείς)όχι η τιμή τους από μόνα τους. Ο R3000 ας πούμε έχει ~290 ευρώ μελάνια και σε τεστ έκαναν 200 εκτυπώσεις 8"χ10" με 2 μελάνια αλλάγή από τα 8 (χώρια το έξτρα γκρι). Εμένα φθηνό μου φαίνεται αυτό.

http://www.redrivercatalog.com/cost-of-printing-details-epson-r3000.html

Επεξ/σία από frenzy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το angle view ναι.....

 

''Each eye individually has anywhere from a 120-200° angle of view, depending on how strictly one defines objects as being "seen." Similarly, the dual eye overlap region is around 130° — or nearly as wide as a fisheye lens.''

 

Tσεκαρε εδω το αρθρακι.....

 

http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/cameras-vs-human-eye.htm

 

Πολυ καλο.... :-)

Επεξ/σία από Unabomber
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα αν τον έχω θα δίνω κιολας, έτσι κι αλλιώς μου ζητάνε πορτραίτα φίλοι αν έχω και την δυνατότητα να τα εκτυπώνω θα τα δίνω αντί κόστους χαρτιού και μελανιού. Από αυτά που έχουν τυπώσει έξω φίλοι μου έχω δει μερικά που είναι με νερά το φωτογραφικό χαρτί (σαν να είναι βρεγμένο)  άλλο που έχει έντονα bronzing υπό γωνία, κρίμα είναι.

 

Είσαι κωλόφαρδος όμως για τον συγγενή :P.

 

Στους έξω ο άλλος πρέπει να είναι πολύ κάλος επαγγελματίας για να ασχοληθεί μαζί σου οι περισσότεροι κάνουν μισό δουλείες και προσπαθούν οσο μπορούν να ρίξουν το κόστος  . Ποσό τον βρήκες ; από ότι κοίταξα έχει  πολύ καλές κριτικές

 

Καλά ναι τώρα πήρε και έναν καινούριο εκτυπωτή και θα δοκιμάσω να βγάλω σε αυτοκόλλητο για να καλύψω έναν τοίχο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tον βρήκα ~600 € περίπου, κι εγώ απ' όσο διάβασα είναι ο καλύτερος για έγχρωμες και Α/Μ εκτυπώσεις. Και σε σχέση με άλλους έχει αρκετά καλή χωρητικότητα στα μελάνια (26ml) και μικρότερο droplet (2pl) οπότε βγαίνει χαμηλά το κόστος ανά εκτύπωση. Για χαρτιά είμαι στο ψάξιμο ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρεις κανείς να μου προτείνει κανένα σοβαρό σεμινάριο Φωτογραφίας, το οποίο να μη σου λέει απλά το manual της μηχανής αλλά να σε μαθαίνει ουσιαστικά πράγματα πάνω στην φωτογραφία? Ότι ξέρω είναι σκόρπια πράγματα από δικό μου ψάξιμο στο internet, από βίντεο tutorials, forums κλπ.

Θέλω κάτι το οποίο να δίνει μια ολοκληρωμένη-δομημένη γνώση πάνω στη φωτογραφία.

Όχι κάτι 5ωρα σεμινάρια αρπαχτες "Εισαγωγή στη φωτογραφία"

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από stratos_k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα σεμινάρια είναι συνήθως χωρισμένα σε αρχάριους-προχωρημένους κλπ γι' αυτό τον λόγο. Μετά φαντάζομαι θα μπορούσες να πας σε μια σχολή και να παρακολουθήσεις ένα μάθημα φωτογραφίας που σε ενδιαφέρει συγκεκριμένα, χωρίς την απαίτηση να πάρεις κάποιο δίπλωμα φοίτησης αν δεν θες να παρακολουθήσεις και ιστορίες τέχνης κλπ. Για πιο συγκεκριμένα αν μιλάς αγγλικά υπάρχουν πολλοί καλοί φωτογράφοι που θα κάνουν κάποιο πολύ στοχευμένο σεμινάριo από skype, αναλόγως πόσα είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις. Ο Jaime Ibarra έκανε κάποια στιγμή για την τεχνική του στο Photoshop ας πούμε. Για πιο hands on καταστάσεις πάρε σβάρνα τις εταιρείες παραγωγής και ψήσε έναν διευθυντή φωτογραφίας να του κουβαλάς καλώδια και να βοηθάς ηλεκτρολόγους και grip, εκεί θα μάθεις και άλλα πράγματα που δεν βρίσκονται αλλού. Το ίδιο και με φωτογράφο επαγγελματία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μου δωσε ενας φίλος μια sony nex 5. Τι φακό προτείνετε για έναν αρχάριο ερασιτέχνη που θέλει να ασχοληθεί με το θέμα. Ψάχνω για φθηνό και με ζουμ. Καινούριο ή μεταχειρισμένο.

Ας πούμε Link.png Site: αυτός θα με καλύψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι έχεις στο νου σου να τραβάς στο περιπου..τοπια?  πορτραιτα ? 

 

δεν ειναι ζουμ αυτοι..

 

Κοιτα για ...http://www.skroutz.gr/s/446835/Sony-E50mm-F1-8-SEL50F18.html

ή για http://www.skroutz.gr/s/2826904/Sony-35mm-f-1-8-Prime-Lens.html

 

άμα τα βρεις μεταχειρισμένα ακομα καλύτερα

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...