Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι olympus (πχ epl5) αξιζουν κοντα στα 300; Μου φαινεται παραξενο που ειναι ολες πολυ παλια μοντελα σε αυτη την τιμη.. Παιζει καποια καλη φωτογραφικη να μπαινει συχνα σαν προσφορα(πχ panasonic gf6 στα 300€ στα media)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξέρει κανείς τη σχολή φωτογραφίας ORAMA? Έχει περάσει κανείς από εκεί?

Μπορεί κάποιος να μου στείλει σε ΠΜ πληροφορίες για το πρόγραμμα σπουδών που διαρκεί 3 χρόνια (ποιότητα μαθημάτων, γνώσεις κλπ);

Αν αξίζει γενικότερα δηλαδή...

Ψάχνω για γνώμες στο ιντερνετ αλλά δε βρίσκω κάτι πέρα από τα testimonials μαθητών μέσα από το site της σχολής (οπότε ίσως δεν είναι και τα πιο αντικειμενικά! :P)

 

Ευχαριστώ

 

Τα περισσότερα ισχύουν και εδώ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παλι θα έλεγα πως για 500ευρω το χρονο και με προϋπόθεση οτι θα μπορεις να εργάζεσαι παράλληλα δεν ακουγετε άσχημο.Εαν ακεφτεις πως σε φωτογραφικές ομάδες δίνεις μια συμμετοχή κανένα 150ευρω +πληρωνεις κάποια workshop που διοργανωνοντε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι κάτι που θέλω να το κάνω για μένα... Δεν το κυνηγάω επαγγελματικά. Ποτέ δε ξέρεις βέβαια πως τα φέρνει η ζωή. Μάθε τέχνη και άστηνε που έλεγαν οι παλιοί. Αν και σίγουρα δε μετράει το "χαρτί" για να δηλώσεις "φωτογράφος". Απλά σκέφτομαι πως αντί να δώσω 500 ευρώ να πάρω έναν φακό, καλύτερα να μάθω κάτι παραπάνω να αξιοποιήσω αυτά που έχω ήδη σε εξοπλισμό.

Και ακριβώς το γεγονός πως το ποσό δεν είναι τραγικό σε σχέση με κάτι πεντοχίλιαρα το εξάμηνο σε ΑΚΤΟ και Leica Academy, και το μάθημα είναι 3 ώρες την εβδομάδα, το κάνει ακόμα πιο ελκυστικό για το πρόγραμμα μου.

Από την άλλη ΟΚ, ναι: αν ανοίξω το Youtube και αρχίσω και αγοράζω μια αράδα βιβλία από το Amazon, θα βρω περισσότερες γνώσεις από όλες τις σχολές του κόσμου.

Το θέμα είναι πως στη σχολή θα υπάρχει: Δομή, πειθαρχία, ασκήσεις, αλληλεπίδραση με τους διδάσκοντες.

Τέσπα, έτσι το σκέφτομαι, γι'αυτό λέω και να το δοκιμάσω...

Αυτό που δεν έχω βρει είναι άτομα που έχουν περάσει από τη συγκεκριμένη σχολή να μου πουν εντυπώσεις και αυτή είναι η βασική μου απορία που πόσταρα αρχικά.

 

Υ.Γ: Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Επεξ/σία από stratos_k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παλι θα έλεγα πως για 500ευρω το χρονο και με προϋπόθεση οτι θα μπορεις να εργάζεσαι παράλληλα δεν ακουγετε άσχημο.Εαν ακεφτεις πως σε φωτογραφικές ομάδες δίνεις μια συμμετοχή κανένα 150ευρω +πληρωνεις κάποια workshop που διοργανωνοντε.

 

 

υπαρχει κοσμος που πληρωνει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε σοβαρά τώρα? Τι να το κάνεις τον εξοπλισμό αν δεν έχεις ιδέα ... το 50 ειναι εμπειρία, το 40% τεχνική-γνωση-ταλέντο και το 10% ο εξοπλισμός..

 

Αμα ειναι καλή η σχολή να πάς , θα πιάσουν περισσοτερο τόπο τα λεφτά απο το να πάρεις εναν φακό

 

Όσο για τα workshop ξέρω απειρους επαγγελματίες που σκάνε χιλιάδες ευρώ για να πάνε σε 5ημερα workshop με γνωστους φωτογράφους. Άμα ειχα τα λεφτά θα πηγαινα αυριο κιόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκινα με βιντεακια στο youtube και μετα τραβα εξω και βγαζε φωτος

συγκρινε τις με αλλες καλυτερες online Και ψαξε να βρεις τι κανεις στραβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει κοσμος που πληρωνει;

 

Ανάλογα το τι φωτογραφίζεις είναι λογικό. Ειδικά σε επαγγελματίες από γάμου εως street είναι ένας τρόπος να βελτιώνονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...